Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155 var, 1 daler 1542. 28,41 g. Svartsjö. Variant med höger hand av Frälsaren mellan 1 och 5 i årtalet. Sällsynt och betydande variant som inte..Read more
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155 var, 1 daler 1542. 28,41 g. Svartsjö. Variant med höger hand av Frälsaren mellan 1 och 5 i årtalet. Sällsynt och betydande variant som inte är upptagen i SM eller SMB. Appelgren kände till varianten, men den är sällan tillgänglig - vi inte finner några omsättningar senaste 15 åren. Plantsfel i åtsidans fält samt obetydlig plantsspricka. RRR. SMB 18 var. App. 610. 1+. Description in ENGLISH: 28.41 g. Svartsjö. Variety with hand of Christ between 1 and 5 in date - scarce, not listed in SM or SMB. Obverse planchet flaw, planchet crack. RRR. SMB 18 var. App. 610.Show less
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 243, 18 penningar. U.Å. (1518-21). Hedemora och Söderköping. Två mynt, 1,17 respektive 1,57 g. Klipping av 18 penningar med hög silverhalt och o..Read more
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 243, 18 penningar. U.Å. (1518-21). Hedemora och Söderköping. Två mynt, 1,17 respektive 1,57 g. Klipping av 18 penningar med hög silverhalt och ovanligt välpräglade för typen, välkänd för att visa ett "halshugget porträtt". SMB 305. Denna mynttyp har historiskt spelat en stor roll under Christian II:s invasion av Sverige, och motståndsmännen ledda av Gustav Ericson, som sedemera blev Sveriges kung. Den dramatiska och oväntade invasionen för ca 500 år sedan skedde med hög hastighet och danskarna hoppades "köpa Sverige för dåligt försilvrad koppar". Det finns teorier om hur man bäst separerar de av danskarna, i Malmö, präglade klippingarna och de svenskpräglade med identisk design, slagna i Västerås, Hedemora och Söderköping. Den relativt kvadratiska format som föreliggande två exemplar har är noterbart lik de av Gustav Vasa senare präglade klippingarna. De danska ursprungliga präglingarna är oftast mer rektangulära och visar vanligen en större del av porträttet och övriga designelement. Analys av en samtida skatt funnen i Västerås Slott visar att det går att koppla identiska stampar till präglingen i Malmö och många av de exemplar som återfinns i fyndet, som i all väsentlighet bör vara präglade i Västerås. Att danskarna tog med sig stamparna för vidare produktion på svensk mark förefaller troligt, men när de blivit utmanövrerade föll stamparna i svenskarnas kontroll, vilka fortsatte att slå klippingar med låg silverhalt, och fortsatte att skylla de dåliga silvret på danskarna, för att bygga upp ytterligare svenskt motstånd. Som historien visar hade Gustav Ericson framgång med sina metoder, och lyckades år 1523 bli vald till kung. De här utbjudna exemplaren skall ha inhandlats från mynthandlare Harry Glück någon gång på 1950-70-talet. 1+-01. Description in ENGLISH: Hedemora och Söderköping. Two coins, 1.17 g and 1.57 g respectively. Klippe of 18 penningar with high silver alloy content and unusually well struck for the type, notoriously known for the "beheaded appearance". SMB 305. This type coin historically played its part of the Danish invaders of Christian II, and the soon to appear on the scene rebels led by Gustav Ericson, later to be crowned king of Sweden. The slippery and totally dramatic and traumatic events of Danish invaders with sudden ambitions to conquer Sweden and "buy Sweden for lousy silvered coppers" happened approximately 500 years ago. Speculations goes how to determine and separate the typical Danish issue first struck in Malmö from those struck with identical design at Swedish locations; Västerås, Hedemora and Söderköping. The rather squarish format of this specimen, and the following one, is noted for their resemblance with the - also squarish - klippes which Gustav struck in his own late rebellion period. The Danish originals are more frequently noticable rectangular in shape and showing more motives on the struck specimens. Analysis of a treasure find in Västerås Castle demonstrates that strikes from identical dies can be linked to both specimens struck in Malmö and plenty of specimens survived in this particular treasure find. While the Danes brought dies to Sweden and struck also on Swedish territory seems likely, but when they were out-manoeuvered, the dies fell in control of the Swedes, who continued the low base coin production and blaming the bad - coppery - klippes on the Danes, building up momentum of Swedish resistance. As history shows, Gustav Ericson was successful and gathered majority being elected king in 1523. This and the following specimen are reportedly bought from Harry Glück coin dealership in the 1950-70s.Show less
Mynt, Sverige. Johan III, SM 75 var, 1 öre 1590. 2,05 g. Stockholm. Den sista siffran i årtalet har först slagits med en upp-och-nedvänd 9:a, så att den läses som en 6:a. När..Read more
Mynt, Sverige. Johan III, SM 75 var, 1 öre 1590. 2,05 g. Stockholm. Den sista siffran i årtalet har först slagits med en upp-och-nedvänd 9:a, så att den läses som en 6:a. När gravören uppmärksammat sitt misstag har han skickligt handgraverat en tjock cirkel såsom en nolla över sista siffran, för att så kunna läsas som "1590". Gravörens förfarande medför dock att denna nolla är graverad ännu djupare in i stampen, och därför syns även den ursprungligt felaktigt punsade upp-och-nedvända siffran "9"/6. Detta exemplar är det första och så långt ENDA KÄNDA av denna spektakulära variant, med överprägling av årtal som först lästs som "1596" - under Sigismunds regeringsperiod - istället för det avsedda året "1590" (jämför med nästa lot). Dr. Astley Levins corpusverk över Johan III:s mynt och deras varianter (Numismatiska Meddelanden XI, 1887) listar inte denna betydande variant. En NYUPPTÄCKT VARIANT! SMB 78 var. 01. Description in ENGLISH: 2.05 g. Stockholm. The last position of the date was first punched with an up-side-down used "9" making it a "6". When the die engraver realised his mistake, he cleverly tried to cover it up by hand-engraving a thick circle that makes for "0", the actual year to read "1590". This engraver's exercise meant that the "zero" is engraved even deeper that the originally and wrongly punched up-side-down digit "9"/6, causing an obviously higher relief consisting of the "zero" on top of the lower relief up-side-down "9"/6. This specimen is the first and so far ONLY KNOWN specimen of this dramatic still curious year, first to be read "1596" - implying the future year when Sigismund were at reign - rather than the intended year "1590" (compare the next lot). The corpus of Johan III coinage and their varieties as published by Doctor Astley Levin in 1887 (Numismatiska Meddelanden XI) did not list this significant variety. An interesting DISCOVERY PIECE! SMB 78 var.Show less
Mynt, Sverige. Johan III, SM 137, 8 öre 1591. 5,99 g. SMB 155. Detta exemplar har en stil som möjligen kan kopplas till stampar använda för de samtida förfalskningarna produce..Read more
Mynt, Sverige. Johan III, SM 137, 8 öre 1591. 5,99 g. SMB 155. Detta exemplar har en stil som möjligen kan kopplas till stampar använda för de samtida förfalskningarna producerade i Holland med låg silverhalt för att försöka betala av handelsskulder som de bägge länderna hade till andra handelsparter. De följande åren var det ett stort och uppmärksammat rättsfall i Stockholm angående förhållandena kring denna skandal om falskmyntning. Ett intressant och betydelsefullt mynt med en historisk betydelse! Det här utbjudna exemplaret har en ovanligt hög silverhalt, till skillnad från de "riktiga förfalskningarna" som är i ren koppar med försilvrad yta. Man kan förmoda att tidiga exemplar med 10-20 procent silverhalt kan ha myntats för att visa produktionskvalitet och som prov att sätta i circulation, för att sedan bana väg för stora mängder av de försilvrade kopparförfalskningarna. Detta mynt härstammar från köp över disk från Harry Glück, Stockholm, troligen på 1960-70-talet. På den tiden, då Harry Glücks värderingsguide för svenska mynt var standardverk togs alltig exemplar av klippingar 1591 upp med både hög och låg silverhalt som separata listningar, varvid den med högre silverhalt sade vara sällsynt. I modern tid har ett mindre antal nyupptäckta exemplar uppträtt i marknaden, men exemplar med hög silverhalt fortsätter att förekomma sparsamt. 1+. Description in ENGLISH: 5.99 g. SMB 155. Of style possibly linked to dies originating from contemporary Dutch (!) base silver minting to clear debts between trade partners of both countries. The following years, there was a significant court case in Stockholm about circumstances and scandals related to this event. An interesting and significant coin with a story to tell! Nevertheless, this particular specimen has an unusual high silver content, unlike the "real fakes" of pure copper and with only silvered surfaces. One can speculate that specimens from this "first period" of 10-20 percent silver alloy were made for demonstration and test purposes in order to make a convincing case and pave the way for the large amount of faked copper coins with just surfaces of silvering, easily rubbed at the slightest circulating. This particular coin originates from an over-the-counter transaction with coin dealer Harry Glück, Stockholm, likely in the 1960-70s. At that time, the leading coin manual and valuation guide book for Swedish coins was "HG" where they always separated the high and low silver content issues, claiming the first category as rare. Through recent decades of coin auctions and in coin trade, only a few more specimens have appeared.Show less
Mynt, Sverige. SM 84 1 öre 1610. 1,52 g. Göteborg(?). Med artistisk interpunktion "tulipan" eller "dolk" på båda sidorna i omskriften. Pågående firskning försöker bestämma var..Read more
Mynt, Sverige. SM 84 1 öre 1610. 1,52 g. Göteborg(?). Med artistisk interpunktion "tulipan" eller "dolk" på båda sidorna i omskriften. Pågående firskning försöker bestämma vart denna typ myntats, samt vad detta kan betyda; myntmästarmärke, gravörsignum, tecken för silvrets ursprung, tecken för myntort, eller annan konstnärlig förklaring. Ett naturligt exemplar med välpräglade detaljer och fräsch plants som är helt rund. Bra originalpatina, någon svaghet i mitten av detaljerna, men i sin helhet ett utmärkt exemplar! SMB 99. Description in ENGLISH: 1.52 g. Göteborg (?). With artistic punctuation "tulip" or "dagger" in both sides of the legends. Ongoing research tries to determine location where this type has been minted, as well as what the interpunction may represent; sign of mint master, sign of engraver, sign of origin of silver or supplier of silver, sign of mint location, or other, artistic explanation. A totally natural specimen with very strong struck details and fresh and fully round metal planchet. Fine original patina. Slightest weakness is noted in the centre of the design but total impression is overwhelmingly excellent! SMB 99.Show less
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 32a, 1 riksdaler 1632. 28,58 g. Stockholm. Ett välpräglat och detaljerat exemplar. Obetydliga spår av montering, och obetydliga lätta rispor..Read more
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 32a, 1 riksdaler 1632. 28,58 g. Stockholm. Ett välpräglat och detaljerat exemplar. Obetydliga spår av montering, och obetydliga lätta rispor i fälten, trots detta ett mycket välbevarat och vackert exemplar! SMB 27. 1+/01. Description in ENGLISH: 28.58 g. Stockholm. A very well struck and detailed specimen! Obverse King's full portrait and harness completely original, reverse Salvator also totally original, as well as both sides fields of legends. Insignificant traces of mounting and hardly noticeable light scratches in open fields, nevertheless a seldom seen premium specimen! SMB 27Show less
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 121b jfr, 2 mark 1670. 9,88 g. Stockholm. Intressant exemplar slaget i koppar med originalstampar. Det finns ingen officiellt utgiven myntning av 2..Read more
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 121b jfr, 2 mark 1670. 9,88 g. Stockholm. Intressant exemplar slaget i koppar med originalstampar. Det finns ingen officiellt utgiven myntning av 2 mark i koppar, varför det kan antas att det var någon på myntverket som antingen testade utrustning, eller medvetet försökt tillverka en förfalskning. Ett likartat kopparavslag med originalstampar till 1 mark 1649 såldes på Misab auktion 7, lot 1093. För vidare läsning se www.numismatik.se/2artiklar/2-mark-koppar/2M.php för en artikel om det här utbjudna exemplaret. 1. Description in ENGLISH: 9.88 g. Stockholm. Interesting piece struck in copper with original dies. There was no officially recorded mintage in copper, and hence it can be assumed that it is someone at the mint trying out equipment, or trying to make a spurious/fake issue. A similar copper strike with original dies of a 1 mark 1649 was sold at Misab auction 7, lot 1093. Please see www.numismatik.se/2artiklar/2-mark-koppar/2M.php for an extensive article in Swedish on this piece.Show less
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 67, 2 mark 1706/4. 9,83 g. Stockholm. Myntmästarmärke HZ, dennes sista år, då LC efterträdde och finns på resterande myntning från detta år. Detta..Read more
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 67, 2 mark 1706/4. 9,83 g. Stockholm. Myntmästarmärke HZ, dennes sista år, då LC efterträdde och finns på resterande myntning från detta år. Detta år är även sista året då porträtt med peruk förekommer, för att sedan ändras till porträtt med kungens eget hår. Ovanlig övergångstyp i god kvalitet. SMB 50. 1+/01. Description in ENGLISH: 9.83 g. Stockholm. Mint master signature HZ, his final year, while LC was introduced later in the same year. This year also represents the final year with portrait using wig and introduction of type with the king's own hair. Rare transition piece and in desirable overall condition. SMB 50.Show less
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 63a, 1 riksdaler 1726. 28,87 g. Stockholm. Gravörsignum h. Under mästergravören Johann Carl Hedlingers (1691-1771) resa till Italien 1726-1728 fic..Read more
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 63a, 1 riksdaler 1726. 28,87 g. Stockholm. Gravörsignum h. Under mästergravören Johann Carl Hedlingers (1691-1771) resa till Italien 1726-1728 fick hans skicklige lärling Daniel Haesling (1707-1746) ta över gravörssysslan vid Myntet i Stockholm. Vi finner således ett litet gravörsignum "h" på vissa av hans alster. Små kantskador. Vacker patina. SMB 13. 1/1+. Description in ENGLISH: 28.87 g. Stockholm. Engraver signature h. During master engraver Johann Carl Hedlinger's (1691-1771) travel to Italy 1726-1728 his skilled apprentice Daniel Haesling (1707-1746) took over the necessary engraving at the Royal Mint in Stockholm. Thus we can see a small engraver signature "h" on some of his work. Minor edge damage. Vacker patina. SMB 13.Show less