Coins, Sweden (531)

Lot 1
Current bid: 1 200 SEK
Lot 1
Confirm bid

A buyer’s premium of 21 % is added to the hammer price

Lot 1
Hammer price: 1 200 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Mynt, Sverige. Magnus Eriksson, LL XXVII:11, 1 penning. 0,45 g. Vänstervänt lejon)(kors inom tre kronor. SMB 203. 1+. DE.. Read more Mynt, Sverige. Magnus Eriksson, LL XXVII:11, 1 penning. 0,45 g. Vänstervänt lejon)(kors inom tre kronor. SMB 203. 1+.
Description in ENGLISH: 0.45 g. Lion facing left)(cross within three crowns. SMB 203. Show less
Lot 2
Reserve 5 000 SEK
Lot 2
Confirm bid

Lot 2
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige. Sten Sture den äldre, LL 2d, 1 örtug 1478. 1,32 g. Stockholm. Delvis svagt präglad, plansfel i randen. Sv.. Read more Mynt, Sverige. Sten Sture den äldre, LL 2d, 1 örtug 1478. 1,32 g. Stockholm. Delvis svagt präglad, plansfel i randen. Sveriges första daterade mynt! SMB 376. 1+.
Description in ENGLISH: 1.32 g. Stockholm. Partly weakly struck, planchet flaw at edge. The earliest dated Swedish coin! SMB 376. Show less
Lot 3
Current bid: 450 SEK
Lot 3
Confirm bid

Lot 3
Hammer price: 450 SEK
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 29b, 1 örtug 1529. 0,83 g. Västerås. Lätt korrosion. SMB 267. 1?/1. DESCRIPTION IN ENGLIS.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 29b, 1 örtug 1529. 0,83 g. Västerås. Lätt korrosion. SMB 267. 1?/1.
Description in ENGLISH: 0.83 g. Västerås. Light corrosion. SMB 267. Show less
Lot 4
Current bid: 2 100 SEK
Lot 4
Confirm bid

Lot 4
Hammer price: 2 100 SEK
Reserve: 1 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav Vasa, SM 57, 1 örtug ND(1524-27). 1.11 g. Stockholm. SMB 202. 1+. Coins, Sweden. Gustav Vasa, SM 57, 1 örtug ND(1524-27). 1.11 g. Stockholm. SMB 202. 1+. Show less
Lot 5
Current bid: 750 SEK
Lot 5
Confirm bid

Lot 5
Hammer price: 750 SEK
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 57, 1 örtug ND(1524-27). 0,79 g. Stockholm. Varit böjd, viss korrosion. SMB 202. 1?/1. DE.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 57, 1 örtug ND(1524-27). 0,79 g. Stockholm. Varit böjd, viss korrosion. SMB 202. 1?/1.
Description in ENGLISH: 0.79 g. Stockholm. Has been bent, some corrosion. SMB 202. Show less
Lot 6
Current bid: 5 200 SEK
Lot 6
Confirm bid

Lot 6
Hammer price: 5 200 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM -, 1 öre 1528. 2,90 g. Stockholm. Med G under konungens fötter, frånsidan med korsade pil.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM -, 1 öre 1528. 2,90 g. Stockholm. Med G under konungens fötter, frånsidan med korsade pilar med G i sköld. Korroderad. RRRR. SMB 187. 1?/1.
Description in ENGLISH: 2.90 g. Stockholm. With G below King's feet, and reverse with crossed arrows with G in shield. Corroded. RRRR. SMB 187. Show less
Lot 7
Current bid: 1 700 SEK
Lot 7
Confirm bid

Lot 7
Hammer price: 1 700 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 120, 1 mark 1559. 9,21 g. Stockholm. Stor kantförlust till höger. SMB 65. 1/1+. DESCRIPTI.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 120, 1 mark 1559. 9,21 g. Stockholm. Stor kantförlust till höger. SMB 65. 1/1+.
Description in ENGLISH: 9.21 g. Stockholm. Large edge loss at right. SMB 65. Show less
Lot 8
Current bid: 6 400 SEK
Lot 8
Confirm bid

Lot 8
Hammer price: 6 400 SEK
Reserve: 4 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 151b, ½ mark 1540. 5,68 g. Västerås. Små repor i fälten på åtsida och frånsida. Välprägla.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 151b, ½ mark 1540. 5,68 g. Västerås. Små repor i fälten på åtsida och frånsida. Välpräglat exemplar. SMB 118. 1+.
Description in ENGLISH: 5.68 g. Västerås. Small scratches in obverse and reverse fields. Well struck example. SMB 118. Show less
Lot 9
Current bid: 42 000 SEK
Lot 9
Confirm bid

Lot 9
Hammer price: 42 000 SEK
Reserve: 15 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155, 1 daler 1542. 28,84 g. Svartsjö. Plantsfel vid randen. SMB 18. 1+. DESCRIPTION IN EN.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155, 1 daler 1542. 28,84 g. Svartsjö. Plantsfel vid randen. SMB 18. 1+.
Description in ENGLISH: 28.84 g. Svartsjö. Planchet flaw at edge. SMB 18. Show less
Lot 10
Current bid: 9 000 SEK
Lot 10
Confirm bid

Lot 10
Hammer price: 9 000 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155, 1 daler 1542. 28,40 g. Svartsjö. Lätt uppgraverad, repor, varit hängd. SMB 18b. 1/1+.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155, 1 daler 1542. 28,40 g. Svartsjö. Lätt uppgraverad, repor, varit hängd. SMB 18b. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.40 g. Svartsjö. Slightly tooled, scratches, has been mounted. SMB 18b. Show less
Lot 11
Current bid: 25 000 SEK
Lot 11
Confirm bid

Lot 11
Hammer price: 25 000 SEK
Reserve: 25 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155 var, 1 daler 1542. 28,41 g. Svartsjö. Variant med höger hand av Frälsaren mellan 1 oc.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155 var, 1 daler 1542. 28,41 g. Svartsjö. Variant med höger hand av Frälsaren mellan 1 och 5 i årtalet. Sällsynt och betydande variant som inte är upptagen i SM eller SMB. Appelgren kände till varianten, men den är sällan tillgänglig - vi inte finner några omsättningar senaste 15 åren. Plantsfel i åtsidans fält samt obetydlig plantsspricka. RRR. SMB 18 var. App. 610. 1+.
Description in ENGLISH: 28.41 g. Svartsjö. Variety with hand of Christ between 1 and 5 in date - scarce, not listed in SM or SMB. Obverse planchet flaw, planchet crack. RRR. SMB 18 var. App. 610. Show less
Lot 12
Current bid: 31 000 SEK
Lot 12
Confirm bid

Lot 12
Hammer price: 31 000 SEK
Reserve: 15 000 SEK
Coins, Sweden. Gustav Vasa, SM 157a, 1 daler 1544. 28.75 g. Svartsjö. SMB 20. 1+. Coins, Sweden. Gustav Vasa, SM 157a, 1 daler 1544. 28.75 g. Svartsjö. SMB 20. 1+. Show less
Lot 13
Current bid: 5 000 SEK
Lot 13
Confirm bid

Lot 13
Hammer price: 5 000 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 157b, 1 daler 1544. 28,59 g. Svartsjö. Varit hängd, uppgraverad. SMB 22. 1/1+. DESCRIPTIO.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 157b, 1 daler 1544. 28,59 g. Svartsjö. Varit hängd, uppgraverad. SMB 22. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.59 g. Svartsjö. Has been mounted, tooled. SMB 22. Show less
Lot 14
Current bid: 16 000 SEK
Lot 14
Confirm bid

Lot 14
Hammer price: 16 000 SEK
Reserve: 15 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 163, 1 daler 1550. 28,70 g. Svartsjö. Gravör Steffen Bengtsson's kronor. R. SMB 29. 1/1+... Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 163, 1 daler 1550. 28,70 g. Svartsjö. Gravör Steffen Bengtsson's kronor. R. SMB 29. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.70 g. Svartsjö. Engraver Bengtsson's crowns. R. SMB 29. Show less
Lot 15
Current bid: 10 000 SEK
Lot 15
Confirm bid

Lot 15
Hammer price: 10 000 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 188, ½ mark 1541. 5,82 g. Svartsjö. Liten plantsspricka.Välpräglat tilltalande exemplar... Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 188, ½ mark 1541. 5,82 g. Svartsjö. Liten plantsspricka.Välpräglat tilltalande exemplar. SMB 120. 1+.
Description in ENGLISH: 5.82 g. Svartsjö. Small planchet crack. Well struck and appealing example. SMB 120. Show less
Lot 16
Current bid: 3 900 SEK
Lot 16
Confirm bid

Lot 16
Hammer price: 3 900 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 191, ½ mark 1544. 5,48 g. Svartsjö. Variant med långt skägg. Lätt rengjord. SMB 123. 1. D.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 191, ½ mark 1544. 5,48 g. Svartsjö. Variant med långt skägg. Lätt rengjord. SMB 123. 1.
Description in ENGLISH: 5.48 g. Svartsjö. Variety with long beard. Lightly cleaned. SMB 123. Show less
Lot 17
Current bid: 8 200 SEK
Lot 17
Confirm bid

Lot 17
Hammer price: 8 200 SEK
Reserve: 4 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 196, ½ mark 1549. 5,23 g. Svartsjö. Viss korrosion. Lättare böjning i kanten klockan 8. R.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 196, ½ mark 1549. 5,23 g. Svartsjö. Viss korrosion. Lättare böjning i kanten klockan 8. R. SMB 128. 1+.
Description in ENGLISH: 5.23 g. Svartsjö. Corroded. Light bent at 8 o'clock. R. SMB 128. Show less
Lot 18
Current bid: 2 900 SEK
Lot 18
Confirm bid

Lot 18
Hammer price: 2 900 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 197, 2 öre 1541. 2,23 g. Svartsjö. Liten kantförlust eller ojämn plants. SMB 147. 1+. DES.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 197, 2 öre 1541. 2,23 g. Svartsjö. Liten kantförlust eller ojämn plants. SMB 147. 1+.
Description in ENGLISH: 2.23 g. Svartsjö. Small edge loss or planchet irregularity. SMB 147. Show less
Lot 19
Current bid: 4 400 SEK
Lot 19
Confirm bid

Lot 19
Hammer price: 4 400 SEK
Reserve: 4 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 243, 18 penningar. U.Å. (1518-21). Hedemora och Söderköping. Två mynt, 1,17 respektive 1,.. Read more Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 243, 18 penningar. U.Å. (1518-21). Hedemora och Söderköping. Två mynt, 1,17 respektive 1,57 g. Klipping av 18 penningar med hög silverhalt och ovanligt välpräglade för typen, välkänd för att visa ett "halshugget porträtt". SMB 305. Denna mynttyp har historiskt spelat en stor roll under Christian II:s invasion av Sverige, och motståndsmännen ledda av Gustav Ericson, som sedemera blev Sveriges kung. Den dramatiska och oväntade invasionen för ca 500 år sedan skedde med hög hastighet och danskarna hoppades "köpa Sverige för dåligt försilvrad koppar". Det finns teorier om hur man bäst separerar de av danskarna, i Malmö, präglade klippingarna och de svenskpräglade med identisk design, slagna i Västerås, Hedemora och Söderköping. Den relativt kvadratiska format som föreliggande två exemplar har är noterbart lik de av Gustav Vasa senare präglade klippingarna. De danska ursprungliga präglingarna är oftast mer rektangulära och visar vanligen en större del av porträttet och övriga designelement. Analys av en samtida skatt funnen i Västerås Slott visar att det går att koppla identiska stampar till präglingen i Malmö och många av de exemplar som återfinns i fyndet, som i all väsentlighet bör vara präglade i Västerås. Att danskarna tog med sig stamparna för vidare produktion på svensk mark förefaller troligt, men när de blivit utmanövrerade föll stamparna i svenskarnas kontroll, vilka fortsatte att slå klippingar med låg silverhalt, och fortsatte att skylla de dåliga silvret på danskarna, för att bygga upp ytterligare svenskt motstånd. Som historien visar hade Gustav Ericson framgång med sina metoder, och lyckades år 1523 bli vald till kung. De här utbjudna exemplaren skall ha inhandlats från mynthandlare Harry Glück någon gång på 1950-70-talet. 1+-01.
Description in ENGLISH: Hedemora och Söderköping. Two coins, 1.17 g and 1.57 g respectively. Klippe of 18 penningar with high silver alloy content and unusually well struck for the type, notoriously known for the "beheaded appearance". SMB 305. This type coin historically played its part of the Danish invaders of Christian II, and the soon to appear on the scene rebels led by Gustav Ericson, later to be crowned king of Sweden. The slippery and totally dramatic and traumatic events of Danish invaders with sudden ambitions to conquer Sweden and "buy Sweden for lousy silvered coppers" happened approximately 500 years ago. Speculations goes how to determine and separate the typical Danish issue first struck in Malmö from those struck with identical design at Swedish locations; Västerås, Hedemora and Söderköping. The rather squarish format of this specimen, and the following one, is noted for their resemblance with the - also squarish - klippes which Gustav struck in his own late rebellion period. The Danish originals are more frequently noticable rectangular in shape and showing more motives on the struck specimens. Analysis of a treasure find in Västerås Castle demonstrates that strikes from identical dies can be linked to both specimens struck in Malmö and plenty of specimens survived in this particular treasure find. While the Danes brought dies to Sweden and struck also on Swedish territory seems likely, but when they were out-manoeuvered, the dies fell in control of the Swedes, who continued the low base coin production and blaming the bad - coppery - klippes on the Danes, building up momentum of Swedish resistance. As history shows, Gustav Ericson was successful and gathered majority being elected king in 1523. This and the following specimen are reportedly bought from Harry Glück coin dealership in the 1950-70s. Show less
Lot 20
Current bid: 3 600 SEK
Lot 20
Confirm bid

Lot 20
Hammer price: 3 600 SEK
Reserve: 800 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 24, 1 mark 1564. 11,01 g. Stockholm. Korroderad. Plantsfel i kanten. SMB 34. 1/1+. DESCRIPTI.. Read more Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 24, 1 mark 1564. 11,01 g. Stockholm. Korroderad. Plantsfel i kanten. SMB 34. 1/1+.
Description in ENGLISH: 11.01 g. Stockholm. Corroded. Planchet flaws at edge. SMB 34 Show less
Lot 21
Current bid: 13 500 SEK
Lot 21
Confirm bid

Lot 21
Hammer price: 13 500 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 35, 1 öre 1564. 2,72 g. Stockholm. Välpräglat exemplar av detta ovanliga typmynt. SMB 49. 1.. Read more Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 35, 1 öre 1564. 2,72 g. Stockholm. Välpräglat exemplar av detta ovanliga typmynt. SMB 49. 1+.
Description in ENGLISH: 2.72 g. Stockholm. Well struck example of this scarce one year type. SMB 49. Show less
Lot 22
Current bid: 3 800 SEK
Lot 22
Confirm bid

Lot 22
Hammer price: 3 800 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Coins, Sweden. Erik XIV, SM 47, 16 öre 1566. 23.68 g. Stockholm. SMB 70. 1+. Coins, Sweden. Erik XIV, SM 47, 16 öre 1566. 23.68 g. Stockholm. SMB 70. 1+. Show less
Lot 23
Current bid: 4 500 SEK
Lot 23
Confirm bid

Lot 23
Hammer price: 4 500 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 49, 16 öre 1568. 22,29 g. Stockholm. R. SMB 72. 1/1+)(1.
Description in ENGLISH: 22.29 g. Stockholm. R. SMB 72.
Description in ENGLISH: 22.29 g. Stockholm. R. SMB 72. Show less
Lot 24
Current bid: 30 000 SEK
Lot 24
Confirm bid

Lot 24
Hammer price: 30 000 SEK
Reserve: 30 000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 34, ½ daler 1574. 14.19 g. Stockholm. Vackert exemplar, mindre plantsfel/hack i skölden på.. Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 34, ½ daler 1574. 14.19 g. Stockholm. Vackert exemplar, mindre plantsfel/hack i skölden på frånsidan. Ex Sten Törngren (The Karl Gustaf Collection, Spink Maj 2000, nr 250). RR. SMB 28. 1/1+.
Description in ENGLISH: 14.19 g. Stockholm. Beautiful example with minor planchet flaws/pecks on reverse in shield. Ex Sten Törngren (The Karl Gustaf Collection, Spink May 2000, lot 250). RR. SMB 28. Show less
Lot 25
Reserve 1 200 SEK
Lot 25
Confirm bid

Lot 25
Reserve: 1 200 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 62, 2 öre 1570. 3,26 g. Stockholm. Svagpräglat exemplar med mycket lyster. Litet ärg. SMB 6.. Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 62, 2 öre 1570. 3,26 g. Stockholm. Svagpräglat exemplar med mycket lyster. Litet ärg. SMB 60. 01.
Description in ENGLISH: 3.26 g. Stockholm. Weakly struck example with much lustre. Minor verdigris. SMB 60. Show less
Lot 26
Current bid: 3 400 SEK
Lot 26
Confirm bid

Lot 26
Hammer price: 3 400 SEK
Reserve: 1 500 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 63, 2 öre 1571. 3,46 g. Stockholm. Litet ärg på frånsidan. Underliggande lyster på detta vä.. Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 63, 2 öre 1571. 3,46 g. Stockholm. Litet ärg på frånsidan. Underliggande lyster på detta välpräglade exemplar. SMB 61. 1+/01.
Description in ENGLISH: 3.46 g. Stockholm. Reverse with some verdigris. Underlying lustre on this well struck example. SMB 61. Show less
Lot 27
Current bid: 1 300 SEK
Lot 27
Confirm bid

Lot 27
Hammer price: 1 300 SEK
Reserve: 800 SEK
Coins, Sweden. Johan III, SM 71, 1 öre 1575. 2.34 g. Stockholm. SMB 73. 1+. Coins, Sweden. Johan III, SM 71, 1 öre 1575. 2.34 g. Stockholm. SMB 73. 1+. Show less
Lot 28
Current bid: 850 SEK
Lot 28
Confirm bid

Lot 28
Hammer price: 850 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 71, 1 öre 1575. 2,27 g. Stockholm. Lätt korroderad. SMB 73. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 2.2.. Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 71, 1 öre 1575. 2,27 g. Stockholm. Lätt korroderad. SMB 73. 1+.
Description in ENGLISH: 2.27 g. Stockholm. Lightly corroded. SMB 73. Show less
Lot 29
Current bid: 950 SEK
Lot 29
Confirm bid

Lot 29
Hammer price: 950 SEK
Reserve: 500 SEK
Coins, Sweden. Johan III, SM 72, 1 öre 1576. 2.15 g. Stockholm. SMB 74. 1/1+. Coins, Sweden. Johan III, SM 72, 1 öre 1576. 2.15 g. Stockholm. SMB 74. 1/1+. Show less
Lot 30
Current bid: 5 000 SEK
Lot 30
Confirm bid

Lot 30
Hammer price: 5 000 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 75 var, 1 öre 1590. 2,05 g. Stockholm. Den sista siffran i årtalet har först slagits med en.. Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 75 var, 1 öre 1590. 2,05 g. Stockholm. Den sista siffran i årtalet har först slagits med en upp-och-nedvänd 9:a, så att den läses som en 6:a. När gravören uppmärksammat sitt misstag har han skickligt handgraverat en tjock cirkel såsom en nolla över sista siffran, för att så kunna läsas som "1590". Gravörens förfarande medför dock att denna nolla är graverad ännu djupare in i stampen, och därför syns även den ursprungligt felaktigt punsade upp-och-nedvända siffran "9"/6. Detta exemplar är det första och så långt ENDA KÄNDA av denna spektakulära variant, med överprägling av årtal som först lästs som "1596" - under Sigismunds regeringsperiod - istället för det avsedda året "1590" (jämför med nästa lot). Dr. Astley Levins corpusverk över Johan III:s mynt och deras varianter (Numismatiska Meddelanden XI, 1887) listar inte denna betydande variant. En NYUPPTÄCKT VARIANT! SMB 78 var. 01.
Description in ENGLISH: 2.05 g. Stockholm. The last position of the date was first punched with an up-side-down used "9" making it a "6". When the die engraver realised his mistake, he cleverly tried to cover it up by hand-engraving a thick circle that makes for "0", the actual year to read "1590". This engraver's exercise meant that the "zero" is engraved even deeper that the originally and wrongly punched up-side-down digit "9"/6, causing an obviously higher relief consisting of the "zero" on top of the lower relief up-side-down "9"/6. This specimen is the first and so far ONLY KNOWN specimen of this dramatic still curious year, first to be read "1596" - implying the future year when Sigismund were at reign - rather than the intended year "1590" (compare the next lot). The corpus of Johan III coinage and their varieties as published by Doctor Astley Levin in 1887 (Numismatiska Meddelanden XI) did not list this significant variety. An interesting DISCOVERY PIECE! SMB 78 var. Show less
Lot 31
Current bid: 2 000 SEK
Lot 31
Confirm bid

Lot 31
Hammer price: 2 000 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 75, 1 öre 1590. 1,98 g. Stockholm. Ett exemplar med vanligt utseende på årtalet (jämför med.. Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 75, 1 öre 1590. 1,98 g. Stockholm. Ett exemplar med vanligt utseende på årtalet (jämför med föregående lot). SMB 78. 1+.
Description in ENGLISH: 1.98 g. Stockholm. A regular looking specimen (compare the previous lot) SMB 78. Show less
Lot 32
Reserve 300 SEK
Lot 32
Confirm bid

Lot 32
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 78, ½ öre 1570. 1.34 g. Stockholm. Korroderad. SMB 81 . 1/1+.
Description in ENGLISH: 1.34 g. Stockholm. Corroded.
Description in ENGLISH: 1.34 g. Stockholm. Corroded. Show less
Lot 33
Current bid: 550 SEK
Lot 33
Confirm bid

Lot 33
Hammer price: 550 SEK
Reserve: 400 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 87, ½ öre 1578. 1,48 g. Stockholm/Uppsala(?). Trevligt exemplar med originalpatina. SMB 90... Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 87, ½ öre 1578. 1,48 g. Stockholm/Uppsala(?). Trevligt exemplar med originalpatina. SMB 90. 1+.
Description in ENGLISH: 1.48 g. Stockholm/Uppsala(?). Attractive example with original patina. SMB 90. Show less
Lot 34
Current bid: 700 SEK
Lot 34
Confirm bid

Lot 34
Hammer price: 700 SEK
Reserve: 500 SEK
Coins, Sweden. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1.28 g. Stockholm. SMB 93. 1+/01. Coins, Sweden. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1.28 g. Stockholm. SMB 93. 1+/01. Show less
Lot 35
Current bid: 1 300 SEK
Lot 35
Confirm bid

Lot 35
Hammer price: 1 300 SEK
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1,44 g. Stockholm. Med "RX" i omskriften. Levin kände till åtta exemplar av.. Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1,44 g. Stockholm. Med "RX" i omskriften. Levin kände till åtta exemplar av denna variant. Delvis svagpräglad. R. Lev. 574. SMB 93. 1+.
Description in ENGLISH: 1.44 g. Stockholm. With "RX" in legend. Levin knew of eight examples of this variety. Partly weakly struck. R. Lev. 574. SMB 93. Show less
Lot 36
Current bid: 450 SEK
Lot 36
Confirm bid

Lot 36
Hammer price: 450 SEK
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1,46 g. Stockholm. Delvis svagpräglad. Ex Aurum 6, del av lot 175. SMB 93... Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1,46 g. Stockholm. Delvis svagpräglad. Ex Aurum 6, del av lot 175. SMB 93. 1+.
Description in ENGLISH: 1.46 g. Stockholm. Partly weakly struck. Ex Aurum 6, part of lot 175. SMB 93. Show less
Lot 37
Current bid: 1 000 SEK
Lot 37
Confirm bid

Lot 37
Hammer price: 1 000 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 102a, 1 örtug 1590. 0,80 g. Stockholm. Lätt böjd. SMB 106. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 0.80.. Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 102a, 1 örtug 1590. 0,80 g. Stockholm. Lätt böjd. SMB 106. 1+.
Description in ENGLISH: 0.80 g. Stockholm. Lightly bent. SMB 106. Show less
Lot 38
Current bid: 3 800 SEK
Lot 38
Confirm bid

Lot 38
Hammer price: 3 800 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 126, 4 mark 1571. 13,09 g. Stockholm. Fräscht välpräglat exemplar. SMB 137. 1+. DESCRIPTION.. Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 126, 4 mark 1571. 13,09 g. Stockholm. Fräscht välpräglat exemplar. SMB 137. 1+.
Description in ENGLISH: 13.09 g. Stockholm. Fresh well struck example. SMB 137. Show less
Lot 39
Current bid: 2 100 SEK
Lot 39
Confirm bid

Lot 39
Hammer price: 2 100 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 126, 4 mark (klippe) 1571. 12,39 g. Stockholm. SMB 137. 1.
Description in ENGLISH: 12.39 g. Stockholm. SMB 137.
Description in ENGLISH: 12.39 g. Stockholm. SMB 137. Show less
Lot 40
Current bid: 3 200 SEK
Lot 40
Confirm bid

Lot 40
Hammer price: 3 200 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 137, 8 öre 1591. 5,99 g. SMB 155. Detta exemplar har en stil som möjligen kan kopplas till.. Read more Mynt, Sverige. Johan III, SM 137, 8 öre 1591. 5,99 g. SMB 155. Detta exemplar har en stil som möjligen kan kopplas till stampar använda för de samtida förfalskningarna producerade i Holland med låg silverhalt för att försöka betala av handelsskulder som de bägge länderna hade till andra handelsparter. De följande åren var det ett stort och uppmärksammat rättsfall i Stockholm angående förhållandena kring denna skandal om falskmyntning. Ett intressant och betydelsefullt mynt med en historisk betydelse! Det här utbjudna exemplaret har en ovanligt hög silverhalt, till skillnad från de "riktiga förfalskningarna" som är i ren koppar med försilvrad yta. Man kan förmoda att tidiga exemplar med 10-20 procent silverhalt kan ha myntats för att visa produktionskvalitet och som prov att sätta i circulation, för att sedan bana väg för stora mängder av de försilvrade kopparförfalskningarna. Detta mynt härstammar från köp över disk från Harry Glück, Stockholm, troligen på 1960-70-talet. På den tiden, då Harry Glücks värderingsguide för svenska mynt var standardverk togs alltig exemplar av klippingar 1591 upp med både hög och låg silverhalt som separata listningar, varvid den med högre silverhalt sade vara sällsynt. I modern tid har ett mindre antal nyupptäckta exemplar uppträtt i marknaden, men exemplar med hög silverhalt fortsätter att förekomma sparsamt. 1+.
Description in ENGLISH: 5.99 g. SMB 155. Of style possibly linked to dies originating from contemporary Dutch (!) base silver minting to clear debts between trade partners of both countries. The following years, there was a significant court case in Stockholm about circumstances and scandals related to this event. An interesting and significant coin with a story to tell! Nevertheless, this particular specimen has an unusual high silver content, unlike the "real fakes" of pure copper and with only silvered surfaces. One can speculate that specimens from this "first period" of 10-20 percent silver alloy were made for demonstration and test purposes in order to make a convincing case and pave the way for the large amount of faked copper coins with just surfaces of silvering, easily rubbed at the slightest circulating. This particular coin originates from an over-the-counter transaction with coin dealer Harry Glück, Stockholm, likely in the 1960-70s. At that time, the leading coin manual and valuation guide book for Swedish coins was "HG" where they always separated the high and low silver content issues, claiming the first category as rare. Through recent decades of coin auctions and in coin trade, only a few more specimens have appeared. Show less
Lot 41
Current bid: 2 400 SEK
Lot 41
Confirm bid

Lot 41
Hammer price: 2 400 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Coins, Sweden. Sigismund, SM 17, 1 öre 1597. 2.62 g. Stockholm. SMB 24. 1/1+. Coins, Sweden. Sigismund, SM 17, 1 öre 1597. 2.62 g. Stockholm. SMB 24. 1/1+. Show less
Lot 42
Reserve 2 500 SEK
Lot 42
Confirm bid

Lot 42
Reserve: 2 500 SEK
Mynt, Sverige. Sigismund, SM 22a, ½ öre 1597. 1,56 g. Stockholm. Vackert och välpräglat exemplar. Ex. Eric P Newman, Her.. Read more Mynt, Sverige. Sigismund, SM 22a, ½ öre 1597. 1,56 g. Stockholm. Vackert och välpräglat exemplar. Ex. Eric P Newman, Heritage auctions, lot 15271. Ljusgrå patina. SMB 30. 01/0.
Description in ENGLISH: 1.56 g. Stockholm. Beautiful and well struck specimen. Ex. Eric P Newman, Heritage auctions, lot 15271. Light grey patina! SMB 30. Show less
Lot 43
Current bid: 140 000 SEK
Lot 43
Confirm bid

Lot 43
Hammer price: 140 000 SEK
Reserve: 100 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Hertig av Södermanland, SM 14, 1 daler 1597. 28,93 g. Stockholm. Ex. L.E. Bruun, auktion Adolph Hes.. Read more Mynt, Sverige. Karl, Hertig av Södermanland, SM 14, 1 daler 1597. 28,93 g. Stockholm. Ex. L.E. Bruun, auktion Adolph Hess (1914), lot 651. Vackert välpräglat exemplar med jämn patina. R. 1+/01.
Description in ENGLISH: 28.93 g. Stockholm. Ex L.E Bruun, auction Adolph Hess (1914) lot 651. Nice and even patina, well struck. R. SMB 10. Show less
Lot 44
Current bid: 75 000 SEK
Lot 44
Confirm bid

Lot 44
Hammer price: 75 000 SEK
Reserve: 75 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 6, 1 daler 1598. 25,04 g. Stockholm. Varit infattad. Ex MISAB 27 lot 69. 1+/01.. Read more Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 6, 1 daler 1598. 25,04 g. Stockholm. Varit infattad. Ex MISAB 27 lot 69. 1+/01.
Description in ENGLISH: 25.04 g. Stockholm. Has been mounted/enclosed. Ex. Misab auction 27 lot 69. Show less
Lot 45
Current bid: 1 200 SEK
Lot 45
Confirm bid

Lot 45
Hammer price: 1 200 SEK
Reserve: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl, Riksföreståndare, SM 29, ½ öre 1601. 1.14 g. Stockholm. SMB 36. 1/1+. Coins, Sweden. Karl, Riksföreståndare, SM 29, ½ öre 1601. 1.14 g. Stockholm. SMB 36. 1/1+. Show less
Lot 46
Current bid: 23 000 SEK
Lot 46
Confirm bid

Lot 46
Hammer price: 23 000 SEK
Reserve: 15 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl IX, SM -, 1 riksdaler 1611/0. 28,51 g. Stockholm. Obetydlig plantsspricka. RR. SMB 14. 1+. DESCRIPTI.. Read more Mynt, Sverige. Karl IX, SM -, 1 riksdaler 1611/0. 28,51 g. Stockholm. Obetydlig plantsspricka. RR. SMB 14. 1+.
Description in ENGLISH: 28.51 g. Stockholm. Insignificant planchet crack. RR. SMB 13. Show less
Lot 47
Current bid: 2 700 SEK
Lot 47
Confirm bid

Lot 47
Hammer price: 2 700 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Coins, Sweden. Karl IX, SM 53, 1 mark 1607. 4.55 g. Stockholm. SMB 55. 1. Coins, Sweden. Karl IX, SM 53, 1 mark 1607. 4.55 g. Stockholm. SMB 55. 1. Show less
Lot 48
Current bid: 1 800 SEK
Lot 48
Confirm bid

Lot 48
Hammer price: 1 800 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl IX, SM 60, ½ mark 1607. 2,10 g. Stockholm. Kantförlust, plantsspricka och viss korrosion. SMB 65. 1... Read more Mynt, Sverige. Karl IX, SM 60, ½ mark 1607. 2,10 g. Stockholm. Kantförlust, plantsspricka och viss korrosion. SMB 65. 1.
Description in ENGLISH: 2.10 g. Stockholm. Edge loss, planchet crack and minor corrosion. SMB 65. Show less
Lot 49
Current bid: 7 000 SEK
Lot 49
Confirm bid

Lot 49
Hammer price: 7 000 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Mynt, Sverige. SM 84 1 öre 1610. 1,52 g. Göteborg(?). Med artistisk interpunktion "tulipan" eller "dolk" på båda sidorna.. Read more Mynt, Sverige. SM 84 1 öre 1610. 1,52 g. Göteborg(?). Med artistisk interpunktion "tulipan" eller "dolk" på båda sidorna i omskriften. Pågående firskning försöker bestämma vart denna typ myntats, samt vad detta kan betyda; myntmästarmärke, gravörsignum, tecken för silvrets ursprung, tecken för myntort, eller annan konstnärlig förklaring. Ett naturligt exemplar med välpräglade detaljer och fräsch plants som är helt rund. Bra originalpatina, någon svaghet i mitten av detaljerna, men i sin helhet ett utmärkt exemplar! SMB 99.
Description in ENGLISH: 1.52 g. Göteborg (?). With artistic punctuation "tulip" or "dagger" in both sides of the legends. Ongoing research tries to determine location where this type has been minted, as well as what the interpunction may represent; sign of mint master, sign of engraver, sign of origin of silver or supplier of silver, sign of mint location, or other, artistic explanation. A totally natural specimen with very strong struck details and fresh and fully round metal planchet. Fine original patina. Slightest weakness is noted in the centre of the design but total impression is overwhelmingly excellent! SMB 99. Show less
Lot 50
Current bid: 500 SEK
Lot 50
Confirm bid

Lot 50
Hammer price: 500 SEK
Reserve: 500 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl IX, Hild. p.87, 10, 26 mm, 9,71 g. Silvermedalj ur Karlsteen's studenters regentlängd... Read more Medaljer, kungliga, Sverige. Karl IX, Hild. p.87, 10, 26 mm, 9,71 g. Silvermedalj ur Karlsteen's studenters regentlängd. 1+/01.
Description in ENGLISH: 26 mm, 9.71 g. Silver medal from series of Swedish rulers by Karlsteen's students. Show less
Lot 51
Current bid: 13 500 SEK
Lot 51
Confirm bid

Lot 51
Hammer price: 13 500 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 23a, 1 riksdaler 1615. 28,36 g. Stockholm. Obetydlig bläckskrift på åtsidan. SMB 13... Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 23a, 1 riksdaler 1615. 28,36 g. Stockholm. Obetydlig bläckskrift på åtsidan. SMB 13. 1+.
Description in ENGLISH: 28.36 g. Stockholm. Insignificant writing in ink on obverse. SMB 13. Show less
Lot 52
Current bid: 21 000 SEK
Lot 52
Confirm bid

Lot 52
Hammer price: 21 000 SEK
Reserve: 8 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 31b, 1 riksdaler 1632. 29,02 g. Stockholm. Plantsspricka vid randen. Tilltalande toni.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 31b, 1 riksdaler 1632. 29,02 g. Stockholm. Plantsspricka vid randen. Tilltalande toning. SMB 26. 1+.
Description in ENGLISH: 29.02 g. Stockholm. Planchet crack at edge. Appealing toning. SMB 26. Show less
Lot 53
Current bid: 20 500 SEK
Lot 53
Confirm bid

Lot 53
Hammer price: 20 500 SEK
Reserve: 12 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 32a, 1 riksdaler 1632. 28,58 g. Stockholm. Ett välpräglat och detaljerat exemplar. Ob.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 32a, 1 riksdaler 1632. 28,58 g. Stockholm. Ett välpräglat och detaljerat exemplar. Obetydliga spår av montering, och obetydliga lätta rispor i fälten, trots detta ett mycket välbevarat och vackert exemplar! SMB 27. 1+/01.
Description in ENGLISH: 28.58 g. Stockholm. A very well struck and detailed specimen! Obverse King's full portrait and harness completely original, reverse Salvator also totally original, as well as both sides fields of legends. Insignificant traces of mounting and hardly noticeable light scratches in open fields, nevertheless a seldom seen premium specimen! SMB 27 Show less
Lot 54
Current bid: 6 000 SEK
Lot 54
Confirm bid

Lot 54
Hammer price: 6 000 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 48, 4 mark 1617. 17.83 g. Stockholm. HÆR. SMB 54. 1/1+. Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 48, 4 mark 1617. 17.83 g. Stockholm. HÆR. SMB 54. 1/1+. Show less
Lot 55
Current bid: 850 SEK
Lot 55
Confirm bid

Lot 55
Hammer price: 850 SEK
Reserve: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 80, ½ öre 1615. 1.32 g. Stockholm. SMB 95. 1+. Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 80, ½ öre 1615. 1.32 g. Stockholm. SMB 95. 1+. Show less
Lot 56
Current bid: 3 000 SEK
Lot 56
Confirm bid

Lot 56
Hammer price: 3 000 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 101a, 1 öre 1625. 1,38 g. Göteborg. Dubbelpräglad. R. Ex Misab auktion 33, nr 113. Ex.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 101a, 1 öre 1625. 1,38 g. Göteborg. Dubbelpräglad. R. Ex Misab auktion 33, nr 113. Ex Ulf Nordlind auktion november 2006, nr 221. Ex Sven Svensson (SS 1974), SNF auktion 141, nr 62. SMB 134. 1/1+.
Description in ENGLISH: 1.38 g. Göteborg. Double struck. R. Ex Misab auction 33, lot 113. Ex Ulf Nordlind auction November 2006, lot 221. Ex Sven Svensson (SS 1974), SNF auction 141, lot 62. SMB 134. Show less
Lot 57
Current bid: 1 000 SEK
Lot 57
Confirm bid

Lot 57
Hammer price: 1 000 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105, ½ öre klippe 1624. 12,04 g. Säter. Sveriges första kopparmynt! 1? DESCRIPTION IN.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105, ½ öre klippe 1624. 12,04 g. Säter. Sveriges första kopparmynt! 1?
Description in ENGLISH: 12.04 g. Säter. Sweden's first copper coin. Show less
Lot 58
Current bid: 2 000 SEK
Lot 58
Confirm bid

Lot 58
Hammer price: 2 000 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105, ½ öre klippe 1624. 12,67 g. Säter. Korrosion, kantskada. SMB 155. 1/1+. DESCRIPT.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105, ½ öre klippe 1624. 12,67 g. Säter. Korrosion, kantskada. SMB 155. 1/1+.
Description in ENGLISH: 12.67 g. Säter. Corrosion, edge damage. SMB 155. Show less
Lot 59
Current bid: 350 SEK
Lot 59
Confirm bid

Lot 59
Hammer price: 350 SEK
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105/114, ½ öre klippe 1624/25. 12,61 g. Säter. Ottosson 8 eller 10. SMB 155/156. 1+)(.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105/114, ½ öre klippe 1624/25. 12,61 g. Säter. Ottosson 8 eller 10. SMB 155/156. 1+)(1/1+.
Description in ENGLISH: 12.61 g. Säter. Ottosson 8 or 10, SMB 155/156. Show less
Lot 60
Current bid: 1 800 SEK
Lot 60
Confirm bid

Lot 60
Hammer price: 1 800 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 110, 1 öre 1625. 27,63 g. Säter. Välpräglat exemplar med litet ärg. SMB 149. 1+. DESC.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 110, 1 öre 1625. 27,63 g. Säter. Välpräglat exemplar med litet ärg. SMB 149. 1+.
Description in ENGLISH: 27.63 g. Säter. Well struck example, with minor verdigris. SMB 149. Show less
Lot 61
Current bid: 750 SEK
Lot 61
Confirm bid

Lot 61
Hammer price: 750 SEK
Reserve: 400 SEK
Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 114, ½ öre klippe 1625. 13.03 g. Säter. Ottosson 10. SMB 156. 1?/1. Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 114, ½ öre klippe 1625. 13.03 g. Säter. Ottosson 10. SMB 156. 1?/1. Show less
Lot 62
Reserve 5 000 SEK
Lot 62
Confirm bid

Lot 62
Reserve: 5 000 SEK
Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 122, 2 öre 1627. 51.32 g. Säter. SMB 172. 1/1+. Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 122, 2 öre 1627. 51.32 g. Säter. SMB 172. 1/1+. Show less
Lot 63
Current bid: 3 000 SEK
Lot 63
Confirm bid

Lot 63
Hammer price: 3 000 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 122, 2 öre klippe 1627. 55,92 g. Säter. Obetydligt kanthack. SMB 172. 1? DESCRIPTION.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 122, 2 öre klippe 1627. 55,92 g. Säter. Obetydligt kanthack. SMB 172. 1?
Description in ENGLISH: 55.92 g. Säter. Insignificant edge peck. SMB 172. Show less
Lot 64
Current bid: 1 200 SEK
Lot 64
Confirm bid

Lot 64
Hammer price: 1 200 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 135, 1 öre 1629. 24,60 g. Säter. Plantsfel vid kanten. SMB 221-222. 1+. DESCRIPTION I.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 135, 1 öre 1629. 24,60 g. Säter. Plantsfel vid kanten. SMB 221-222. 1+.
Description in ENGLISH: 24.60 g. Säter. Planchet flaw at edge. SMB 221-222. Show less
Lot 65
Current bid: 1 300 SEK
Lot 65
Confirm bid

Lot 65
Hammer price: 1 300 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 145, ½ öre 1630. 13,20 g. Säter. Kantex, litet ärg. SMB 251. 1/1+. DESCRIPTION IN ENG.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 145, ½ öre 1630. 13,20 g. Säter. Kantex, litet ärg. SMB 251. 1/1+.
Description in ENGLISH: 13.20 g. Säter. Edge clip at production, minor verdigris. SMB 251. Show less
Lot 66
Current bid: 2 400 SEK
Lot 66
Confirm bid

Lot 66
Hammer price: 2 400 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 152c, 1 öre 1628. 30,99 g. Nyköping. R. Myntmästarmärke pil med stjärnor inom oval. F.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 152c, 1 öre 1628. 30,99 g. Nyköping. R. Myntmästarmärke pil med stjärnor inom oval. Frånsidan slagen med korroderade stampar. Litet ärg. SMB 267. 1+.
Description in ENGLISH: 30.99 g. Nyköping. R. Mint mark arrow with stars in oval. Reverse struck with corroded dies. Minor verdigris. SMB 267. Show less
Lot 67
Current bid: 8 400 SEK
Lot 67
Confirm bid

Lot 67
Hammer price: 8 400 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 162, 1 öre 1628. 28,48 g. Arboga. Vackert välpräglat exemplar med obetydlig lätt korr.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 162, 1 öre 1628. 28,48 g. Arboga. Vackert välpräglat exemplar med obetydlig lätt korrosion på frånsidan. Ett toppexemplar för typen! SMB 284. 01.
Description in ENGLISH: 28.48 g. Arboga. Beautiful well struck example with insignificant light corrosion on reverse. A superb example for the type! SMB 284. Show less
Lot 68
Current bid: 1 800 SEK
Lot 68
Confirm bid

Lot 68
Hammer price: 1 800 SEK
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 164, ½ öre 1627. 11,75 g. Arboga. Pluggad. SMB 290. 1/1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 11... Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 164, ½ öre 1627. 11,75 g. Arboga. Pluggad. SMB 290. 1/1+.
Description in ENGLISH: 11.75 g. Arboga. Plugged. SMB 290. Show less
Lot 69
Current bid: 2 900 SEK
Lot 69
Confirm bid

Lot 69
Hammer price: 2 900 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 168a, 1 kreutzer 1632. 21,73 g. Säter och Nyköping. Korrosion, repor. Kantex. SMB 295.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 168a, 1 kreutzer 1632. 21,73 g. Säter och Nyköping. Korrosion, repor. Kantex. SMB 295. 1.
Description in ENGLISH: 21.73 g. Säter and Nyköping. Corrosion, scratches. Edge clip at production. SMB 295. Show less
Lot 70
Current bid: 7 400 SEK
Lot 70
Confirm bid

Lot 70
Hammer price: 7 400 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige Augsburg. Gustav II Adolf, SB 8, 1 taler 1632. 29,17 g. Åtsidan med uppgraverade/repade fält. SMB 308. 1+/.. Read more Mynt, Sverige Augsburg. Gustav II Adolf, SB 8, 1 taler 1632. 29,17 g. Åtsidan med uppgraverade/repade fält. SMB 308. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.17 g. Obverse with fields tooled/scratched. Show less
Lot 71
Current bid: 17 500 SEK
Lot 71
Confirm bid

Lot 71
Hammer price: 17 500 SEK
Reserve: 10 000 SEK
Mynt, Sverige Erfurt. Gustav II Adolf, SB 15d, 1 dukat 1634. 3,43 g. Något ojämnt ämne. SG 52:16. 1+. DESCRIPTION IN ENG.. Read more Mynt, Sverige Erfurt. Gustav II Adolf, SB 15d, 1 dukat 1634. 3,43 g. Något ojämnt ämne. SG 52:16. 1+.
Description in ENGLISH: 3.43 g. Slightly wavy flan. SG 52:16. Show less
Lot 72
Current bid: 3 400 SEK
Lot 72
Confirm bid

Lot 72
Hammer price: 3 400 SEK
Reserve: 1 500 SEK
Mynt, Sverige Erfurt. Gustav II Adolf, SB 23b, 1 taler 1632. 28,89 g. Monteringsspår. 1+.
Description in ENGLISH: 28.89 g. Traces of mounting.
Description in ENGLISH: 28.89 g. Traces of mounting. Show less
Lot 73
Current bid: 17 500 SEK
Lot 73
Confirm bid

Lot 73
Hammer price: 17 500 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige Nürnberg. Gustav II Adolf, SB 5, 1 taler. 29,30 g. Plantsfel i kanten, polerad. 1+/01)(01. DESCRIPTION IN.. Read more Mynt, Sverige Nürnberg. Gustav II Adolf, SB 5, 1 taler. 29,30 g. Plantsfel i kanten, polerad. 1+/01)(01.
Description in ENGLISH: 29.30 g. Edge flaw, polished. Show less
Lot 74
Current bid: 450 SEK
Lot 74
Confirm bid

Lot 74
Hammer price: 450 SEK
Reserve: 400 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, ½ öre klippe. Lot. Tre exemplar, samtliga utan synligt årtal. 2/1?-1? DESCRIPTION IN ENG.. Read more Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, ½ öre klippe. Lot. Tre exemplar, samtliga utan synligt årtal. 2/1?-1?
Description in ENGLISH: Lot. Three examples. No years visible. Show less
Lot 75
Current bid: 800 SEK
Lot 75
Confirm bid

Lot 75
Hammer price: 800 SEK
Reserve: 800 SEK
Mynt, Sverige Riga. Gustav II Adolf, Grupp om 14 stk 1/24 taler från Riga, daterade 1622 (3), 1623 (4) och 1624 (7). Bla.. Read more Mynt, Sverige Riga. Gustav II Adolf, Grupp om 14 stk 1/24 taler från Riga, daterade 1622 (3), 1623 (4) och 1624 (7). Blandad kvalitet. 1-1+.
Description in ENGLISH: Group of 14 1/24 taler coins of Riga, dated 1622 (3), 1623 (4), 1624 (7). Mixed condition. Show less
Lot 76
Current bid: 7 000 SEK
Lot 76
Confirm bid

Lot 76
Hammer price: 7 000 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav II Adolf, Hild. 57, Silvermedalj till Gustav Adolfs död, 56 mm, 45,28 g. Av S. Dattl.. Read more Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav II Adolf, Hild. 57, Silvermedalj till Gustav Adolfs död, 56 mm, 45,28 g. Av S. Dattler. 1+/01.
Description in ENGLISH: Silver medal depicting Gustavus Adolphus, 56 mm, 45.28 g. Issued to commemorate the Death of the King. By S. Dattler. Show less
Lot 77
Current bid: 600 SEK
Lot 77
Confirm bid

Lot 77
Hammer price: 600 SEK
Reserve: 400 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav II Adolf, Silvermedalj till Gustav II Adolfs 300:de födelsedag. Medalj av A. Lindber.. Read more Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav II Adolf, Silvermedalj till Gustav II Adolfs 300:de födelsedag. Medalj av A. Lindberg, daterad 1894. 39 mm, 25,13 g. Något rengjord, hairlines. 01.
Description in ENGLISH: Silver medal to 300th birthday of Gustav II Adolf. Medal by A. Lindberg, dated 1894. 39 mm, 25.13 g. Somewhat cleaned, hairlines. Show less
Lot 78
Current bid: 7 200 SEK
Lot 78
Confirm bid

Lot 78
Hammer price: 7 200 SEK
Reserve: 7 000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 11, 1 riksdaler 1640. 28,09 g. Sala. Lätt rengjord. SMB 13. 1/1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 28.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 11, 1 riksdaler 1640. 28,09 g. Sala. Lätt rengjord. SMB 13. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.09 g. Sala. Lightly cleaned. SMB 13. Show less
Lot 79
Current bid: 36 000 SEK
Lot 79
Confirm bid

Lot 79
Hammer price: 36 000 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 12, 1 riksdaler 1641. 28,37 g. Sala. Välpräglat exemplar. Lätt rengjord. SMB 15. g1+. DESCRI.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 12, 1 riksdaler 1641. 28,37 g. Sala. Välpräglat exemplar. Lätt rengjord. SMB 15. g1+.
Description in ENGLISH: 28.37 g. Sala. Well struck example. Lightly cleaned. SMB 15. Show less
Lot 80
Current bid: 14 500 SEK
Lot 80
Confirm bid

Lot 80
Hammer price: 14 500 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 15, 1 riksdaler 1643. 27,68 g. Stockholm. Med REG i omskriften. Obetydlig repa vid årtalet p.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 15, 1 riksdaler 1643. 27,68 g. Stockholm. Med REG i omskriften. Obetydlig repa vid årtalet på frånsidan. SMB 24. 1/1+)(1+.
Description in ENGLISH: 27.68 g. Stockholm. With REG in legend. Insignificant scratch at date on reverse. SMB 24. Show less
Lot 81
Current bid: 16 000 SEK
Lot 81
Confirm bid

Lot 81
Hammer price: 16 000 SEK
Reserve: 15 000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 17, 1 riksdaler 1645. Stockholm. Attraktivt tonat exemplar med viss lyster på frånsidan. MUN.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 17, 1 riksdaler 1645. Stockholm. Attraktivt tonat exemplar med viss lyster på frånsidan. MUNDI. Graderad av NGC som XF45. SMB 30. 1+)(1+/01.
Description in ENGLISH: Stockholm. Attractively toned example with some lustre on reverse. Spelling MUNDI. Graded by NGC as XF45. SMB 30. Show less
Lot 82
Current bid: 3 400 SEK
Lot 82
Confirm bid

Lot 82
Hammer price: 3 400 SEK
Reserve: 2 500 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 39b, ¼ riksdaler 1644. 6,88 g. Stockholm. Rengjord. SMB 69. 1. DESCRIPTION IN ENGLISH: 6.88.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 39b, ¼ riksdaler 1644. 6,88 g. Stockholm. Rengjord. SMB 69. 1.
Description in ENGLISH: 6.88 g. Stockholm. Cleaned. SMB 69. Show less
Lot 83
Current bid: 6 400 SEK
Lot 83
Confirm bid

Lot 83
Hammer price: 6 400 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 41c, ¼ riksdaler 1646. 6,95 g. Stockholm. MDCXLVI. Obetydliga plantsfel. SMB 74. 1+. DESCRIP.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 41c, ¼ riksdaler 1646. 6,95 g. Stockholm. MDCXLVI. Obetydliga plantsfel. SMB 74. 1+.
Description in ENGLISH: 6.95 g. Stockholm. MDCXLVI. Insignificant planchet flaws. SMB 74. Show less
Lot 84
Current bid: 19 500 SEK
Lot 84
Confirm bid

Lot 84
Hammer price: 19 500 SEK
Reserve: 10 000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 88, 10 daler SM (Plate money) 1644. 19,75 kg. Välgjord äldre kopia med korrekt vikt. Vacker.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 88, 10 daler SM (Plate money) 1644. 19,75 kg. Välgjord äldre kopia med korrekt vikt. Vacker färg, välpräglade stämplar. Måste hämtas av köpare! Ex. Myntkompaniet 12 lot 81. 1+. Cirka 20 kg.
Description in ENGLISH: 19.75 kg. Old, historic copy. Beautiful colour, beautiful stamps. Must be picked up by the buyer! Ex. Myntkompaniet 12 lot 81. Show less
Lot 85
Reserve 400 SEK
Lot 85
Confirm bid

Lot 85
Reserve: 400 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 110, 1 öre 1645. 46,45 g. Avesta. Korrosion. Gammal bläckskrift "136" på båda sidor. SMB 198.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 110, 1 öre 1645. 46,45 g. Avesta. Korrosion. Gammal bläckskrift "136" på båda sidor. SMB 198. 1/1+.
Description in ENGLISH: 46.45 g. Avesta. Corrosion. Old ink writing "136" on both sides. SMB 198. Show less
Lot 86
Current bid: 400 SEK
Lot 86
Confirm bid

Lot 86
Hammer price: 400 SEK
Reserve: 400 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 121, ¼ öre 1634. 9,81 g. Nyköping. Årtal nedtill. Vackert exemplar! HH 37. SMB 234. 1+)(1/1+.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 121, ¼ öre 1634. 9,81 g. Nyköping. Årtal nedtill. Vackert exemplar! HH 37. SMB 234. 1+)(1/1+.
Description in ENGLISH: 9.81 g. Nyköping. Year at the bottom. Nice specimen! HH 37. SMB 234. Show less
Lot 87
Current bid: 300 SEK
Lot 87
Confirm bid

Lot 87
Hammer price: 300 SEK
Reserve: 300 SEK
Coins, Sweden. Kristina, SM 122, ¼ öre 1634. 9.22 g. Nyköping. SMB 245. 01. Coins, Sweden. Kristina, SM 122, ¼ öre 1634. 9.22 g. Nyköping. SMB 245. 01. Show less
Lot 88
Current bid: 400 SEK
Lot 88
Confirm bid

Lot 88
Hammer price: 400 SEK
Reserve: 400 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 123, ¼ öre 1635. 11,00 g. Säter. Plantsfel på frånsidan. HH 41. SMB 252. 1+/01. DESCRIPTION.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 123, ¼ öre 1635. 11,00 g. Säter. Plantsfel på frånsidan. HH 41. SMB 252. 1+/01.
Description in ENGLISH: 11.00 g. Säter. Planchet flaw on reverse. HH 41. SMB 252. Show less
Lot 89
Current bid: 400 SEK
Lot 89
Confirm bid

Lot 89
Hammer price: 400 SEK
Reserve: 400 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 123, ¼ öre 1635. 11,08 g. Nyköping. Plantsfel. HH 39. SMB 251. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 1.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 123, ¼ öre 1635. 11,08 g. Nyköping. Plantsfel. HH 39. SMB 251. 1+.
Description in ENGLISH: 11.08 g. Nyköping. Planchet flaws. HH 39. SMB 251. Show less
Lot 90
Current bid: 300 SEK
Lot 90
Confirm bid

Lot 90
Hammer price: 300 SEK
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 124, ¼ öre 1636. 10,79 g. Säter. Slagen med korroderade stampar. SMB 255. 01. DESCRIPTION IN.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 124, ¼ öre 1636. 10,79 g. Säter. Slagen med korroderade stampar. SMB 255. 01.
Description in ENGLISH: 10.79 g. Säter. Struck with corroded dies. SMB 255. Show less
Lot 91
Current bid: 550 SEK
Lot 91
Confirm bid

Lot 91
Hammer price: 550 SEK
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 124, ¼ öre 1636. 10,52 g. Säter. Ett vackert exemplar. HH 46 a. SMB 255. 1+/01. DESCRIPTION.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 124, ¼ öre 1636. 10,52 g. Säter. Ett vackert exemplar. HH 46 a. SMB 255. 1+/01.
Description in ENGLISH: 10.52 g. Säter. A nice specimen. HH 46 a, SMB 255. Show less
Lot 92
Current bid: 850 SEK
Lot 92
Confirm bid

Lot 92
Hammer price: 850 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 125, ¼ öre 1637. 10,17 g. Säter. Slagen med korroderade stampar. SMB 257c. 1+/01. DESCRIPTIO.. Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 125, ¼ öre 1637. 10,17 g. Säter. Slagen med korroderade stampar. SMB 257c. 1+/01.
Description in ENGLISH: 10.17 g. Säter. Struck with corroded dies. SMB 257c. Show less
Lot 93
Current bid: 300 SEK
Lot 93
Confirm bid

Lot 93
Hammer price: 300 SEK
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 127, ¼ öre 1640. 8,89 g. Säter. Kantex. HH 100. SMB 259. 01. DESCRIPTION IN ENGLISH: 8.89 g... Read more Mynt, Sverige. Kristina, SM 127, ¼ öre 1640. 8,89 g. Säter. Kantex. HH 100. SMB 259. 01.
Description in ENGLISH: 8.89 g. Säter. Clipped planchet at production. HH 100. SMB 259. Show less
Lot 94
Reserve 300 SEK
Lot 94
Confirm bid

Lot 94
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige Livland. Kristina, SB 6, 1 solidus 1647. 0,32 g. Något korroderad. SMB 384. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 0... Read more Mynt, Sverige Livland. Kristina, SB 6, 1 solidus 1647. 0,32 g. Något korroderad. SMB 384. 1+.
Description in ENGLISH: 0.32 g. Somewhat corroded. SMB 384. Show less
Lot 95
Reserve 300 SEK
Lot 95
Confirm bid

Lot 95
Reserve: 300 SEK
Coins, Sweden Livonia. Kristina, SB 7, 1 solidus 1648. 0.60 g. SMB 385. 1+/01. Coins, Sweden Livonia. Kristina, SB 7, 1 solidus 1648. 0.60 g. SMB 385. 1+/01. Show less
Lot 96
Reserve 20 000 SEK
Lot 96
Confirm bid

Lot 96
Reserve: 20 000 SEK
Mynt, Sverige Stralsund. Kristina, SB 1, 1 dukat 1638. 3,30 g. Typ med titel som Ferdinand III. Något bucklig. SG 53. 1+.. Read more Mynt, Sverige Stralsund. Kristina, SB 1, 1 dukat 1638. 3,30 g. Typ med titel som Ferdinand III. Något bucklig. SG 53. 1+/01)(1+.
Description in ENGLISH: 3.30 g. Type with title as Ferdinand III. Lightly wavy. SG 53. Show less
Lot 97
Current bid: 500 SEK
Lot 97
Confirm bid

Lot 97
Hammer price: 500 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige Besittningsmynt. Kristina, Grupp med 14 solidusmynt från Kristinas period, samt två av Karl X Gustav. Samt.. Read more Mynt, Sverige Besittningsmynt. Kristina, Grupp med 14 solidusmynt från Kristinas period, samt två av Karl X Gustav. Samtliga antingen Livland eller Riga. Totalt 16 mynt inklusive flera med lyster. 1+-01.
Description in ENGLISH: Group of 14 solidus coins of Riga and Livonia from the reign of Queen Christina, also two from Carolus Gustavus. In total 16 coins including several with lustre. Show less
Lot 98
Current bid: 1 000 SEK
Lot 98
Confirm bid

Lot 98
Hammer price: 1 000 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Kristina, Hild. 45, 6,96 g. Silvermedalj till Drottning Kristinas kröning. Graverad av Karl.. Read more Medaljer, kungliga, Sverige. Kristina, Hild. 45, 6,96 g. Silvermedalj till Drottning Kristinas kröning. Graverad av Karlsteen's elever ca 1710. 26 mm. Ur "Karlsteens elevers regentlängd". 1+/01.
Description in ENGLISH: 6.96 g. Silver medal depicting coronation of Queen Christina. Engraved by Karlsteen's students ca 1710. 26 mm. Show less
Lot 99
Current bid: 750 SEK
Lot 99
Confirm bid

Lot 99
Hammer price: 750 SEK
Reserve: 300 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Kristina, Hild. 95a, Bronsmedalj, 61 mm, 77,19 g. Troligen en prägling från 1800-tal. Utgiv.. Read more Medaljer, kungliga, Sverige. Kristina, Hild. 95a, Bronsmedalj, 61 mm, 77,19 g. Troligen en prägling från 1800-tal. Utgiven för drottning Kristina's intellekt. Åts: Hjälmprytt porträtt åt höger. Fråns: Solansikte med strålar NEC FALSO NEC ALIENO. Ex Henry Christensen auktion med originalkuvert. 01.
Description in ENGLISH: Bronze medal 61 mm, 77.19 g. Most likely a 19th Century striking. Issued for Queen Christina's Intellect. Obv: Helmeted bust facing right. Rev: Sunface with rays NEC FALSO NEC ALIENO. Ex Henry Christensen auction with original envelope. Show less
Lot 100
Reserve 150 000 SEK
Lot 100
Confirm bid

Lot 100
Reserve: 150 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 14a, 1 riksdaler 1654. 28,99 g. Stockholm. Superbt välpräglat exemplar med skimrande ly.. Read more Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 14a, 1 riksdaler 1654. 28,99 g. Stockholm. Superbt välpräglat exemplar med skimrande lyster i fälten och attraktiv flerfärgstoning. Ex Künker auktion 266, lot 1989. SMB 3. 01/0.
Description in ENGLISH: 28.99 g. Stockholm. Superb well struck example with shimmering fields in multicolour toning. Ex. Kunker auction 266 lot 1989. SMB 3. Show less
Lot 101
Current bid: 74 000 SEK
Lot 101
Confirm bid

Lot 101
Hammer price: 74 000 SEK
Reserve: 40 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 14a, 1 riksdaler 1654. 28,81 g. Stockholm. Med stjärnor. Ett vackert exemplar med bra p.. Read more Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 14a, 1 riksdaler 1654. 28,81 g. Stockholm. Med stjärnor. Ett vackert exemplar med bra patina. Ex. Ahlström auktion 51, lot 231. SMB 3. 1+.
Description in ENGLISH: 28.81 g. Stockholm. With stars. A coin with great eye appeal. Ex. Ahlström auction 51 lot 231. SMB 3. Show less
Lot 102
Current bid: 15 500 SEK
Lot 102
Confirm bid

Lot 102
Hammer price: 15 500 SEK
Reserve: 12 000 SEK
Mynt, Sverige Elbing. Karl X Gustav, SB 60, 6 groschen 1658. Praktexemplar med god lyster. Graderad av NGC som MS63. SMB.. Read more Mynt, Sverige Elbing. Karl X Gustav, SB 60, 6 groschen 1658. Praktexemplar med god lyster. Graderad av NGC som MS63. SMB 92. 01/0.
Description in ENGLISH: Superb example with much lustre in fields. Graded by NGC as MS63. SMB 92. Show less
Lot 103
Current bid: 3 300 SEK
Lot 103
Confirm bid

Lot 103
Hammer price: 3 300 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Mynt, Sverige Thorn. Karl X Gustav, SB 1, 1 ort (18 groschen) ND. 6.33 g. Plantsfel vid kanten, något korroderad. SMB 15.. Read more Mynt, Sverige Thorn. Karl X Gustav, SB 1, 1 ort (18 groschen) ND. 6.33 g. Plantsfel vid kanten, något korroderad. SMB 155. 1/1+.
Description in ENGLISH: 6.33 g. Planchet flaw on edge, slightly corroded. Show less
Lot 104
Current bid: 94 000 SEK
Lot 104
Confirm bid

Lot 104
Hammer price: 94 000 SEK
Reserve: 50 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 52a, 1 riksdaler 1676. 29,34 g. Stockholm. Vacker och jämn patina. Ex. Ahlström auktion 46, l.. Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 52a, 1 riksdaler 1676. 29,34 g. Stockholm. Vacker och jämn patina. Ex. Ahlström auktion 46, lot 371. SMB 1. 1+.
Description in ENGLISH: 29.34 g. Stockholm. Nice and even patina. Ex. Ahlström auction 46 lot 371. SMB 1. Show less
Lot 105
Current bid: 44 000 SEK
Lot 105
Confirm bid

Lot 105
Hammer price: 44 000 SEK
Reserve: 25 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 52b, 1 riksdaler 1676. 29,22 g. Stockholm. Restrike. Planchet defects. Beautiful patina! 01... Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 52b, 1 riksdaler 1676. 29,22 g. Stockholm. Restrike. Planchet defects. Beautiful patina! 01.
Description in ENGLISH: 29.22 g. Stockholm. Restrike. Planchet defects. Beautiful patina! Show less
Lot 106
Current bid: 7 800 SEK
Lot 106
Confirm bid

Lot 106
Hammer price: 7 800 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 61, 8 mark 1692. 31,33 g. Stockholm. Åtsidans högra fält med några små rispor. SMB 24b. 1+/01.. Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 61, 8 mark 1692. 31,33 g. Stockholm. Åtsidans högra fält med några små rispor. SMB 24b. 1+/01.
Description in ENGLISH: 31.33 g. Stockholm. Obverse right field with some minor scratches. SMB 24b. Show less
Lot 107
Current bid: 3 200 SEK
Lot 107
Confirm bid

Lot 107
Hammer price: 3 200 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 84, 4 mark 1693. 20,67 g. Stockholm. Obetydligt rengjord på frånsidan. SMB 58. 1+. DESCRIPTIO.. Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 84, 4 mark 1693. 20,67 g. Stockholm. Obetydligt rengjord på frånsidan. SMB 58. 1+.
Description in ENGLISH: 20.67 g. Stockholm. Minor cleaning on reverse. SMB 58. Show less
Lot 108
Current bid: 3 000 SEK
Lot 108
Confirm bid

Lot 108
Hammer price: 3 000 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 85, 4 mark 1694. 20.36 g. Stockholm. SMB 60. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XI, SM 85, 4 mark 1694. 20.36 g. Stockholm. SMB 60. 1+/01. Show less
Lot 109
Current bid: 2 600 SEK
Lot 109
Confirm bid

Lot 109
Hammer price: 2 600 SEK
Reserve: 1 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 120b, 2 mark 1669. 10.44 g. Stockholm. SMB 179. 1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 120b, 2 mark 1669. 10.44 g. Stockholm. SMB 179. 1+. Show less
Lot 110
Current bid: 7 200 SEK
Lot 110
Confirm bid

Lot 110
Hammer price: 7 200 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 10,40 g. Stockholm. Mycket vackert exemplar med god lyster och skarpa kant.. Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 10,40 g. Stockholm. Mycket vackert exemplar med god lyster och skarpa kanter. Kronorna kan delvis ses på åtsidan som incuse. Liten 0:a i årtalet, möjligen omgraverad från en 9:a. SMB 186. 01/0.
Description in ENGLISH: 10.40 g. Stockholm. Very beautiful example with good lustre and sharp edges. The crowns can be seen on obverse as incuse in parts. Small 0 in date, possible reengraved from a 9. SMB 186. Show less
Lot 111
Reserve 1 500 SEK
Lot 111
Confirm bid

Lot 111
Reserve: 1 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 9.95 g. Stockholm. SMB 186. 1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 9.95 g. Stockholm. SMB 186. 1+. Show less
Lot 112
Current bid: 2 200 SEK
Lot 112
Confirm bid

Lot 112
Hammer price: 2 200 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 10.44 g. Stockholm. SMB 186. 1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 10.44 g. Stockholm. SMB 186. 1+. Show less
Lot 113
Current bid: 3 700 SEK
Lot 113
Confirm bid

Lot 113
Hammer price: 3 700 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 121b jfr, 2 mark 1670. 9,88 g. Stockholm. Intressant exemplar slaget i koppar med originalsta.. Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 121b jfr, 2 mark 1670. 9,88 g. Stockholm. Intressant exemplar slaget i koppar med originalstampar. Det finns ingen officiellt utgiven myntning av 2 mark i koppar, varför det kan antas att det var någon på myntverket som antingen testade utrustning, eller medvetet försökt tillverka en förfalskning. Ett likartat kopparavslag med originalstampar till 1 mark 1649 såldes på Misab auktion 7, lot 1093. För vidare läsning se www.numismatik.se/2artiklar/2-mark-koppar/2M.php för en artikel om det här utbjudna exemplaret. 1.
Description in ENGLISH: 9.88 g. Stockholm. Interesting piece struck in copper with original dies. There was no officially recorded mintage in copper, and hence it can be assumed that it is someone at the mint trying out equipment, or trying to make a spurious/fake issue. A similar copper strike with original dies of a 1 mark 1649 was sold at Misab auction 7, lot 1093. Please see www.numismatik.se/2artiklar/2-mark-koppar/2M.php for an extensive article in Swedish on this piece. Show less
Lot 114
Current bid: 1 900 SEK
Lot 114
Confirm bid

Lot 114
Hammer price: 1 900 SEK
Reserve: 1 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 122a, 2 mark 1671. 10.10 g. Stockholm. SMB 192. 1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 122a, 2 mark 1671. 10.10 g. Stockholm. SMB 192. 1+. Show less
Lot 115
Current bid: 2 600 SEK
Lot 115
Confirm bid

Lot 115
Hammer price: 2 600 SEK
Reserve: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 218c, 1 öre 1664. 0.95 g. Stockholm. SMB 377. 1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 218c, 1 öre 1664. 0.95 g. Stockholm. SMB 377. 1+. Show less
Lot 116
Current bid: 7 800 SEK
Lot 116
Confirm bid

Lot 116
Hammer price: 7 800 SEK
Reserve: 1 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 251, 2 mark 1697. 10,33 g. Stockholm. Kastmynt till konungens begravning. Plantsfel, repor oc.. Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 251, 2 mark 1697. 10,33 g. Stockholm. Kastmynt till konungens begravning. Plantsfel, repor och bläckskrift. SMB 436. 1)(1/1+.
Description in ENGLISH: 10.33 g. Stockholm. Largesse coin to the King´s funeral. Planchet flaw, scratches, ink writing. SMB 436. Show less
Lot 117
Current bid: 650 SEK
Lot 117
Confirm bid

Lot 117
Hammer price: 650 SEK
Reserve: 400 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 345b, 1 öre SM 1673. 48,05 g. Avesta. Korrosion på frånsidan. SMB 545. 1/1+. DESCRIPTION IN E.. Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 345b, 1 öre SM 1673. 48,05 g. Avesta. Korrosion på frånsidan. SMB 545. 1/1+.
Description in ENGLISH: 48.05 g. Avesta. Corrosion on reverse. SMB 545. Show less
Lot 118
Current bid: 600 SEK
Lot 118
Confirm bid

Lot 118
Hammer price: 600 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 353, 1 öre SM 1684. 42,42 g. Avesta. Frånsidan präglad med korroderade stampar. SMB 557. 1/1+.. Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 353, 1 öre SM 1684. 42,42 g. Avesta. Frånsidan präglad med korroderade stampar. SMB 557. 1/1+.
Description in ENGLISH: 42.42 g. Avesta. Reverse struck with corroded dies. SMB 557. Show less
Lot 119
Current bid: 4 400 SEK
Lot 119
Confirm bid

Lot 119
Hammer price: 4 400 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 41,89 g. Avesta. Vackert, välpräglat exemplar utan plantsfel. SMB 559. 1+.. Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 41,89 g. Avesta. Vackert, välpräglat exemplar utan plantsfel. SMB 559. 1+/01.
Description in ENGLISH: 41.89 g. Avesta. Beautiful well struck example without planchet issues. SMB 559. Show less
Lot 120
Current bid: 1 600 SEK
Lot 120
Confirm bid

Lot 120
Hammer price: 1 600 SEK
Reserve: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 35,90 g. Avesta. Vackert exemplar med mörk originalpatina. Åtsidan slagen.. Read more Mynt, Sverige. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 35,90 g. Avesta. Vackert exemplar med mörk originalpatina. Åtsidan slagen med lite rostig stamp vid sista siffran i årtalet. SMB 559. 1+.
Description in ENGLISH: 35.90 g. Avesta. Beautiful example with dark original patina. Obverse die rust at last digit in date. SMB 559. Show less
Lot 121
Current bid: 750 SEK
Lot 121
Confirm bid

Lot 121
Hammer price: 750 SEK
Reserve: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 38.26 g. Avesta. SMB 559. 1/1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 38.26 g. Avesta. SMB 559. 1/1+. Show less
Lot 122
Current bid: 1 700 SEK
Lot 122
Confirm bid

Lot 122
Hammer price: 1 700 SEK
Reserve: 500 SEK
Coins, Sweden Narva. Karl XI, SB 10a, 2 öre 1670. 1.61 g. Stockholm. SMB 731. 1. Coins, Sweden Narva. Karl XI, SB 10a, 2 öre 1670. 1.61 g. Stockholm. SMB 731. 1. Show less
Lot 123
Current bid: 300 SEK
Lot 123
Confirm bid

Lot 123
Hammer price: 300 SEK
Reserve: 300 SEK
Mynt, Sverige Reval. Karl XI, SB 132, 1 öre (rundstück) 1668. 0,92 g. Kantex. SMB 1032. 1?/1)(1/1+. DESCRIPTION IN ENGLI.. Read more Mynt, Sverige Reval. Karl XI, SB 132, 1 öre (rundstück) 1668. 0,92 g. Kantex. SMB 1032. 1?/1)(1/1+.
Description in ENGLISH: 0.92 g. Edge clip at production. SMB 1032. Show less
Lot 124
Reserve 30 000 SEK
Lot 124
Confirm bid

Lot 124
Reserve: 30 000 SEK
Mynt, Sverige Riga. Karl XI, SB 92a, 1 taler 1660. 28,40 g. Riga. Uppgraverad i fälten, liten platsspricka. Oavsett dess.. Read more Mynt, Sverige Riga. Karl XI, SB 92a, 1 taler 1660. 28,40 g. Riga. Uppgraverad i fälten, liten platsspricka. Oavsett dessa problem en sällsynt typ. SMB 1034. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.40 g. Riga. Tooled in fields, minor planchet crack. Nevertheless a rare type coin. SMB 1034. Show less
Lot 125
Current bid: 35 000 SEK
Lot 125
Confirm bid

Lot 125
Hammer price: 35 000 SEK
Reserve: 30 000 SEK
Mynt, Sverige Wismar. Karl XI, SB 24, 1 taler 1673. 29,10 g. Uppgraverad i fälten. Sällsynt typ med tilltalande, mörk to.. Read more Mynt, Sverige Wismar. Karl XI, SB 24, 1 taler 1673. 29,10 g. Uppgraverad i fälten. Sällsynt typ med tilltalande, mörk toning. SMB 1133. 1+.
Description in ENGLISH: 29.10 g. Tooled in fields. Scarce type with attractive dark toning. SMB 1133. Show less
Lot 126
Current bid: 850 SEK
Lot 126
Confirm bid

Lot 126
Hammer price: 850 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige Wismar. Karl XI, SB 29, 16 schilling (1/3 taler) 1672. 11,39 g. Type I A. Delvis svagpräglad. Varit monter.. Read more Mynt, Sverige Wismar. Karl XI, SB 29, 16 schilling (1/3 taler) 1672. 11,39 g. Type I A. Delvis svagpräglad. Varit monterad. SMB 1139. 1+.
Description in ENGLISH: 11.39 g. Type I A. Partly weakly struck, has been mounted. SMB. Show less
Lot 127
Current bid: 4 000 SEK
Lot 127
Confirm bid

Lot 127
Hammer price: 4 000 SEK
Reserve: 500 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.430, 93, Medalj till födelsen av Prins Karl (XII), 1682. Blyavslag med ori.. Read more Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.430, 93, Medalj till födelsen av Prins Karl (XII), 1682. Blyavslag med originalstampar. 63,71 g, 53 mm. Lätt rengjord på frånsidan. 1+/01.
Description in ENGLISH: Medal to the Birth of Prince Carl (XII), 1682. Lead strike with original dies. 63.71 g. 53 mm. Lightly cleaned on reverse. Show less
Lot 128
Current bid: 4 800 SEK
Lot 128
Confirm bid

Lot 128
Hammer price: 4 800 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p434, 100, Diameter 54 mm, 51,78 g. Bronsmedalj till födelse av Prins Gustaf.. Read more Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p434, 100, Diameter 54 mm, 51,78 g. Bronsmedalj till födelse av Prins Gustaf, 1683. Graverad av Arvid Karlsteen. Vackert exemplar med bra lyster och små kontaktmärken. 01.
Description in ENGLISH: Diameter 54 mm, 51.78 g. Bronze medal to the Birth of Prince Gustaf, 1683. Engraved by Arvid Karlsteen. Nice example with lustre and minor contact marks. Show less
Lot 129
Current bid: 5 200 SEK
Lot 129
Confirm bid

Lot 129
Hammer price: 5 200 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.468, 16, 97,34 g. Blyavslag med originalstampar av medalj daterad 1693 öve.. Read more Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.468, 16, 97,34 g. Blyavslag med originalstampar av medalj daterad 1693 över Drottning Ulrika Eleonora d.ä., av Karlsteen. Något rengjord. 62 mm. 1+.
Description in ENGLISH: 97.34 g. Lead strike of medal 1693 depicting Queen Ulrika Eleonora, by Karlsteen. Somewhat cleaned. Struck with original dies, 62 mm. Show less
Lot 130
Current bid: 2 600 SEK
Lot 130
Confirm bid

Lot 130
Hammer price: 2 600 SEK
Reserve: 500 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.469, 18a, Drottning Ulrika Eleonora d.ä. Medalj till drottningens död 1693.. Read more Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.469, 18a, Drottning Ulrika Eleonora d.ä. Medalj till drottningens död 1693. Blyavslag med originalstampar. 51,30 g. 44 mm. Graverad av Arvid Karlsteen. Repor i fälten på åtsidan, mindre repor även på frånsidan. 1+/01.
Description in ENGLISH: Medal to the Death of Queen Ulrika Eleonora the elder, 1693. Lead strike with original dies. 51.30 g, 44 mm. Engraved by Arvid Karlsteen. Scratches in obverse fields and minor scratches on reverse. Show less
Lot 131
Current bid: 900 SEK
Lot 131
Confirm bid

Lot 131
Hammer price: 900 SEK
Reserve: 400 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.471, 20, 27 mm, 7,15 g. Liten bronsmedalj till Ulrika Eleonora d.ä. död 16.. Read more Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.471, 20, 27 mm, 7,15 g. Liten bronsmedalj till Ulrika Eleonora d.ä. död 1693. Vackert exemplar med litet röd lyster. 01.
Description in ENGLISH: 27 mm, 7.15 g. Small bronze medal to Death of Ulrika Eleonora the Elder, 1693. Beautiful example with some red lustre. Show less
Lot 132
Current bid: 41 000 SEK
Lot 132
Confirm bid

Lot 132
Hammer price: 41 000 SEK
Reserve: 20 000 SEK
Coins, Sweden. Karl XII, SM 18, 1 dukat 1716. 3.45 g. Stockholm. SG 21. 1+. Coins, Sweden. Karl XII, SM 18, 1 dukat 1716. 3.45 g. Stockholm. SG 21. 1+. Show less
Lot 133
Reserve 40 000 SEK
Lot 133
Confirm bid

Lot 133
Reserve: 40 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 26, 1 riksdaler 1707. 29,00 g. Stockholm. Med peruk. Tilltalande exemplar med jämn patina. S.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 26, 1 riksdaler 1707. 29,00 g. Stockholm. Med peruk. Tilltalande exemplar med jämn patina. SMB 1. 1+.
Description in ENGLISH: 29.00 g. Stockholm. With wig. Beautiful example with nice even patina. SMB 1. Show less
Lot 134
Current bid: 75 000 SEK
Lot 134
Confirm bid

Lot 134
Hammer price: 75 000 SEK
Reserve: 75 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 27, 1 riksdaler 1707. 28,83 g. Stockholm. Med eget hår. Ett mycket vackert exemplar med god.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 27, 1 riksdaler 1707. 28,83 g. Stockholm. Med eget hår. Ett mycket vackert exemplar med god lyster, sällsynt i detta skick! SMB 2. 01.
Description in ENGLISH: 28.83 g. Stockholm. With own hair. A spectacular example of highest rarity in this quality! SMB 2. Show less
Lot 135
Current bid: 15 500 SEK
Lot 135
Confirm bid

Lot 135
Hammer price: 15 500 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 28b, 1 riksdaler 1713. 29,20 g. Stockholm. Kanthack, rengjord. SMB 4. 1/1+)(1+. DESCRIPTION.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 28b, 1 riksdaler 1713. 29,20 g. Stockholm. Kanthack, rengjord. SMB 4. 1/1+)(1+.
Description in ENGLISH: 29.20 g. Stockholm. Edge pecks, cleaned. SMB 4. Show less
Lot 136
Current bid: 15 000 SEK
Lot 136
Confirm bid

Lot 136
Hammer price: 15 000 SEK
Reserve: 5 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 29a, 1 riksdaler 1718. 29,54 g. Stockholm. Små rispor, lätt rengjord. SMB 6. 1/1+. DESCRIPTI.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 29a, 1 riksdaler 1718. 29,54 g. Stockholm. Små rispor, lätt rengjord. SMB 6. 1/1+.
Description in ENGLISH: 29.54 g. Stockholm. Minor scratches, lightly cleaned. SMB 6. Show less
Lot 137
Current bid: 32 000 SEK
Lot 137
Confirm bid

Lot 137
Hammer price: 32 000 SEK
Reserve: 25 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 31, 8 mark 1698. 31,24 g. Stockholm. Repor i åtsidans fält. RR. SMB 9. 1+. DESCRIPTION IN EN.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 31, 8 mark 1698. 31,24 g. Stockholm. Repor i åtsidans fält. RR. SMB 9. 1+.
Description in ENGLISH: 31.24 g. Stockholm. Scratches in obverse field. RR. SMB 9. Show less
Lot 138
Current bid: 4 800 SEK
Lot 138
Confirm bid

Lot 138
Hammer price: 4 800 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 44, 4 mark 1702. 20,35 g. Stockholm. Åtsidan lätt rengjord. SMB 24. 1/1+)(1+. DESCRIPTION IN.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 44, 4 mark 1702. 20,35 g. Stockholm. Åtsidan lätt rengjord. SMB 24. 1/1+)(1+.
Description in ENGLISH: 20.35 g. Stockholm. Obverse lightly cleaned. SMB 24. Show less
Lot 139
Current bid: 3 800 SEK
Lot 139
Confirm bid

Lot 139
Hammer price: 3 800 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 62, 2 mark 1701. 10,41 g. Stockholm. Litet plantsfel, viss lyster. SMB 44. 1+/01. DESCRIPTIO.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 62, 2 mark 1701. 10,41 g. Stockholm. Litet plantsfel, viss lyster. SMB 44. 1+/01.
Description in ENGLISH: 10.41 g. Stockholm. Lustrous, minor planchet flaw. SMB 44. Show less
Lot 140
Current bid: 4 200 SEK
Lot 140
Confirm bid

Lot 140
Hammer price: 4 200 SEK
Reserve: 2 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 67, 2 mark 1706/4. 9,83 g. Stockholm. Myntmästarmärke HZ, dennes sista år, då LC efterträdde.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 67, 2 mark 1706/4. 9,83 g. Stockholm. Myntmästarmärke HZ, dennes sista år, då LC efterträdde och finns på resterande myntning från detta år. Detta år är även sista året då porträtt med peruk förekommer, för att sedan ändras till porträtt med kungens eget hår. Ovanlig övergångstyp i god kvalitet. SMB 50. 1+/01.
Description in ENGLISH: 9.83 g. Stockholm. Mint master signature HZ, his final year, while LC was introduced later in the same year. This year also represents the final year with portrait using wig and introduction of type with the king's own hair. Rare transition piece and in desirable overall condition. SMB 50. Show less
Lot 141
Current bid: 10 500 SEK
Lot 141
Confirm bid

Lot 141
Hammer price: 10 500 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Coins, Sweden. Karl XII, SM 77b, 2 mark 1716. 10.53 g. Stockholm. SMB 64. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XII, SM 77b, 2 mark 1716. 10.53 g. Stockholm. SMB 64. 1+/01. Show less
Lot 142
Current bid: 600 SEK
Lot 142
Confirm bid

Lot 142
Hammer price: 600 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 111, 5 öre 1711. 3,61 g. Stockholm. Ett vackert exemplar. SMB 108. 1+. DESCRIPTION IN ENGLIS.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 111, 5 öre 1711. 3,61 g. Stockholm. Ett vackert exemplar. SMB 108. 1+.
Description in ENGLISH: 3.61 g. Stockholm. A nice specimen. SMB 108. Show less
Lot 143
Current bid: 2 000 SEK
Lot 143
Confirm bid

Lot 143
Hammer price: 2 000 SEK
Reserve: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 118, 4 öre 1718. 2,97 g. Stockholm. Vacker patina! SMB 118. 01. DESCRIPTION IN ENGLISH: 2.97.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 118, 4 öre 1718. 2,97 g. Stockholm. Vacker patina! SMB 118. 01.
Description in ENGLISH: 2.97 g. Stockholm. Nice patina! SMB 118. Show less
Lot 144
Current bid: 1 100 SEK
Lot 144
Confirm bid

Lot 144
Hammer price: 1 100 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 119, 2 öre 1716. 1,34 g. Stockholm. Hairlines. SMB 120. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 1.34 g... Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 119, 2 öre 1716. 1,34 g. Stockholm. Hairlines. SMB 120. 1+.
Description in ENGLISH: 1.34 g. Stockholm. Hairlines. SMB 120. Show less
Lot 145
Current bid: 8 000 SEK
Lot 145
Confirm bid

Lot 145
Hammer price: 8 000 SEK
Reserve: 3 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 142, 4 caroliner 1718. 26,07 g. Stockholm. Hack, varit monterad, gniden. SMB 144. 1/1+)(1. D.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 142, 4 caroliner 1718. 26,07 g. Stockholm. Hack, varit monterad, gniden. SMB 144. 1/1+)(1.
Description in ENGLISH: 26.07 g. Stockholm. Pecks, has been mounted, rubbed. SMB 144. Show less
Lot 146
Current bid: 4 600 SEK
Lot 146
Confirm bid

Lot 146
Hammer price: 4 600 SEK
Reserve: 2 000 SEK
Coins, Sweden. Karl XII, SM 144, 1 carolin 1718. 6.83 g. Stockholm. SMB 146. 1/1+. Coins, Sweden. Karl XII, SM 144, 1 carolin 1718. 6.83 g. Stockholm. SMB 146. 1/1+. Show less
Lot 147
Current bid: 3 800 SEK
Lot 147
Confirm bid

Lot 147
Hammer price: 3 800 SEK
Reserve: 1 000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 217b, 1 daler SM 1718. 4,33 g. Stockohlm. IVPITLR. SMB 265. 1. DESCRIPTION IN ENGLISH: 4.33.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SM 217b, 1 daler SM 1718. 4,33 g. Stockohlm. IVPITLR. SMB 265. 1.
Description in ENGLISH: 4.33 g. Stockholm. IVPITLR. SMB 265. Show less
Lot 148
Current bid: 4 800 SEK
Lot 148
Confirm bid

Lot 148
Hammer price: 4 800 SEK
Reserve: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SB 114, 5 öre 1693. 3,37 g. Kontramarkerad under Belägringen av Riga 1705. Repor. SMB 310. 1/1+.. Read more Mynt, Sverige. Karl XII, SB 114, 5 öre 1693. 3,37 g. Kontramarkerad under Belägringen av Riga 1705. Repor. SMB 310. 1/1+.
Description in ENGLISH: 3.37 g. Countermarked during the Siege of Riga 1705. Scratches. Show less
Lot 149
Current bid: 2 300 SEK
Lot 149
Confirm bid

Lot 149
Hammer price: 2 300 SEK