Mynt, Sverige (531)

×
Lot 1
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 1
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 1
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Magnus Eriksson, LL XXVII:11, 1 penning. 0,45 g. Vänstervänt lejon)(kors inom tre kronor. SMB 203. 1+. DE.. Läs mer Mynt, Sverige. Magnus Eriksson, LL XXVII:11, 1 penning. 0,45 g. Vänstervänt lejon)(kors inom tre kronor. SMB 203. 1+.
Description in ENGLISH: 0.45 g. Lion facing left)(cross within three crowns. SMB 203. Visa mindre
Lot 2
Utrop 5000 SEK
SEK
Lot 2
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 2
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Sten Sture den äldre, LL 2d, 1 örtug 1478. 1,32 g. Stockholm. Delvis svagt präglad, plansfel i randen. Sv.. Läs mer Mynt, Sverige. Sten Sture den äldre, LL 2d, 1 örtug 1478. 1,32 g. Stockholm. Delvis svagt präglad, plansfel i randen. Sveriges första daterade mynt! SMB 376. 1+.
Description in ENGLISH: 1.32 g. Stockholm. Partly weakly struck, planchet flaw at edge. The earliest dated Swedish coin! SMB 376. Visa mindre
Lot 3
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 3
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 3
Resultat: 450 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 29b, 1 örtug 1529. 0,83 g. Västerås. Lätt korrosion. SMB 267. 1?/1. DESCRIPTION IN ENGLIS.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 29b, 1 örtug 1529. 0,83 g. Västerås. Lätt korrosion. SMB 267. 1?/1.
Description in ENGLISH: 0.83 g. Västerås. Light corrosion. SMB 267. Visa mindre
Lot 4
Aktuellt bud: 2100 SEK
SEK
Lot 4
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 4
Resultat: 2100 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Gustav Vasa, SM 57, 1 örtug ND(1524-27). 1.11 g. Stockholm. SMB 202. 1+. Coins, Sweden. Gustav Vasa, SM 57, 1 örtug ND(1524-27). 1.11 g. Stockholm. SMB 202. 1+. Visa mindre
Lot 5
Aktuellt bud: 750 SEK
SEK
Lot 5
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 5
Resultat: 750 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 57, 1 örtug ND(1524-27). 0,79 g. Stockholm. Varit böjd, viss korrosion. SMB 202. 1?/1. DE.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 57, 1 örtug ND(1524-27). 0,79 g. Stockholm. Varit böjd, viss korrosion. SMB 202. 1?/1.
Description in ENGLISH: 0.79 g. Stockholm. Has been bent, some corrosion. SMB 202. Visa mindre
Lot 6
Aktuellt bud: 5200 SEK
SEK
Lot 6
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 6
Resultat: 5200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM -, 1 öre 1528. 2,90 g. Stockholm. Med G under konungens fötter, frånsidan med korsade pil.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM -, 1 öre 1528. 2,90 g. Stockholm. Med G under konungens fötter, frånsidan med korsade pilar med G i sköld. Korroderad. RRRR. SMB 187. 1?/1.
Description in ENGLISH: 2.90 g. Stockholm. With G below King's feet, and reverse with crossed arrows with G in shield. Corroded. RRRR. SMB 187. Visa mindre
Lot 7
Aktuellt bud: 1700 SEK
SEK
Lot 7
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 7
Resultat: 1700 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 120, 1 mark 1559. 9,21 g. Stockholm. Stor kantförlust till höger. SMB 65. 1/1+. DESCRIPTI.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 120, 1 mark 1559. 9,21 g. Stockholm. Stor kantförlust till höger. SMB 65. 1/1+.
Description in ENGLISH: 9.21 g. Stockholm. Large edge loss at right. SMB 65. Visa mindre
Lot 8
Aktuellt bud: 6400 SEK
SEK
Lot 8
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 8
Resultat: 6400 SEK
Utrop: 4000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 151b, ½ mark 1540. 5,68 g. Västerås. Små repor i fälten på åtsida och frånsida. Välprägla.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 151b, ½ mark 1540. 5,68 g. Västerås. Små repor i fälten på åtsida och frånsida. Välpräglat exemplar. SMB 118. 1+.
Description in ENGLISH: 5.68 g. Västerås. Small scratches in obverse and reverse fields. Well struck example. SMB 118. Visa mindre
Lot 9
Aktuellt bud: 42000 SEK
SEK
Lot 9
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 9
Resultat: 42000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155, 1 daler 1542. 28,84 g. Svartsjö. Plantsfel vid randen. SMB 18. 1+. DESCRIPTION IN EN.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155, 1 daler 1542. 28,84 g. Svartsjö. Plantsfel vid randen. SMB 18. 1+.
Description in ENGLISH: 28.84 g. Svartsjö. Planchet flaw at edge. SMB 18. Visa mindre
Lot 10
Aktuellt bud: 9000 SEK
SEK
Lot 10
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 10
Resultat: 9000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155, 1 daler 1542. 28,40 g. Svartsjö. Lätt uppgraverad, repor, varit hängd. SMB 18b. 1/1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155, 1 daler 1542. 28,40 g. Svartsjö. Lätt uppgraverad, repor, varit hängd. SMB 18b. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.40 g. Svartsjö. Slightly tooled, scratches, has been mounted. SMB 18b. Visa mindre
Lot 11
Aktuellt bud: 25000 SEK
SEK
Lot 11
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 11
Resultat: 25000 SEK
Utrop: 25000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155 var, 1 daler 1542. 28,41 g. Svartsjö. Variant med höger hand av Frälsaren mellan 1 oc.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 155 var, 1 daler 1542. 28,41 g. Svartsjö. Variant med höger hand av Frälsaren mellan 1 och 5 i årtalet. Sällsynt och betydande variant som inte är upptagen i SM eller SMB. Appelgren kände till varianten, men den är sällan tillgänglig - vi inte finner några omsättningar senaste 15 åren. Plantsfel i åtsidans fält samt obetydlig plantsspricka. RRR. SMB 18 var. App. 610. 1+.
Description in ENGLISH: 28.41 g. Svartsjö. Variety with hand of Christ between 1 and 5 in date - scarce, not listed in SM or SMB. Obverse planchet flaw, planchet crack. RRR. SMB 18 var. App. 610. Visa mindre
Lot 12
Aktuellt bud: 31000 SEK
SEK
Lot 12
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 12
Resultat: 31000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Coins, Sweden. Gustav Vasa, SM 157a, 1 daler 1544. 28.75 g. Svartsjö. SMB 20. 1+. Coins, Sweden. Gustav Vasa, SM 157a, 1 daler 1544. 28.75 g. Svartsjö. SMB 20. 1+. Visa mindre
Lot 13
Aktuellt bud: 5000 SEK
SEK
Lot 13
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 13
Resultat: 5000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 157b, 1 daler 1544. 28,59 g. Svartsjö. Varit hängd, uppgraverad. SMB 22. 1/1+. DESCRIPTIO.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 157b, 1 daler 1544. 28,59 g. Svartsjö. Varit hängd, uppgraverad. SMB 22. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.59 g. Svartsjö. Has been mounted, tooled. SMB 22. Visa mindre
Lot 14
Aktuellt bud: 16000 SEK
SEK
Lot 14
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 14
Resultat: 16000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 163, 1 daler 1550. 28,70 g. Svartsjö. Gravör Steffen Bengtsson's kronor. R. SMB 29. 1/1+... Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 163, 1 daler 1550. 28,70 g. Svartsjö. Gravör Steffen Bengtsson's kronor. R. SMB 29. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.70 g. Svartsjö. Engraver Bengtsson's crowns. R. SMB 29. Visa mindre
Lot 15
Aktuellt bud: 10000 SEK
SEK
Lot 15
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 15
Resultat: 10000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 188, ½ mark 1541. 5,82 g. Svartsjö. Liten plantsspricka.Välpräglat tilltalande exemplar... Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 188, ½ mark 1541. 5,82 g. Svartsjö. Liten plantsspricka.Välpräglat tilltalande exemplar. SMB 120. 1+.
Description in ENGLISH: 5.82 g. Svartsjö. Small planchet crack. Well struck and appealing example. SMB 120. Visa mindre
Lot 16
Aktuellt bud: 3900 SEK
SEK
Lot 16
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 16
Resultat: 3900 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 191, ½ mark 1544. 5,48 g. Svartsjö. Variant med långt skägg. Lätt rengjord. SMB 123. 1. D.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 191, ½ mark 1544. 5,48 g. Svartsjö. Variant med långt skägg. Lätt rengjord. SMB 123. 1.
Description in ENGLISH: 5.48 g. Svartsjö. Variety with long beard. Lightly cleaned. SMB 123. Visa mindre
Lot 17
Aktuellt bud: 8200 SEK
SEK
Lot 17
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 17
Resultat: 8200 SEK
Utrop: 4000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 196, ½ mark 1549. 5,23 g. Svartsjö. Viss korrosion. Lättare böjning i kanten klockan 8. R.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 196, ½ mark 1549. 5,23 g. Svartsjö. Viss korrosion. Lättare böjning i kanten klockan 8. R. SMB 128. 1+.
Description in ENGLISH: 5.23 g. Svartsjö. Corroded. Light bent at 8 o'clock. R. SMB 128. Visa mindre
Lot 18
Aktuellt bud: 2900 SEK
SEK
Lot 18
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 18
Resultat: 2900 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 197, 2 öre 1541. 2,23 g. Svartsjö. Liten kantförlust eller ojämn plants. SMB 147. 1+. DES.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 197, 2 öre 1541. 2,23 g. Svartsjö. Liten kantförlust eller ojämn plants. SMB 147. 1+.
Description in ENGLISH: 2.23 g. Svartsjö. Small edge loss or planchet irregularity. SMB 147. Visa mindre
Lot 19
Aktuellt bud: 4400 SEK
SEK
Lot 19
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 19
Resultat: 4400 SEK
Utrop: 4000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 243, 18 penningar. U.Å. (1518-21). Hedemora och Söderköping. Två mynt, 1,17 respektive 1,.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav Vasa, SM 243, 18 penningar. U.Å. (1518-21). Hedemora och Söderköping. Två mynt, 1,17 respektive 1,57 g. Klipping av 18 penningar med hög silverhalt och ovanligt välpräglade för typen, välkänd för att visa ett "halshugget porträtt". SMB 305. Denna mynttyp har historiskt spelat en stor roll under Christian II:s invasion av Sverige, och motståndsmännen ledda av Gustav Ericson, som sedemera blev Sveriges kung. Den dramatiska och oväntade invasionen för ca 500 år sedan skedde med hög hastighet och danskarna hoppades "köpa Sverige för dåligt försilvrad koppar". Det finns teorier om hur man bäst separerar de av danskarna, i Malmö, präglade klippingarna och de svenskpräglade med identisk design, slagna i Västerås, Hedemora och Söderköping. Den relativt kvadratiska format som föreliggande två exemplar har är noterbart lik de av Gustav Vasa senare präglade klippingarna. De danska ursprungliga präglingarna är oftast mer rektangulära och visar vanligen en större del av porträttet och övriga designelement. Analys av en samtida skatt funnen i Västerås Slott visar att det går att koppla identiska stampar till präglingen i Malmö och många av de exemplar som återfinns i fyndet, som i all väsentlighet bör vara präglade i Västerås. Att danskarna tog med sig stamparna för vidare produktion på svensk mark förefaller troligt, men när de blivit utmanövrerade föll stamparna i svenskarnas kontroll, vilka fortsatte att slå klippingar med låg silverhalt, och fortsatte att skylla de dåliga silvret på danskarna, för att bygga upp ytterligare svenskt motstånd. Som historien visar hade Gustav Ericson framgång med sina metoder, och lyckades år 1523 bli vald till kung. De här utbjudna exemplaren skall ha inhandlats från mynthandlare Harry Glück någon gång på 1950-70-talet. 1+-01.
Description in ENGLISH: Hedemora och Söderköping. Two coins, 1.17 g and 1.57 g respectively. Klippe of 18 penningar with high silver alloy content and unusually well struck for the type, notoriously known for the "beheaded appearance". SMB 305. This type coin historically played its part of the Danish invaders of Christian II, and the soon to appear on the scene rebels led by Gustav Ericson, later to be crowned king of Sweden. The slippery and totally dramatic and traumatic events of Danish invaders with sudden ambitions to conquer Sweden and "buy Sweden for lousy silvered coppers" happened approximately 500 years ago. Speculations goes how to determine and separate the typical Danish issue first struck in Malmö from those struck with identical design at Swedish locations; Västerås, Hedemora and Söderköping. The rather squarish format of this specimen, and the following one, is noted for their resemblance with the - also squarish - klippes which Gustav struck in his own late rebellion period. The Danish originals are more frequently noticable rectangular in shape and showing more motives on the struck specimens. Analysis of a treasure find in Västerås Castle demonstrates that strikes from identical dies can be linked to both specimens struck in Malmö and plenty of specimens survived in this particular treasure find. While the Danes brought dies to Sweden and struck also on Swedish territory seems likely, but when they were out-manoeuvered, the dies fell in control of the Swedes, who continued the low base coin production and blaming the bad - coppery - klippes on the Danes, building up momentum of Swedish resistance. As history shows, Gustav Ericson was successful and gathered majority being elected king in 1523. This and the following specimen are reportedly bought from Harry Glück coin dealership in the 1950-70s. Visa mindre
Lot 20
Aktuellt bud: 3600 SEK
SEK
Lot 20
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 20
Resultat: 3600 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 24, 1 mark 1564. 11,01 g. Stockholm. Korroderad. Plantsfel i kanten. SMB 34. 1/1+. DESCRIPTI.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 24, 1 mark 1564. 11,01 g. Stockholm. Korroderad. Plantsfel i kanten. SMB 34. 1/1+.
Description in ENGLISH: 11.01 g. Stockholm. Corroded. Planchet flaws at edge. SMB 34 Visa mindre
Lot 21
Aktuellt bud: 13500 SEK
SEK
Lot 21
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 21
Resultat: 13500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 35, 1 öre 1564. 2,72 g. Stockholm. Välpräglat exemplar av detta ovanliga typmynt. SMB 49. 1.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 35, 1 öre 1564. 2,72 g. Stockholm. Välpräglat exemplar av detta ovanliga typmynt. SMB 49. 1+.
Description in ENGLISH: 2.72 g. Stockholm. Well struck example of this scarce one year type. SMB 49. Visa mindre
Lot 22
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 22
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 22
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Erik XIV, SM 47, 16 öre 1566. 23.68 g. Stockholm. SMB 70. 1+. Coins, Sweden. Erik XIV, SM 47, 16 öre 1566. 23.68 g. Stockholm. SMB 70. 1+. Visa mindre
Lot 23
Aktuellt bud: 4500 SEK
SEK
Lot 23
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 23
Resultat: 4500 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 49, 16 öre 1568. 22,29 g. Stockholm. R. SMB 72. 1/1+)(1.
Description in ENGLISH: 22.29 g. Stockholm. R. SMB 72.
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 49, 16 öre 1568. 22,29 g. Stockholm. R. SMB 72. 1/1+)(1.
Description in ENGLISH: 22.29 g. Stockholm. R. SMB 72. Visa mindre
Lot 24
Aktuellt bud: 30000 SEK
SEK
Lot 24
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 24
Resultat: 30000 SEK
Utrop: 30000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 34, ½ daler 1574. 14.19 g. Stockholm. Vackert exemplar, mindre plantsfel/hack i skölden på.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 34, ½ daler 1574. 14.19 g. Stockholm. Vackert exemplar, mindre plantsfel/hack i skölden på frånsidan. Ex Sten Törngren (The Karl Gustaf Collection, Spink Maj 2000, nr 250). RR. SMB 28. 1/1+.
Description in ENGLISH: 14.19 g. Stockholm. Beautiful example with minor planchet flaws/pecks on reverse in shield. Ex Sten Törngren (The Karl Gustaf Collection, Spink May 2000, lot 250). RR. SMB 28. Visa mindre
Lot 25
Utrop 1200 SEK
SEK
Lot 25
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 25
Utrop: 1200 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 62, 2 öre 1570. 3,26 g. Stockholm. Svagpräglat exemplar med mycket lyster. Litet ärg. SMB 6.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 62, 2 öre 1570. 3,26 g. Stockholm. Svagpräglat exemplar med mycket lyster. Litet ärg. SMB 60. 01.
Description in ENGLISH: 3.26 g. Stockholm. Weakly struck example with much lustre. Minor verdigris. SMB 60. Visa mindre
Lot 26
Aktuellt bud: 3400 SEK
SEK
Lot 26
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 26
Resultat: 3400 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 63, 2 öre 1571. 3,46 g. Stockholm. Litet ärg på frånsidan. Underliggande lyster på detta vä.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 63, 2 öre 1571. 3,46 g. Stockholm. Litet ärg på frånsidan. Underliggande lyster på detta välpräglade exemplar. SMB 61. 1+/01.
Description in ENGLISH: 3.46 g. Stockholm. Reverse with some verdigris. Underlying lustre on this well struck example. SMB 61. Visa mindre
Lot 27
Aktuellt bud: 1300 SEK
SEK
Lot 27
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 27
Resultat: 1300 SEK
Utrop: 800 SEK
Coins, Sweden. Johan III, SM 71, 1 öre 1575. 2.34 g. Stockholm. SMB 73. 1+. Coins, Sweden. Johan III, SM 71, 1 öre 1575. 2.34 g. Stockholm. SMB 73. 1+. Visa mindre
Lot 28
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 28
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 28
Resultat: 850 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 71, 1 öre 1575. 2,27 g. Stockholm. Lätt korroderad. SMB 73. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 2.2.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 71, 1 öre 1575. 2,27 g. Stockholm. Lätt korroderad. SMB 73. 1+.
Description in ENGLISH: 2.27 g. Stockholm. Lightly corroded. SMB 73. Visa mindre
Lot 29
Aktuellt bud: 950 SEK
SEK
Lot 29
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 29
Resultat: 950 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Johan III, SM 72, 1 öre 1576. 2.15 g. Stockholm. SMB 74. 1/1+. Coins, Sweden. Johan III, SM 72, 1 öre 1576. 2.15 g. Stockholm. SMB 74. 1/1+. Visa mindre
Lot 30
Aktuellt bud: 5000 SEK
SEK
Lot 30
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 30
Resultat: 5000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 75 var, 1 öre 1590. 2,05 g. Stockholm. Den sista siffran i årtalet har först slagits med en.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 75 var, 1 öre 1590. 2,05 g. Stockholm. Den sista siffran i årtalet har först slagits med en upp-och-nedvänd 9:a, så att den läses som en 6:a. När gravören uppmärksammat sitt misstag har han skickligt handgraverat en tjock cirkel såsom en nolla över sista siffran, för att så kunna läsas som "1590". Gravörens förfarande medför dock att denna nolla är graverad ännu djupare in i stampen, och därför syns även den ursprungligt felaktigt punsade upp-och-nedvända siffran "9"/6. Detta exemplar är det första och så långt ENDA KÄNDA av denna spektakulära variant, med överprägling av årtal som först lästs som "1596" - under Sigismunds regeringsperiod - istället för det avsedda året "1590" (jämför med nästa lot). Dr. Astley Levins corpusverk över Johan III:s mynt och deras varianter (Numismatiska Meddelanden XI, 1887) listar inte denna betydande variant. En NYUPPTÄCKT VARIANT! SMB 78 var. 01.
Description in ENGLISH: 2.05 g. Stockholm. The last position of the date was first punched with an up-side-down used "9" making it a "6". When the die engraver realised his mistake, he cleverly tried to cover it up by hand-engraving a thick circle that makes for "0", the actual year to read "1590". This engraver's exercise meant that the "zero" is engraved even deeper that the originally and wrongly punched up-side-down digit "9"/6, causing an obviously higher relief consisting of the "zero" on top of the lower relief up-side-down "9"/6. This specimen is the first and so far ONLY KNOWN specimen of this dramatic still curious year, first to be read "1596" - implying the future year when Sigismund were at reign - rather than the intended year "1590" (compare the next lot). The corpus of Johan III coinage and their varieties as published by Doctor Astley Levin in 1887 (Numismatiska Meddelanden XI) did not list this significant variety. An interesting DISCOVERY PIECE! SMB 78 var. Visa mindre
Lot 31
Aktuellt bud: 2000 SEK
SEK
Lot 31
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 31
Resultat: 2000 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 75, 1 öre 1590. 1,98 g. Stockholm. Ett exemplar med vanligt utseende på årtalet (jämför med.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 75, 1 öre 1590. 1,98 g. Stockholm. Ett exemplar med vanligt utseende på årtalet (jämför med föregående lot). SMB 78. 1+.
Description in ENGLISH: 1.98 g. Stockholm. A regular looking specimen (compare the previous lot) SMB 78. Visa mindre
Lot 32
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 32
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 32
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 78, ½ öre 1570. 1.34 g. Stockholm. Korroderad. SMB 81 . 1/1+.
Description in ENGLISH: 1.34 g. Stockholm. Corroded.
Mynt, Sverige. Johan III, SM 78, ½ öre 1570. 1.34 g. Stockholm. Korroderad. SMB 81 . 1/1+.
Description in ENGLISH: 1.34 g. Stockholm. Corroded. Visa mindre
Lot 33
Aktuellt bud: 550 SEK
SEK
Lot 33
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 33
Resultat: 550 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 87, ½ öre 1578. 1,48 g. Stockholm/Uppsala(?). Trevligt exemplar med originalpatina. SMB 90... Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 87, ½ öre 1578. 1,48 g. Stockholm/Uppsala(?). Trevligt exemplar med originalpatina. SMB 90. 1+.
Description in ENGLISH: 1.48 g. Stockholm/Uppsala(?). Attractive example with original patina. SMB 90. Visa mindre
Lot 34
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 34
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 34
Resultat: 700 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1.28 g. Stockholm. SMB 93. 1+/01. Coins, Sweden. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1.28 g. Stockholm. SMB 93. 1+/01. Visa mindre
Lot 35
Aktuellt bud: 1300 SEK
SEK
Lot 35
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 35
Resultat: 1300 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1,44 g. Stockholm. Med "RX" i omskriften. Levin kände till åtta exemplar av.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1,44 g. Stockholm. Med "RX" i omskriften. Levin kände till åtta exemplar av denna variant. Delvis svagpräglad. R. Lev. 574. SMB 93. 1+.
Description in ENGLISH: 1.44 g. Stockholm. With "RX" in legend. Levin knew of eight examples of this variety. Partly weakly struck. R. Lev. 574. SMB 93. Visa mindre
Lot 36
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 36
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 36
Resultat: 450 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1,46 g. Stockholm. Delvis svagpräglad. Ex Aurum 6, del av lot 175. SMB 93... Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 90, ½ öre 1581. 1,46 g. Stockholm. Delvis svagpräglad. Ex Aurum 6, del av lot 175. SMB 93. 1+.
Description in ENGLISH: 1.46 g. Stockholm. Partly weakly struck. Ex Aurum 6, part of lot 175. SMB 93. Visa mindre
Lot 37
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 37
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 37
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 102a, 1 örtug 1590. 0,80 g. Stockholm. Lätt böjd. SMB 106. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 0.80.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 102a, 1 örtug 1590. 0,80 g. Stockholm. Lätt böjd. SMB 106. 1+.
Description in ENGLISH: 0.80 g. Stockholm. Lightly bent. SMB 106. Visa mindre
Lot 38
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 38
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 38
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 126, 4 mark 1571. 13,09 g. Stockholm. Fräscht välpräglat exemplar. SMB 137. 1+. DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 126, 4 mark 1571. 13,09 g. Stockholm. Fräscht välpräglat exemplar. SMB 137. 1+.
Description in ENGLISH: 13.09 g. Stockholm. Fresh well struck example. SMB 137. Visa mindre
Lot 39
Aktuellt bud: 2100 SEK
SEK
Lot 39
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 39
Resultat: 2100 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 126, 4 mark (klippe) 1571. 12,39 g. Stockholm. SMB 137. 1.
Description in ENGLISH: 12.39 g. Stockholm. SMB 137.
Mynt, Sverige. Johan III, SM 126, 4 mark (klippe) 1571. 12,39 g. Stockholm. SMB 137. 1.
Description in ENGLISH: 12.39 g. Stockholm. SMB 137. Visa mindre
Lot 40
Aktuellt bud: 3200 SEK
SEK
Lot 40
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 40
Resultat: 3200 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III, SM 137, 8 öre 1591. 5,99 g. SMB 155. Detta exemplar har en stil som möjligen kan kopplas till.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III, SM 137, 8 öre 1591. 5,99 g. SMB 155. Detta exemplar har en stil som möjligen kan kopplas till stampar använda för de samtida förfalskningarna producerade i Holland med låg silverhalt för att försöka betala av handelsskulder som de bägge länderna hade till andra handelsparter. De följande åren var det ett stort och uppmärksammat rättsfall i Stockholm angående förhållandena kring denna skandal om falskmyntning. Ett intressant och betydelsefullt mynt med en historisk betydelse! Det här utbjudna exemplaret har en ovanligt hög silverhalt, till skillnad från de "riktiga förfalskningarna" som är i ren koppar med försilvrad yta. Man kan förmoda att tidiga exemplar med 10-20 procent silverhalt kan ha myntats för att visa produktionskvalitet och som prov att sätta i circulation, för att sedan bana väg för stora mängder av de försilvrade kopparförfalskningarna. Detta mynt härstammar från köp över disk från Harry Glück, Stockholm, troligen på 1960-70-talet. På den tiden, då Harry Glücks värderingsguide för svenska mynt var standardverk togs alltig exemplar av klippingar 1591 upp med både hög och låg silverhalt som separata listningar, varvid den med högre silverhalt sade vara sällsynt. I modern tid har ett mindre antal nyupptäckta exemplar uppträtt i marknaden, men exemplar med hög silverhalt fortsätter att förekomma sparsamt. 1+.
Description in ENGLISH: 5.99 g. SMB 155. Of style possibly linked to dies originating from contemporary Dutch (!) base silver minting to clear debts between trade partners of both countries. The following years, there was a significant court case in Stockholm about circumstances and scandals related to this event. An interesting and significant coin with a story to tell! Nevertheless, this particular specimen has an unusual high silver content, unlike the "real fakes" of pure copper and with only silvered surfaces. One can speculate that specimens from this "first period" of 10-20 percent silver alloy were made for demonstration and test purposes in order to make a convincing case and pave the way for the large amount of faked copper coins with just surfaces of silvering, easily rubbed at the slightest circulating. This particular coin originates from an over-the-counter transaction with coin dealer Harry Glück, Stockholm, likely in the 1960-70s. At that time, the leading coin manual and valuation guide book for Swedish coins was "HG" where they always separated the high and low silver content issues, claiming the first category as rare. Through recent decades of coin auctions and in coin trade, only a few more specimens have appeared. Visa mindre
Lot 41
Aktuellt bud: 2400 SEK
SEK
Lot 41
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 41
Resultat: 2400 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Sigismund, SM 17, 1 öre 1597. 2.62 g. Stockholm. SMB 24. 1/1+. Coins, Sweden. Sigismund, SM 17, 1 öre 1597. 2.62 g. Stockholm. SMB 24. 1/1+. Visa mindre
Lot 42
Utrop 2500 SEK
SEK
Lot 42
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 42
Utrop: 2500 SEK
Mynt, Sverige. Sigismund, SM 22a, ½ öre 1597. 1,56 g. Stockholm. Vackert och välpräglat exemplar. Ex. Eric P Newman, Her.. Läs mer Mynt, Sverige. Sigismund, SM 22a, ½ öre 1597. 1,56 g. Stockholm. Vackert och välpräglat exemplar. Ex. Eric P Newman, Heritage auctions, lot 15271. Ljusgrå patina. SMB 30. 01/0.
Description in ENGLISH: 1.56 g. Stockholm. Beautiful and well struck specimen. Ex. Eric P Newman, Heritage auctions, lot 15271. Light grey patina! SMB 30. Visa mindre
Lot 43
Aktuellt bud: 140000 SEK
SEK
Lot 43
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 43
Resultat: 140000 SEK
Utrop: 100000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Hertig av Södermanland, SM 14, 1 daler 1597. 28,93 g. Stockholm. Ex. L.E. Bruun, auktion Adolph Hes.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Hertig av Södermanland, SM 14, 1 daler 1597. 28,93 g. Stockholm. Ex. L.E. Bruun, auktion Adolph Hess (1914), lot 651. Vackert välpräglat exemplar med jämn patina. R. 1+/01.
Description in ENGLISH: 28.93 g. Stockholm. Ex L.E Bruun, auction Adolph Hess (1914) lot 651. Nice and even patina, well struck. R. SMB 10. Visa mindre
Lot 44
Aktuellt bud: 75000 SEK
SEK
Lot 44
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 44
Resultat: 75000 SEK
Utrop: 75000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 6, 1 daler 1598. 25,04 g. Stockholm. Varit infattad. Ex MISAB 27 lot 69. 1+/01.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 6, 1 daler 1598. 25,04 g. Stockholm. Varit infattad. Ex MISAB 27 lot 69. 1+/01.
Description in ENGLISH: 25.04 g. Stockholm. Has been mounted/enclosed. Ex. Misab auction 27 lot 69. Visa mindre
Lot 45
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 45
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 45
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl, Riksföreståndare, SM 29, ½ öre 1601. 1.14 g. Stockholm. SMB 36. 1/1+. Coins, Sweden. Karl, Riksföreståndare, SM 29, ½ öre 1601. 1.14 g. Stockholm. SMB 36. 1/1+. Visa mindre
Lot 46
Aktuellt bud: 23000 SEK
SEK
Lot 46
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 46
Resultat: 23000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Karl IX, SM -, 1 riksdaler 1611/0. 28,51 g. Stockholm. Obetydlig plantsspricka. RR. SMB 14. 1+. DESCRIPTI.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl IX, SM -, 1 riksdaler 1611/0. 28,51 g. Stockholm. Obetydlig plantsspricka. RR. SMB 14. 1+.
Description in ENGLISH: 28.51 g. Stockholm. Insignificant planchet crack. RR. SMB 13. Visa mindre
Lot 47
Aktuellt bud: 2700 SEK
SEK
Lot 47
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 47
Resultat: 2700 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Karl IX, SM 53, 1 mark 1607. 4.55 g. Stockholm. SMB 55. 1. Coins, Sweden. Karl IX, SM 53, 1 mark 1607. 4.55 g. Stockholm. SMB 55. 1. Visa mindre
Lot 48
Aktuellt bud: 1800 SEK
SEK
Lot 48
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 48
Resultat: 1800 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl IX, SM 60, ½ mark 1607. 2,10 g. Stockholm. Kantförlust, plantsspricka och viss korrosion. SMB 65. 1... Läs mer Mynt, Sverige. Karl IX, SM 60, ½ mark 1607. 2,10 g. Stockholm. Kantförlust, plantsspricka och viss korrosion. SMB 65. 1.
Description in ENGLISH: 2.10 g. Stockholm. Edge loss, planchet crack and minor corrosion. SMB 65. Visa mindre
Lot 49
Aktuellt bud: 7000 SEK
SEK
Lot 49
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 49
Resultat: 7000 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. SM 84 1 öre 1610. 1,52 g. Göteborg(?). Med artistisk interpunktion "tulipan" eller "dolk" på båda sidorna.. Läs mer Mynt, Sverige. SM 84 1 öre 1610. 1,52 g. Göteborg(?). Med artistisk interpunktion "tulipan" eller "dolk" på båda sidorna i omskriften. Pågående firskning försöker bestämma vart denna typ myntats, samt vad detta kan betyda; myntmästarmärke, gravörsignum, tecken för silvrets ursprung, tecken för myntort, eller annan konstnärlig förklaring. Ett naturligt exemplar med välpräglade detaljer och fräsch plants som är helt rund. Bra originalpatina, någon svaghet i mitten av detaljerna, men i sin helhet ett utmärkt exemplar! SMB 99.
Description in ENGLISH: 1.52 g. Göteborg (?). With artistic punctuation "tulip" or "dagger" in both sides of the legends. Ongoing research tries to determine location where this type has been minted, as well as what the interpunction may represent; sign of mint master, sign of engraver, sign of origin of silver or supplier of silver, sign of mint location, or other, artistic explanation. A totally natural specimen with very strong struck details and fresh and fully round metal planchet. Fine original patina. Slightest weakness is noted in the centre of the design but total impression is overwhelmingly excellent! SMB 99. Visa mindre
Lot 50
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 50
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 50
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl IX, Hild. p.87, 10, 26 mm, 9,71 g. Silvermedalj ur Karlsteen's studenters regentlängd... Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl IX, Hild. p.87, 10, 26 mm, 9,71 g. Silvermedalj ur Karlsteen's studenters regentlängd. 1+/01.
Description in ENGLISH: 26 mm, 9.71 g. Silver medal from series of Swedish rulers by Karlsteen's students. Visa mindre
Lot 51
Aktuellt bud: 13500 SEK
SEK
Lot 51
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 51
Resultat: 13500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 23a, 1 riksdaler 1615. 28,36 g. Stockholm. Obetydlig bläckskrift på åtsidan. SMB 13... Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 23a, 1 riksdaler 1615. 28,36 g. Stockholm. Obetydlig bläckskrift på åtsidan. SMB 13. 1+.
Description in ENGLISH: 28.36 g. Stockholm. Insignificant writing in ink on obverse. SMB 13. Visa mindre
Lot 52
Aktuellt bud: 21000 SEK
SEK
Lot 52
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 52
Resultat: 21000 SEK
Utrop: 8000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 31b, 1 riksdaler 1632. 29,02 g. Stockholm. Plantsspricka vid randen. Tilltalande toni.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 31b, 1 riksdaler 1632. 29,02 g. Stockholm. Plantsspricka vid randen. Tilltalande toning. SMB 26. 1+.
Description in ENGLISH: 29.02 g. Stockholm. Planchet crack at edge. Appealing toning. SMB 26. Visa mindre
Lot 53
Aktuellt bud: 20500 SEK
SEK
Lot 53
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 53
Resultat: 20500 SEK
Utrop: 12000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 32a, 1 riksdaler 1632. 28,58 g. Stockholm. Ett välpräglat och detaljerat exemplar. Ob.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 32a, 1 riksdaler 1632. 28,58 g. Stockholm. Ett välpräglat och detaljerat exemplar. Obetydliga spår av montering, och obetydliga lätta rispor i fälten, trots detta ett mycket välbevarat och vackert exemplar! SMB 27. 1+/01.
Description in ENGLISH: 28.58 g. Stockholm. A very well struck and detailed specimen! Obverse King's full portrait and harness completely original, reverse Salvator also totally original, as well as both sides fields of legends. Insignificant traces of mounting and hardly noticeable light scratches in open fields, nevertheless a seldom seen premium specimen! SMB 27 Visa mindre
Lot 54
Aktuellt bud: 6000 SEK
SEK
Lot 54
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 54
Resultat: 6000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 48, 4 mark 1617. 17.83 g. Stockholm. HÆR. SMB 54. 1/1+. Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 48, 4 mark 1617. 17.83 g. Stockholm. HÆR. SMB 54. 1/1+. Visa mindre
Lot 55
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 55
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 55
Resultat: 850 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 80, ½ öre 1615. 1.32 g. Stockholm. SMB 95. 1+. Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 80, ½ öre 1615. 1.32 g. Stockholm. SMB 95. 1+. Visa mindre
Lot 56
Aktuellt bud: 3000 SEK
SEK
Lot 56
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 56
Resultat: 3000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 101a, 1 öre 1625. 1,38 g. Göteborg. Dubbelpräglad. R. Ex Misab auktion 33, nr 113. Ex.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 101a, 1 öre 1625. 1,38 g. Göteborg. Dubbelpräglad. R. Ex Misab auktion 33, nr 113. Ex Ulf Nordlind auktion november 2006, nr 221. Ex Sven Svensson (SS 1974), SNF auktion 141, nr 62. SMB 134. 1/1+.
Description in ENGLISH: 1.38 g. Göteborg. Double struck. R. Ex Misab auction 33, lot 113. Ex Ulf Nordlind auction November 2006, lot 221. Ex Sven Svensson (SS 1974), SNF auction 141, lot 62. SMB 134. Visa mindre
Lot 57
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 57
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 57
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105, ½ öre klippe 1624. 12,04 g. Säter. Sveriges första kopparmynt! 1? DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105, ½ öre klippe 1624. 12,04 g. Säter. Sveriges första kopparmynt! 1?
Description in ENGLISH: 12.04 g. Säter. Sweden's first copper coin. Visa mindre
Lot 58
Aktuellt bud: 2000 SEK
SEK
Lot 58
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 58
Resultat: 2000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105, ½ öre klippe 1624. 12,67 g. Säter. Korrosion, kantskada. SMB 155. 1/1+. DESCRIPT.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105, ½ öre klippe 1624. 12,67 g. Säter. Korrosion, kantskada. SMB 155. 1/1+.
Description in ENGLISH: 12.67 g. Säter. Corrosion, edge damage. SMB 155. Visa mindre
Lot 59
Aktuellt bud: 350 SEK
SEK
Lot 59
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 59
Resultat: 350 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105/114, ½ öre klippe 1624/25. 12,61 g. Säter. Ottosson 8 eller 10. SMB 155/156. 1+)(.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 105/114, ½ öre klippe 1624/25. 12,61 g. Säter. Ottosson 8 eller 10. SMB 155/156. 1+)(1/1+.
Description in ENGLISH: 12.61 g. Säter. Ottosson 8 or 10, SMB 155/156. Visa mindre
Lot 60
Aktuellt bud: 1800 SEK
SEK
Lot 60
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 60
Resultat: 1800 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 110, 1 öre 1625. 27,63 g. Säter. Välpräglat exemplar med litet ärg. SMB 149. 1+. DESC.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 110, 1 öre 1625. 27,63 g. Säter. Välpräglat exemplar med litet ärg. SMB 149. 1+.
Description in ENGLISH: 27.63 g. Säter. Well struck example, with minor verdigris. SMB 149. Visa mindre
Lot 61
Aktuellt bud: 750 SEK
SEK
Lot 61
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 61
Resultat: 750 SEK
Utrop: 400 SEK
Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 114, ½ öre klippe 1625. 13.03 g. Säter. Ottosson 10. SMB 156. 1?/1. Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 114, ½ öre klippe 1625. 13.03 g. Säter. Ottosson 10. SMB 156. 1?/1. Visa mindre
Lot 62
Utrop 5000 SEK
SEK
Lot 62
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 62
Utrop: 5000 SEK
Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 122, 2 öre 1627. 51.32 g. Säter. SMB 172. 1/1+. Coins, Sweden. Gustav II Adolf, SM 122, 2 öre 1627. 51.32 g. Säter. SMB 172. 1/1+. Visa mindre
Lot 63
Aktuellt bud: 3000 SEK
SEK
Lot 63
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 63
Resultat: 3000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 122, 2 öre klippe 1627. 55,92 g. Säter. Obetydligt kanthack. SMB 172. 1? DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 122, 2 öre klippe 1627. 55,92 g. Säter. Obetydligt kanthack. SMB 172. 1?
Description in ENGLISH: 55.92 g. Säter. Insignificant edge peck. SMB 172. Visa mindre
Lot 64
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 64
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 64
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 135, 1 öre 1629. 24,60 g. Säter. Plantsfel vid kanten. SMB 221-222. 1+. DESCRIPTION I.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 135, 1 öre 1629. 24,60 g. Säter. Plantsfel vid kanten. SMB 221-222. 1+.
Description in ENGLISH: 24.60 g. Säter. Planchet flaw at edge. SMB 221-222. Visa mindre
Lot 65
Aktuellt bud: 1300 SEK
SEK
Lot 65
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 65
Resultat: 1300 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 145, ½ öre 1630. 13,20 g. Säter. Kantex, litet ärg. SMB 251. 1/1+. DESCRIPTION IN ENG.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 145, ½ öre 1630. 13,20 g. Säter. Kantex, litet ärg. SMB 251. 1/1+.
Description in ENGLISH: 13.20 g. Säter. Edge clip at production, minor verdigris. SMB 251. Visa mindre
Lot 66
Aktuellt bud: 2400 SEK
SEK
Lot 66
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 66
Resultat: 2400 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 152c, 1 öre 1628. 30,99 g. Nyköping. R. Myntmästarmärke pil med stjärnor inom oval. F.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 152c, 1 öre 1628. 30,99 g. Nyköping. R. Myntmästarmärke pil med stjärnor inom oval. Frånsidan slagen med korroderade stampar. Litet ärg. SMB 267. 1+.
Description in ENGLISH: 30.99 g. Nyköping. R. Mint mark arrow with stars in oval. Reverse struck with corroded dies. Minor verdigris. SMB 267. Visa mindre
Lot 67
Aktuellt bud: 8400 SEK
SEK
Lot 67
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 67
Resultat: 8400 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 162, 1 öre 1628. 28,48 g. Arboga. Vackert välpräglat exemplar med obetydlig lätt korr.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 162, 1 öre 1628. 28,48 g. Arboga. Vackert välpräglat exemplar med obetydlig lätt korrosion på frånsidan. Ett toppexemplar för typen! SMB 284. 01.
Description in ENGLISH: 28.48 g. Arboga. Beautiful well struck example with insignificant light corrosion on reverse. A superb example for the type! SMB 284. Visa mindre
Lot 68
Aktuellt bud: 1800 SEK
SEK
Lot 68
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 68
Resultat: 1800 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 164, ½ öre 1627. 11,75 g. Arboga. Pluggad. SMB 290. 1/1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 11... Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 164, ½ öre 1627. 11,75 g. Arboga. Pluggad. SMB 290. 1/1+.
Description in ENGLISH: 11.75 g. Arboga. Plugged. SMB 290. Visa mindre
Lot 69
Aktuellt bud: 2900 SEK
SEK
Lot 69
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 69
Resultat: 2900 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 168a, 1 kreutzer 1632. 21,73 g. Säter och Nyköping. Korrosion, repor. Kantex. SMB 295.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, SM 168a, 1 kreutzer 1632. 21,73 g. Säter och Nyköping. Korrosion, repor. Kantex. SMB 295. 1.
Description in ENGLISH: 21.73 g. Säter and Nyköping. Corrosion, scratches. Edge clip at production. SMB 295. Visa mindre
Lot 70
Aktuellt bud: 7400 SEK
SEK
Lot 70
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 70
Resultat: 7400 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige Augsburg. Gustav II Adolf, SB 8, 1 taler 1632. 29,17 g. Åtsidan med uppgraverade/repade fält. SMB 308. 1+/.. Läs mer Mynt, Sverige Augsburg. Gustav II Adolf, SB 8, 1 taler 1632. 29,17 g. Åtsidan med uppgraverade/repade fält. SMB 308. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.17 g. Obverse with fields tooled/scratched. Visa mindre
Lot 71
Aktuellt bud: 17500 SEK
SEK
Lot 71
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 71
Resultat: 17500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige Erfurt. Gustav II Adolf, SB 15d, 1 dukat 1634. 3,43 g. Något ojämnt ämne. SG 52:16. 1+. DESCRIPTION IN ENG.. Läs mer Mynt, Sverige Erfurt. Gustav II Adolf, SB 15d, 1 dukat 1634. 3,43 g. Något ojämnt ämne. SG 52:16. 1+.
Description in ENGLISH: 3.43 g. Slightly wavy flan. SG 52:16. Visa mindre
Lot 72
Aktuellt bud: 3400 SEK
SEK
Lot 72
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 72
Resultat: 3400 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige Erfurt. Gustav II Adolf, SB 23b, 1 taler 1632. 28,89 g. Monteringsspår. 1+.
Description in ENGLISH: 28.89 g. Traces of mounting.
Mynt, Sverige Erfurt. Gustav II Adolf, SB 23b, 1 taler 1632. 28,89 g. Monteringsspår. 1+.
Description in ENGLISH: 28.89 g. Traces of mounting. Visa mindre
Lot 73
Aktuellt bud: 17500 SEK
SEK
Lot 73
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 73
Resultat: 17500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige Nürnberg. Gustav II Adolf, SB 5, 1 taler. 29,30 g. Plantsfel i kanten, polerad. 1+/01)(01. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige Nürnberg. Gustav II Adolf, SB 5, 1 taler. 29,30 g. Plantsfel i kanten, polerad. 1+/01)(01.
Description in ENGLISH: 29.30 g. Edge flaw, polished. Visa mindre
Lot 74
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 74
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 74
Resultat: 450 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, ½ öre klippe. Lot. Tre exemplar, samtliga utan synligt årtal. 2/1?-1? DESCRIPTION IN ENG.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav II Adolf, ½ öre klippe. Lot. Tre exemplar, samtliga utan synligt årtal. 2/1?-1?
Description in ENGLISH: Lot. Three examples. No years visible. Visa mindre
Lot 75
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 75
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 75
Resultat: 800 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige Riga. Gustav II Adolf, Grupp om 14 stk 1/24 taler från Riga, daterade 1622 (3), 1623 (4) och 1624 (7). Bla.. Läs mer Mynt, Sverige Riga. Gustav II Adolf, Grupp om 14 stk 1/24 taler från Riga, daterade 1622 (3), 1623 (4) och 1624 (7). Blandad kvalitet. 1-1+.
Description in ENGLISH: Group of 14 1/24 taler coins of Riga, dated 1622 (3), 1623 (4), 1624 (7). Mixed condition. Visa mindre
Lot 76
Aktuellt bud: 7000 SEK
SEK
Lot 76
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 76
Resultat: 7000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav II Adolf, Hild. 57, Silvermedalj till Gustav Adolfs död, 56 mm, 45,28 g. Av S. Dattl.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav II Adolf, Hild. 57, Silvermedalj till Gustav Adolfs död, 56 mm, 45,28 g. Av S. Dattler. 1+/01.
Description in ENGLISH: Silver medal depicting Gustavus Adolphus, 56 mm, 45.28 g. Issued to commemorate the Death of the King. By S. Dattler. Visa mindre
Lot 77
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 77
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 77
Resultat: 600 SEK
Utrop: 400 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav II Adolf, Silvermedalj till Gustav II Adolfs 300:de födelsedag. Medalj av A. Lindber.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav II Adolf, Silvermedalj till Gustav II Adolfs 300:de födelsedag. Medalj av A. Lindberg, daterad 1894. 39 mm, 25,13 g. Något rengjord, hairlines. 01.
Description in ENGLISH: Silver medal to 300th birthday of Gustav II Adolf. Medal by A. Lindberg, dated 1894. 39 mm, 25.13 g. Somewhat cleaned, hairlines. Visa mindre
Lot 78
Aktuellt bud: 7200 SEK
SEK
Lot 78
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 78
Resultat: 7200 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 11, 1 riksdaler 1640. 28,09 g. Sala. Lätt rengjord. SMB 13. 1/1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 28.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 11, 1 riksdaler 1640. 28,09 g. Sala. Lätt rengjord. SMB 13. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.09 g. Sala. Lightly cleaned. SMB 13. Visa mindre
Lot 79
Aktuellt bud: 36000 SEK
SEK
Lot 79
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 79
Resultat: 36000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 12, 1 riksdaler 1641. 28,37 g. Sala. Välpräglat exemplar. Lätt rengjord. SMB 15. g1+. DESCRI.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 12, 1 riksdaler 1641. 28,37 g. Sala. Välpräglat exemplar. Lätt rengjord. SMB 15. g1+.
Description in ENGLISH: 28.37 g. Sala. Well struck example. Lightly cleaned. SMB 15. Visa mindre
Lot 80
Aktuellt bud: 14500 SEK
SEK
Lot 80
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 80
Resultat: 14500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 15, 1 riksdaler 1643. 27,68 g. Stockholm. Med REG i omskriften. Obetydlig repa vid årtalet p.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 15, 1 riksdaler 1643. 27,68 g. Stockholm. Med REG i omskriften. Obetydlig repa vid årtalet på frånsidan. SMB 24. 1/1+)(1+.
Description in ENGLISH: 27.68 g. Stockholm. With REG in legend. Insignificant scratch at date on reverse. SMB 24. Visa mindre
Lot 81
Aktuellt bud: 16000 SEK
SEK
Lot 81
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 81
Resultat: 16000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 17, 1 riksdaler 1645. Stockholm. Attraktivt tonat exemplar med viss lyster på frånsidan. MUN.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 17, 1 riksdaler 1645. Stockholm. Attraktivt tonat exemplar med viss lyster på frånsidan. MUNDI. Graderad av NGC som XF45. SMB 30. 1+)(1+/01.
Description in ENGLISH: Stockholm. Attractively toned example with some lustre on reverse. Spelling MUNDI. Graded by NGC as XF45. SMB 30. Visa mindre
Lot 82
Aktuellt bud: 3400 SEK
SEK
Lot 82
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 82
Resultat: 3400 SEK
Utrop: 2500 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 39b, ¼ riksdaler 1644. 6,88 g. Stockholm. Rengjord. SMB 69. 1. DESCRIPTION IN ENGLISH: 6.88.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 39b, ¼ riksdaler 1644. 6,88 g. Stockholm. Rengjord. SMB 69. 1.
Description in ENGLISH: 6.88 g. Stockholm. Cleaned. SMB 69. Visa mindre
Lot 83
Aktuellt bud: 6400 SEK
SEK
Lot 83
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 83
Resultat: 6400 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 41c, ¼ riksdaler 1646. 6,95 g. Stockholm. MDCXLVI. Obetydliga plantsfel. SMB 74. 1+. DESCRIP.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 41c, ¼ riksdaler 1646. 6,95 g. Stockholm. MDCXLVI. Obetydliga plantsfel. SMB 74. 1+.
Description in ENGLISH: 6.95 g. Stockholm. MDCXLVI. Insignificant planchet flaws. SMB 74. Visa mindre
Lot 84
Aktuellt bud: 19500 SEK
SEK
Lot 84
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 84
Resultat: 19500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 88, 10 daler SM (Plate money) 1644. 19,75 kg. Välgjord äldre kopia med korrekt vikt. Vacker.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 88, 10 daler SM (Plate money) 1644. 19,75 kg. Välgjord äldre kopia med korrekt vikt. Vacker färg, välpräglade stämplar. Måste hämtas av köpare! Ex. Myntkompaniet 12 lot 81. 1+. Cirka 20 kg.
Description in ENGLISH: 19.75 kg. Old, historic copy. Beautiful colour, beautiful stamps. Must be picked up by the buyer! Ex. Myntkompaniet 12 lot 81. Visa mindre
Lot 85
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 85
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 85
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 110, 1 öre 1645. 46,45 g. Avesta. Korrosion. Gammal bläckskrift "136" på båda sidor. SMB 198.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 110, 1 öre 1645. 46,45 g. Avesta. Korrosion. Gammal bläckskrift "136" på båda sidor. SMB 198. 1/1+.
Description in ENGLISH: 46.45 g. Avesta. Corrosion. Old ink writing "136" on both sides. SMB 198. Visa mindre
Lot 86
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 86
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 86
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 121, ¼ öre 1634. 9,81 g. Nyköping. Årtal nedtill. Vackert exemplar! HH 37. SMB 234. 1+)(1/1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 121, ¼ öre 1634. 9,81 g. Nyköping. Årtal nedtill. Vackert exemplar! HH 37. SMB 234. 1+)(1/1+.
Description in ENGLISH: 9.81 g. Nyköping. Year at the bottom. Nice specimen! HH 37. SMB 234. Visa mindre
Lot 87
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 87
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 87
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Kristina, SM 122, ¼ öre 1634. 9.22 g. Nyköping. SMB 245. 01. Coins, Sweden. Kristina, SM 122, ¼ öre 1634. 9.22 g. Nyköping. SMB 245. 01. Visa mindre
Lot 88
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 88
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 88
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 123, ¼ öre 1635. 11,00 g. Säter. Plantsfel på frånsidan. HH 41. SMB 252. 1+/01. DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 123, ¼ öre 1635. 11,00 g. Säter. Plantsfel på frånsidan. HH 41. SMB 252. 1+/01.
Description in ENGLISH: 11.00 g. Säter. Planchet flaw on reverse. HH 41. SMB 252. Visa mindre
Lot 89
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 89
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 89
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 123, ¼ öre 1635. 11,08 g. Nyköping. Plantsfel. HH 39. SMB 251. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 1.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 123, ¼ öre 1635. 11,08 g. Nyköping. Plantsfel. HH 39. SMB 251. 1+.
Description in ENGLISH: 11.08 g. Nyköping. Planchet flaws. HH 39. SMB 251. Visa mindre
Lot 90
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 90
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 90
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 124, ¼ öre 1636. 10,79 g. Säter. Slagen med korroderade stampar. SMB 255. 01. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 124, ¼ öre 1636. 10,79 g. Säter. Slagen med korroderade stampar. SMB 255. 01.
Description in ENGLISH: 10.79 g. Säter. Struck with corroded dies. SMB 255. Visa mindre
Lot 91
Aktuellt bud: 550 SEK
SEK
Lot 91
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 91
Resultat: 550 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 124, ¼ öre 1636. 10,52 g. Säter. Ett vackert exemplar. HH 46 a. SMB 255. 1+/01. DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 124, ¼ öre 1636. 10,52 g. Säter. Ett vackert exemplar. HH 46 a. SMB 255. 1+/01.
Description in ENGLISH: 10.52 g. Säter. A nice specimen. HH 46 a, SMB 255. Visa mindre
Lot 92
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 92
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 92
Resultat: 850 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 125, ¼ öre 1637. 10,17 g. Säter. Slagen med korroderade stampar. SMB 257c. 1+/01. DESCRIPTIO.. Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 125, ¼ öre 1637. 10,17 g. Säter. Slagen med korroderade stampar. SMB 257c. 1+/01.
Description in ENGLISH: 10.17 g. Säter. Struck with corroded dies. SMB 257c. Visa mindre
Lot 93
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 93
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 93
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Kristina, SM 127, ¼ öre 1640. 8,89 g. Säter. Kantex. HH 100. SMB 259. 01. DESCRIPTION IN ENGLISH: 8.89 g... Läs mer Mynt, Sverige. Kristina, SM 127, ¼ öre 1640. 8,89 g. Säter. Kantex. HH 100. SMB 259. 01.
Description in ENGLISH: 8.89 g. Säter. Clipped planchet at production. HH 100. SMB 259. Visa mindre
Lot 94
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 94
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 94
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige Livland. Kristina, SB 6, 1 solidus 1647. 0,32 g. Något korroderad. SMB 384. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 0... Läs mer Mynt, Sverige Livland. Kristina, SB 6, 1 solidus 1647. 0,32 g. Något korroderad. SMB 384. 1+.
Description in ENGLISH: 0.32 g. Somewhat corroded. SMB 384. Visa mindre
Lot 95
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 95
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 95
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden Livonia. Kristina, SB 7, 1 solidus 1648. 0.60 g. SMB 385. 1+/01. Coins, Sweden Livonia. Kristina, SB 7, 1 solidus 1648. 0.60 g. SMB 385. 1+/01. Visa mindre
Lot 96
Utrop 20000 SEK
SEK
Lot 96
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 96
Utrop: 20000 SEK
Mynt, Sverige Stralsund. Kristina, SB 1, 1 dukat 1638. 3,30 g. Typ med titel som Ferdinand III. Något bucklig. SG 53. 1+.. Läs mer Mynt, Sverige Stralsund. Kristina, SB 1, 1 dukat 1638. 3,30 g. Typ med titel som Ferdinand III. Något bucklig. SG 53. 1+/01)(1+.
Description in ENGLISH: 3.30 g. Type with title as Ferdinand III. Lightly wavy. SG 53. Visa mindre
Lot 97
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 97
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 97
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige Besittningsmynt. Kristina, Grupp med 14 solidusmynt från Kristinas period, samt två av Karl X Gustav. Samt.. Läs mer Mynt, Sverige Besittningsmynt. Kristina, Grupp med 14 solidusmynt från Kristinas period, samt två av Karl X Gustav. Samtliga antingen Livland eller Riga. Totalt 16 mynt inklusive flera med lyster. 1+-01.
Description in ENGLISH: Group of 14 solidus coins of Riga and Livonia from the reign of Queen Christina, also two from Carolus Gustavus. In total 16 coins including several with lustre. Visa mindre
Lot 98
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 98
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 98
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Kristina, Hild. 45, 6,96 g. Silvermedalj till Drottning Kristinas kröning. Graverad av Karl.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Kristina, Hild. 45, 6,96 g. Silvermedalj till Drottning Kristinas kröning. Graverad av Karlsteen's elever ca 1710. 26 mm. Ur "Karlsteens elevers regentlängd". 1+/01.
Description in ENGLISH: 6.96 g. Silver medal depicting coronation of Queen Christina. Engraved by Karlsteen's students ca 1710. 26 mm. Visa mindre
Lot 99
Aktuellt bud: 750 SEK
SEK
Lot 99
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 99
Resultat: 750 SEK
Utrop: 300 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Kristina, Hild. 95a, Bronsmedalj, 61 mm, 77,19 g. Troligen en prägling från 1800-tal. Utgiv.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Kristina, Hild. 95a, Bronsmedalj, 61 mm, 77,19 g. Troligen en prägling från 1800-tal. Utgiven för drottning Kristina's intellekt. Åts: Hjälmprytt porträtt åt höger. Fråns: Solansikte med strålar NEC FALSO NEC ALIENO. Ex Henry Christensen auktion med originalkuvert. 01.
Description in ENGLISH: Bronze medal 61 mm, 77.19 g. Most likely a 19th Century striking. Issued for Queen Christina's Intellect. Obv: Helmeted bust facing right. Rev: Sunface with rays NEC FALSO NEC ALIENO. Ex Henry Christensen auction with original envelope. Visa mindre
Lot 100
Utrop 150000 SEK
SEK
Lot 100
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 100
Utrop: 150000 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 14a, 1 riksdaler 1654. 28,99 g. Stockholm. Superbt välpräglat exemplar med skimrande ly.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 14a, 1 riksdaler 1654. 28,99 g. Stockholm. Superbt välpräglat exemplar med skimrande lyster i fälten och attraktiv flerfärgstoning. Ex Künker auktion 266, lot 1989. SMB 3. 01/0.
Description in ENGLISH: 28.99 g. Stockholm. Superb well struck example with shimmering fields in multicolour toning. Ex. Kunker auction 266 lot 1989. SMB 3. Visa mindre
Lot 101
Aktuellt bud: 74000 SEK
SEK
Lot 101
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 101
Resultat: 74000 SEK
Utrop: 40000 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 14a, 1 riksdaler 1654. 28,81 g. Stockholm. Med stjärnor. Ett vackert exemplar med bra p.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 14a, 1 riksdaler 1654. 28,81 g. Stockholm. Med stjärnor. Ett vackert exemplar med bra patina. Ex. Ahlström auktion 51, lot 231. SMB 3. 1+.
Description in ENGLISH: 28.81 g. Stockholm. With stars. A coin with great eye appeal. Ex. Ahlström auction 51 lot 231. SMB 3. Visa mindre
Lot 102
Aktuellt bud: 15500 SEK
SEK
Lot 102
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 102
Resultat: 15500 SEK
Utrop: 12000 SEK
Mynt, Sverige Elbing. Karl X Gustav, SB 60, 6 groschen 1658. Praktexemplar med god lyster. Graderad av NGC som MS63. SMB.. Läs mer Mynt, Sverige Elbing. Karl X Gustav, SB 60, 6 groschen 1658. Praktexemplar med god lyster. Graderad av NGC som MS63. SMB 92. 01/0.
Description in ENGLISH: Superb example with much lustre in fields. Graded by NGC as MS63. SMB 92. Visa mindre
Lot 103
Aktuellt bud: 3300 SEK
SEK
Lot 103
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 103
Resultat: 3300 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige Thorn. Karl X Gustav, SB 1, 1 ort (18 groschen) ND. 6.33 g. Plantsfel vid kanten, något korroderad. SMB 15.. Läs mer Mynt, Sverige Thorn. Karl X Gustav, SB 1, 1 ort (18 groschen) ND. 6.33 g. Plantsfel vid kanten, något korroderad. SMB 155. 1/1+.
Description in ENGLISH: 6.33 g. Planchet flaw on edge, slightly corroded. Visa mindre
Lot 104
Aktuellt bud: 94000 SEK
SEK
Lot 104
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 104
Resultat: 94000 SEK
Utrop: 50000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 52a, 1 riksdaler 1676. 29,34 g. Stockholm. Vacker och jämn patina. Ex. Ahlström auktion 46, l.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 52a, 1 riksdaler 1676. 29,34 g. Stockholm. Vacker och jämn patina. Ex. Ahlström auktion 46, lot 371. SMB 1. 1+.
Description in ENGLISH: 29.34 g. Stockholm. Nice and even patina. Ex. Ahlström auction 46 lot 371. SMB 1. Visa mindre
Lot 105
Aktuellt bud: 44000 SEK
SEK
Lot 105
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 105
Resultat: 44000 SEK
Utrop: 25000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 52b, 1 riksdaler 1676. 29,22 g. Stockholm. Restrike. Planchet defects. Beautiful patina! 01... Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 52b, 1 riksdaler 1676. 29,22 g. Stockholm. Restrike. Planchet defects. Beautiful patina! 01.
Description in ENGLISH: 29.22 g. Stockholm. Restrike. Planchet defects. Beautiful patina! Visa mindre
Lot 106
Aktuellt bud: 7800 SEK
SEK
Lot 106
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 106
Resultat: 7800 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 61, 8 mark 1692. 31,33 g. Stockholm. Åtsidans högra fält med några små rispor. SMB 24b. 1+/01.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 61, 8 mark 1692. 31,33 g. Stockholm. Åtsidans högra fält med några små rispor. SMB 24b. 1+/01.
Description in ENGLISH: 31.33 g. Stockholm. Obverse right field with some minor scratches. SMB 24b. Visa mindre
Lot 107
Aktuellt bud: 3200 SEK
SEK
Lot 107
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 107
Resultat: 3200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 84, 4 mark 1693. 20,67 g. Stockholm. Obetydligt rengjord på frånsidan. SMB 58. 1+. DESCRIPTIO.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 84, 4 mark 1693. 20,67 g. Stockholm. Obetydligt rengjord på frånsidan. SMB 58. 1+.
Description in ENGLISH: 20.67 g. Stockholm. Minor cleaning on reverse. SMB 58. Visa mindre
Lot 108
Aktuellt bud: 3000 SEK
SEK
Lot 108
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 108
Resultat: 3000 SEK
Utrop: 2000 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 85, 4 mark 1694. 20.36 g. Stockholm. SMB 60. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XI, SM 85, 4 mark 1694. 20.36 g. Stockholm. SMB 60. 1+/01. Visa mindre
Lot 109
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 109
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 109
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 120b, 2 mark 1669. 10.44 g. Stockholm. SMB 179. 1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 120b, 2 mark 1669. 10.44 g. Stockholm. SMB 179. 1+. Visa mindre
Lot 110
Aktuellt bud: 7200 SEK
SEK
Lot 110
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 110
Resultat: 7200 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 10,40 g. Stockholm. Mycket vackert exemplar med god lyster och skarpa kant.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 10,40 g. Stockholm. Mycket vackert exemplar med god lyster och skarpa kanter. Kronorna kan delvis ses på åtsidan som incuse. Liten 0:a i årtalet, möjligen omgraverad från en 9:a. SMB 186. 01/0.
Description in ENGLISH: 10.40 g. Stockholm. Very beautiful example with good lustre and sharp edges. The crowns can be seen on obverse as incuse in parts. Small 0 in date, possible reengraved from a 9. SMB 186. Visa mindre
Lot 111
Utrop 1500 SEK
SEK
Lot 111
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 111
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 9.95 g. Stockholm. SMB 186. 1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 9.95 g. Stockholm. SMB 186. 1+. Visa mindre
Lot 112
Aktuellt bud: 2200 SEK
SEK
Lot 112
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 112
Resultat: 2200 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 10.44 g. Stockholm. SMB 186. 1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 121b, 2 mark 1670. 10.44 g. Stockholm. SMB 186. 1+. Visa mindre
Lot 113
Aktuellt bud: 3700 SEK
SEK
Lot 113
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 113
Resultat: 3700 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 121b jfr, 2 mark 1670. 9,88 g. Stockholm. Intressant exemplar slaget i koppar med originalsta.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 121b jfr, 2 mark 1670. 9,88 g. Stockholm. Intressant exemplar slaget i koppar med originalstampar. Det finns ingen officiellt utgiven myntning av 2 mark i koppar, varför det kan antas att det var någon på myntverket som antingen testade utrustning, eller medvetet försökt tillverka en förfalskning. Ett likartat kopparavslag med originalstampar till 1 mark 1649 såldes på Misab auktion 7, lot 1093. För vidare läsning se www.numismatik.se/2artiklar/2-mark-koppar/2M.php för en artikel om det här utbjudna exemplaret. 1.
Description in ENGLISH: 9.88 g. Stockholm. Interesting piece struck in copper with original dies. There was no officially recorded mintage in copper, and hence it can be assumed that it is someone at the mint trying out equipment, or trying to make a spurious/fake issue. A similar copper strike with original dies of a 1 mark 1649 was sold at Misab auction 7, lot 1093. Please see www.numismatik.se/2artiklar/2-mark-koppar/2M.php for an extensive article in Swedish on this piece. Visa mindre
Lot 114
Aktuellt bud: 1900 SEK
SEK
Lot 114
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 114
Resultat: 1900 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 122a, 2 mark 1671. 10.10 g. Stockholm. SMB 192. 1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 122a, 2 mark 1671. 10.10 g. Stockholm. SMB 192. 1+. Visa mindre
Lot 115
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 115
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 115
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 218c, 1 öre 1664. 0.95 g. Stockholm. SMB 377. 1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 218c, 1 öre 1664. 0.95 g. Stockholm. SMB 377. 1+. Visa mindre
Lot 116
Aktuellt bud: 7800 SEK
SEK
Lot 116
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 116
Resultat: 7800 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 251, 2 mark 1697. 10,33 g. Stockholm. Kastmynt till konungens begravning. Plantsfel, repor oc.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 251, 2 mark 1697. 10,33 g. Stockholm. Kastmynt till konungens begravning. Plantsfel, repor och bläckskrift. SMB 436. 1)(1/1+.
Description in ENGLISH: 10.33 g. Stockholm. Largesse coin to the King´s funeral. Planchet flaw, scratches, ink writing. SMB 436. Visa mindre
Lot 117
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 117
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 117
Resultat: 650 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 345b, 1 öre SM 1673. 48,05 g. Avesta. Korrosion på frånsidan. SMB 545. 1/1+. DESCRIPTION IN E.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 345b, 1 öre SM 1673. 48,05 g. Avesta. Korrosion på frånsidan. SMB 545. 1/1+.
Description in ENGLISH: 48.05 g. Avesta. Corrosion on reverse. SMB 545. Visa mindre
Lot 118
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 118
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 118
Resultat: 600 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 353, 1 öre SM 1684. 42,42 g. Avesta. Frånsidan präglad med korroderade stampar. SMB 557. 1/1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 353, 1 öre SM 1684. 42,42 g. Avesta. Frånsidan präglad med korroderade stampar. SMB 557. 1/1+.
Description in ENGLISH: 42.42 g. Avesta. Reverse struck with corroded dies. SMB 557. Visa mindre
Lot 119
Aktuellt bud: 4400 SEK
SEK
Lot 119
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 119
Resultat: 4400 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 41,89 g. Avesta. Vackert, välpräglat exemplar utan plantsfel. SMB 559. 1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 41,89 g. Avesta. Vackert, välpräglat exemplar utan plantsfel. SMB 559. 1+/01.
Description in ENGLISH: 41.89 g. Avesta. Beautiful well struck example without planchet issues. SMB 559. Visa mindre
Lot 120
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 120
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 120
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 35,90 g. Avesta. Vackert exemplar med mörk originalpatina. Åtsidan slagen.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 35,90 g. Avesta. Vackert exemplar med mörk originalpatina. Åtsidan slagen med lite rostig stamp vid sista siffran i årtalet. SMB 559. 1+.
Description in ENGLISH: 35.90 g. Avesta. Beautiful example with dark original patina. Obverse die rust at last digit in date. SMB 559. Visa mindre
Lot 121
Aktuellt bud: 750 SEK
SEK
Lot 121
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 121
Resultat: 750 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 38.26 g. Avesta. SMB 559. 1/1+. Coins, Sweden. Karl XI, SM 355, 1 öre SM 1686. 38.26 g. Avesta. SMB 559. 1/1+. Visa mindre
Lot 122
Aktuellt bud: 1700 SEK
SEK
Lot 122
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 122
Resultat: 1700 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden Narva. Karl XI, SB 10a, 2 öre 1670. 1.61 g. Stockholm. SMB 731. 1. Coins, Sweden Narva. Karl XI, SB 10a, 2 öre 1670. 1.61 g. Stockholm. SMB 731. 1. Visa mindre
Lot 123
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 123
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 123
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige Reval. Karl XI, SB 132, 1 öre (rundstück) 1668. 0,92 g. Kantex. SMB 1032. 1?/1)(1/1+. DESCRIPTION IN ENGLI.. Läs mer Mynt, Sverige Reval. Karl XI, SB 132, 1 öre (rundstück) 1668. 0,92 g. Kantex. SMB 1032. 1?/1)(1/1+.
Description in ENGLISH: 0.92 g. Edge clip at production. SMB 1032. Visa mindre
Lot 124
Utrop 30000 SEK
SEK
Lot 124
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 124
Utrop: 30000 SEK
Mynt, Sverige Riga. Karl XI, SB 92a, 1 taler 1660. 28,40 g. Riga. Uppgraverad i fälten, liten platsspricka. Oavsett dess.. Läs mer Mynt, Sverige Riga. Karl XI, SB 92a, 1 taler 1660. 28,40 g. Riga. Uppgraverad i fälten, liten platsspricka. Oavsett dessa problem en sällsynt typ. SMB 1034. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.40 g. Riga. Tooled in fields, minor planchet crack. Nevertheless a rare type coin. SMB 1034. Visa mindre
Lot 125
Aktuellt bud: 35000 SEK
SEK
Lot 125
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 125
Resultat: 35000 SEK
Utrop: 30000 SEK
Mynt, Sverige Wismar. Karl XI, SB 24, 1 taler 1673. 29,10 g. Uppgraverad i fälten. Sällsynt typ med tilltalande, mörk to.. Läs mer Mynt, Sverige Wismar. Karl XI, SB 24, 1 taler 1673. 29,10 g. Uppgraverad i fälten. Sällsynt typ med tilltalande, mörk toning. SMB 1133. 1+.
Description in ENGLISH: 29.10 g. Tooled in fields. Scarce type with attractive dark toning. SMB 1133. Visa mindre
Lot 126
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 126
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 126
Resultat: 850 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige Wismar. Karl XI, SB 29, 16 schilling (1/3 taler) 1672. 11,39 g. Type I A. Delvis svagpräglad. Varit monter.. Läs mer Mynt, Sverige Wismar. Karl XI, SB 29, 16 schilling (1/3 taler) 1672. 11,39 g. Type I A. Delvis svagpräglad. Varit monterad. SMB 1139. 1+.
Description in ENGLISH: 11.39 g. Type I A. Partly weakly struck, has been mounted. SMB. Visa mindre
Lot 127
Aktuellt bud: 4000 SEK
SEK
Lot 127
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 127
Resultat: 4000 SEK
Utrop: 500 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.430, 93, Medalj till födelsen av Prins Karl (XII), 1682. Blyavslag med ori.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.430, 93, Medalj till födelsen av Prins Karl (XII), 1682. Blyavslag med originalstampar. 63,71 g, 53 mm. Lätt rengjord på frånsidan. 1+/01.
Description in ENGLISH: Medal to the Birth of Prince Carl (XII), 1682. Lead strike with original dies. 63.71 g. 53 mm. Lightly cleaned on reverse. Visa mindre
Lot 128
Aktuellt bud: 4800 SEK
SEK
Lot 128
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 128
Resultat: 4800 SEK
Utrop: 1000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p434, 100, Diameter 54 mm, 51,78 g. Bronsmedalj till födelse av Prins Gustaf.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p434, 100, Diameter 54 mm, 51,78 g. Bronsmedalj till födelse av Prins Gustaf, 1683. Graverad av Arvid Karlsteen. Vackert exemplar med bra lyster och små kontaktmärken. 01.
Description in ENGLISH: Diameter 54 mm, 51.78 g. Bronze medal to the Birth of Prince Gustaf, 1683. Engraved by Arvid Karlsteen. Nice example with lustre and minor contact marks. Visa mindre
Lot 129
Aktuellt bud: 5200 SEK
SEK
Lot 129
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 129
Resultat: 5200 SEK
Utrop: 1000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.468, 16, 97,34 g. Blyavslag med originalstampar av medalj daterad 1693 öve.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.468, 16, 97,34 g. Blyavslag med originalstampar av medalj daterad 1693 över Drottning Ulrika Eleonora d.ä., av Karlsteen. Något rengjord. 62 mm. 1+.
Description in ENGLISH: 97.34 g. Lead strike of medal 1693 depicting Queen Ulrika Eleonora, by Karlsteen. Somewhat cleaned. Struck with original dies, 62 mm. Visa mindre
Lot 130
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 130
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 130
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 500 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.469, 18a, Drottning Ulrika Eleonora d.ä. Medalj till drottningens död 1693.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.469, 18a, Drottning Ulrika Eleonora d.ä. Medalj till drottningens död 1693. Blyavslag med originalstampar. 51,30 g. 44 mm. Graverad av Arvid Karlsteen. Repor i fälten på åtsidan, mindre repor även på frånsidan. 1+/01.
Description in ENGLISH: Medal to the Death of Queen Ulrika Eleonora the elder, 1693. Lead strike with original dies. 51.30 g, 44 mm. Engraved by Arvid Karlsteen. Scratches in obverse fields and minor scratches on reverse. Visa mindre
Lot 131
Aktuellt bud: 900 SEK
SEK
Lot 131
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 131
Resultat: 900 SEK
Utrop: 400 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.471, 20, 27 mm, 7,15 g. Liten bronsmedalj till Ulrika Eleonora d.ä. död 16.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XI, Hild. p.471, 20, 27 mm, 7,15 g. Liten bronsmedalj till Ulrika Eleonora d.ä. död 1693. Vackert exemplar med litet röd lyster. 01.
Description in ENGLISH: 27 mm, 7.15 g. Small bronze medal to Death of Ulrika Eleonora the Elder, 1693. Beautiful example with some red lustre. Visa mindre
Lot 132
Aktuellt bud: 41000 SEK
SEK
Lot 132
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 132
Resultat: 41000 SEK
Utrop: 20000 SEK
Coins, Sweden. Karl XII, SM 18, 1 dukat 1716. 3.45 g. Stockholm. SG 21. 1+. Coins, Sweden. Karl XII, SM 18, 1 dukat 1716. 3.45 g. Stockholm. SG 21. 1+. Visa mindre
Lot 133
Utrop 40000 SEK
SEK
Lot 133
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 133
Utrop: 40000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 26, 1 riksdaler 1707. 29,00 g. Stockholm. Med peruk. Tilltalande exemplar med jämn patina. S.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 26, 1 riksdaler 1707. 29,00 g. Stockholm. Med peruk. Tilltalande exemplar med jämn patina. SMB 1. 1+.
Description in ENGLISH: 29.00 g. Stockholm. With wig. Beautiful example with nice even patina. SMB 1. Visa mindre
Lot 134
Aktuellt bud: 75000 SEK
SEK
Lot 134
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 134
Resultat: 75000 SEK
Utrop: 75000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 27, 1 riksdaler 1707. 28,83 g. Stockholm. Med eget hår. Ett mycket vackert exemplar med god.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 27, 1 riksdaler 1707. 28,83 g. Stockholm. Med eget hår. Ett mycket vackert exemplar med god lyster, sällsynt i detta skick! SMB 2. 01.
Description in ENGLISH: 28.83 g. Stockholm. With own hair. A spectacular example of highest rarity in this quality! SMB 2. Visa mindre
Lot 135
Aktuellt bud: 15500 SEK
SEK
Lot 135
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 135
Resultat: 15500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 28b, 1 riksdaler 1713. 29,20 g. Stockholm. Kanthack, rengjord. SMB 4. 1/1+)(1+. DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 28b, 1 riksdaler 1713. 29,20 g. Stockholm. Kanthack, rengjord. SMB 4. 1/1+)(1+.
Description in ENGLISH: 29.20 g. Stockholm. Edge pecks, cleaned. SMB 4. Visa mindre
Lot 136
Aktuellt bud: 15000 SEK
SEK
Lot 136
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 136
Resultat: 15000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 29a, 1 riksdaler 1718. 29,54 g. Stockholm. Små rispor, lätt rengjord. SMB 6. 1/1+. DESCRIPTI.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 29a, 1 riksdaler 1718. 29,54 g. Stockholm. Små rispor, lätt rengjord. SMB 6. 1/1+.
Description in ENGLISH: 29.54 g. Stockholm. Minor scratches, lightly cleaned. SMB 6. Visa mindre
Lot 137
Aktuellt bud: 32000 SEK
SEK
Lot 137
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 137
Resultat: 32000 SEK
Utrop: 25000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 31, 8 mark 1698. 31,24 g. Stockholm. Repor i åtsidans fält. RR. SMB 9. 1+. DESCRIPTION IN EN.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 31, 8 mark 1698. 31,24 g. Stockholm. Repor i åtsidans fält. RR. SMB 9. 1+.
Description in ENGLISH: 31.24 g. Stockholm. Scratches in obverse field. RR. SMB 9. Visa mindre
Lot 138
Aktuellt bud: 4800 SEK
SEK
Lot 138
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 138
Resultat: 4800 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 44, 4 mark 1702. 20,35 g. Stockholm. Åtsidan lätt rengjord. SMB 24. 1/1+)(1+. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 44, 4 mark 1702. 20,35 g. Stockholm. Åtsidan lätt rengjord. SMB 24. 1/1+)(1+.
Description in ENGLISH: 20.35 g. Stockholm. Obverse lightly cleaned. SMB 24. Visa mindre
Lot 139
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 139
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 139
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 62, 2 mark 1701. 10,41 g. Stockholm. Litet plantsfel, viss lyster. SMB 44. 1+/01. DESCRIPTIO.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 62, 2 mark 1701. 10,41 g. Stockholm. Litet plantsfel, viss lyster. SMB 44. 1+/01.
Description in ENGLISH: 10.41 g. Stockholm. Lustrous, minor planchet flaw. SMB 44. Visa mindre
Lot 140
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 140
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 140
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 2500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 67, 2 mark 1706/4. 9,83 g. Stockholm. Myntmästarmärke HZ, dennes sista år, då LC efterträdde.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 67, 2 mark 1706/4. 9,83 g. Stockholm. Myntmästarmärke HZ, dennes sista år, då LC efterträdde och finns på resterande myntning från detta år. Detta år är även sista året då porträtt med peruk förekommer, för att sedan ändras till porträtt med kungens eget hår. Ovanlig övergångstyp i god kvalitet. SMB 50. 1+/01.
Description in ENGLISH: 9.83 g. Stockholm. Mint master signature HZ, his final year, while LC was introduced later in the same year. This year also represents the final year with portrait using wig and introduction of type with the king's own hair. Rare transition piece and in desirable overall condition. SMB 50. Visa mindre
Lot 141
Aktuellt bud: 10500 SEK
SEK
Lot 141
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 141
Resultat: 10500 SEK
Utrop: 2000 SEK
Coins, Sweden. Karl XII, SM 77b, 2 mark 1716. 10.53 g. Stockholm. SMB 64. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XII, SM 77b, 2 mark 1716. 10.53 g. Stockholm. SMB 64. 1+/01. Visa mindre
Lot 142
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 142
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 142
Resultat: 600 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 111, 5 öre 1711. 3,61 g. Stockholm. Ett vackert exemplar. SMB 108. 1+. DESCRIPTION IN ENGLIS.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 111, 5 öre 1711. 3,61 g. Stockholm. Ett vackert exemplar. SMB 108. 1+.
Description in ENGLISH: 3.61 g. Stockholm. A nice specimen. SMB 108. Visa mindre
Lot 143
Aktuellt bud: 2000 SEK
SEK
Lot 143
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 143
Resultat: 2000 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 118, 4 öre 1718. 2,97 g. Stockholm. Vacker patina! SMB 118. 01. DESCRIPTION IN ENGLISH: 2.97.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 118, 4 öre 1718. 2,97 g. Stockholm. Vacker patina! SMB 118. 01.
Description in ENGLISH: 2.97 g. Stockholm. Nice patina! SMB 118. Visa mindre
Lot 144
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 144
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 144
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 119, 2 öre 1716. 1,34 g. Stockholm. Hairlines. SMB 120. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 1.34 g... Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 119, 2 öre 1716. 1,34 g. Stockholm. Hairlines. SMB 120. 1+.
Description in ENGLISH: 1.34 g. Stockholm. Hairlines. SMB 120. Visa mindre
Lot 145
Aktuellt bud: 8000 SEK
SEK
Lot 145
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 145
Resultat: 8000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 142, 4 caroliner 1718. 26,07 g. Stockholm. Hack, varit monterad, gniden. SMB 144. 1/1+)(1. D.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 142, 4 caroliner 1718. 26,07 g. Stockholm. Hack, varit monterad, gniden. SMB 144. 1/1+)(1.
Description in ENGLISH: 26.07 g. Stockholm. Pecks, has been mounted, rubbed. SMB 144. Visa mindre
Lot 146
Aktuellt bud: 4600 SEK
SEK
Lot 146
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 146
Resultat: 4600 SEK
Utrop: 2000 SEK
Coins, Sweden. Karl XII, SM 144, 1 carolin 1718. 6.83 g. Stockholm. SMB 146. 1/1+. Coins, Sweden. Karl XII, SM 144, 1 carolin 1718. 6.83 g. Stockholm. SMB 146. 1/1+. Visa mindre
Lot 147
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 147
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 147
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SM 217b, 1 daler SM 1718. 4,33 g. Stockohlm. IVPITLR. SMB 265. 1. DESCRIPTION IN ENGLISH: 4.33.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SM 217b, 1 daler SM 1718. 4,33 g. Stockohlm. IVPITLR. SMB 265. 1.
Description in ENGLISH: 4.33 g. Stockholm. IVPITLR. SMB 265. Visa mindre
Lot 148
Aktuellt bud: 4800 SEK
SEK
Lot 148
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 148
Resultat: 4800 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, SB 114, 5 öre 1693. 3,37 g. Kontramarkerad under Belägringen av Riga 1705. Repor. SMB 310. 1/1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, SB 114, 5 öre 1693. 3,37 g. Kontramarkerad under Belägringen av Riga 1705. Repor. SMB 310. 1/1+.
Description in ENGLISH: 3.37 g. Countermarked during the Siege of Riga 1705. Scratches. Visa mindre
Lot 149
Aktuellt bud: 2300 SEK
SEK
Lot 149
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 149
Resultat: 2300 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XII, Komplett serie med 10 mynt ur nödmyntserien. 1-1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: Complete set of 10 c.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XII, Komplett serie med 10 mynt ur nödmyntserien. 1-1+.
Description in ENGLISH: Complete set of 10 coins of the emergency series. Visa mindre
Lot 150
Aktuellt bud: 950 SEK
SEK
Lot 150
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 150
Resultat: 950 SEK
Utrop: 500 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XII, SNF 16, Svenska Numismatiska Föreningen, medalj i silver till 200-årsminnet av Ka.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XII, SNF 16, Svenska Numismatiska Föreningen, medalj i silver till 200-årsminnet av Karl XII's död, 40 mm, 30,75 g. Åts: Karl XII högervänt porträtt. Fråns: Monogram med stjärna, omskrift OCCIDIT / SOC NUMISM SVEC MCMXVIII. Rengjord. 01.
Description in ENGLISH: Swedish Numismatic association, medal in silver to 200th anniversary of the Death of Karl XII, 40 mm, 30.75 g. Obv: Karl XII portrait facing right. Rev: Monogram with star, legend OCCIDIT / SOC NUMISM SVEC MCMXVIII. Cleaned. Visa mindre
Lot 151
Aktuellt bud: 4100 SEK
SEK
Lot 151
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 151
Resultat: 4100 SEK
Utrop: 500 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Ulrika Eleonora, Hild. p.8, 6, Blymedalj till Ulrika Eleonora:s kröning, 1719. 44,94 g, 53.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Ulrika Eleonora, Hild. p.8, 6, Blymedalj till Ulrika Eleonora:s kröning, 1719. 44,94 g, 53 mm. Graverad av Hedlinger. Repor i åtsidans och frånsidans fält. 1+.
Description in ENGLISH: Lead medal to Coronation of Ulrika Eleonora, 1719. 44.94 g. 53 mm. Engraved by Hedlinger. Scratches in obverse and reverse fields. Visa mindre
Lot 152
Aktuellt bud: 26000 SEK
SEK
Lot 152
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 152
Resultat: 26000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 3, 1 dukat 1720. 3,39 g. Stockholm. Något böjd, mindre kantskador, gniden. R. SG 7. 1)(1/1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 3, 1 dukat 1720. 3,39 g. Stockholm. Något böjd, mindre kantskador, gniden. R. SG 7. 1)(1/1+.
Description in ENGLISH: 3.39 g. Stockholm. Slightly creased, minor edge damages, rubbed. R. SG 7. Visa mindre
Lot 153
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 153
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 153
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 60, 1 riksdaler 1723. 27,63 g. Stockholm. Randen slipad. Åtsidans fält uppgraverade/rengjor.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 60, 1 riksdaler 1723. 27,63 g. Stockholm. Randen slipad. Åtsidans fält uppgraverade/rengjorda. SMB 10. 1/1+.
Description in ENGLISH: 27.63 g. Stockholm. Edge tooled/worked. Obverse field cleaned/tooled. SMB 10. Visa mindre
Lot 154
Aktuellt bud: 8200 SEK
SEK
Lot 154
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 154
Resultat: 8200 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Fredrik I, SM 62, 1 riksdaler 1725. 29,25 g. Stockholm. SMB 12. 1+. Coins, Sweden. Fredrik I, SM 62, 1 riksdaler 1725. 29,25 g. Stockholm. SMB 12. 1+. Visa mindre
Lot 155
Aktuellt bud: 6000 SEK
SEK
Lot 155
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 155
Resultat: 6000 SEK
Utrop: 6000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 63a, 1 riksdaler 1726. 28,87 g. Stockholm. Gravörsignum h. Under mästergravören Johann Carl.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 63a, 1 riksdaler 1726. 28,87 g. Stockholm. Gravörsignum h. Under mästergravören Johann Carl Hedlingers (1691-1771) resa till Italien 1726-1728 fick hans skicklige lärling Daniel Haesling (1707-1746) ta över gravörssysslan vid Myntet i Stockholm. Vi finner således ett litet gravörsignum "h" på vissa av hans alster. Små kantskador. Vacker patina. SMB 13. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.87 g. Stockholm. Engraver signature h. During master engraver Johann Carl Hedlinger's (1691-1771) travel to Italy 1726-1728 his skilled apprentice Daniel Haesling (1707-1746) took over the necessary engraving at the Royal Mint in Stockholm. Thus we can see a small engraver signature "h" on some of his work. Minor edge damage. Vacker patina. SMB 13. Visa mindre
Lot 156
Aktuellt bud: 5800 SEK
SEK
Lot 156
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 156
Resultat: 5800 SEK
Utrop: 5000 SEK
Coins, Sweden. Fredrik I, SM 65, 1 riksdaler 1727/6. 28.82 g. Stockholm. SMB 25. 1. Coins, Sweden. Fredrik I, SM 65, 1 riksdaler 1727/6. 28.82 g. Stockholm. SMB 25. 1. Visa mindre
Lot 157
Aktuellt bud: 26000 SEK
SEK
Lot 157
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 157
Resultat: 26000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 69, 1 riksdaler 1731. 29,21 g. Stockholm. Tilltalande exemplar av detta typmynt. Mörk patin.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 69, 1 riksdaler 1731. 29,21 g. Stockholm. Tilltalande exemplar av detta typmynt. Mörk patina och viss lyster i fälten. Ex Myntkompaniet auktion 11, lot 99. SMB 31. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.21 g. Stockholm. One year type. Particularly appealing specimen of this type coin. Dark patina and some lustre in fields. Ex Myntkompaniet auction 11, lot 99. SMB 31. Visa mindre
Lot 158
Aktuellt bud: 5200 SEK
SEK
Lot 158
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 158
Resultat: 5200 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 77, 1 riksdaler 1737. 29,12 g. Stockholm. Obetydliga kanthack, repor på frånsidan. SMB 43... Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 77, 1 riksdaler 1737. 29,12 g. Stockholm. Obetydliga kanthack, repor på frånsidan. SMB 43. 1/1+.
Description in ENGLISH: 29.12 g. Stockholm. Insignificant edge pecks, scratches on obverse. SMB 43. Visa mindre
Lot 159
Aktuellt bud: 8800 SEK
SEK
Lot 159
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 159
Resultat: 8800 SEK
Utrop: 8000 SEK
Coins, Sweden. Fredrik I, SM -90, 5, 1 riksdaler 1751. 29.16 g. Stockholm. SMB 64. 1+. Coins, Sweden. Fredrik I, SM -90, 5, 1 riksdaler 1751. 29.16 g. Stockholm. SMB 64. 1+. Visa mindre
Lot 160
Aktuellt bud: 7800 SEK
SEK
Lot 160
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 160
Resultat: 7800 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 91 var, 1 riksdaler 1751. 28,60 g. Stockholm. Variant med 11 serafer och 12 kors. Kantskada.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 91 var, 1 riksdaler 1751. 28,60 g. Stockholm. Variant med 11 serafer och 12 kors. Kantskada. SMB 66. 1+/01.
Description in ENGLISH: 28.60 g. Stockholm. Variety with 11 seraphs and 12 crosses. Edge damage. SMB 66. Visa mindre
Lot 161
Aktuellt bud: 13000 SEK
SEK
Lot 161
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 161
Resultat: 13000 SEK
Utrop: 4000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 113, 2 mark 1722. 10,47 g. Stockholm. Två tunna rispor på frånsidan nära kronan. SMB 92. 1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 113, 2 mark 1722. 10,47 g. Stockholm. Två tunna rispor på frånsidan nära kronan. SMB 92. 1+.
Description in ENGLISH: 10.47 g. Stockholm. Two thin scratches in reverse field close to the crown. SMB 92. Visa mindre
Lot 162
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 162
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 162
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 2000 SEK
Coins, Sweden. Fredrik I, SM 121, 10 öre 1739. 7.22 g. Stockholm. SMB 107. 01. Coins, Sweden. Fredrik I, SM 121, 10 öre 1739. 7.22 g. Stockholm. SMB 107. 01. Visa mindre
Lot 163
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 163
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 163
Resultat: 600 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 131, 5 öre 1725. 3,47 g. Stockholm. Ettårstyp. SMB 124. 1/1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 3.47.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 131, 5 öre 1725. 3,47 g. Stockholm. Ettårstyp. SMB 124. 1/1+.
Description in ENGLISH: 3.47 g. Stockholm. One year type. SMB 124. Visa mindre
Lot 164
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 164
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 164
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 169, 1 öre 1734. 1,18 g. Stockholm. Vackert exemplar med lyster. SMB 183. 01/0. DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 169, 1 öre 1734. 1,18 g. Stockholm. Vackert exemplar med lyster. SMB 183. 01/0.
Description in ENGLISH: 1.18 g. Stockholm. Beautiful lustrous example. SMB 183. Visa mindre
Lot 165
Aktuellt bud: 35000 SEK
SEK
Lot 165
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 165
Resultat: 35000 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 179, 1 riksdaler ND. 29,76 g. Stockholm. Efterprägling. Superbt exemplar med god lyster. SM.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 179, 1 riksdaler ND. 29,76 g. Stockholm. Efterprägling. Superbt exemplar med god lyster. SMB 47. 01/0.
Description in ENGLISH: 29.76 g. Stockholm. Later strike. Superb example with full lustre in fields. SMB 47. Visa mindre
Lot 166
Aktuellt bud: 4400 SEK
SEK
Lot 166
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 166
Resultat: 4400 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 182, 2 mark 1751. 10,12 g. Stockholm. Kastmynt till konungens begravning. SMB 196. 1. DESCR.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 182, 2 mark 1751. 10,12 g. Stockholm. Kastmynt till konungens begravning. SMB 196. 1.
Description in ENGLISH: 10.12 g. Stockholm. Largesse coin to the King's funeral. SMB 196. Visa mindre
Lot 167
Aktuellt bud: 10500 SEK
SEK
Lot 167
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 167
Resultat: 10500 SEK
Utrop: 8000 SEK
Coins, Sweden. Fredrik I, SM 254, 2 daler plåtmynt 1749. 1466 g. Avesta. SMB 239. 1+. Coins, Sweden. Fredrik I, SM 254, 2 daler plåtmynt 1749. 1466 g. Avesta. SMB 239. 1+. Visa mindre
Lot 168
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 168
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 168
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 315, 2 öre SM 1748. 28,12 g. Avesta. Litet kanthack. SMB 349. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 2.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 315, 2 öre SM 1748. 28,12 g. Avesta. Litet kanthack. SMB 349. 1+.
Description in ENGLISH: 28.12 g. Avesta. Small edge peck. SMB 349. Visa mindre
Lot 169
Aktuellt bud: 7200 SEK
SEK
Lot 169
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 169
Resultat: 7200 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 46, 1 riksdaler 1756. 29,05 g. Stockholm. Rengjort exemplar med kantskada. SMB 10. 1+/0.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 46, 1 riksdaler 1756. 29,05 g. Stockholm. Rengjort exemplar med kantskada. SMB 10. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.05 g. Stockholm. Cleaned, edge damage. SMB 10. Visa mindre
Lot 170
Aktuellt bud: 15000 SEK
SEK
Lot 170
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 170
Resultat: 15000 SEK
Utrop: 8000 SEK
Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 48, 1 riksdaler 1759. 29.04 g. Stockholm. R. SMB 12. 1+. Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 48, 1 riksdaler 1759. 29.04 g. Stockholm. R. SMB 12. 1+. Visa mindre
Lot 171
Aktuellt bud: 8000 SEK
SEK
Lot 171
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 171
Resultat: 8000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 49, 1 riksdaler 1760. 29,11 g. Stockholm. Attraktivt exemplar med originalpatina. SMB 1.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 49, 1 riksdaler 1760. 29,11 g. Stockholm. Attraktivt exemplar med originalpatina. SMB 13. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.11 g. Stockholm. Attractive example with original patina. SMB 13. Visa mindre
Lot 172
Aktuellt bud: 15000 SEK
SEK
Lot 172
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 172
Resultat: 15000 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 52, 1 riksdaler 1763. 29,18 g. Stockholm. Vackert exemplar med lyster. SMB 16. 01. DESC.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 52, 1 riksdaler 1763. 29,18 g. Stockholm. Vackert exemplar med lyster. SMB 16. 01.
Description in ENGLISH: 29.18 g. Stockholm. Beautiful example with lustre. SMB 16. Visa mindre
Lot 173
Aktuellt bud: 5400 SEK
SEK
Lot 173
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 173
Resultat: 5400 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 56, 1 riksdaler 1767. 29,05 g. Vacker, jämn patina. Åtsidan något rengjord. SMB 20. 1+... Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 56, 1 riksdaler 1767. 29,05 g. Vacker, jämn patina. Åtsidan något rengjord. SMB 20. 1+.
Description in ENGLISH: 29.05 g. Nice, even patina. Obverse slightly cleaned. SMB 20. Visa mindre
Lot 174
Utrop 15000 SEK
SEK
Lot 174
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 174
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 58b, 1 riksdaler 1769. 29,34 g. Stockholm. Sju serafhuvuden i ordenskedjan. Rengjord. R.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 58b, 1 riksdaler 1769. 29,34 g. Stockholm. Sju serafhuvuden i ordenskedjan. Rengjord. R. SMB 26. 1+/01)(01.
Description in ENGLISH: 29.34 g. Stockholm. Seven seraphs in chain. Cleaned. R. SMB 26. Visa mindre
Lot 175
Aktuellt bud: 17500 SEK
SEK
Lot 175
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 175
Resultat: 17500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 58b, 1 riksdaler 1769. 29,29 g. Stockholm. Sällsynt årtal. Vackert exemplar med tilltal.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 58b, 1 riksdaler 1769. 29,29 g. Stockholm. Sällsynt årtal. Vackert exemplar med tilltalande lyster. SMB 25. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.29 g. Stockholm. Scarce date. Nice appealing lustre. SMB 25. Visa mindre
Lot 176
Utrop 1500 SEK
SEK
Lot 176
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 176
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 59, 3 daler silvermynt (1 riksdaler) 1770. 28.76 g. Stockholm. SMB 27. 1. Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 59, 3 daler silvermynt (1 riksdaler) 1770. 28.76 g. Stockholm. SMB 27. 1. Visa mindre
Lot 177
Aktuellt bud: 5400 SEK
SEK
Lot 177
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 177
Resultat: 5400 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 61b, 2 daler 1770. 19,47 g. Stockholm. Åtsidan med tilltalande patina, små spår av hair.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 61b, 2 daler 1770. 19,47 g. Stockholm. Åtsidan med tilltalande patina, små spår av hairlines SMB 31. 01)(1+/01.
Description in ENGLISH: g. Stockholm. Obverse with attractive patina, minor traces of hairlines. SMB 31. Visa mindre
Lot 178
Aktuellt bud: 2900 SEK
SEK
Lot 178
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 178
Resultat: 2900 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 71, ¼ riksdaler 1755. 7.06 g. Stockholm. SMB 44. 1?)(1?/1. Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 71, ¼ riksdaler 1755. 7.06 g. Stockholm. SMB 44. 1?)(1?/1. Visa mindre
Lot 179
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 179
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 179
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 78, 1/8 riksdaler 1768. 3.59 g. Stockholm. SMB 53. 1+. Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 78, 1/8 riksdaler 1768. 3.59 g. Stockholm. SMB 53. 1+. Visa mindre
Lot 180
Aktuellt bud: 5200 SEK
SEK
Lot 180
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 180
Resultat: 5200 SEK
Utrop: 3500 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 80, 4 öre 1771. 2,65 g. Stockholm. Ettårstyp. Mycket vackert exemplar utan problem i fä.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 80, 4 öre 1771. 2,65 g. Stockholm. Ettårstyp. Mycket vackert exemplar utan problem i fälten. Välpräglat kvalitetsexemplar med full striering i fälten på båda sidor, vilket tyder på en tidig prägling med nya stampar! SMB 56. 01/0.
Description in ENGLISH: 2.65 g. Stockholm. One year type. Extremely beautiful specimen without any flaws or distraction. High desirable fully struck premium quality specimen with full field striations on both sides, evidence of early striking with newly made, fresh dies! SMB 56. Visa mindre
Lot 181
Utrop 1500 SEK
SEK
Lot 181
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 181
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 80, 4 öre 1771. 2,72 g. Stockholm. Tilltalande, välpräglat exemplar. SMB 56. 01. DESCRI.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 80, 4 öre 1771. 2,72 g. Stockholm. Tilltalande, välpräglat exemplar. SMB 56. 01.
Description in ENGLISH: 2.72 g. Stockholm. Attractive well struck specimen. SMB 56. Visa mindre
Lot 182
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 182
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 182
Resultat: 850 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 80, 4 öre 1771. 2,73 g. Stockholm. Ettårstyp. SMB 56. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 2.73.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 80, 4 öre 1771. 2,73 g. Stockholm. Ettårstyp. SMB 56. 1+.
Description in ENGLISH: 2.73 g. Stockholm. One year type. SMB 56. Visa mindre
Lot 183
Aktuellt bud: 12000 SEK
SEK
Lot 183
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 183
Resultat: 12000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 84, 4 mark 1755. 20.50 g. Stockholm. RR. SMB 63. 1+)(1/1+. Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 84, 4 mark 1755. 20.50 g. Stockholm. RR. SMB 63. 1+)(1/1+. Visa mindre
Lot 184
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 184
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 184
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 92, 10 öre 1756. 6,94 g. Stockholm. Kantskada, kraftiga repor. SMB 73. 1+/01. DESCRIPTI.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 92, 10 öre 1756. 6,94 g. Stockholm. Kantskada, kraftiga repor. SMB 73. 1+/01.
Description in ENGLISH: 6.94 g. Stockholm. Edge damage, coarse scratch marks. SMB 73. Visa mindre
Lot 185
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 185
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 185
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 104, 5 öre 1758. 3.64 g. Stockholm. SMB 88. 1+. Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 104, 5 öre 1758. 3.64 g. Stockholm. SMB 88. 1+. Visa mindre
Lot 186
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 186
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 186
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 119, 1 öre 1761. 1.05 g. Stockholm. SMB 108. 01. Coins, Sweden. Adolf Fredrik, SM 119, 1 öre 1761. 1.05 g. Stockholm. SMB 108. 01. Visa mindre
Lot 187
Aktuellt bud: 3200 SEK
SEK
Lot 187
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 187
Resultat: 3200 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 120, 2 mark 1751. 9,94 g. Stockholm. Kastmynt till konungens kröning. Repa på frånsidan.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 120, 2 mark 1751. 9,94 g. Stockholm. Kastmynt till konungens kröning. Repa på frånsidan. SMB 110. 1+.
Description in ENGLISH: 9.94 g. Stockholm. Largesse coin to the King´s coronation. Scratch on reverse. SMB 110. Visa mindre
Lot 188
Aktuellt bud: 2300 SEK
SEK
Lot 188
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 188
Resultat: 2300 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 164, 2 öre SM 1751. 28,93 g. Avesta. Vackert exemplar. SMB 158. 1+/01)(1+. DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 164, 2 öre SM 1751. 28,93 g. Avesta. Vackert exemplar. SMB 158. 1+/01)(1+.
Description in ENGLISH: 28.93 g. Avesta. Nice even specimen! SMB 158. Visa mindre
Lot 189
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 189
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 189
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 169, 2 öre SM 1760. 28,28 g. Avesta. Litet ärg. SMB 172. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 28.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 169, 2 öre SM 1760. 28,28 g. Avesta. Litet ärg. SMB 172. 1+.
Description in ENGLISH: 28.28 g. Avesta. Minor verdigris. SMB 172. Visa mindre
Lot 190
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 190
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 190
Resultat: 850 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 171, 2 öre SM 1762. 28,97 g. Avesta. Kantex. SMB 179. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 28.97.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 171, 2 öre SM 1762. 28,97 g. Avesta. Kantex. SMB 179. 1+.
Description in ENGLISH: 28.97 g. Avesta. Clipped planchet at production. SMB 179. Visa mindre
Lot 191
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 191
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 191
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 172, 2 öre SM 1763. 29,60 g. Avesta. Kantex, delvis svagpräglad. SMB 182. 1+/01. DESCRI.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 172, 2 öre SM 1763. 29,60 g. Avesta. Kantex, delvis svagpräglad. SMB 182. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.60 g. Avesta. Clipped planchet, partly weakly struck. SMB 182. Visa mindre
Lot 192
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 192
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 192
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 173a, 2 öre SM 1764. 29,24 g. Avesta. Vissa spår av röd lyster. SMB 185. 01. DESCRIPTIO.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 173a, 2 öre SM 1764. 29,24 g. Avesta. Vissa spår av röd lyster. SMB 185. 01.
Description in ENGLISH: 29.24 g. Avesta. Some hints of red lustre. SMB 185. Visa mindre
Lot 193
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 193
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 193
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 175, 2 öre SM 1766. 28,42 g. Avesta. Något fläckig patina. SMB 192. 1+/01. DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Adolf Fredrik, SM 175, 2 öre SM 1766. 28,42 g. Avesta. Något fläckig patina. SMB 192. 1+/01.
Description in ENGLISH: 28.42 g. Avesta. Somewhat spotty toning. SMB 192. Visa mindre
Lot 194
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 194
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 194
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige Pommern. Adolf Fredrik, SB 246, 8 groschen (1/3 thaler) 1760. 7,54 g. Stralsund. Obetydlig repa på frånsid.. Läs mer Mynt, Sverige Pommern. Adolf Fredrik, SB 246, 8 groschen (1/3 thaler) 1760. 7,54 g. Stralsund. Obetydlig repa på frånsidan. SMB 234. 1/1+.
Description in ENGLISH: 7.54 g. Stralsund. Very minor scratch on reverse. SMB 234. Visa mindre
Lot 195
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 195
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 195
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige Pommern. Adolf Fredrik, SB 246, 8 groschen 1761. 6,40 g. Stralsund. LFK. Repa i fältet till höger om portr.. Läs mer Mynt, Sverige Pommern. Adolf Fredrik, SB 246, 8 groschen 1761. 6,40 g. Stralsund. LFK. Repa i fältet till höger om porträtt. Svagpräglad på åtsidan. SMB 234. 1+.
Description in ENGLISH: 6.40 g. Stralsund. LFK. Scratch in field to the right of portrait. Weakly struck on obverse. SMB 234. Visa mindre
Lot 196
Aktuellt bud: 2000 SEK
SEK
Lot 196
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 196
Resultat: 2000 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 41, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1775. 28,90 g. Stockholm. Porträtt av Ljungberger, 17.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 41, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1775. 28,90 g. Stockholm. Porträtt av Ljungberger, 1775-års typ. Tilltalande exemplar med vacker patina. SMB 9. 1+.
Description in ENGLISH: 28.90 g. Stockholm. Portrait by Ljungberger of 1775 type. Attractive example with appealing patina. SMB 9. Visa mindre
Lot 197
Aktuellt bud: 950 SEK
SEK
Lot 197
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 197
Resultat: 950 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 42, 1 riksdaler 1775. 29,32 g. Stockholm. SMB 10. 1. Coins, Sweden. Gustav III, SM 42, 1 riksdaler 1775. 29,32 g. Stockholm. SMB 10. 1. Visa mindre
Lot 198
Aktuellt bud: 5000 SEK
SEK
Lot 198
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 198
Resultat: 5000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. Stockholm. Vackert exemplar med lyster, små fläckar på frånsidan. Li.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. Stockholm. Vackert exemplar med lyster, små fläckar på frånsidan. Litet kors. Graderad av PCGS som AU58. SMB 13. 01.
Description in ENGLISH: Stockholm. Beautiful example with lustre, minor spots on reverse. Small cross. Graded by PCGS as AU58. SMB 13. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 199
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 199
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 199
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 28,89 g. Stockholm. Stort kors. Mindre plantsfel i kanten. Lätt reng.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 28,89 g. Stockholm. Stort kors. Mindre plantsfel i kanten. Lätt rengjord. SMB 12. 1+/01.
Description in ENGLISH: 28.89 g. Stockholm. Large cross. Minor planchet flaw at edge. Lightly cleaned. SMB 12. Visa mindre
Lot 200
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 200
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 200
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1776. 29,30 g. Stockholm. Stort kors. Rengjord. SMB 1.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1776. 29,30 g. Stockholm. Stort kors. Rengjord. SMB 12. 1/1+.
Description in ENGLISH: 29.30 g. Stockholm. Large cross. Cleaned. SMB 12. Visa mindre
Lot 201
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 201
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 201
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 29.46 g. Stockholm. SMB 13. 1+/01. Coins, Sweden. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 29.46 g. Stockholm. SMB 13. 1+/01. Visa mindre
Lot 202
Aktuellt bud: 1300 SEK
SEK
Lot 202
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 202
Resultat: 1300 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 29.14 g. Stockholm. SMB 12. 1+. Coins, Sweden. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 29.14 g. Stockholm. SMB 12. 1+. Visa mindre
Lot 203
Aktuellt bud: 1300 SEK
SEK
Lot 203
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 203
Resultat: 1300 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 29.18 g. Stockholm. SMB 12. 1+. Coins, Sweden. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 29.18 g. Stockholm. SMB 12. 1+. Visa mindre
Lot 204
Aktuellt bud: 950 SEK
SEK
Lot 204
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 204
Resultat: 950 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 29,38 g. Stockholm. Plantsfel. SMB 12. 1/1+. DESCRIPTION IN ENGLISH:.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 29,38 g. Stockholm. Plantsfel. SMB 12. 1/1+.
Description in ENGLISH: 29.38 g. Stockholm. Planchet flaw. SMB 12. Visa mindre
Lot 205
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 205
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 205
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 29.09 g. Stockholm. SMB 13. 1/1+. Coins, Sweden. Gustav III, SM 43, 1 riksdaler 1776. 29.09 g. Stockholm. SMB 13. 1/1+. Visa mindre
Lot 206
Aktuellt bud: 3400 SEK
SEK
Lot 206
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 206
Resultat: 3400 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 44, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1777. 29,35 g. Stockholm. Vackert exemplar med god ly.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 44, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1777. 29,35 g. Stockholm. Vackert exemplar med god lyster. Ex Nordlinds Mynthandel. SMB 14. 01.
Description in ENGLISH: 29.35 g. Stockholm. Lustrous example. Ex Nordlinds Mynthandel. SMB 14. Visa mindre
Lot 207
Utrop 2500 SEK
SEK
Lot 207
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 207
Utrop: 2500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 44, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1777. 29,18 g. Stockholm. Ett tilltalande exemplar. S.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 44, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1777. 29,18 g. Stockholm. Ett tilltalande exemplar. SMB 14. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.18 g. Stockholm. A very nice example. SMB 14. Visa mindre
Lot 208
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 208
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 208
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 44, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1777. 29,06 g. Stockholm. Åtsidan med mörk fläck. I ö.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 44, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1777. 29,06 g. Stockholm. Åtsidan med mörk fläck. I övrigt vacker patina. SMB 14. 1+.
Description in ENGLISH: 29.06 g. Stockholm. Obverse with dark spot, else appealing patina. SMB 14. Visa mindre
Lot 209
Aktuellt bud: 900 SEK
SEK
Lot 209
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 209
Resultat: 900 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 44, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1777. 28,56 g. Stockholm. Kanthack, frånsidan med pl.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 44, 1 riksdaler (3 daler silvermynt) 1777. 28,56 g. Stockholm. Kanthack, frånsidan med plantsrispor. Mörk patina. SMB 14. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.56 g. Stockholm. Edge nick, adjustment marks on obverse, dark patina. SMB 14. Visa mindre
Lot 210
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 210
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 210
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 46, 1 riksdaler 1780. 29,20 g. Stockholm. Hack, repor och kanthack. SMB 17. 1/1+. DESCRIPT.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 46, 1 riksdaler 1780. 29,20 g. Stockholm. Hack, repor och kanthack. SMB 17. 1/1+.
Description in ENGLISH: 29.20 g. Stockholm. Pecks, scratches and edge nick. SMB 17. Visa mindre
Lot 211
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 211
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 211
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 47a, 1 riksdaler 1781. 29,09 g. Stockholm. Frånsidan rengjord. SMB 21. 1+. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 47a, 1 riksdaler 1781. 29,09 g. Stockholm. Frånsidan rengjord. SMB 21. 1+.
Description in ENGLISH: 29.09 g. Stockholm. Reverse cleaned. SMB 21. Visa mindre
Lot 212
Utrop 1500 SEK
SEK
Lot 212
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 212
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 47a var, 1 riksdaler 1781. 29,16 g. Stockholm. Report i åtsidans fält. SMB 21. 1+/01. DESC.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 47a var, 1 riksdaler 1781. 29,16 g. Stockholm. Report i åtsidans fält. SMB 21. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.16 g. Stockholm. Scratches in obverse field. SMB 21. Visa mindre
Lot 213
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 213
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 213
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 47a var, 1 riksdaler 1781. 29.30 g. Stockholm. SMB 21. 1+. Coins, Sweden. Gustav III, SM 47a var, 1 riksdaler 1781. 29.30 g. Stockholm. SMB 21. 1+. Visa mindre
Lot 214
Aktuellt bud: 5000 SEK
SEK
Lot 214
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 214
Resultat: 5000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 47b, 1 riksdaler 1781. 29,37 g. Stockholm. Vackert exemplar med god lyster, små hanterings.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 47b, 1 riksdaler 1781. 29,37 g. Stockholm. Vackert exemplar med god lyster, små hanteringsmärken. SMB 21. g01.
Description in ENGLISH: 29.37 g. Stockholm. Lustrous example, some handling marks. SMB 21. Visa mindre
Lot 215
Utrop 5000 SEK
SEK
Lot 215
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 215
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 47b, 1 riksdaler 1781. Stockholm. Tonat exemplar med lyster, något rengjord på frånsidan... Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 47b, 1 riksdaler 1781. Stockholm. Tonat exemplar med lyster, något rengjord på frånsidan. Porträtt av typ 1775. Graderad av NGC som AU58. SMB 21. 01.
Description in ENGLISH: Stockholm. Lustrous toned example, minor cleaning on reverse. Portrait type of 1775. Graded by NGC as AU58. SMB 21. See certification at NGC Visa mindre
Lot 216
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 216
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 216
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 48, 1 riksdaler 1782. 29,16 g. Stockholm. Obetydligt med hairlines på frånsidan.SMB 22. 1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 48, 1 riksdaler 1782. 29,16 g. Stockholm. Obetydligt med hairlines på frånsidan.SMB 22. 1+.
Description in ENGLISH: 29.16 g. Stockholm. Very faint hairlines on reverse. SMB 22. Visa mindre
Lot 217
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 217
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 217
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 48, 1 riksdaler 1782. 29.14 g. Stockholm. SMB 22. 1+. Coins, Sweden. Gustav III, SM 48, 1 riksdaler 1782. 29.14 g. Stockholm. SMB 22. 1+. Visa mindre
Lot 218
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 218
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 218
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 48, 1 riksdaler 1782. 29.17 g. Stockholm. SMB 22. 1+. Coins, Sweden. Gustav III, SM 48, 1 riksdaler 1782. 29.17 g. Stockholm. SMB 22. 1+. Visa mindre
Lot 219
Aktuellt bud: 7400 SEK
SEK
Lot 219
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 219
Resultat: 7400 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 49, 1 riksdaler 1783. Stockholm. Vackert exemplar med lyster och underliggande skimmer i f.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 49, 1 riksdaler 1783. Stockholm. Vackert exemplar med lyster och underliggande skimmer i fälten. Graderad av PCGS som MS61. SMB 23. g01.
Description in ENGLISH: Stockholm. Beautiful lustrous example with nice underlying shimmering surfaces. Graded by PCGS as MS61. SMB 23. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 220
Aktuellt bud: 950 SEK
SEK
Lot 220
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 220
Resultat: 950 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 49, 1 riksdaler 1783. 29,07 g. Stockholm. Rengjord. SMB 23. 1/1+. DESCRIPTION IN ENGLISH:.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 49, 1 riksdaler 1783. 29,07 g. Stockholm. Rengjord. SMB 23. 1/1+.
Description in ENGLISH: 29.07 g. Stockholm. Cleaned. SMB 23. Visa mindre
Lot 221
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 221
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 221
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 49, 1 riksdaler 1783. 28.97 g. Stockholm. Repor. SMB 23. 1/1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 28... Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 49, 1 riksdaler 1783. 28.97 g. Stockholm. Repor. SMB 23. 1/1+.
Description in ENGLISH: 28.97 g. Stockholm. Scratches. SMB 23. Visa mindre
Lot 222
Aktuellt bud: 2900 SEK
SEK
Lot 222
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 222
Resultat: 2900 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 50, 1 riksdaler 1787. 29,17 g. Stockholm. SMB 24. 1+/01. Coins, Sweden. Gustav III, SM 50, 1 riksdaler 1787. 29,17 g. Stockholm. SMB 24. 1+/01. Visa mindre
Lot 223
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 223
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 223
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 700 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 50, 1 riksdaler 1787. 29,32 g. Stockholm. Lätt korrosion, åtsidan lätt polerad. SMB 24. 1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 50, 1 riksdaler 1787. 29,32 g. Stockholm. Lätt korrosion, åtsidan lätt polerad. SMB 24. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.32 g. Stockholm. Minor corrosion, obverse slightly polished. Visa mindre
Lot 224
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 224
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 224
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 51, 1 riksdaler 1788. 29,32 g. Stockholm. Tilltalande patina. SMB 25. 1+. DESCRIPTION IN E.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 51, 1 riksdaler 1788. 29,32 g. Stockholm. Tilltalande patina. SMB 25. 1+.
Description in ENGLISH: 29.32 g. Stockholm. Appealing patina. SMB 25. Visa mindre
Lot 225
Aktuellt bud: 1900 SEK
SEK
Lot 225
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 225
Resultat: 1900 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 51, 1 riksdaler 1788. 29,31 g. Stockholm. SMB 25. 1+/01. Coins, Sweden. Gustav III, SM 51, 1 riksdaler 1788. 29,31 g. Stockholm. SMB 25. 1+/01. Visa mindre
Lot 226
Aktuellt bud: 2500 SEK
SEK
Lot 226
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 226
Resultat: 2500 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 52, 1 riksdaler 1790. 29,42 g. Stockholm. Plantsrispor. SMB 31. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 52, 1 riksdaler 1790. 29,42 g. Stockholm. Plantsrispor. SMB 31. 1+.
Description in ENGLISH: 29.42 g. Stockholm. Adjustment marks. SMB 31. Visa mindre
Lot 227
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 227
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 227
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 53, 1 riksdaler 1791. 29,21 g. Stockholm. Plantsfel. SMB 34. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 2.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 53, 1 riksdaler 1791. 29,21 g. Stockholm. Plantsfel. SMB 34. 1+.
Description in ENGLISH: 29.21 g. Stockholm. Planchet flaw. SMB 34. Visa mindre
Lot 228
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 228
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 228
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 53, 1 riksdaler 1791. 29,31 g. Stockholm. Plantsrispor, rengjord. SMB 34. 1/1+)(1+. DESCRI.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 53, 1 riksdaler 1791. 29,31 g. Stockholm. Plantsrispor, rengjord. SMB 34. 1/1+)(1+.
Description in ENGLISH: 29.31 g. Stockholm. Adjustment marks, cleaned. SMB 34. Visa mindre
Lot 229
Aktuellt bud: 1800 SEK
SEK
Lot 229
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 229
Resultat: 1800 SEK
Utrop: 1200 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 54, 1 riksdaler 1792. 29,38 g. Stockholm. Rengjord. SMB 36. 1+/01. DESCRIPTION IN ENGLISH:.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 54, 1 riksdaler 1792. 29,38 g. Stockholm. Rengjord. SMB 36. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.38 g. Stockholm. Cleaned. SMB 54. Visa mindre
Lot 230
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 230
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 230
Resultat: 800 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 60, 1/3 riksdaler 1776. 9,73 g. Stockholm. Typ med dubbel valör. Vacker, mörk patina. SMB.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 60, 1/3 riksdaler 1776. 9,73 g. Stockholm. Typ med dubbel valör. Vacker, mörk patina. SMB 42. 1+.
Description in ENGLISH: 9.73 g. Stockholm. Type with dual currency denomination. Appealing, dark patina. SMB 42. Visa mindre
Lot 231
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 231
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 231
Resultat: 650 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 61, 1/3 riksdaler (1 daler silvermynt) 1777. 9,75 g. Stockholm. Åtsidan med vacker mörk pa.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 61, 1/3 riksdaler (1 daler silvermynt) 1777. 9,75 g. Stockholm. Åtsidan med vacker mörk patina. SMB 43. 1+.
Description in ENGLISH: 9.75 g. Stockholm. Obverse with attractive dark toning. SMB 43. Visa mindre
Lot 232
Aktuellt bud: 1800 SEK
SEK
Lot 232
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 232
Resultat: 1800 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 68, 1/3 riksdaler 1784. 9,79 g. Stockholm. Obetydliga plantsrispor, i övrigt välpräglat ex.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 68, 1/3 riksdaler 1784. 9,79 g. Stockholm. Obetydliga plantsrispor, i övrigt välpräglat exemplar med god lyster. SMB 52. 01.
Description in ENGLISH: 9.79 g. Stockholm. Some insignificant adjustment marks, else lustrous example with good strike. SMB 52. Visa mindre
Lot 233
Aktuellt bud: 2500 SEK
SEK
Lot 233
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 233
Resultat: 2500 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 71, 1/3 riksdaler 1787. 9,78 g. Stockholm. Rengjord. SMB 56. 01. DESCRIPTION IN ENGLISH: 9.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 71, 1/3 riksdaler 1787. 9,78 g. Stockholm. Rengjord. SMB 56. 01.
Description in ENGLISH: 9.78 g. Stockholm. Cleaned. SMB 56. Visa mindre
Lot 234
Aktuellt bud: 2700 SEK
SEK
Lot 234
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 234
Resultat: 2700 SEK
Utrop: 2500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 73, 1/3 riksdaler 1789. 9,70 g. Stockholm. Ett utmärkt exemplar med originalpatina, med ly.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 73, 1/3 riksdaler 1789. 9,70 g. Stockholm. Ett utmärkt exemplar med originalpatina, med lyster och skimrande lätt gyllenblå färg i omskriften. SMB 59. 01/0.
Description in ENGLISH: 9.70 g. Stockholm. A magnificent specimen in totally original natural condition, with lustre and light sparkling golden blue hues in the legends. SMB 59. Visa mindre
Lot 235
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 235
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 235
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 73, 1/3 riksdaler 1789. 9,76 g. Stockholm. Plantsrispor. Vacker patina med lyster. SMB 59... Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 73, 1/3 riksdaler 1789. 9,76 g. Stockholm. Plantsrispor. Vacker patina med lyster. SMB 59. 01.
Description in ENGLISH: 9.76 g. Stockholm. Adjustment marks. Beautiful patina with lustre. SMB 59. Visa mindre
Lot 236
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 236
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 236
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 74b, 1/6 riksdaler (16 öre) 1773. 6,12 g. Stockholm. Ettårstyp. SMB 61. 1. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 74b, 1/6 riksdaler (16 öre) 1773. 6,12 g. Stockholm. Ettårstyp. SMB 61. 1.
Description in ENGLISH: 6.12 g. Stockholm. One year type. SMB 61. Visa mindre
Lot 237
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 237
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 237
Resultat: 700 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 77, 1/6 riksdaler 1777. 5,98 g. Stockholm. Repor på åtsidan. SMB 65. 1+. DESCRIPTION IN EN.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 77, 1/6 riksdaler 1777. 5,98 g. Stockholm. Repor på åtsidan. SMB 65. 1+.
Description in ENGLISH: 5.98 g. Stockholm. Scratches on obverse. SMB 65. Visa mindre
Lot 238
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 238
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 238
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 84, 1/6 riksdaler 1786. 6,14 g. Stockholm. Något svagpräglad. SMB 76. 01. DESCRIPTION IN E.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 84, 1/6 riksdaler 1786. 6,14 g. Stockholm. Något svagpräglad. SMB 76. 01.
Description in ENGLISH: 6.14 g. Stockholm. Somewhat weakly struck. SMB 76. Visa mindre
Lot 239
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 239
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 239
Resultat: 800 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 90a, 1/12 riksdaler 1778. 4,08 g. Stockholm. Vackert exemplar med lyster och lätt toning... Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 90a, 1/12 riksdaler 1778. 4,08 g. Stockholm. Vackert exemplar med lyster och lätt toning. SMB 85. 01.
Description in ENGLISH: 4.08 g. Stockholm. Beautiful example with lustre and subtle toning. SMB 85. Visa mindre
Lot 240
Aktuellt bud: 2100 SEK
SEK
Lot 240
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 240
Resultat: 2100 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Gustav III, SM 94, 1/24 riksdaler 1779. 2.74 g. Stockholm. SMB 91. 01/0. Coins, Sweden. Gustav III, SM 94, 1/24 riksdaler 1779. 2.74 g. Stockholm. SMB 91. 01/0. Visa mindre
Lot 241
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 241
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 241
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 96, 1/24 riksdaler 1783. 2,57 g. Stockholm. Vackert exemplar med mycket lyster. SMB 95. 01.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 96, 1/24 riksdaler 1783. 2,57 g. Stockholm. Vackert exemplar med mycket lyster. SMB 95. 01/0.
Description in ENGLISH: 2.57 g. Stockholm. Beautiful example with much lustre. SMB 95. Visa mindre
Lot 242
Aktuellt bud: 3200 SEK
SEK
Lot 242
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 242
Resultat: 3200 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 97c, 2 mark 1772. 9,52 g. Stockholm. Kastmynt. Åtsidan något rengjord. Perforerad på rande.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 97c, 2 mark 1772. 9,52 g. Stockholm. Kastmynt. Åtsidan något rengjord. Perforerad på randen. SMB 99. 1+/01.
Description in ENGLISH: 9.52 g. Stockholm. Largesse coin. Obverse with hairlines. Perforated on edge. SMB 99. Visa mindre
Lot 243
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 243
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 243
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 98, 1/3 riksdaler 1778. 9,74 g. Stockholm. Kastmynt till kronprins Gustav (IV) Adolfs föde.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 98, 1/3 riksdaler 1778. 9,74 g. Stockholm. Kastmynt till kronprins Gustav (IV) Adolfs födelse. Åtsidan med ett par repor. Vacker patina. SMB 100. 1+/01.
Description in ENGLISH: 9.74 g. Stockholm. Largesse coinage to the birth of Crown Prince Gustav (IV) Adolf. Obverse with a couple of scratches. Appealing patina. SMB 100. Visa mindre
Lot 244
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 244
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 244
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 98, 1/3 riksdaler 1778. 9,62 g. Stockholm. Kastmynt till kronprins Gustav (IV) Adolfs föde.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 98, 1/3 riksdaler 1778. 9,62 g. Stockholm. Kastmynt till kronprins Gustav (IV) Adolfs födelse. Tonad, något ojämn patina. SMB 100. 1+.
Description in ENGLISH: 9.62 g. Stockholm. Largesse coin to the birth of Crown Prince Gustav (IV) Adolf. Toned, somewhat uneven patina. SMB 100. Visa mindre
Lot 245
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 245
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 245
Resultat: 600 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 103a, 1 öre SM 1778. 14,32 g. Avesta. Ettårstyp. SMB 117. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 14.3.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 103a, 1 öre SM 1778. 14,32 g. Avesta. Ettårstyp. SMB 117. 1+.
Description in ENGLISH: 14.32 g. Avesta. One year type. SMB 117. Visa mindre
Lot 246
Aktuellt bud: 2500 SEK
SEK
Lot 246
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 246
Resultat: 2500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 104a, 1 öre KM 1772. 4,71 g. Avesta. Vackert exemplar med viss röd lyster. SMB 120. 01. DE.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 104a, 1 öre KM 1772. 4,71 g. Avesta. Vackert exemplar med viss röd lyster. SMB 120. 01.
Description in ENGLISH: 4.71 g. Avesta. Beautiful example with some red luster. SMB 120. Visa mindre
Lot 247
Aktuellt bud: 2300 SEK
SEK
Lot 247
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 247
Resultat: 2300 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 105, 1 öre KM 1778. 4,68 g. Avesta. Vackert example med viss röd lyster. Obetydlig ärgfläc.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 105, 1 öre KM 1778. 4,68 g. Avesta. Vackert example med viss röd lyster. Obetydlig ärgfläck på åtsidan. SMB 124. 01)(01/0.
Description in ENGLISH: 4.68 g. Avesta. Beautiful example with some red lustre. Minor verdigris spot on obverse. SMB 124. Visa mindre
Lot 248
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 248
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 248
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 105, 1 öre KM 1778. 4,84 g. Stockholm. Bred sköld. Vackert exemplar med spår av röd lyster.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 105, 1 öre KM 1778. 4,84 g. Stockholm. Bred sköld. Vackert exemplar med spår av röd lyster. Litet kantex. SMB 124. 01.
Description in ENGLISH: 4.84 g. Stockholm. Wide shield. Nice example with hints or red. Minor edge clip. SMB 124. Visa mindre
Lot 249
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 249
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 249
Resultat: 600 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav III, SM 105, 1 öre 1778. 5,56 g. Stockholm. Delvis svagpräglad med spår av röd lyster. Interessant.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav III, SM 105, 1 öre 1778. 5,56 g. Stockholm. Delvis svagpräglad med spår av röd lyster. Interessant prägling med incuse GRS från åtsidestampen på frånsidan. SMB 125. 01.
Description in ENGLISH: 5.56 g. Stockholm. Partly weakly struck, traces of red lustre. Interesting strike with incuse GRS from obverse die on the reverse. SMB 125. Visa mindre
Lot 250
Aktuellt bud: 4000 SEK
SEK
Lot 250
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 250
Resultat: 4000 SEK
Utrop: 800 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav III, Hild. 93, Medalj i vitmetall till Gustaf III:s död 29 Mars 1792. Graverad av C... Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav III, Hild. 93, Medalj i vitmetall till Gustaf III:s död 29 Mars 1792. Graverad av C.G. Fehrman. 47,22 g, 56 mm. 01.
Description in ENGLISH: White metal strike of medal to Death of Gustaf III 29 March 1792. Engraved by C.G. Fehrman. 47.22 g. 56 mm. Visa mindre
Lot 251
Aktuellt bud: 3700 SEK
SEK
Lot 251
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 251
Resultat: 3700 SEK
Utrop: 1000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav III, Hild. 97, 28 mm, 7,33 g. Silvermedalj till Gustav III:s död 29 Mars 1792, av J... Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav III, Hild. 97, 28 mm, 7,33 g. Silvermedalj till Gustav III:s död 29 Mars 1792, av J.J.G. Stierle. Sällsynt medalj, mindre hairlines. 01/0.
Description in ENGLISH: 28 mm, 7.33 g. Silver medal to Death of Gustav III on 29 March 1792, by J.J.G. Stierle. Scarce medal, minor hairlines. Visa mindre
Lot 252
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 252
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 252
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 2000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav III, Hild. 98, 57 mm, 80,78 g. Bronsmedalj till Gustav III:s död, 1792. Toppexemplar.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Gustav III, Hild. 98, 57 mm, 80,78 g. Bronsmedalj till Gustav III:s död, 1792. Toppexemplar med lyster i fälten. Av C. H. Küchler. 01/0.
Description in ENGLISH: 57 mm, 80.78 g. Bronze medal to the Death of King Gustav III, 1792. Excellent condition with lustrous fields. By C. H. Küchler. Visa mindre
Lot 253
Aktuellt bud: 3100 SEK
SEK
Lot 253
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 253
Resultat: 3100 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 21, 1 riksdaler 1792. 27,83 g. Stockholm. Perforerad på kanten klockan 12 och klockan.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 21, 1 riksdaler 1792. 27,83 g. Stockholm. Perforerad på kanten klockan 12 och klockan 6. Rengjord. SMB 1. 1+.
Description in ENGLISH: 27.83 g. Stockholm. Perforated on rim at 12 and 6 o'clock. Cleaned. SMB 1. Visa mindre
Lot 254
Aktuellt bud: 4000 SEK
SEK
Lot 254
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 254
Resultat: 4000 SEK
Utrop: 4000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 23, 1 riksdaler 1794. 29,21 g. Stockholm. Plantsrispor på frånsidan. Tilltalande exem.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 23, 1 riksdaler 1794. 29,21 g. Stockholm. Plantsrispor på frånsidan. Tilltalande exemplar med originalpatina, viss lyster på frånsidan. SMB 11. 1+)(1+/01.
Description in ENGLISH: 29.21 g. Stockholm. Reverse with some adjustment marks. Appealing example with original patina, some lustre on reverse. SMB 11. Visa mindre
Lot 255
Utrop 5000 SEK
SEK
Lot 255
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 255
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 25, 1 riksdaler 1796. 29,16 g. Stockholm. Variant med kronbågar på frånsidan. Sällsyn.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 25, 1 riksdaler 1796. 29,16 g. Stockholm. Variant med kronbågar på frånsidan. Sällsynt. Obetydliga plantsrispor, litet plantsfel i vänster fält på åtsidan. Tilltalande originalpatina med viss lyster. RR. SMB 24var. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.16 g. Stockholm. Variety with arch in crowns on reverse. Scarce. Minor adjustment marks, small planchet flaw in left obverse field. Appealing original patina with some lustre. RR. SMB 24var. Visa mindre
Lot 256
Aktuellt bud: 2100 SEK
SEK
Lot 256
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 256
Resultat: 2100 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 25, 1 riksdaler 1796. 29,11 g. Stockholm. Små plantsrispor. SMB 24. 1/1+. DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 25, 1 riksdaler 1796. 29,11 g. Stockholm. Små plantsrispor. SMB 24. 1/1+.
Description in ENGLISH: 29.11 g. Stockholm. Minor adjustment marks. SMB 24. Visa mindre
Lot 257
Aktuellt bud: 2500 SEK
SEK
Lot 257
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 257
Resultat: 2500 SEK
Utrop: 2500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 29, 1 riksdaler 1806. 29,16 g. Stockholm. Plantsrispor. SMB 31. 1+. DESCRIPTION IN EN.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 29, 1 riksdaler 1806. 29,16 g. Stockholm. Plantsrispor. SMB 31. 1+.
Description in ENGLISH: 29.16 g. Stockholm. Adjustment marks. SMB 31. Visa mindre
Lot 258
Aktuellt bud: 3600 SEK
SEK
Lot 258
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 258
Resultat: 3600 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 33, 1/3 riksdaler 1800. 9,76 g. Stockholm. Obetydligt kantex. SMB 36. 1+. DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 33, 1/3 riksdaler 1800. 9,76 g. Stockholm. Obetydligt kantex. SMB 36. 1+.
Description in ENGLISH: 9.76 g. Stockholm. Small edge clip from production. SMB 36. Visa mindre
Lot 259
Aktuellt bud: 2300 SEK
SEK
Lot 259
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 259
Resultat: 2300 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 43, 1/6 riksdaler 1808. 6,23 g. Stockholm. Superbtexemplar utan plantsrispor. SMB 49... Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 43, 1/6 riksdaler 1808. 6,23 g. Stockholm. Superbtexemplar utan plantsrispor. SMB 49. 01/0.
Description in ENGLISH: 6.23 g. Stockholm. Superb example without adjustment marks. SMB 49. Visa mindre
Lot 260
Aktuellt bud: 2200 SEK
SEK
Lot 260
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 260
Resultat: 2200 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 44, 1/6 riksdaler 1809. 6,22 g. Stockholm. Superbt exemplar med små plantsrispor på å.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 44, 1/6 riksdaler 1809. 6,22 g. Stockholm. Superbt exemplar med små plantsrispor på åtsidan. SMB 50. 01/0.
Description in ENGLISH: 6.22 g. Stockholm. Superb example, minor adjustment marks on obverse. SMB 50. Visa mindre
Lot 261
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 261
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 261
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 46, 1 skilling 1802. 29,58 g. Avesta. Överpräglad på 2 öre SM 1768 med fullt läsbart.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 46, 1 skilling 1802. 29,58 g. Avesta. Överpräglad på 2 öre SM 1768 med fullt läsbart årtal. SMB 54. 1/1+.
Description in ENGLISH: 29.58 g. Avesta. Overstruck on 2 öre SM 1768 with fully legible date. SMB 54. Visa mindre
Lot 262
Aktuellt bud: 3000 SEK
SEK
Lot 262
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 262
Resultat: 3000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Gustav IV Adolf, SM 52b, 1 öre 1794. 11.80 g. Avesta. SMB 66. 1+. Coins, Sweden. Gustav IV Adolf, SM 52b, 1 öre 1794. 11.80 g. Avesta. SMB 66. 1+. Visa mindre
Lot 263
Aktuellt bud: 900 SEK
SEK
Lot 263
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 263
Resultat: 900 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 54, ½ skilling 1803. 13,91 g. Avesta. Välpräglat exemplar med viss röd lyster. Obetyd.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 54, ½ skilling 1803. 13,91 g. Avesta. Välpräglat exemplar med viss röd lyster. Obetydligt kantex. SMB 74. 01/0.
Description in ENGLISH: 13.91 g. Avesta. Lustrous well struck example with some red. Minor edge clip at production. SMB 74. Visa mindre
Lot 264
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 264
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 264
Resultat: 800 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 54a, ½ skilling 1803. Avesta. Vackert exemplar med spår av röd lyster på frånsidan. G.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav IV Adolf, SM 54a, ½ skilling 1803. Avesta. Vackert exemplar med spår av röd lyster på frånsidan. Graderad av PCGS som MS61 BN. 01/0.
Description in ENGLISH: Avesta. Beautiful example with some hints of red on reverse. Graded by PCGS as MS61 BN. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 265
Aktuellt bud: 26000 SEK
SEK
Lot 265
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 265
Resultat: 26000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 4, 1 dukat 1812. 3,49 g. Stockholm. Några obetydliga kontaktmärken på åtsidan. Frånsidan va.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 4, 1 dukat 1812. 3,49 g. Stockholm. Några obetydliga kontaktmärken på åtsidan. Frånsidan vacker med full lyster. SG 3. 01.
Description in ENGLISH: 3.49 g. Stockholm. A few fainst marks on obverse. Reverse lustrous and beautiful. SG 3 Visa mindre
Lot 266
Aktuellt bud: 4100 SEK
SEK
Lot 266
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 266
Resultat: 4100 SEK
Utrop: 2500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 15, 1 riksdaler 1817. 28,99 g. Stockholm. Lätt rengjord. SMB 6. 1. DESCRIPTION IN ENGLISH:.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 15, 1 riksdaler 1817. 28,99 g. Stockholm. Lätt rengjord. SMB 6. 1.
Description in ENGLISH: 28.99 g. Stockholm. Lightly cleaned. SMB 6. Visa mindre
Lot 267
Aktuellt bud: 4600 SEK
SEK
Lot 267
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 267
Resultat: 4600 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 32, 1/3 riksdaler 1813. 9.74 g. Stockholm. Kastmynt till änkedrottning Sofia Magdalenas beg.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 32, 1/3 riksdaler 1813. 9.74 g. Stockholm. Kastmynt till änkedrottning Sofia Magdalenas begravning. Små plantsrispor på frånsidan. Bra patina! SMB 25. 01.
Description in ENGLISH: 9,74 g. Stockholm. Largesse coin to Dowager Queen Sofia Magdalena´s funeral. Small adjustment marks on reverse. Nice patina! SMB 25. Visa mindre
Lot 268
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 268
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 268
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 34b, 1/3 riksdaler (largesse money) 1818. 9,73 g. Stockholm. Till konungens begravning. SMB.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 34b, 1/3 riksdaler (largesse money) 1818. 9,73 g. Stockholm. Till konungens begravning. SMB 31. 1+/01.
Description in ENGLISH: 9.73 g. Stockholm. The the funeral of King Karl XIII. SMB 31. Visa mindre
Lot 269
Aktuellt bud: 2000 SEK
SEK
Lot 269
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 269
Resultat: 2000 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 20, 1/6 riksdaler 1810. 6,10 g. Stockholm. Plantsrispor på frånsidan. SMB 11. 1+. DESCRIPTI.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 20, 1/6 riksdaler 1810. 6,10 g. Stockholm. Plantsrispor på frånsidan. SMB 11. 1+.
Description in ENGLISH: 6.10 g. Stockholm. Adjustment marks on reverse. SMB 11. Visa mindre
Lot 270
Aktuellt bud: 7200 SEK
SEK
Lot 270
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 270
Resultat: 7200 SEK
Utrop: 3500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 24, 1/12 riksdaler 1811. 4,37 g. Stockholm. Ettårstyp. Ett SUPERBT exemplar med djup lyster.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 24, 1/12 riksdaler 1811. 4,37 g. Stockholm. Ettårstyp. Ett SUPERBT exemplar med djup lyster och orörd originalpatina. Detta exemplar är minst lika vackert som Ekströms, graderat 0 vid försäljningen på Ahlströms auktion. SMB 16. 01/0.
Description in ENGLISH: 4.37 g. Stockholm. One year type. A SUPERIOR SPECIMEN with deep brilliance and original untouched patina. Fully matching the Ekström specimen, called 0 (zero) at the time of sale by Ahlström. SMB 16. Visa mindre
Lot 271
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 271
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 271
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 24, 1/12 riksdaler 1811. 4,10 g. Ettårstyp. Obetydligt kantex, rengjord. SMB 16. 01. DESCRI.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 24, 1/12 riksdaler 1811. 4,10 g. Ettårstyp. Obetydligt kantex, rengjord. SMB 16. 01.
Description in ENGLISH: 4.10 g. Stockholm. One year type. Insignificant edge clip at production, cleaned. SMB 16. Visa mindre
Lot 272
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 272
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 272
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 25, 1/24 riksdaler 1810. 2,80 g. Stockholm. Mycket lyster. SMB 17. 01/0. DESCRIPTION IN ENG.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 25, 1/24 riksdaler 1810. 2,80 g. Stockholm. Mycket lyster. SMB 17. 01/0.
Description in ENGLISH: 2.80 g. Stockholm. Lustrous example. SMB 17. Visa mindre
Lot 273
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 273
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 273
Resultat: 700 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 25, 1/24 riksdaler 1810. 3,11 g. Stockholm. Vackert exemplar med bra lyster. SMB 17. 01. DE.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 25, 1/24 riksdaler 1810. 3,11 g. Stockholm. Vackert exemplar med bra lyster. SMB 17. 01.
Description in ENGLISH: 3.11 g. Stockholm. Beautiful example with nice lustre. SMB 17. Visa mindre
Lot 274
Aktuellt bud: 3300 SEK
SEK
Lot 274
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 274
Resultat: 3300 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 37, 1 skilling 1815. 28,68 g. Avesta. Superbt exemplar med mycket röd lyster. Obetydligt ka.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 37, 1 skilling 1815. 28,68 g. Avesta. Superbt exemplar med mycket röd lyster. Obetydligt kantex. SMB 35. 01/0.
Description in ENGLISH: 28.68 g. Avesta. Superb example with much red lustre. Minor edge clip at production. SMB 35. Visa mindre
Lot 275
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 275
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 275
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 37, 1 skilling 1815. 27,45 g. Avesta. Kantex. SMB 35. 01.
Description in ENGLISH: 27.45 g. Avesta. Edge clip. SMB 35.
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 37, 1 skilling 1815. 27,45 g. Avesta. Kantex. SMB 35. 01.
Description in ENGLISH: 27.45 g. Avesta. Edge clip. SMB 35. Visa mindre
Lot 276
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 276
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 276
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Karl XIII, SM 40, ½ skilling 1815. 13.10 g. Avesta. SMB 38. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XIII, SM 40, ½ skilling 1815. 13.10 g. Avesta. SMB 38. 1+/01. Visa mindre
Lot 277
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 277
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 277
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 44, 1/12 skilling 1812. 1,99 g. Avesta. Vackert exemplar med spår av röd lyster. SMB 42. 01.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 44, 1/12 skilling 1812. 1,99 g. Avesta. Vackert exemplar med spår av röd lyster. SMB 42. 01/0.
Description in ENGLISH: 1.99 g. Avesta. Nice example with hints of red lustre. SMB 42. Visa mindre
Lot 278
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 278
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 278
Resultat: 500 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 44, 1/12 skilling 1812. 2,46 g. Avesta. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 42. 01/.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIII, SM 44, 1/12 skilling 1812. 2,46 g. Avesta. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 42. 01/0.
Description in ENGLISH: 2.46 g. Avesta. Beautiful example with much red lustre. SMB 42. Visa mindre
Lot 279
Aktuellt bud: 19500 SEK
SEK
Lot 279
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 279
Resultat: 19500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.7, 1 dukat 1822. 3,49 g. Stockholm. Åtsidan lätt rengjord. SM 17. SG 19. 1+/01. DES.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.7, 1 dukat 1822. 3,49 g. Stockholm. Åtsidan lätt rengjord. SM 17. SG 19. 1+/01.
Description in ENGLISH: 3.49 g. Stockholm. Obverse lightly cleaned. SM 17. SG 19. Visa mindre
Lot 280
Aktuellt bud: 21500 SEK
SEK
Lot 280
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 280
Resultat: 21500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS II.15, 1 dukat 1843. Vackert exemplar med bra lyster. SM 38. SG 42. 01. DESCRIPTION I.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS II.15, 1 dukat 1843. Vackert exemplar med bra lyster. SM 38. SG 42. 01.
Description in ENGLISH: Beautiful example with nice lustre. SM 38. SG 42. Visa mindre
Lot 281
Aktuellt bud: 3200 SEK
SEK
Lot 281
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 281
Resultat: 3200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.1, 1 riksdaler 1818. 28,91 g. Stockholm. Svagpräglad på frånsidan. Lätt rengjord. S.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.1, 1 riksdaler 1818. 28,91 g. Stockholm. Svagpräglad på frånsidan. Lätt rengjord. SM 39. SMB 1. 1.
Description in ENGLISH: 28.91 g. Stockholm. Weakly struck on reverse. Lightly cleaned. SMB 1. SM 39. Visa mindre
Lot 282
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 282
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 282
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 2500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS IIIa, 1 riksdaler 1821. 29,15 g. Stockholm. Jubileumsriksdaler för 300-års frihet. 1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS IIIa, 1 riksdaler 1821. 29,15 g. Stockholm. Jubileumsriksdaler för 300-års frihet. 1+.
Description in ENGLISH: 29.15 g. Stockholm. Commemorative riksdaler for 300th anniversary. Visa mindre
Lot 283
Aktuellt bud: 9600 SEK
SEK
Lot 283
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 283
Resultat: 9600 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.7, 1 riksdaler 1822. 29,15 g. Stockholm. Lätt rengjord. SM 44. SMB 9. 1+/01. DESCRI.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.7, 1 riksdaler 1822. 29,15 g. Stockholm. Lätt rengjord. SM 44. SMB 9. 1+/01.
Description in ENGLISH: 29.15 g. Stockholm. Lightly cleaned. SM 44. SMB 9. Visa mindre
Lot 284
Aktuellt bud: 6400 SEK
SEK
Lot 284
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 284
Resultat: 6400 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.11, 1 riksdaler 1825. 29,36 g. Stockholm. Vackert exemplar med viss lyster. SMB 13... Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.11, 1 riksdaler 1825. 29,36 g. Stockholm. Vackert exemplar med viss lyster. SMB 13. 1+.
Description in ENGLISH: 29.36 g. Stockholm. Lustrous example. SMB 13. Visa mindre
Lot 285
Aktuellt bud: 3900 SEK
SEK
Lot 285
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 285
Resultat: 3900 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 98, 1/3 riksdaler 1818. 9,81 g. Stockholm. Kastmynt till änkedrottning Hedvig Elisabe.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 98, 1/3 riksdaler 1818. 9,81 g. Stockholm. Kastmynt till änkedrottning Hedvig Elisabet Charlotta´s begravning. Repor, rengjord. SMB 81. 1+/01.
Description in ENGLISH: 9.81 g. Stockholm. Largesse coin to Dowager Queen Hedvig Elisabet Charlotta´s funeral. Scratches, cleaned. SMB 81. Visa mindre
Lot 286
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 286
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 286
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS II.2a, 1/3 riksdaler 1828. Små kanthack, gniden. SMB 25. 1+/01. DESCRIPTION IN ENGLIS.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS II.2a, 1/3 riksdaler 1828. Små kanthack, gniden. SMB 25. 1+/01.
Description in ENGLISH: Minor edge pecks, rubbed. SMB 25. Visa mindre
Lot 287
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 287
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 287
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.1, 1/6 riksdaler 1819. 6,21 g. Stockholm. Kantex, något svagpräglad. SMB 28. 1+)(1+.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.1, 1/6 riksdaler 1819. 6,21 g. Stockholm. Kantex, något svagpräglad. SMB 28. 1+)(1+/01.
Description in ENGLISH: 6.21 g. Stockholm. Edge example, somewhat weakly struck. SMB 28. Visa mindre
Lot 288
Aktuellt bud: 1700 SEK
SEK
Lot 288
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 288
Resultat: 1700 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.4a, 1 riksdaler specie 1834. Kraftigt rengjord. 1+.
Description in ENGLISH: Harshly cleaned.
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.4a, 1 riksdaler specie 1834. Kraftigt rengjord. 1+.
Description in ENGLISH: Harshly cleaned. Visa mindre
Lot 289
Aktuellt bud: 3300 SEK
SEK
Lot 289
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 289
Resultat: 3300 SEK
Utrop: 2000 SEK
Coins, Sweden. Karl XIV Johan, MIS I.11, 1 riksdaler specie 1842. SMB 47. 1+. Coins, Sweden. Karl XIV Johan, MIS I.11, 1 riksdaler specie 1842. SMB 47. 1+. Visa mindre
Lot 290
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 290
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 290
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 1, ½ riksdaler specie 1831. Lätt rengjord. SM 73. SMB 49. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH:.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 1, ½ riksdaler specie 1831. Lätt rengjord. SM 73. SMB 49. 1+.
Description in ENGLISH: Lightly cleaned. SM 73. SMB 49. Visa mindre
Lot 291
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 291
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 291
Resultat: 650 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XIV Johan, MIS 5b, ¼ riksdaler specie 1834. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XIV Johan, MIS 5b, ¼ riksdaler specie 1834. 1+/01. Visa mindre
Lot 292
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 292
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 292
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 2a, 1/8 riksdaler specie 1831. Mindre repor, rengjord. SMB 67. 01/0. DESCRIPTION IN E.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 2a, 1/8 riksdaler specie 1831. Mindre repor, rengjord. SMB 67. 01/0.
Description in ENGLISH: Minor scratches, cleaned. SMB 67. Visa mindre
Lot 293
Aktuellt bud: 900 SEK
SEK
Lot 293
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 293
Resultat: 900 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XIV Johan, MIS 1, 1/16 riksdaler specie 1835. 01. Coins, Sweden. Karl XIV Johan, MIS 1, 1/16 riksdaler specie 1835. 01. Visa mindre
Lot 294
Aktuellt bud: 10500 SEK
SEK
Lot 294
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 294
Resultat: 10500 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 1, 1 skilling 1832. Ettårstyp. Litet kanthack, i övrigt ett vackert exemplar med spår.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 1, 1 skilling 1832. Ettårstyp. Litet kanthack, i övrigt ett vackert exemplar med spår av röd lyster! SMB 127. 01.
Description in ENGLISH: One year type. Small edge peck, otherwise a nice example with traces of red lustre! SMB 127. Visa mindre
Lot 295
Aktuellt bud: 5200 SEK
SEK
Lot 295
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 295
Resultat: 5200 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 1, 1 skilling 1832. Stockholm. Ettårstyp. Obetydlig korrosionsfläck på åtsidan. SMB 1.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 1, 1 skilling 1832. Stockholm. Ettårstyp. Obetydlig korrosionsfläck på åtsidan. SMB 127. 1/1+.
Description in ENGLISH: Stockholm. One year type. Minor corrosion spot on obverse. SMB 127. Visa mindre
Lot 296
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 296
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 296
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS III.8, ½ skilling 1828. 8,38 g. Avesta. Vackert exemplar med mycket röd lyster. Kante.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS III.8, ½ skilling 1828. 8,38 g. Avesta. Vackert exemplar med mycket röd lyster. Kantex. SMB 107. 01)(01/0.
Description in ENGLISH: 8.38 g. Avesta. Beautiful example with much red lustre. Edge clip at production. SMB 107. Visa mindre
Lot 297
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 297
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 297
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.2, ¼ skilling 1820. 3,45 g. Avesta. Spår av röd lyster. SMB 112. 01. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS I.2, ¼ skilling 1820. 3,45 g. Avesta. Spår av röd lyster. SMB 112. 01.
Description in ENGLISH: 3.45 g. Avesta. Traces of red lustre. SMB 112. Visa mindre
Lot 298
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 298
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 298
Resultat: 700 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS III.8b, ¼ skilling 1828. 3,82 g. Avesta. Spår av röd lyster runt detaljerna. 4 i ¼ sk.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS III.8b, ¼ skilling 1828. 3,82 g. Avesta. Spår av röd lyster runt detaljerna. 4 i ¼ skilling saknar basstreck och kronan med punkter i ringen. SMB 120. 01/0.
Description in ENGLISH: 3.82 g. Avesta. Hints of red lustre around details. 4 in 1/4 skilling missing foundation, and crown with dots in base ring. SMB 120. Visa mindre
Lot 299
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 299
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 299
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 1, ¼ skilling 1832. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 130. 01/0. DESCRIPTIO.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 1, ¼ skilling 1832. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 130. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with much red lustre. SMB 130. Visa mindre
Lot 300
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 300
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 300
Resultat: 700 SEK
Utrop: 700 SEK
Coins, Sweden. Karl XIV Johan, MIS 2a, 1/6 skilling 1830. 2.61 g. Avesta. Red lustre. 01/0. Coins, Sweden. Karl XIV Johan, MIS 2a, 1/6 skilling 1830. 2.61 g. Avesta. Red lustre. 01/0. Visa mindre
Lot 301
Aktuellt bud: 1260 SEK
SEK
Lot 301
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 301
Resultat: 1260 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS II.2, 1/6 skilling 1832. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 134. 01/0. DESCR.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS II.2, 1/6 skilling 1832. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 134. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with much red lustre. SMB 134. Visa mindre
Lot 302
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 302
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 302
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 3a, 1 skilling banco 1836/5. Vackert exemplar med spegelliknande ytor med minimala ha.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 3a, 1 skilling banco 1836/5. Vackert exemplar med spegelliknande ytor med minimala hanteringsmärken. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with lustrous mirror-like surfaces with minor handling marks. Visa mindre
Lot 303
Aktuellt bud: 5200 SEK
SEK
Lot 303
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 303
Resultat: 5200 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 4, 1 skilling banco 1837. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 149. 01/0. DESC.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 4, 1 skilling banco 1837. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 149. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with much red lustre. SMB 149. Visa mindre
Lot 304
Aktuellt bud: 3300 SEK
SEK
Lot 304
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 304
Resultat: 3300 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 3, 2/3 skilling banco 1837. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 157. 01/0. DE.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 3, 2/3 skilling banco 1837. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 157. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with much red lustre. SMB 157. Visa mindre
Lot 305
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 305
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 305
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 4a, 2/3 skilling banco 1839. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 158. 01/0. D.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 4a, 2/3 skilling banco 1839. Vackert exemplar med mycket röd lyster. SMB 158. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with much red lustre. SMB 158. Visa mindre
Lot 306
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 306
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 306
Resultat: 500 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 2a, 1/6 skilling banco 1836. Vackert exemplar med full röd lyster. SMB 172. 01/0. DES.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XIV Johan, MIS 2a, 1/6 skilling banco 1836. Vackert exemplar med full röd lyster. SMB 172. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with full red lustre. SMB 172. Visa mindre
Lot 307
Aktuellt bud: 2300 SEK
SEK
Lot 307
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 307
Resultat: 2300 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige St. Bartholomey. Karl XIV Johan, SB 5, Gustavia. Kontramarkerat silvermynt, 0,43 g. Stor plantsspricka. Ol.. Läs mer Mynt, Sverige St. Bartholomey. Karl XIV Johan, SB 5, Gustavia. Kontramarkerat silvermynt, 0,43 g. Stor plantsspricka. Olrog 14. 1/1+.
Description in ENGLISH: Gustavia. Countermarked silver coin, 0.43 g. Large planchet crack. Olrog 14. Visa mindre
Lot 308
Aktuellt bud: 12000 SEK
SEK
Lot 308
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 308
Resultat: 12000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 2 dukater 1857. Varit monterad, randskador och kraftigt rengjord. SG 7. 1. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 2 dukater 1857. Varit monterad, randskador och kraftigt rengjord. SG 7. 1.
Description in ENGLISH: Has been mounted. Edge damage, harshly cleaned. SG 7. Visa mindre
Lot 309
Aktuellt bud: 6000 SEK
SEK
Lot 309
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 309
Resultat: 6000 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 8, 1 dukat 1850. 3,38 g. Delvis filad rand. Små repor. SG 15. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 3... Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 8, 1 dukat 1850. 3,38 g. Delvis filad rand. Små repor. SG 15. 1+.
Description in ENGLISH: 3.38 g. Partly filed down edge, minor scratches. SG 15. Visa mindre
Lot 310
Aktuellt bud: 8600 SEK
SEK
Lot 310
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 310
Resultat: 8600 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 16a, 1 dukat 1858. Repa. SG 27. 1+/01.
Description in ENGLISH: Scratch. SG 27.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 16a, 1 dukat 1858. Repa. SG 27. 1+/01.
Description in ENGLISH: Scratch. SG 27. Visa mindre
Lot 311
Aktuellt bud: 13500 SEK
SEK
Lot 311
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 311
Resultat: 13500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 17, 1 dukat 1859. SG 28. 01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 17, 1 dukat 1859. SG 28. 01. Visa mindre
Lot 312
Aktuellt bud: 3400 SEK
SEK
Lot 312
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 312
Resultat: 3400 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS I.1, 1 riksdaler specie 1844. SMB 1. 1+)(1+/01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS I.1, 1 riksdaler specie 1844. SMB 1. 1+)(1+/01. Visa mindre
Lot 313
Aktuellt bud: 3100 SEK
SEK
Lot 313
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 313
Resultat: 3100 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.2, 1 riksdaler specie 1845. Brett huvud. SM 25. SMB 2. 1+.
Description in ENGLISH: Large head. SM 25. SMB 2.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.2, 1 riksdaler specie 1845. Brett huvud. SM 25. SMB 2. 1+.
Description in ENGLISH: Large head. SM 25. SMB 2. Visa mindre
Lot 314
Aktuellt bud: 4700 SEK
SEK
Lot 314
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 314
Resultat: 4700 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.4a, 1 riksdaler specie 1846. Mycket lyster. SMB 4. 01.
Description in ENGLISH: Lustrous example. SMB 4.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.4a, 1 riksdaler specie 1846. Mycket lyster. SMB 4. 01.
Description in ENGLISH: Lustrous example. SMB 4. Visa mindre
Lot 316
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 316
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 316
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS I.7, 1 riksdaler specie 1850. SMB 10. 1/1+. Coins, Sweden. Oskar I, MIS I.7, 1 riksdaler specie 1850. SMB 10. 1/1+. Visa mindre
Lot 317
Aktuellt bud: 1300 SEK
SEK
Lot 317
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 317
Resultat: 1300 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.12a, 1 riksdaler specie 1855. Svart fläck, kanthack.SMB 16. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: Bl.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.12a, 1 riksdaler specie 1855. Svart fläck, kanthack.SMB 16. 1+.
Description in ENGLISH: Black spot, edge pecks. SMB 16. Visa mindre
Lot 318
Aktuellt bud: 2900 SEK
SEK
Lot 318
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 318
Resultat: 2900 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3, ½ riksdaler specie 1848. SMB 21. 1+. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3, ½ riksdaler specie 1848. SMB 21. 1+. Visa mindre
Lot 319
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 319
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 319
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3a, 1/16 riksdaler specie 1848. Sista årtalssiffran punsad på en 5:a. Präglad med spräckt fr.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3a, 1/16 riksdaler specie 1848. Sista årtalssiffran punsad på en 5:a. Präglad med spräckt frånsidestamp. SM 46. SMB 29. 1+.
Description in ENGLISH: Last digit in date punched on a 5. Struck with cracked reverse die. SM 46. SMB 29. Visa mindre
Lot 320
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 320
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 320
Resultat: 450 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3a, 1/32 riksdaler specie 1853. Vackert exemplar med lyster. SMB 40. g01. DESCRIPTION IN ENG.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3a, 1/32 riksdaler specie 1853. Vackert exemplar med lyster. SMB 40. g01.
Description in ENGLISH: Beautiful example with lustre. SMB 40. Visa mindre
Lot 321
Aktuellt bud: 18500 SEK
SEK
Lot 321
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 321
Resultat: 18500 SEK
Utrop: 12000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 2, 4 riksdaler riksmynt 1856. 1855-års porträtt. Bra patina. R. SMB 45. 1+. DESCRIPTION IN E.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 2, 4 riksdaler riksmynt 1856. 1855-års porträtt. Bra patina. R. SMB 45. 1+.
Description in ENGLISH: Portrait of 1855. Nice patina. R. SMB 45. Visa mindre
Lot 322
Utrop 2000 SEK
SEK
Lot 322
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 322
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Liten inbuktning/slag på porträttet. SMB 46. SM 56b. 1+/01. DE.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Liten inbuktning/slag på porträttet. SMB 46. SM 56b. 1+/01.
Description in ENGLISH: Dent in head of portrait. SM 56b. SMB 46. Visa mindre
Lot 323
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 323
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 323
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Rengjord. SMB 46. 1+/01.
Description in ENGLISH: Cleaned. SMB 46.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Rengjord. SMB 46. 1+/01.
Description in ENGLISH: Cleaned. SMB 46. Visa mindre
Lot 324
Aktuellt bud: 1300 SEK
SEK
Lot 324
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 324
Resultat: 1300 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Rengjord, litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned, minor rim nick.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Rengjord, litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned, minor rim nick. Visa mindre
Lot 325
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 325
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 325
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1857. Rengjord. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1857. Rengjord. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned. Visa mindre
Lot 326
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 326
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 326
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1857. Rengjord. SMB 47. 1/1+.
Description in ENGLISH: Cleaned. SMB 47.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1857. Rengjord. SMB 47. 1/1+.
Description in ENGLISH: Cleaned. SMB 47. Visa mindre
Lot 327
Aktuellt bud: 2200 SEK
SEK
Lot 327
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 327
Resultat: 2200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 1, 2 riksdaler riksmynt 1857. Några matta ytor, i övrigt attraktivt exemplar. 1+/01. DESCRIP.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 1, 2 riksdaler riksmynt 1857. Några matta ytor, i övrigt attraktivt exemplar. 1+/01.
Description in ENGLISH: Some matte areas from some deposits. Else attractive. Visa mindre
Lot 328
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 328
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 328
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj i vikt om 2 riksdaler riksmynt, till Oscar.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj i vikt om 2 riksdaler riksmynt, till Oscar I:s död. Vackert exemplar med god lyster, obetydliga hairlines. SMB 72. 01/0.
Description in ENGLISH: Largesse coin/medal of weight of 2 riksdaler riksmynt to Death of King Oscar I. Beautiful lustrous example with faint hairlines. Visa mindre
Lot 329
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 329
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 329
Resultat: 800 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj slagen till vikt av 2 riksdaler riksmynt. S.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj slagen till vikt av 2 riksdaler riksmynt. SMB 72. SM 143. 1+.
Description in ENGLISH: Largesse coinage/medal struck in weight of 2 riksdaler riksmynt. SMB 72. SM 143. Visa mindre
Lot 330
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 330
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 330
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj i vikt motsvarande 2 riksdaler riksmynt, ti.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj i vikt motsvarande 2 riksdaler riksmynt, till konungens begravning. SMB 72. 1+.
Description in ENGLISH: Largesse medal with weight equivalent to 2 riksdaler riksmynt, issued for the King´s funeral. SMB 72. Visa mindre
Lot 331
Aktuellt bud: 1700 SEK
SEK
Lot 331
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 331
Resultat: 1700 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5a, 4 skilling banco 1855. Vackert exemplar med viss röd lyster. SMB 77. 01. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5a, 4 skilling banco 1855. Vackert exemplar med viss röd lyster. SMB 77. 01.
Description in ENGLISH: Attractive example with some lustre. SMB 77. Visa mindre
Lot 332
Aktuellt bud: 5000 SEK
SEK
Lot 332
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 332
Resultat: 5000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5a, 4 skilling banco 1855. Spår av röd lyster. SMB 77. 01.
Description in ENGLISH: With hints of red. SMB 77.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5a, 4 skilling banco 1855. Spår av röd lyster. SMB 77. 01.
Description in ENGLISH: With hints of red. SMB 77. Visa mindre
Lot 333
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 333
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 333
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5, 2 skilling banco 1847. Vackert exemplar med spår av röd lyster. Graderad av PCGS som MS64.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5, 2 skilling banco 1847. Vackert exemplar med spår av röd lyster. Graderad av PCGS som MS64BN. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with hints of red lustre. Graded by PCGS as MS64BN. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 334
Aktuellt bud: 3300 SEK
SEK
Lot 334
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 334
Resultat: 3300 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6, 2 skilling banco 1849. Viss röd lyster. Detta årtal är relativt sällsynt i hög kvalitet... Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6, 2 skilling banco 1849. Viss röd lyster. Detta årtal är relativt sällsynt i hög kvalitet. SMB 85. 01/0.
Description in ENGLISH: With some red lustre. This date is scarce in high grade. SMB 85. Visa mindre
Lot 335
Aktuellt bud: 2800 SEK
SEK
Lot 335
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 335
Resultat: 2800 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 1 skilling banco 1847. Full röd lyster. SMB 94. 01/0.
Description in ENGLISH: Full red lustre. SMB 94.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 1 skilling banco 1847. Full röd lyster. SMB 94. 01/0.
Description in ENGLISH: Full red lustre. SMB 94. Visa mindre
Lot 336
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 336
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 336
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3, 1 skilling banco 1847. SMB 94. 01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3, 1 skilling banco 1847. SMB 94. 01. Visa mindre
Lot 337
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 337
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 337
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 1/3 skilling banco 1847. Vackert exemplar med full röd lyster. 0. DESCRIPTION IN ENGLISH:.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 1/3 skilling banco 1847. Vackert exemplar med full röd lyster. 0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with full red lustre. Visa mindre
Lot 338
Aktuellt bud: 950 SEK
SEK
Lot 338
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 338
Resultat: 950 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 8c, 1/3 skilling banco 1852. Vackert exemplar med röd lyster. SMB 125. 01/0. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 8c, 1/3 skilling banco 1852. Vackert exemplar med röd lyster. SMB 125. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with red lustre. SMB 125. Visa mindre
Lot 339
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 339
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 339
Resultat: 850 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 11a, 1/3 skilling banco 1855. Full röd lyster. SMB 128. 0.
Description in ENGLISH: Full red lustre. SMB 128.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 11a, 1/3 skilling banco 1855. Full röd lyster. SMB 128. 0.
Description in ENGLISH: Full red lustre. SMB 128. Visa mindre
Lot 340
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 340
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 340
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4a, 1/6 skilling banco 1847. Viss lyster. SMB 133. 01/0.
Description in ENGLISH: Some hints of lustre. SMB 133.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4a, 1/6 skilling banco 1847. Viss lyster. SMB 133. 01/0.
Description in ENGLISH: Some hints of lustre. SMB 133. Visa mindre
Lot 341
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 341
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 341
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 11a, 1/6 skilling banco 1855. Mycket röd lyster. Mindre plantsfel på åtsidan. SMB 140. 01/0... Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 11a, 1/6 skilling banco 1855. Mycket röd lyster. Mindre plantsfel på åtsidan. SMB 140. 01/0.
Description in ENGLISH: Much red lustre. Small planchet flaw on obverse. SMB 140. Visa mindre
Lot 342
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 342
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 342
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II.3a, 25 öre 1859. Litet kanthack. SMB 59. 01.
Description in ENGLISH: Minor edge nick. SMB 59.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II.3a, 25 öre 1859. Litet kanthack. SMB 59. 01.
Description in ENGLISH: Minor edge nick. SMB 59. Visa mindre
Lot 343
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 343
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 343
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 5, 5 öre 1857. SMB 142. 01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 5, 5 öre 1857. SMB 142. 01. Visa mindre
Lot 344
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 344
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 344
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6b, 5 öre 1858. 01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6b, 5 öre 1858. 01. Visa mindre
Lot 345
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 345
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 345
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6b, 5 öre 1858. 01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6b, 5 öre 1858. 01. Visa mindre
Lot 346
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 346
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 346
Resultat: 400 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 4, 1 öre 1858. 01/0. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 4, 1 öre 1858. 01/0. Visa mindre
Lot 347
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 347
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 347
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3c, ½ öre 1857. Graded by PCGS as MS64BN. 01/0. See certification at PCGS Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3c, ½ öre 1857. Graded by PCGS as MS64BN. 01/0. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 348
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 348
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 348
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4b, ½ öre 1857. 2 i ½ är ompunsad. Graderad av PCGS som MS63RB. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4b, ½ öre 1857. 2 i ½ är ompunsad. Graderad av PCGS som MS63RB. 01/0.
Description in ENGLISH: 2 in 1/2 is re-punched. Graded by PCGS as MS63RB. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 349
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 349
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 349
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 2, ½ öre 1857. 01/0. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 2, ½ öre 1857. 01/0. Visa mindre
Lot 350
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 350
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 350
Resultat: 850 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6a, ½ öre 1858/7. Vackert exemplar med full röd lyster. Graderat av PCGS som MS65RD. SMB 160.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6a, ½ öre 1858/7. Vackert exemplar med full röd lyster. Graderat av PCGS som MS65RD. SMB 160. 0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with full red lustre. Graded by PCGS as MS65RD. SMB 160. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 351
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 351
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 351
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6a, ½ öre 1858. 01/0. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6a, ½ öre 1858. 01/0. Visa mindre
Lot 352
Utrop 800 SEK
SEK
Lot 352
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 352
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6b, ½ öre 1858. Graderad av PCGS som MS65RB. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS65RB. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6b, ½ öre 1858. Graderad av PCGS som MS65RB. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS65RB. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 353
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 353
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 353
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6b, ½ öre 1858. Graderad av PCGS som MS64+RB. SMB 161. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH: Graded.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6b, ½ öre 1858. Graderad av PCGS som MS64+RB. SMB 161. 01/0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS64+RB. SMB 161. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 354
Aktuellt bud: 3700 SEK
SEK
Lot 354
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 354
Resultat: 3700 SEK
Utrop: 1500 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Oskar I, Hild. 7, Bronsmedalj till förlovningen av Kronprins Oscar och hans gemål Josephina.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Oskar I, Hild. 7, Bronsmedalj till förlovningen av Kronprins Oscar och hans gemål Josephina, av G Loos och H Gube, daterad 1823. Vackert exemplar med god lyster. 01/0.
Description in ENGLISH: Bronze medal to the engagement of Crown Prince Oscar and Josephina by G Loos and H Gube, dated 1823. Beautiful lustrous example. Visa mindre
Lot 355
Aktuellt bud: 5400 SEK
SEK
Lot 355
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 355
Resultat: 5400 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1, 1 dukat 1860. Repa. SG 1. 1.
Description in ENGLISH: Scratch. SG 1.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1, 1 dukat 1860. Repa. SG 1. 1.
Description in ENGLISH: Scratch. SG 1. Visa mindre
Lot 356
Aktuellt bud: 8800 SEK
SEK
Lot 356
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 356
Resultat: 8800 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2b, 1 dukat 1861. Repor och kanthack. SG 2. 01.
Description in ENGLISH: Scratches and edge nick. SG 2.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2b, 1 dukat 1861. Repor och kanthack. SG 2. 01.
Description in ENGLISH: Scratches and edge nick. SG 2. Visa mindre
Lot 357
Aktuellt bud: 3700 SEK
SEK
Lot 357
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 357
Resultat: 3700 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2a, 1 dukat 1861. Repor och hack. SG 3. 1/1+.
Description in ENGLISH: Scratches and nicks. SG 3.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2a, 1 dukat 1861. Repor och hack. SG 3. 1/1+.
Description in ENGLISH: Scratches and nicks. SG 3. Visa mindre
Lot 358
Aktuellt bud: 5600 SEK
SEK
Lot 358
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 358
Resultat: 5600 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 3b, 1 dukat 1862. Randskada. 1+.
Description in ENGLISH: Rim damage.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 3b, 1 dukat 1862. Randskada. 1+.
Description in ENGLISH: Rim damage. Visa mindre
Lot 359
Aktuellt bud: 17500 SEK
SEK
Lot 359
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 359
Resultat: 17500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 4, 1 dukat 1863. Obetydligt kanthack. 01/0.
Description in ENGLISH: Insignificant edge nick.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 4, 1 dukat 1863. Obetydligt kanthack. 01/0.
Description in ENGLISH: Insignificant edge nick. Visa mindre
Lot 360
Aktuellt bud: 4100 SEK
SEK
Lot 360
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 360
Resultat: 4100 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 5c, 1 dukat 1864. Hack och randskador. SG 10. 1+/01.
Description in ENGLISH: Nicks and rim damage. SG 10.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 5c, 1 dukat 1864. Hack och randskador. SG 10. 1+/01.
Description in ENGLISH: Nicks and rim damage. SG 10. Visa mindre
Lot 361
Aktuellt bud: 7200 SEK
SEK
Lot 361
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 361
Resultat: 7200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 6, 1 dukat 1865. Kanthack och rengjord. SG 15. 1/1+.
Description in ENGLISH: Edge nick and cleaned. SG 15.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 6, 1 dukat 1865. Kanthack och rengjord. SG 15. 1/1+.
Description in ENGLISH: Edge nick and cleaned. SG 15. Visa mindre
Lot 362
Aktuellt bud: 2900 SEK
SEK
Lot 362
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 362
Resultat: 2900 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 7, 1 dukat 1866. Varit monterad, repor och rengjord. 1+.
Description in ENGLISH: Has been mounted. Scratches and cleaned.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 7, 1 dukat 1866. Varit monterad, repor och rengjord. 1+.
Description in ENGLISH: Has been mounted. Scratches and cleaned. Visa mindre
Lot 363
Aktuellt bud: 7000 SEK
SEK
Lot 363
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 363
Resultat: 7000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 9, 1 dukat 1868. Obetydligt kanthack. SG 23. 1+/01.
Description in ENGLISH: Insignificant edge nick. SG 23.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 9, 1 dukat 1868. Obetydligt kanthack. SG 23. 1+/01.
Description in ENGLISH: Insignificant edge nick. SG 23. Visa mindre
Lot 364
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 364
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 364
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1a, 1 carolin 1868. Repor. SG 24. 1+/01.
Description in ENGLISH: Scratches. SG 24.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1a, 1 carolin 1868. Repor. SG 24. 1+/01.
Description in ENGLISH: Scratches. SG 24. Visa mindre
Lot 365
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 365
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 365
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 2500 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 2, 1 carolin 1869. SG 26. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 2, 1 carolin 1869. SG 26. 1+/01. Visa mindre
Lot 366
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 366
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 366
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2, 1 carolin 1869. Repor. SG 26. 1+.
Description in ENGLISH: Scratches. SG 26.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2, 1 carolin 1869. Repor. SG 26. 1+.
Description in ENGLISH: Scratches. SG 26. Visa mindre
Lot 367
Aktuellt bud: 8000 SEK
SEK
Lot 367
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 367
Resultat: 8000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5b, 1 carolin 1872. SG 28. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5b, 1 carolin 1872. SG 28. 1+/01. Visa mindre
Lot 368
Aktuellt bud: 10000 SEK
SEK
Lot 368
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 368
Resultat: 10000 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2a, 4 riksdaler riksmynt 1862. Tonat exemplar med god något matt lyster. Ex. Eric P Newman... Läs mer Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2a, 4 riksdaler riksmynt 1862. Tonat exemplar med god något matt lyster. Ex. Eric P Newman. Med originalkuvert från Newmans samling. Graderad av NGC som MS64. SMB 2. 01/0.
Description in ENGLISH: Lustrous toned example. Ex. Eric P Newman. With original envelope from Newman collection. Graded by NGC as MS64. SMB 2. See certification at NGC Visa mindre
Lot 369
Aktuellt bud: 2700 SEK
SEK
Lot 369
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 369
Resultat: 2700 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1863. Litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Minor rim nick.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1863. Litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Minor rim nick. Visa mindre
Lot 370
Aktuellt bud: 3300 SEK
SEK
Lot 370
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 370
Resultat: 3300 SEK
Utrop: 2500 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5, 4 riksdaler riksmynt 1864. SMB 5. 01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5, 4 riksdaler riksmynt 1864. SMB 5. 01. Visa mindre
Lot 371
Aktuellt bud: 7200 SEK
SEK
Lot 371
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 371
Resultat: 7200 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 11, 4 riksdaler riksmynt 1870. SMB 13. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 11, 4 riksdaler riksmynt 1870. SMB 13. 1+/01. Visa mindre
Lot 372
Aktuellt bud: 1800 SEK
SEK
Lot 372
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 372
Resultat: 1800 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 11, 4 riksdaler riksmynt 1870. Lätt rengjord på åtsidan. Frånsidan med tre plantsfel. SMB 13.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 11, 4 riksdaler riksmynt 1870. Lätt rengjord på åtsidan. Frånsidan med tre plantsfel. SMB 13. 1+.
Description in ENGLISH: Minor cleaning on obverse. Reverse with three planchet flaws. SMB 13. Visa mindre
Lot 373
Aktuellt bud: 4100 SEK
SEK
Lot 373
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 373
Resultat: 4100 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12a, 4 riksdaler riksmynt 1871. God lyster. SMB 14. 01.
Description in ENGLISH: Lustrous example. SMB 14.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12a, 4 riksdaler riksmynt 1871. God lyster. SMB 14. 01.
Description in ENGLISH: Lustrous example. SMB 14. Visa mindre
Lot 374
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 374
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 374
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. Kanthack. SMB 14. 1+/01.
Description in ENGLISH: Edge nick. SMB 14.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. Kanthack. SMB 14. 1+/01.
Description in ENGLISH: Edge nick. SMB 14. Visa mindre
Lot 375
Aktuellt bud: 3000 SEK
SEK
Lot 375
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 375
Resultat: 3000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. 1+. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. 1+. Visa mindre
Lot 376
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 376
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 376
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. SMB 14. 1+. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. SMB 14. 1+. Visa mindre
Lot 377
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 377
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 377
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12a, 4 riksdaler riksmynt 1871. Rengjord, litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned, minor rim nick.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12a, 4 riksdaler riksmynt 1871. Rengjord, litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned, minor rim nick. Visa mindre
Lot 378
Aktuellt bud: 3700 SEK
SEK
Lot 378
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 378
Resultat: 3700 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 3, 2 riksdaler riksmynt 1864. Åtsidan med några mindre repor samt lätt rengjord. SMB 16. 1+/.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 3, 2 riksdaler riksmynt 1864. Åtsidan med några mindre repor samt lätt rengjord. SMB 16. 1+/01.
Description in ENGLISH: Obverse with a few light scratches and lightly cleaned. SMB 16. Visa mindre
Lot 379
Aktuellt bud: 2100 SEK
SEK
Lot 379
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 379
Resultat: 2100 SEK
Utrop: 800 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 1 riksdaler riksmynt 1871/61. SMB 25. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 1 riksdaler riksmynt 1871/61. SMB 25. 1+/01. Visa mindre
Lot 380
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 380
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 380
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 400 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 7b, 25 öre 1871. SMB 38. 01/0. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 7b, 25 öre 1871. SMB 38. 01/0. Visa mindre
Lot 381
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 381
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 381
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1e, 10 öre 1861. Variant med I istället för L in LA. SMB 39. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH: V.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1e, 10 öre 1861. Variant med I istället för L in LA. SMB 39. 01/0.
Description in ENGLISH: Variety with I instead of L in LA. SMB 39. Visa mindre
Lot 382
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 382
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 382
Resultat: 600 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 10a, 10 öre 1871. Vackert tonat exemplar med lyster. SMB 49. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH: B.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 10a, 10 öre 1871. Vackert tonat exemplar med lyster. SMB 49. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautifully toned lustrous example. SMB 49. Visa mindre
Lot 383
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 383
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 383
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 9b, 10 öre 1871. Variant med I.A. 01.
Description in ENGLISH: Variety with I.A.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 9b, 10 öre 1871. Variant med I.A. 01.
Description in ENGLISH: Variety with I.A. Visa mindre
Lot 384
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 384
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 384
Resultat: 800 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5b, 5 öre 1863. SMB 56. 01/0. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5b, 5 öre 1863. SMB 56. 01/0. Visa mindre
Lot 385
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 385
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 385
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 9a, 5 öre 1867. 01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 9a, 5 öre 1867. 01. Visa mindre
Lot 386
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 386
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 386
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 10d, 5 öre 1872. SMB 64. 01/0. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 10d, 5 öre 1872. SMB 64. 01/0. Visa mindre
Lot 387
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 387
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 387
Resultat: 700 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 6a, 2 öre 1864. SMB 72. 01/0. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 6a, 2 öre 1864. SMB 72. 01/0. Visa mindre
Lot 388
Aktuellt bud: 550 SEK
SEK
Lot 388
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 388
Resultat: 550 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 6a, 1 öre 1864. Graderad av PCGS som MS64BN. SMB 93. 01/0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS64BN. SMB 93. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 6a, 1 öre 1864. Graderad av PCGS som MS64BN. SMB 93. 01/0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS64BN. SMB 93. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 389
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 389
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 389
Resultat: 400 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 1a, ½ öre 1867. SMB 110. 01/0. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 1a, ½ öre 1867. SMB 110. 01/0. Visa mindre
Lot 390
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 390
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 390
Resultat: 650 SEK
Utrop: 300 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XV, 75,54 g. Medalj i silver 56 mm. Konungens död i Malmö den 18 september 1872 av Lea.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XV, 75,54 g. Medalj i silver 56 mm. Konungens död i Malmö den 18 september 1872 av Lea Ahlborn. Hack. 1+.
Description in ENGLISH: 75.54 g. Silver medal, 56 mm, to the Death of King Karl XV in Malmö 18 September 1872. Engraved by Lea Ahlborn. Visa mindre
Lot 391
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 391
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 391
Resultat: 400 SEK
Utrop: 300 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XV, Hild. 49, Bronsmedalj "För utställning av Gödkreatur och mejerialster" av L. Ahlbo.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XV, Hild. 49, Bronsmedalj "För utställning av Gödkreatur och mejerialster" av L. Ahlborn, 58 mm, 80,66 g. 01.
Description in ENGLISH: Bronze medal for Exhibition of Cattle and Milk Products, by Lea Ahlborn, 58 mm, 80.66 g. Visa mindre
Lot 392
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 392
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 392
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.2, 20 kronor 1873. 1+. Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.2, 20 kronor 1873. 1+. Visa mindre
Lot 393
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 393
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 393
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.3, 20 kronor 1874. Hack. 1+/01.
Description in ENGLISH: Pecks.
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.3, 20 kronor 1874. Hack. 1+/01.
Description in ENGLISH: Pecks. Visa mindre
Lot 394
Aktuellt bud: 4700 SEK
SEK
Lot 394
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 394
Resultat: 4700 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.7, 20 kronor 1875. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.7, 20 kronor 1875. 01. Visa mindre
Lot 395
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 395
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 395
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.1, 20 kronor 1876. 1+/01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.1, 20 kronor 1876. 1+/01. Visa mindre
Lot 396
Aktuellt bud: 4400 SEK
SEK
Lot 396
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 396
Resultat: 4400 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.3b, 20 kronor 1877. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.3b, 20 kronor 1877. 01. Visa mindre
Lot 397
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 397
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 397
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.1, 20 kronor 1877. Repa och rengjord. 1+/01.
Description in ENGLISH: Scratch and cleaned.
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.1, 20 kronor 1877. Repa och rengjord. 1+/01.
Description in ENGLISH: Scratch and cleaned. Visa mindre
Lot 398
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 398
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 398
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.2a, 20 kronor 1878/7. 1+/01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.2a, 20 kronor 1878/7. 1+/01. Visa mindre
Lot 399
Aktuellt bud: 4500 SEK
SEK
Lot 399
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 399
Resultat: 4500 SEK
Utrop: 4000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.2b, 20 kronor 1878. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.2b, 20 kronor 1878. 01/0. Visa mindre
Lot 400
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 400
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 400
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.2b, 20 kronor 1878. 1+/01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.2b, 20 kronor 1878. 1+/01. Visa mindre
Lot 401
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 401
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 401
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.3, 20 kronor 1879. 1+/01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.3, 20 kronor 1879. 1+/01. Visa mindre
Lot 402
Aktuellt bud: 4500 SEK
SEK
Lot 402
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 402
Resultat: 4500 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.4, 20 kronor 1880. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.4, 20 kronor 1880. 01. Visa mindre
Lot 403
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 403
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 403
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.4, 20 kronor 1880. 1+/01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.4, 20 kronor 1880. 1+/01. Visa mindre
Lot 404
Aktuellt bud: 5200 SEK
SEK
Lot 404
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 404
Resultat: 5200 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.5, 20 kronor 1881. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.5, 20 kronor 1881. 01. Visa mindre
Lot 405
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 405
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 405
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.6, 20 kronor 1884. SG 16. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.6, 20 kronor 1884. SG 16. 01. Visa mindre
Lot 406
Aktuellt bud: 14500 SEK
SEK
Lot 406
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 406
Resultat: 14500 SEK
Utrop: 8000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.7, 20 kronor 1885. Vackert exemplar med bra lyster i fälten. SG 17. 01/0. DESCRIPTION I.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.7, 20 kronor 1885. Vackert exemplar med bra lyster i fälten. SG 17. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with lustrous fields. SG 17. Visa mindre
Lot 407
Aktuellt bud: 14500 SEK
SEK
Lot 407
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 407
Resultat: 14500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.7, 20 kronor 1885. SG 17. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.7, 20 kronor 1885. SG 17. 01/0. Visa mindre
Lot 408
Aktuellt bud: 11500 SEK
SEK
Lot 408
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 408
Resultat: 11500 SEK
Utrop: 8000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.7, 20 kronor 1885. SG 17. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.7, 20 kronor 1885. SG 17. 01. Visa mindre
Lot 409
Aktuellt bud: 4800 SEK
SEK
Lot 409
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 409
Resultat: 4800 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.8, 20 kronor 1886. SG 18. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.8, 20 kronor 1886. SG 18. 01/0. Visa mindre
Lot 410
Aktuellt bud: 4700 SEK
SEK
Lot 410
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 410
Resultat: 4700 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.9, 20 kronor 1887. SG 19. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.9, 20 kronor 1887. SG 19. 01/0. Visa mindre
Lot 411
Aktuellt bud: 4100 SEK
SEK
Lot 411
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 411
Resultat: 4100 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.10, 20 kronor 1889. Repa. SG 20. 01.
Description in ENGLISH: Scratch.
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.10, 20 kronor 1889. Repa. SG 20. 01.
Description in ENGLISH: Scratch. Visa mindre
Lot 412
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 412
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 412
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.10, 20 kronor 1889. SG 20. 1+/01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.10, 20 kronor 1889. SG 20. 1+/01. Visa mindre
Lot 413
Aktuellt bud: 41000 SEK
SEK
Lot 413
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 413
Resultat: 41000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.11, 20 kronor 1890. Ett mycket vackert exemplar med spegelglans. 01/0. DESCRIPTION IN E.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.11, 20 kronor 1890. Ett mycket vackert exemplar med spegelglans. 01/0.
Description in ENGLISH: A very appealing example with good lustrous reflective surfaces. Visa mindre
Lot 414
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 414
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 414
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 4000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.11, 20 kronor 1890. Lätt rengjord. 1+/01.
Description in ENGLISH: Lightly cleaned.
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.11, 20 kronor 1890. Lätt rengjord. 1+/01.
Description in ENGLISH: Lightly cleaned. Visa mindre
Lot 415
Aktuellt bud: 8000 SEK
SEK
Lot 415
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 415
Resultat: 8000 SEK
Utrop: 8000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.12, 20 kronor 1895. Vackert exemplar med spegel (prooflike) i fälten, en del kontaktmär.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.12, 20 kronor 1895. Vackert exemplar med spegel (prooflike) i fälten, en del kontaktmärken. Graderad av PCGS som MS64PL. SG 43. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with deep mirror prooflike fields, some contact marks. Graded by PCGS as MS64PL. SG 43. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 416
Aktuellt bud: 4600 SEK
SEK
Lot 416
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 416
Resultat: 4600 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.12, 20 kronor 1895. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.12, 20 kronor 1895. 01. Visa mindre
Lot 417
Aktuellt bud: 5200 SEK
SEK
Lot 417
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 417
Resultat: 5200 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS IV.1, 20 kronor 1900. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS IV.1, 20 kronor 1900. 01/0. Visa mindre
Lot 418
Aktuellt bud: 2500 SEK
SEK
Lot 418
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 418
Resultat: 2500 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.4b, 10 kronor 1883. SG 37. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.4b, 10 kronor 1883. SG 37. 01. Visa mindre
Lot 419
Aktuellt bud: 2000 SEK
SEK
Lot 419
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 419
Resultat: 2000 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS IIIa, 10 kronor 1901. SG 44. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS IIIa, 10 kronor 1901. SG 44. 01/0. Visa mindre
Lot 420
Aktuellt bud: 1700 SEK
SEK
Lot 420
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 420
Resultat: 1700 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS IIIa, 10 kronor 1901. SG 44. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS IIIa, 10 kronor 1901. SG 44. 01. Visa mindre
Lot 421
Aktuellt bud: 2000 SEK
SEK
Lot 421
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 421
Resultat: 2000 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS IIIa, 10 kronor 1901. SG 44. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS IIIa, 10 kronor 1901. SG 44. 01. Visa mindre
Lot 422
Aktuellt bud: 1700 SEK
SEK
Lot 422
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 422
Resultat: 1700 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS IIIa, 10 kronor 1901. SG 44. 1+/01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS IIIa, 10 kronor 1901. SG 44. 1+/01. Visa mindre
Lot 423
Aktuellt bud: 2000 SEK
SEK
Lot 423
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 423
Resultat: 2000 SEK
Utrop: 2000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS IIIc, 10 kronor 1901. SG 44. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS IIIc, 10 kronor 1901. SG 44. 01/0. Visa mindre
Lot 424
Aktuellt bud: 2800 SEK
SEK
Lot 424
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 424
Resultat: 2800 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS 1.5, 5 kronor 1894. Spegelglans i fälten. SG 49. 01/0.
Description in ENGLISH: Mirror-like in fields. Choice! SMB 49.
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS 1.5, 5 kronor 1894. Spegelglans i fälten. SG 49. 01/0.
Description in ENGLISH: Mirror-like in fields. Choice! SMB 49. Visa mindre
Lot 425
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 425
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 425
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 800 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.5, 5 kronor 1894. SG 49. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.5, 5 kronor 1894. SG 49. 01/0. Visa mindre
Lot 426
Aktuellt bud: 1700 SEK
SEK
Lot 426
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 426
Resultat: 1700 SEK
Utrop: 800 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.4, 2 kronor 1897. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.4, 2 kronor 1897. 01. Visa mindre
Lot 427
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 427
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 427
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 3500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.5, 2 kronor 1898. Väldigt tilltalande, orört exemplar med fräscha fält med bra lyster u.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.5, 2 kronor 1898. Väldigt tilltalande, orört exemplar med fräscha fält med bra lyster under en lätt tonad tilltalande patina. SMB 20. 01/0.
Description in ENGLISH: Very attractive, untouched premium specimen, with fresh field lustre under light attractive patina. SMB 20. Visa mindre
Lot 428
Aktuellt bud: 2200 SEK
SEK
Lot 428
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 428
Resultat: 2200 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.5, 2 kronor 1898. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.5, 2 kronor 1898. 01. Visa mindre
Lot 429
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 429
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 429
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.5, 2 kronor 1898. Små kontaktmärken och lätt rengjord. Graderad av NGC som AU58. 01. DE.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.5, 2 kronor 1898. Små kontaktmärken och lätt rengjord. Graderad av NGC som AU58. 01.
Description in ENGLISH: Minor contact marks and lightly cleaned. Graded by NGC as AU58. See certification at NGC Visa mindre
Lot 430
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 430
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 430
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.9, 2 kronor 1903. Med 1898-års porträtt. Litet kanthack. 1. DESCRIPTION IN ENGLISH: Wit.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.9, 2 kronor 1903. Med 1898-års porträtt. Litet kanthack. 1.
Description in ENGLISH: With portrait type of 1898. Minor edge nick. Visa mindre
Lot 431
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 431
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 431
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.11, 2 kronor 1904. 1+/01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.11, 2 kronor 1904. 1+/01. Visa mindre
Lot 432
Aktuellt bud: 2100 SEK
SEK
Lot 432
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 432
Resultat: 2100 SEK
Utrop: 800 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.11, 2 kronor 1904. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.11, 2 kronor 1904. 01. Visa mindre
Lot 433
Aktuellt bud: 1700 SEK
SEK
Lot 433
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 433
Resultat: 1700 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS V.1, 2 kronor 1906. Några mindre hairlines, i övrigt god lyster. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLI.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS V.1, 2 kronor 1906. Några mindre hairlines, i övrigt god lyster. 01/0.
Description in ENGLISH: A few faint hairlines. Else lustrous with nice lustre. Visa mindre
Lot 434
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 434
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 434
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS V.1, 2 kronor 1906. Graderad av NGC som MS62. g01.
Description in ENGLISH: Graded by NGC as MS62. See certification at NGC
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS V.1, 2 kronor 1906. Graderad av NGC som MS62. g01.
Description in ENGLISH: Graded by NGC as MS62. See certification at NGC Visa mindre
Lot 435
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 435
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 435
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS V.1, 2 kronor 1906. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS V.1, 2 kronor 1906. 01/0. Visa mindre
Lot 436
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 436
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 436
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS V.2, 2 kronor 1907. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS V.2, 2 kronor 1907. 01. Visa mindre
Lot 437
Aktuellt bud: 2200 SEK
SEK
Lot 437
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 437
Resultat: 2200 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.2a, 1 krona 1876/5. 1+. Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.2a, 1 krona 1876/5. 1+. Visa mindre
Lot 438
Aktuellt bud: 1300 SEK
SEK
Lot 438
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 438
Resultat: 1300 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.4, 1 krona 1898. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.4, 1 krona 1898. 01. Visa mindre
Lot 439
Aktuellt bud: 3500 SEK
SEK
Lot 439
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 439
Resultat: 3500 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.10, 1 krona 1904. Vackert exemplar med lätt toning, obetydliga hanteringsmärken. SMB 56.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.10, 1 krona 1904. Vackert exemplar med lätt toning, obetydliga hanteringsmärken. SMB 56. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with light toning, only the faintest contact marks. SMB 56. Visa mindre
Lot 440
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 440
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 440
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 800 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS IV.1, 1 krona 1906. 01)(01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS IV.1, 1 krona 1906. 01)(01/0. Visa mindre
Lot 441
Aktuellt bud: 1800 SEK
SEK
Lot 441
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 441
Resultat: 1800 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS IV.2, 1 krona 1907. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS IV.2, 1 krona 1907. 01/0. Visa mindre
Lot 442
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 442
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 442
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.7, 50 öre 1883. Vacker patina. 01.
Description in ENGLISH: Beautiful patina.
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.7, 50 öre 1883. Vacker patina. 01.
Description in ENGLISH: Beautiful patina. Visa mindre
Lot 443
Utrop 3000 SEK
SEK
Lot 443
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 443
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.8, 50 öre 1898. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.8, 50 öre 1898. 01/0. Visa mindre
Lot 444
Aktuellt bud: 3000 SEK
SEK
Lot 444
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 444
Resultat: 3000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.9, 50 öre 1899. Vackert tonat exemplar med spegelkaraktär på frånsidan. 01/0. DESCRIPTION.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.9, 50 öre 1899. Vackert tonat exemplar med spegelkaraktär på frånsidan. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with mirror character on reverse, nicely toned. Visa mindre
Lot 445
Utrop 4000 SEK
SEK
Lot 445
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 445
Utrop: 4000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS II.1, 50 öre 1906. Spegelglansexemplar med full spegel, mindre kontaktmärken. Graderad av P.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS II.1, 50 öre 1906. Spegelglansexemplar med full spegel, mindre kontaktmärken. Graderad av PCGS som PR64CAM. SMB 71. 0.
Description in ENGLISH: Prooflike surfaces with full mirror, minor contact marks. Graded by PCGS as PR64CAM. SMB 71. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 446
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 446
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 446
Resultat: 650 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.2, 50 öre 1907. SMB 72. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.2, 50 öre 1907. SMB 72. 01. Visa mindre
Lot 447
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 447
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 447
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 800 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.3, 50 öre 1907. SMB 73. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.3, 50 öre 1907. SMB 73. 01/0. Visa mindre
Lot 448
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 448
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 448
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.2, 25 öre 1874. Hairlines. 1+/01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS I.2, 25 öre 1874. Hairlines. 1+/01. Visa mindre
Lot 449
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 449
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 449
Resultat: 850 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.7, 25 öre 1885. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.7, 25 öre 1885. 01. Visa mindre
Lot 450
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 450
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 450
Resultat: 600 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.11, 25 öre 1897. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.11, 25 öre 1897. 01/0. Visa mindre
Lot 451
Aktuellt bud: 550 SEK
SEK
Lot 451
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 451
Resultat: 550 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.11, 25 öre 1897. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.11, 25 öre 1897. 01/0. Visa mindre
Lot 452
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 452
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 452
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.16a, 25 öre 1905. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.16a, 25 öre 1905. 01/0. Visa mindre
Lot 453
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 453
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 453
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS 1a, 10 öre 1872. Vackert exemplar med god lyster i vita fält. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH:.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS 1a, 10 öre 1872. Vackert exemplar med god lyster i vita fält. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with lustrous white surfaces. Visa mindre
Lot 454
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 454
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 454
Resultat: 600 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS 2a, 10 öre 1873. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS 2a, 10 öre 1873. 01. Visa mindre
Lot 455
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 455
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 455
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.1, 10 öre 1874. Graderad av NGC som MS64. 01/0.
Description in ENGLISH: In NGC slab graded MS64. See certification at NGC
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.1, 10 öre 1874. Graderad av NGC som MS64. 01/0.
Description in ENGLISH: In NGC slab graded MS64. See certification at NGC Visa mindre
Lot 456
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 456
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 456
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.1, 10 öre 1874. Vackert exemplar med bra lyster. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful lustrous example.
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.1, 10 öre 1874. Vackert exemplar med bra lyster. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful lustrous example. Visa mindre
Lot 457
Aktuellt bud: 2300 SEK
SEK
Lot 457
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 457
Resultat: 2300 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.2a, 10 öre 1875/4. Obetydlig liten repa i frånsidans fält. 01. DESCRIPTION IN ENGLISH: Mi.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.2a, 10 öre 1875/4. Obetydlig liten repa i frånsidans fält. 01.
Description in ENGLISH: Minor thin scratch in reverse field. Visa mindre
Lot 458
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 458
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 458
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.7, 10 öre 1887. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.7, 10 öre 1887. 01/0. Visa mindre
Lot 459
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 459
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 459
Resultat: 800 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.8, 10 öre 1890. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.8, 10 öre 1890. 01/0. Visa mindre
Lot 460
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 460
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 460
Resultat: 650 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.13, 10 öre 1896. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.13, 10 öre 1896. 01/0. Visa mindre
Lot 461
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 461
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 461
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS II.14, 10 öre 1897. Graderad av PCGS som MS66. Superbt exemplar med mycket spegel i fälten... Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS II.14, 10 öre 1897. Graderad av PCGS som MS66. Superbt exemplar med mycket spegel i fälten. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS66. Superb example with much mirror in surfaces. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 462
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 462
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 462
Resultat: 650 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.15, 10 öre 1898. SMB 122. good 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.15, 10 öre 1898. SMB 122. good 01. Visa mindre
Lot 463
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 463
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 463
Resultat: 650 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.18, 10 öre 1902. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS II.18, 10 öre 1902. 01/0. Visa mindre
Lot 464
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 464
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 464
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, KM III.b, 10 öre 1907. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, KM III.b, 10 öre 1907. 01/0. Visa mindre
Lot 465
Aktuellt bud: 350 SEK
SEK
Lot 465
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 465
Resultat: 350 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS 1b, 5 öre 1873. 01. Coins, Sweden. Oskar II, MIS 1b, 5 öre 1873. 01. Visa mindre
Lot 466
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 466
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 466
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS 1, 2 öre 1873. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS 1, 2 öre 1873. 01/0. Visa mindre
Lot 467
Aktuellt bud: 3600 SEK
SEK
Lot 467
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 467
Resultat: 3600 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.2, 2 öre 1875. Intressant felprägling som är snedcentrerad endast på ena sidan! 1+. DESCR.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS I.2, 2 öre 1875. Intressant felprägling som är snedcentrerad endast på ena sidan! 1+.
Description in ENGLISH: Interesting mint error which is off-centre on only one side! Visa mindre
Lot 468
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 468
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 468
Resultat: 800 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS II.13c, 2 öre 1886. Superbt exemplar med full ljus lyster. 0. DESCRIPTION IN ENGLISH: Super.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar II, MIS II.13c, 2 öre 1886. Superbt exemplar med full ljus lyster. 0.
Description in ENGLISH: Superb example with full mint lustre. Visa mindre
Lot 469
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 469
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 469
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.1a, 2 öre 1906/5. Ovanlig omgravering av årtalet. 1.
Description in ENGLISH: Scarce overdate.
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.1a, 2 öre 1906/5. Ovanlig omgravering av årtalet. 1.
Description in ENGLISH: Scarce overdate. Visa mindre
Lot 470
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 470
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 470
Resultat: 600 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.2, 2 öre 1907. Graderad av PCGS som MS66BN. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS66BN. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.2, 2 öre 1907. Graderad av PCGS som MS66BN. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS66BN. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 471
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 471
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 471
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.2, 2 öre 1907. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.2, 2 öre 1907. 01/0. Visa mindre
Lot 472
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 472
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 472
Resultat: 500 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.8, 1 öre 1885. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.8, 1 öre 1885. 01/0. Visa mindre
Lot 473
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 473
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 473
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.15, 1 öre 1890. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.15, 1 öre 1890. 01/0. Visa mindre
Lot 474
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 474
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 474
Resultat: 450 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.20b, 1 öre 1895. 01/0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.20b, 1 öre 1895. 01/0. Visa mindre
Lot 475
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 475
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 475
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.21, 1 öre 1896. Graderad av PCGS som MS65BN. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS65BN. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.21, 1 öre 1896. Graderad av PCGS som MS65BN. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS65BN. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 476
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 476
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 476
Resultat: 500 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.26, 1 öre 1900. Graderad av PCGS som MS65BN. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS65BN. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Oskar II, MIS III.26, 1 öre 1900. Graderad av PCGS som MS65BN. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS65BN. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 477
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 477
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 477
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.32b, 1 öre 1905. 0. Coins, Sweden. Oskar II, MIS III.32b, 1 öre 1905. 0. Visa mindre
Lot 478
Aktuellt bud: 2800 SEK
SEK
Lot 478
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 478
Resultat: 2800 SEK
Utrop: 2000 SEK
Coins, Sweden. Oskar II, Small collection of 11 different silver coins from 10 öre to 2 kronor in collectable grades. So.. Läs mer Coins, Sweden. Oskar II, Small collection of 11 different silver coins from 10 öre to 2 kronor in collectable grades. Some a bit cleaned, but overall nice condition. Please inspect! 1+-01/0. Visa mindre
Lot 479
Aktuellt bud: 8000 SEK
SEK
Lot 479
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 479
Resultat: 8000 SEK
Utrop: 8000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Oskar II, Hovmedalj i gold (24 mm), 5:e storleken med mörkblått band. Given till Axel Wirst.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Oskar II, Hovmedalj i gold (24 mm), 5:e storleken med mörkblått band. Given till Axel Wirström 22.8.1886. I originalask. 01/0.
Description in ENGLISH: Court Medal (Hovmedalj) in gold, 24 mm, 5th size and dark blue ribbon. Awarded to Axel Wirström 22.8.1886. In original box. Visa mindre
Lot 480
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 480
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 480
Utrop: 400 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Oskar II, Silvermedalj ('specie') till Guldbröllopet 1907, utgiven av Svenska Numismatiska.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Oskar II, Silvermedalj ('specie') till Guldbröllopet 1907, utgiven av Svenska Numismatiska Föreningen. Ex Aurum 3, lot 793. SNF No. 20. 01.
Description in ENGLISH: "Specie" for the Golden Wedding 1907, issued by Svenska Numismatiska Föreningen. Ex Aurum 3, lot 793. SNF No. 20. Visa mindre
Lot 481
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 481
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 481
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 1000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Oskar II, SMB p.1238, 1882. 165 g. Bronsmedalj till Oskar och Sofias silverbröllop 1857-18.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Oskar II, SMB p.1238, 1882. 165 g. Bronsmedalj till Oskar och Sofias silverbröllop 1857-1882 6 juni 1882, 69 mm. Graverad av Lea Ahlborn. 1+/01.
Description in ENGLISH: 165 g. Bronze medal to King Oskar and Queen Sofia's silver wedding 1857-1882 June 6 1882, 69 mm. Engraved by Lea Ahlborn. Visa mindre
Lot 482
Aktuellt bud: 11000 SEK
SEK
Lot 482
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 482
Resultat: 11000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I, 20 kronor 1925. SG 1. 01. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I, 20 kronor 1925. SG 1. 01. Visa mindre
Lot 483
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 483
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 483
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 700 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS 1, 5 kronor 1920. SG 2. 1+/01. Coins, Sweden. Gustav V, MIS 1, 5 kronor 1920. SG 2. 1+/01. Visa mindre
Lot 484
Aktuellt bud: 750 SEK
SEK
Lot 484
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 484
Resultat: 750 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.2, 2 kronor 1910. Graderad av PCGS som MS61. SMB 3. 01.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS61. SMB 3. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.2, 2 kronor 1910. Graderad av PCGS som MS61. SMB 3. 01.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS61. SMB 3. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 485
Aktuellt bud: 2000 SEK
SEK
Lot 485
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 485
Resultat: 2000 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.3, 2 kronor 1912. Fält med bra lyster. 01.
Description in ENGLISH: Reflective surfaces.
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.3, 2 kronor 1912. Fält med bra lyster. 01.
Description in ENGLISH: Reflective surfaces. Visa mindre
Lot 486
Aktuellt bud: 750 SEK
SEK
Lot 486
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 486
Resultat: 750 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.4, 2 kronor 1913. Vackert tonat exemplar med vissa hanteringsmärken. g01. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.4, 2 kronor 1913. Vackert tonat exemplar med vissa hanteringsmärken. g01.
Description in ENGLISH: Beautifully toned example with some contact marks. Visa mindre
Lot 487
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 487
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 487
Resultat: 500 SEK
Utrop: 400 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.4, 2 kronor 1913. 01. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.4, 2 kronor 1913. 01. Visa mindre
Lot 488
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 488
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 488
Resultat: 600 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.5, 2 kronor 1914. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.5, 2 kronor 1914. 01/0. Visa mindre
Lot 489
Aktuellt bud: 550 SEK
SEK
Lot 489
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 489
Resultat: 550 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.7, 2 kronor 1922. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.7, 2 kronor 1922. 01/0. Visa mindre
Lot 490
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 490
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 490
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.7, 2 kronor 1922. Vackert exemplar med lyster. Mindre hanteringsmärken på åtsidan. SMB 10.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.7, 2 kronor 1922. Vackert exemplar med lyster. Mindre hanteringsmärken på åtsidan. SMB 10. 01)(01/0.
Description in ENGLISH: Nice piece with lustre! Minor handling marks on obverse. SMB 10. Visa mindre
Lot 491
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 491
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 491
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.1, 1 krona 1910. Vackert exemplar med tilltalande patina. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH: N.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.1, 1 krona 1910. Vackert exemplar med tilltalande patina. 01/0.
Description in ENGLISH: Nice piece with an appealing patina. Visa mindre
Lot 492
Aktuellt bud: 900 SEK
SEK
Lot 492
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 492
Resultat: 900 SEK
Utrop: 800 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.1, 1 krona 1910. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.1, 1 krona 1910. 01/0. Visa mindre
Lot 493
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 493
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 493
Resultat: 650 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.4a, 1 krona 1914. g01. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.4a, 1 krona 1914. g01. Visa mindre
Lot 494
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 494
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 494
Resultat: 500 SEK
Utrop: 400 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.7, 1 krona 1918. 1+)(1+/01. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.7, 1 krona 1918. 1+)(1+/01. Visa mindre
Lot 495
Aktuellt bud: 2100 SEK
SEK
Lot 495
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 495
Resultat: 2100 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.23a, 1 krona 1937. Graderad av NGC som MS66. 0.
Description in ENGLISH: Graded by NGC as MS66.
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.23a, 1 krona 1937. Graderad av NGC som MS66. 0.
Description in ENGLISH: Graded by NGC as MS66. Visa mindre
Lot 496
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 496
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 496
Resultat: 600 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.23a, 1 krona 1937. Vackert exemplar med mycket spegel i fälten. Graderad av PCGS som MS65.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.23a, 1 krona 1937. Vackert exemplar med mycket spegel i fälten. Graderad av PCGS som MS65. SMB 70. 0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with much mirror in surfaces. Graded by PCGS as MS65. SMB 70. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 497
Aktuellt bud: 950 SEK
SEK
Lot 497
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 497
Resultat: 950 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.23a, 1 krona 1937. Vackert exemplar med djup spegel i fälten, mindre hanteringsmärken. Gr.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.23a, 1 krona 1937. Vackert exemplar med djup spegel i fälten, mindre hanteringsmärken. Graderad av PCGS som MS64PL. SMB 70. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with prooflike deep mirror surfaces, minor handling marks. Graded by PCGS as MS64PL. SMB 70. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 498
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 498
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 498
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.3, 50 öre 1914. 1+/01. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.3, 50 öre 1914. 1+/01. Visa mindre
Lot 499
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 499
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 499
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.6, 50 öre 1927. Graderad av PCGS som MS65. SMB 99. 01/0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS65. SMB 99. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.6, 50 öre 1927. Graderad av PCGS som MS65. SMB 99. 01/0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS65. SMB 99. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 500
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 500
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 500
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.7, 50 öre 1928. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.7, 50 öre 1928. 01/0. Visa mindre
Lot 501
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 501
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 501
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.10, 50 öre 1931. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.10, 50 öre 1931. 01/0. Visa mindre
Lot 502
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 502
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 502
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.1b, 25 öre 1910. SMB 127. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.1b, 25 öre 1910. SMB 127. 01/0. Visa mindre
Lot 503
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 503
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 503
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.3, 25 öre 1914. Superbt exemplar. Graderad av PCGS som MS67. SMB 130. 0. DESCRIPTION IN E.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.3, 25 öre 1914. Superbt exemplar. Graderad av PCGS som MS67. SMB 130. 0.
Description in ENGLISH: Superb example. Graded by PCGS as MS67. SMB 130. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 504
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 504
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 504
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.5, 25 öre 1917. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.5, 25 öre 1917. 01/0. Visa mindre
Lot 505
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 505
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 505
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.8, 25 öre 1927. Graderad av PCGS som MS66. SMB 136. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS66. SMB 136. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS I.8, 25 öre 1927. Graderad av PCGS som MS66. SMB 136. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS66. SMB 136. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 506
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 506
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 506
Resultat: 400 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS II.6a, 10 öre 1940. Graderat av PCGS som MS66. SMB 209. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS66. SMB 209. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS II.6a, 10 öre 1940. Graderat av PCGS som MS66. SMB 209. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS66. SMB 209. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 507
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 507
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 507
Resultat: 450 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS II.7c, 10 öre 1941. Graderat av PCGS som MS66. SMB 211. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS66. SMB 211. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Gustav V, MIS II.7c, 10 öre 1941. Graderat av PCGS som MS66. SMB 211. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS66. SMB 211. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 508
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 508
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 508
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.1a, 5 öre 1909. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.1a, 5 öre 1909. 01/0. Visa mindre
Lot 509
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 509
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 509
Resultat: 700 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.7, 5 öre 1915. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, MIS I.7, 5 öre 1915. 01/0. Visa mindre
Lot 510
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 510
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 510
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, Collection of 1 and 2 kronor coins of different dates. Overall nice condition and in total 10 pcs. 1+-01. Coins, Sweden. Gustav V, Collection of 1 and 2 kronor coins of different dates. Overall nice condition and in total 10 pcs. 1+-01. Visa mindre
Lot 511
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 511
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 511
Resultat: 800 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, 50 öre. Five different 50 öre in date range 1928-1936. All in high grade. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, 50 öre. Five different 50 öre in date range 1928-1936. All in high grade. 01/0. Visa mindre
Lot 512
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 512
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 512
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Gustav V, 25 öre 1914 and/och 25 öre 1919. 01/0. Coins, Sweden. Gustav V, 25 öre 1914 and/och 25 öre 1919. 01/0. Visa mindre
Lot 513
Aktuellt bud: 750 SEK
SEK
Lot 513
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 513
Resultat: 750 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Gustav VI Adolf, MIS I.8, 50 öre 1961. Superbr exemplar. Graderad av PCGS som MS66. SMB 60. 0. DESCRIPTIO.. Läs mer Mynt, Sverige. Gustav VI Adolf, MIS I.8, 50 öre 1961. Superbr exemplar. Graderad av PCGS som MS66. SMB 60. 0.
Description in ENGLISH: Superb example. Graded by PCGS as MS66. SMB 60. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 514
Aktuellt bud: 6800 SEK
SEK
Lot 514
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 514
Resultat: 6800 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Carl XVI Gustaf, MIS IX, 2000 kronor 2006. Sveriges Järnvägar 150 år. SG 19. 0.
Description in ENGLISH: Swedish railroad 150 years.
Mynt, Sverige. Carl XVI Gustaf, MIS IX, 2000 kronor 2006. Sveriges Järnvägar 150 år. SG 19. 0.
Description in ENGLISH: Swedish railroad 150 years. Visa mindre
Lot 515
Aktuellt bud: 7000 SEK
SEK
Lot 515
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 515
Resultat: 7000 SEK
Utrop: 4000 SEK
Mynt, Sverige. Carl XVI Gustaf, MIS IX, 2000 kronor 2006. Järnvägen 150 år. Låg upplaga. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH: 1.. Läs mer Mynt, Sverige. Carl XVI Gustaf, MIS IX, 2000 kronor 2006. Järnvägen 150 år. Låg upplaga. 01/0.
Description in ENGLISH: 150th Anniversary of Swedish railroads. Low mintage. Visa mindre
Lot 516
Aktuellt bud: 5400 SEK
SEK
Lot 516
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 516
Resultat: 5400 SEK
Utrop: 4000 SEK
Mynt, Sverige. Carl XVI Gustaf, MIS X, 2000 kronor 2007. 300-årsminnet av Carl von Linnés födelse. Låg upplaga. 01/0. DE.. Läs mer Mynt, Sverige. Carl XVI Gustaf, MIS X, 2000 kronor 2007. 300-årsminnet av Carl von Linnés födelse. Låg upplaga. 01/0.
Description in ENGLISH: 300th Anniversary of Birth of Carl von Linné. Low mintage. Visa mindre
Lot 517
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 517
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 517
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Carl XVI Gustaf, MIS I.1b, 10 kronor 1991. Omvänd stampställning 180 grader. SMB 36. 01/0. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Carl XVI Gustaf, MIS I.1b, 10 kronor 1991. Omvänd stampställning 180 grader. SMB 36. 01/0.
Description in ENGLISH: Inverted dies 180 degrees. SMB 36. Visa mindre
Lot 518
Aktuellt bud: 5000 SEK
SEK
Lot 518
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 518
Resultat: 5000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Carl XVI Gustaf, 1500 kronor 1981. 12,07 g. Lokalmynt Västervik. Upplaga: 20. 0. DESCRIPTION IN ENGLISH:.. Läs mer Mynt, Sverige. Carl XVI Gustaf, 1500 kronor 1981. 12,07 g. Lokalmynt Västervik. Upplaga: 20. 0.
Description in ENGLISH: 12.07 g. Local coinage of Västervik. Mintage: 20. Visa mindre
Lot 519
Aktuellt bud: 3300 SEK
SEK
Lot 519
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 519
Resultat: 3300 SEK
Utrop: 3000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Carl XVI Gustaf, Carl XVI Gustaf. Tronföljd 15/9 1973. Guldmedalj 900/1000 (23 mm), 8,96 g... Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Carl XVI Gustaf, Carl XVI Gustaf. Tronföljd 15/9 1973. Guldmedalj 900/1000 (23 mm), 8,96 g. Nummer 293/2000. 0.
Description in ENGLISH: Carl XVI Gustaf. Accession 15/9 1973. Gold medal (23 mm), 8,96 g. 900/1000. 293/2000. Visa mindre
Lot 520
Aktuellt bud: 3100 SEK
SEK
Lot 520
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 520
Resultat: 3100 SEK
Utrop: 3000 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Carl XVI Gustaf, Kungligt bröllop, 19/6 1976. Guldmedalj (23 mm) 900/1000, 8,96 g. No. 566... Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Carl XVI Gustaf, Kungligt bröllop, 19/6 1976. Guldmedalj (23 mm) 900/1000, 8,96 g. No. 566. 0.
Description in ENGLISH: Royal Wedding 19/6 1976. Gold medal (23 mm), 8,96 g. 900/1000. No. 566. Visa mindre
Lot 521
Aktuellt bud: 18500 SEK
SEK
Lot 521
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 521
Resultat: 18500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Coins, Sweden. A collection of Swedish silver coins from Erik XIV to Karl XIII. Many better coins, but some with defects.. Läs mer Coins, Sweden. A collection of Swedish silver coins from Erik XIV to Karl XIII. Many better coins, but some with defects or corrosion etc. In total 41 coins. Please inspect carefully! 1?-01. Visa mindre
Lot 522
Aktuellt bud: 6800 SEK
SEK
Lot 522
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 522
Resultat: 6800 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Collection of copper coins from Gustav II Adolf through Karl XV. Included several more scarce types, ofte.. Läs mer Coins, Sweden. Collection of copper coins from Gustav II Adolf through Karl XV. Included several more scarce types, often in mixed condition. On the Bernadotte era several high grade pieces. In total 74 coins. Please inspect carefully! 1?-01/0. Visa mindre
Lot 523
Aktuellt bud: 5600 SEK
SEK
Lot 523
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 523
Resultat: 5600 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Johan III m.fl: 4 mark klipping 1572 (SM 127), Fyrk 1577 och 1589 (SM 107 och 116) samt 4 mark 1693 (SM 8.. Läs mer Mynt, Sverige. Johan III m.fl: 4 mark klipping 1572 (SM 127), Fyrk 1577 och 1589 (SM 107 och 116) samt 4 mark 1693 (SM 84). Lot om fyra mynt. Fyrk 1577 och 1589 är Ex Bonde på Ericsberg auktion 1, nr 207. VK.
Description in ENGLISH: Johan III etc.: 4 mark klippe 1572 (SM 127), 1 fyrk 1577 and 1589 (SM 107 and 116) and 4 mark 1693 (SM 84). Lot of four coins. Fyrk 1577 and 1589 are Ex Bonde of Ericsberg auction 1, lot 207. Visa mindre
Lot 524
Aktuellt bud: 7200 SEK
SEK
Lot 524
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 524
Resultat: 7200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Coins, Sweden. Bernadotte era silver coins, in total 19 pieces including one medal.Several high grade items. Please inspect! 1-01/0. Coins, Sweden. Bernadotte era silver coins, in total 19 pieces including one medal.Several high grade items. Please inspect! 1-01/0. Visa mindre
Lot 525
Aktuellt bud: 2500 SEK
SEK
Lot 525
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 525
Resultat: 2500 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Small collection of copper and silver coins, in total 12 pcs. Includes riksdaler 1782 (pierced twice on r.. Läs mer Coins, Sweden. Small collection of copper and silver coins, in total 12 pcs. Includes riksdaler 1782 (pierced twice on rim), largesse coin 1860 (cleaned, rim nick) etc. Please inspect! 1-01/0. Visa mindre
Lot 526
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 526
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 526
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Small lot of 8 coins from the reign of Adolf Fredrik through Gustav V. Several in high grade, please inspect! Coins, Sweden. Small lot of 8 coins from the reign of Adolf Fredrik through Gustav V. Several in high grade, please inspect! Visa mindre
Lot 527
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 527
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 527
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Collection of older Swedish copper coins 16-1800's, in total 92 coins. Mixed quality. Coins, Sweden. Collection of older Swedish copper coins 16-1800's, in total 92 coins. Mixed quality. Visa mindre
Lot 528
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 528
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 528
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Collections of older Swedish copper coins 16-1800's, in total 147 pcs. Mixed quality. Coins, Sweden. Collections of older Swedish copper coins 16-1800's, in total 147 pcs. Mixed quality. Visa mindre
Lot 529
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 529
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 529
Resultat: 800 SEK
Utrop: 800 SEK
Coins, Sweden. Group of 19 contemporary counterfeits (made in Moldova) of solidus coinage of Karl X Gustav and Karl XI o.. Läs mer Coins, Sweden. Group of 19 contemporary counterfeits (made in Moldova) of solidus coinage of Karl X Gustav and Karl XI of Riga and Livonia. Interesting study group! Visa mindre
Lot 530
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 530
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 530
Resultat: 700 SEK
Utrop: 700 SEK
Coins, Sweden. Lot. 1/24 rdr 1814, 1 daler SM 1716 Publica Fide, 1 daler SM 1718 Flink och Färdig, 1 öre SM 1732, 2 öre.. Läs mer Coins, Sweden. Lot. 1/24 rdr 1814, 1 daler SM 1716 Publica Fide, 1 daler SM 1718 Flink och Färdig, 1 öre SM 1732, 2 öre SM 1762, ½ skilling 1802, 1 skilling 1822 och 2 skilling banco 1837. Mixed quality. VK. Visa mindre
Lot 531
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 531
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 531
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Collection of 20pcs of 2 öre SM Fredrik I and Adolf Fredrik, some with damage or corrosion. Coins, Sweden. Collection of 20pcs of 2 öre SM Fredrik I and Adolf Fredrik, some with damage or corrosion. Visa mindre
Lot 532
Aktuellt bud: 550 SEK
SEK
Lot 532
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 532
Resultat: 550 SEK
Utrop: 300 SEK
Medals, regal, Sweden. Lot. Gustav III, Oskar I and Oskar II. Three silver medals (scratches, some edge pecks), total we.. Läs mer Medals, regal, Sweden. Lot. Gustav III, Oskar I and Oskar II. Three silver medals (scratches, some edge pecks), total weight 100 g. The entire lot is presented at www.philea.se. 1+. Visa mindre

Vi hos Myntkompaniet / AB Philea är specialister på numismatik, det vill säga läran om betalningsmedel och relaterade objekt; Exempelvis mynt, sedlar, polletter och medaljer. Vi finns för dig som vill värdera mynt, sälja mynt eller köpa mynt, samt håller ett antal myntauktioner i Sverige varje år för att tillfredsställa myntsamlare, samt allmänhetens behov av att kunna värdera och sälja sin myntsamling eller enstaka objekt.

Våra numismatiker är medlemmar i Svenska Numismatiska Föreningen och företaget Myntkompaniet / AB Philea är medlemmar i Internationella Mynthandlarförbundet (IAPN) som en av endast två svenska och tre nordiska medlemmar.

Myntets historia i modern mening startade i Lydien (nuvarande Turkiet) ca 650 år f.kr. - denna period kallas antika mynt fram till Byzantinska mynt upp till ca 1000-talet. Det finns många sällsynta och eftertraktade mynt från denna period, men också mycket vanliga romerska bronsmynt och silvermynt som präglades i stora upplagor. De flesta antika guldmynt är eftertraktade samlarmynt. De första nordiska mynten präglades i Danmark under tidig vikingatid. Det finns utländska mynt i princip från alla världens hörn och en bred internationell krets av mynt- och sedelsamlare inom mynthandeln.

Historien för svenska mynt börjar i slutet av 900-talet med vikingatida mynt präglade i Sigtuna under Olaf Skötkonung. De första svenska guldmynten slås under Gustav Vasas regering under 1500-talet, men det är först under 1600-talet som den nya myntfoten med dukat som valör slår igenom, och fortsätter att vara i bruk fram till slutet av 1800-talet. Under Oscar II's regeringsperiod byter Sverige och övriga Norden år 1873 valuta till kronor och ören, varvid vid fick nya mynt i valörerna 1 öre, 2 öre , 5 öre, 10 öre, 25 öre, 50 öre, 1 krona, 2 kronor, 5 kronor, 10 kronor och 20 kronor. Inledningsvis var 5, 10 och 20 kronor i guld. Idag finns endast 1 krona, 2 kronor, 5 kronor och 10 kronor som mynt, emedan svenska sedlar har valörer från 20 kronor upp till 1000 kronor. Den största valören som utgivits i Sverige var en sedel med valör 10000 kronor som utkom 1939 och sedan igen 1958, dessa är eftertraktade samlarobjekt bland sedelsamlare.

Utländska sedlar har funnits sedan 1300-talet i Kina under Yuen-dynastin och Ming-dynastin, för att i västvärlden först återuppstå i Sverige under Johan Palmstruch som grundade Stockholm Banco år 1656 och började ge ut sedlar 1661. Efter några år gick banken i konkurs och detta ledde till att Sveriges Riksbank grundades 1668, då staten insåg att det fanns ett behov av en bank som folk litade på. Specimen sedlar och provtryck av sedlar finns från åtskilliga tidsperioder, och under en tid på 1800-talet fanns många privatbankssedlar i Sverige som cirkulerade jämte riksbankssedlar. Dessa privatbankssedlar är idag eftersökta av samlare.

En annan gren inom numismatiken är medaljer - som är myntliknande artistiska föremål, som saknat giltighet som betalningsmedel och därför inte kan betraktas som mynt. Kungliga medaljer av regenter och historiska händelser har traditionellt varit det vanligaste motivet och funnits sedan romarriket, men även personmedaljer har funnits i århundraden. Prismedaljer såsom vid exempelvis OS delas ut i form av guldmedalj, silvermedalj och bronsmedalj är också eftertraktade samlarobjekt av numismatiker eller sportentusiaster.