Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 8, 1 daler 1600. 27,83 g. Stockholm. Ettårstyp. Troligen varit monterad, repor och litet hål på randen samt något korroderad. RRRR. E..Read more
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 8, 1 daler 1600. 27,83 g. Stockholm. Ettårstyp. Troligen varit monterad, repor och litet hål på randen samt något korroderad. RRRR. Ex Sven Svensson (SS 1643), SNF auktion 150, nr 29, november 2005. SMB 8. Av denna extremt sällsynta ettårstyp känner vi endast till ett tillgängligt exemplar utöver det här utbjudna! Det rör sig om Julius Haganders exemplar, Künker auktion 185, nr 6014. Till dessa skall läggas ett tredje som förvaras i det privatägda Avesta myntmuseum. Det här utbjudna exemplaret har varit utställt i Kungl. myntkabinettets tidigare lokaler på Narvavägen i Stockholm. Dessvärre valde/tvingades myntkabinettet för några år sedan lämna sina utmärkta lokaler i det egna huset på Slottsbacken mitt emot Kungliga slottet. I dag har man ånyo sina utställningar och magasin i museikonglomeratet Statens Historiska Museers lokaler. 1/1+. Description in ENGLISH: 1 daler 1600.. 27.83 g. Stockholm. One year type. Has probably been mounted; scratches and a small hole on the rim, somewhat corroded. RRRR. Ex Sven Svensson (SS 1643), SNF auction 150, lot 29, November 2005. SMB 8. Of this extremely rare one year type we know of only two examples in private hands. The presently offered example, and the example of Julius Hagander sold at Künker auction 185, lot 6014. One further example is at the privately owned Avesta Coin Museum. The currently offered example has previously been exhibited at the Royal Coin Cabinet of Sweden. Show less
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 7, 1 daler 1599. 28,25 g. Stockholm. Dalrarna 1598-1600 är de enda reguljära i den svenska mynthistorien som saknar konungens bild! D..Read more
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 7, 1 daler 1599. 28,25 g. Stockholm. Dalrarna 1598-1600 är de enda reguljära i den svenska mynthistorien som saknar konungens bild! De brukar benämnas interregnum-dalrar och är alla alltifrån mycket sällsynta till extremt sällsynta. Vacker patina. R. SMB 7. 1+. Description in ENGLISH: 1 daler 1599.. 28.25 g. Stockholm. The daler coins of 1598-1600 are the only regular coinage in Swedish numismatic history not to bear the portrait of the King. They are often called Interregnum dalers and are all scarce to extremely rare in private hands. Beautiful patina. R. SMB 7.Show less
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 15, ¼ daler 1600. 7,04 g. Stockholm. Något ojämn och ytskador på frånsidan, annars ett välpräglat exemplar. RRR. Ex K-E. Schmitz (Coi..Read more
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 15, ¼ daler 1600. 7,04 g. Stockholm. Något ojämn och ytskador på frånsidan, annars ett välpräglat exemplar. RRR. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden part I, 1989, nr 427). Ex C-O. Algård 1977, J. Pedersen auktion mars 1977, nr 66. Ex Hjalmar Wennerth 1967, Hirsch lagerlista 51, nr 146a. Ex L. Grabow Münzhandlung, Rostock, 11 december 1935. SMB 18. Hertig Karls vackra och något säregna mynt med porträtt under riksföreståndartiden tillskrivs gravören Josias Lemnius. Hans Menzinsky skriver i sitt corpusverk om Karl IX:s mynthistoria i volym II, sid. 68 att han undersökt 13 exemplar. Av detta kan vi anta att ca 5 stycken bör befinna sig i privat ägo. 1+. Description in ENGLISH: ¼ daler 1600.. 7.04 g. Stockholm. Somewhat uneven flan, surface damage on reverse, else a well struck example. RRR. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden part I, 1989, lot 427). Ex C-O. Algård 1977, J. Pedersen auction March 1977, lot 66. Ex Hjalmar Wennerth 1967, Hirsch stock list 51, lot 146a. Ex L. Grabow Münzhandlung, Rostock, 11 December 1935. SMB 18. Duke Karl's beautiful and somewhat peculiar coinage with portraits during the time as Regent is attributed to engraver Josias Lemnius. Hans Menzinsky writes in his corpus on the coinage of Karl IX volume II, p. 68 that he has examined 13 examples. Of these about 5 pcs should be in private hands. Show less
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 24, 1 öre 1602. 2,71 g. Stockholm. I samband med förra försäljningen beskrevs detta vackra mynt som det möjligen bäst bevarade exempl..Read more
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 24, 1 öre 1602. 2,71 g. Stockholm. I samband med förra försäljningen beskrevs detta vackra mynt som det möjligen bäst bevarade exemplaret! Ett ovanligt välbevarat exemplar med vacker patina. RR. Ex Misab auktion 10, nr 713. Ex Ahlström auktion 50, nr 247. Ex L. E. Bruun 1914, nr 665. Detta exemplar avbildat i SM. SMB 28. 1+/01)(01. Description in ENGLISH: 1 öre 1602.. 2.71 g. Stockholm. An unusually well preserved example with beautiful patina. In conjunction with the previous sale of this coin it was described as possibly the best preserved example! RR. Ex Misab auction 10, lot 713. Ex Ahlström auction 50, lot 247. Ex L. E. Bruun 1914, lot 665. This example pictured in SM. SMB 28.Show less