Vi söker nu medarbetare som kan ”hålla i ruljansen” på de kontor vi avser att starta upp i Norrköping och Linköping efter sommaren (från och med första september). Vi är ute efter antingen en heltidstjänst för dig som skulle ha möjlighet att bemanna båda kontoren, alternativt två deltidstjänster för att sköta ett av kontoren.
I och med att kontoren ännu inte är på plats har du också möjlighet att tillsammans med oss finns lämplig plats för kontoren, inreda, initialt marknadsdföra dem, etc.
Arbetsuppgifter
- Bemanna kontoren på ungefär 50 %, två–tre dagar i veckan 5–6 timmar om dagen, samt mottagning efter överenskommelse på tider som passar dig.
- Utlämning av inköpta auktionsobjekt till våra kunder i Norrköping och Linköping med omnejd.
- Inköp av guld och silver inkl. mynt (du kommer att utbildas på detta) inkl. administrera utbetalningar till kunder för dessa inköp.
- Mottagning av inlämningar till våra auktioner inkl. hämtningar hos kund.
- Marknadsföra kontoret för att erhålla auktionsinlämningar samt guld-, mynt- och silverinköp.
- Sända leveranser av inköp och inlämningar till huvudkontoret (ibland hämtas de upp via företagets varubil).
- Annat vi kan komma överens om, t.ex. beskriva auktionsobjekt.
Kvalifikationer
- Ordningsam, gärna lite ”drivande”
- God ”kvantitativ” förmåga, (överslagsräkning t.ex.)
- God förmåga att arbeta i IT-system
- Kunskaper om filateli och/eller numismatik är ett plus
- Goda engelskkunskaper
- Körkort är ett plus
Lön och arbetstider efter överenskommelse
Kontakta Marcus Wernersson på epost marcus@philea.se eller ring oss på 08-640 09 78