Brevmärken & reklammärken (2)

Objektnummer över 5000 är prissänkta objekt från tidigare auktioner.

×
Lot 2820
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 2820
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2820 A
Utrop: 500 SEK
Sweden. Collection/accumulation seals in album. "Svenska Flaggan" special collection with some duplicates. Sweden. Collection/accumulation seals in album. "Svenska Flaggan" special collection with some duplicates. Visa mindre
Lot 2821
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 2821
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2821 A
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Seals. Older and more modern posters on covers and postcards, bound by cancellations, 112 different in a binder with plastic pockets. Sweden. Seals. Older and more modern posters on covers and postcards, bound by cancellations, 112 different in a binder with plastic pockets. Visa mindre

Bältesspännarmaterial är ett mycket brett samlingsområde. Gemensamt är att föremålen oftast har någon anknytning till transport av föremål från en plats till en annan, utgör en verifikation på betalning för en utförd tjänst av något slag, eller är en intäktskälla för en viss verksamhet.

Bältesspännarmaterial erbjuds nästan alltid i någon form på Phileas auktioner. Ibland är det hela avsnitt med sådant material på en auktion.

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Fraktmärken är egentligen kvitton på en betald transporttjänst. Det kan handla om järnvägstransport av paket, busstransport av paket, transport av mjölk till mejeri mm.

Privata lokalpostfrimärken är en kategori av bältesspännarmaterial men kan också ingå i en posthistorisk samling med huvudsakligen svenskt, eller annat, material.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.

Även dokument som beskriver en viss verksamhet, eller viss tjänst, kan utgöra bältesspännarmaterial. Kombinerat med brevmärken, avgiftsmärken, fraktmärken mm kan en sådan samling bli en fascinerande berättelse om en viss ort eller trakt.