Karl X Gustav (1654–1660) (9)

Lot 190
Aktuellt bud: 8200 SEK
Lot 190

21 % köparprovision tillkommer

Lot 190
Resultat: 8200 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 16, 2 mark u. år (1654-55). 10,98 g. Stockholm. Typ II, bild med fältbindel. Ett orört.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 16, 2 mark u. år (1654-55). 10,98 g. Stockholm. Typ II, bild med fältbindel. Ett orört och vackert exemplar! SMB 11. 1+.
Description in ENGLISH: 2 mark u. år (1654-55).. 10.98 g. Stockholm. Type II, bust with sash. An original and appealing example. SMB 11. Visa mindre
Lot 191
Aktuellt bud: 10000 SEK
Lot 191

Lot 191
Resultat: 10000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 17, 2 mark 1656. 10,31 g. Stockholm. Typ II, bild med fältbindel. Mm Michael Hack. Plan.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 17, 2 mark 1656. 10,31 g. Stockholm. Typ II, bild med fältbindel. Mm Michael Hack. Plantsfel. Centralt något svagt utpräglad. SMB 12. 1+/01)(1+.
Description in ENGLISH: 2 mark 1656.. 10.31 g. Stockholm. Type II, bust with sash. Mint mark Michael Hack. Planchet flaw. Somewhat weakly struck in centre. SMB 12. Visa mindre
Lot 192
Aktuellt bud: 19000 SEK
Lot 192

Lot 192
Resultat: 19000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 20, 2 mark 1659. 10,32 g. Stockholm. Typ II, bild med fältbindel. Mm Göran Wagner. Lätt.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 20, 2 mark 1659. 10,32 g. Stockholm. Typ II, bild med fältbindel. Mm Göran Wagner. Lätt rengjord, rispor. Annars ett perfekt utpräglat och ovanligt vackert exemplar! SMB 16. 01)(1+/01.
Description in ENGLISH: 2 mark 1659.. 10.32 g. Stockholm. Type II, bust with sash. Mint mark Göran Wagner. Lightly cleaned, small scratches. Else a perfectly struck and unusually beautiful example! SMB 16. Visa mindre
Lot 193
Aktuellt bud: 76000 SEK
Lot 193

Lot 193
Resultat: 76000 SEK
Utrop: 25000 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 25, 1 mark 1658. 4,79 g. Stockholm. Gnidspår i åtsidans fält. Små rispor. I övrigt ett.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 25, 1 mark 1658. 4,79 g. Stockholm. Gnidspår i åtsidans fält. Små rispor. I övrigt ett ovanligt vackert exemplar av denna sällsynta mynttyp! RR. Av Karls mark 1658 känner vi till fem exemplar, utöver detta, i privat ägo. Ex Samling Bonde på Ericsberg 2008, del 3, nr 347. Ex Israël Berghmans dubbletter, T. G. Appelgren auktion oktober 1918, nr 64. SMB 21. Karl X:s enmarker har i alla tider tillhört 1600-talets mest sällsynta typmynt. De har därför skattats högt av samlare. Som exempel kan vi nämna det exemplar av marken 1656 ur Martin Anderssons samling (Boberg auktion 17, nr 386) som klubbades för 330 kronor år 1930. Som prisjämförelse kan vi ta Gustav II Adolfs 10 marks guldklipping 1626 som såldes på samma auktion för 420 kronor! Utan denna proveniens såldes samma exemplar på Misab 36, nr 170, för 230 000 kronor + provision! 1+.
Description in ENGLISH: 1 mark 1658.. 4.79 g. Stockholm. Obverse field lightly cleaned. Small scratches. Else an unusually attractive example of this scarce type. RR. Of Karl X Gustav 1 mark 1658 we know of this example and an additional five in private hands. Ex Bonde 2008, part 3, lot 347. Ex Israël Berghmans duplicates, T. G. Appelgren auction October 1918, lot 64. SMB 21. The 1 mark coinage of Karl X Gustav has always been one of the most scarce type coins of the 17th Century Swedish coinage. Thence they have been highly regarded by collectors. For example we can mention that when Martin Andersson's collection (Boberg auction 17, lot 386) was sold the 1 mark brought 330 SEK in 1930. For price comparison it can be noted that at the same auction the 10 mark gold klippe 1626 of Gustav II Adolf was hammered at 420 SEK! Without this provenance mentioned this same example was sold at Misab auction 36, lot 170, at 230 000 SEK+%! Visa mindre
Lot 194
Aktuellt bud: 2500 SEK
Lot 194

Lot 194
Resultat: 2500 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 31a, 1 öre 1659. 1,11 g. Stockholm. Av denna sällsynta variant med glödhakar känner vi.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 31a, 1 öre 1659. 1,11 g. Stockholm. Av denna sällsynta variant med glödhakar känner vi endast till ett tiotal i privat ägo! Oregelbunden plant. Orört och naturellt exemplar. R. SMB 32. 1/1+.
Description in ENGLISH: 1 öre 1659.. 1.11 g. Stockholm. Of this scarce variety with glow hooks we know of about 10 examples in private hands. Irregular planchet. Original example with natural patina. R. SMB 32. Visa mindre
Lot 195
Aktuellt bud: 3200 SEK
Lot 195

Lot 195
Resultat: 3200 SEK
Utrop: 700 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 32, 1 öre 1660. 1,18 g. Stockholm. Litet, genomgående plantsfel. Annars ett ovanligt va.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 32, 1 öre 1660. 1,18 g. Stockholm. Litet, genomgående plantsfel. Annars ett ovanligt vackert och orört exemplar med fin patina! SMB 35. 1+)(1+/01.
Description in ENGLISH: 1 öre 1660.. 1.18 g. Stockholm. Small planchet flaw across. Otherwise an unusually beautiful example with nice patina! SMB 35. Visa mindre
Lot 196
Aktuellt bud: 14500 SEK
Lot 196

Lot 196
Resultat: 14500 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 39, 2/3 riksdaler 1660. 16,72 g. Stockholm. Kastpenning till konungens begravning 1660.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 39, 2/3 riksdaler 1660. 16,72 g. Stockholm. Kastpenning till konungens begravning 1660. SMB 52. 1+.
Description in ENGLISH: 2/3 riksdaler 1660.. 16.72 g. Stockholm. Largesse coinage to the funeral of the King 1660. SMB 52. Visa mindre
Lot 197
Aktuellt bud: 9800 SEK
Lot 197

Lot 197
Resultat: 9800 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 40, 1/3 riksdaler 1660. 8,64 g. Stockholm. Kastpenning till konungens begravning 1660... Läs mer Mynt, Sverige. Karl X Gustav, SM 40, 1/3 riksdaler 1660. 8,64 g. Stockholm. Kastpenning till konungens begravning 1660. Trevlig patina. SMB 53. 1+.
Description in ENGLISH: 1/3 riksdaler 1660.. 8.64 g. Stockholm. Largesse coinage to the funeral of the King 1660. Appealing patina. SMB 53. Visa mindre
Lot 198
Utrop 15000 SEK
Lot 198

Lot 198
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige Elbing. Karl X Gustav, SB 60, 6 groschen 1658. Praktexemplar med god lyster. Graderad av NGC som MS63. SMB.. Läs mer Mynt, Sverige Elbing. Karl X Gustav, SB 60, 6 groschen 1658. Praktexemplar med god lyster. Graderad av NGC som MS63. SMB 92. 01/0.
Description in ENGLISH: 6 groschen 1658. Superb example with much lustre in fields. Graded by NGC as MS63. SMB 92. Visa mindre

Myntets historia i modern mening startade i Lydien (nuvarande Turkiet) ca 650 år f.kr. - denna period kallas antika mynt fram till Byzantinska mynt upp till ca 1000-talet. Det finns många sällsynta och eftertraktade mynt från denna period, men också mycket vanliga romerska bronsmynt och silvermynt som präglades i stora upplagor. De flesta antika guldmynt är eftertraktade samlarmynt. De första nordiska mynten präglades i Danmark under tidig vikingatid. Det finns utländska mynt i princip från alla världens hörn och en bred internationell krets av mynt- och sedelsamlare inom mynthandeln.

Historien för svenska mynt börjar i slutet av 900-talet med vikingatida mynt präglade i Sigtuna under Olaf Skötkonung. De första svenska guldmynten slås under Gustav Vasas regering under 1500-talet, men det är först under 1600-talet som den nya myntfoten med dukat som valör slår igenom, och fortsätter att vara i bruk fram till slutet av 1800-talet. Under Oscar II's regeringsperiod byter Sverige och övriga Norden år 1873 valuta till kronor och ören, varvid vid fick nya mynt i valörerna 1 öre, 2 öre , 5 öre, 10 öre, 25 öre, 50 öre, 1 krona, 2 kronor, 5 kronor, 10 kronor och 20 kronor. Inledningsvis var 5, 10 och 20 kronor i guld. Idag finns endast 1 krona, 2 kronor, 5 kronor och 10 kronor som mynt, emedan svenska sedlar har valörer från 20 kronor upp till 1000 kronor. Den största valören som utgivits i Sverige var en sedel med valör 10000 kronor som utkom 1939 och sedan igen 1958, dessa är eftertraktade samlarobjekt bland sedelsamlare.

Utländska sedlar har funnits sedan 1300-talet i Kina under Yuen-dynastin och Ming-dynastin, för att i västvärlden först återuppstå i Sverige under Johan Palmstruch som grundade Stockholm Banco år 1656 och började ge ut sedlar 1661. Efter några år gick banken i konkurs och detta ledde till att Sveriges Riksbank grundades 1668, då staten insåg att det fanns ett behov av en bank som folk litade på. Specimen sedlar och provtryck av sedlar finns från åtskilliga tidsperioder, och under en tid på 1800-talet fanns många privatbankssedlar i Sverige som cirkulerade jämte riksbankssedlar. Dessa privatbankssedlar är idag eftersökta av samlare.