Övriga bältespännarsamlingar; diverse (3)

Auktionen består av två delar, där objektnummer över 5000 är prissänkta objekt från tidigare auktioner.
När en sökning resulterar i flera objekt, tänk på att objekt av intresse kan dyka upp både bland de lägre numren under 5000 och de högre numren över 5000.

×
Lot 2743
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 2743
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2743 P
Utrop: 500 SEK
Sweden. Cinderella ★★ , "TOTENINSEL / THE KINGDOMS OF ELGALAND-VARGALAND". Venezia June 10, 2007. "This new issue of sta.. Läs mer Sweden. Cinderella ★★ , "TOTENINSEL / THE KINGDOMS OF ELGALAND-VARGALAND". Venezia June 10, 2007. "This new issue of stamps celebrates this and the incorporation of the Island of the Dead as a part of the physical territory of the Kingdom of Elgaland-Vargaland, giving the dead citizens a place to dwell". C M von Hausswolff etc. 10 Thaler stamps in sheets, parts of sheets and single stamps. Very unusual and scarce items! The entire lot is presented at www.philea.se. Visa mindre
Lot 2746
Aktuellt bud: 8 600 SEK
SEK
Lot 2746
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2746 A
Resultat: 8 600 SEK
Utrop: 5 000 SEK
Sweden. Collection bältespännarmaterial Christmas charity stamps in binder. Complete with 100 different sheets of fifty, 1904–2001. Sweden. Collection bältespännarmaterial Christmas charity stamps in binder. Complete with 100 different sheets of fifty, 1904–2001. Visa mindre
Lot 2747
Aktuellt bud: 1 100 SEK
SEK
Lot 2747
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2747 P
Resultat: 1 100 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Lot bältespännarmaterial 1880s–1920s. RAILWAY COMPANY paper seals and vignettes, e.g. BJ, BKB, HHJ, HNJ and LTJ. (19) Sweden. Lot bältespännarmaterial 1880s–1920s. RAILWAY COMPANY paper seals and vignettes, e.g. BJ, BKB, HHJ, HNJ and LTJ. (19) Visa mindre

Bältesspännarmaterial är ett mycket brett samlingsområde. Gemensamt är att föremålen oftast har någon anknytning till transport av föremål från en plats till en annan, utgör en verifikation på betalning för en utförd tjänst av något slag, eller är en intäktskälla för en viss verksamhet.

Bältesspännarmaterial erbjuds nästan alltid i någon form på Phileas auktioner. Ibland är det hela avsnitt med sådant material på en auktion.

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Fraktmärken är egentligen kvitton på en betald transporttjänst. Det kan handla om järnvägstransport av paket, busstransport av paket, transport av mjölk till mejeri mm.

Privata lokalpostfrimärken är en kategori av bältesspännarmaterial men kan också ingå i en posthistorisk samling med huvudsakligen svenskt, eller annat, material.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.

Även dokument som beskriver en viss verksamhet, eller viss tjänst, kan utgöra bältesspännarmaterial. Kombinerat med brevmärken, avgiftsmärken, fraktmärken mm kan en sådan samling bli en fascinerande berättelse om en viss ort eller trakt.