Litteratur (5)

×
Lot 2844
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 2844
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2844 P
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Literature, Sweden. Swedish Royal Majesty Ordinance 1686 regarding CHARTA SIGILLATA "Eller Stämplat Papper". Eight pages.. Läs mer Literature, Sweden. Swedish Royal Majesty Ordinance 1686 regarding CHARTA SIGILLATA "Eller Stämplat Papper". Eight pages. Some toning, age spots and soiled back but intact and rare. Visa mindre
Lot 2845
Aktuellt bud: 1 200 SEK
SEK
Lot 2845
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2845 P
Resultat: 1 200 SEK
Utrop: 500 SEK
Literature, Sweden. Six different Swedish Royal Majesty Ordinance regarding CHARTA SIGILLATA: 1718, 1732 (two different).. Läs mer Literature, Sweden. Six different Swedish Royal Majesty Ordinance regarding CHARTA SIGILLATA: 1718, 1732 (two different), 1736, 1748 and 1803. All intact in fine condition. A group hard to obtain. (6). Visa mindre
Lot 2846
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 2846
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2846 P
Resultat: 500 SEK
Utrop: 300 SEK
Literature, Sweden. Swedish Royal Majesty Ordinance 1810 regarding the introduction of the Charta Sigillata adheshive st.. Läs mer Literature, Sweden. Swedish Royal Majesty Ordinance 1810 regarding the introduction of the Charta Sigillata adheshive stamps. Two pages. Intact in very fine condition. Ideal for a display. Visa mindre
Lot 2847
Aktuellt bud: 5 000 SEK
SEK
Lot 2847
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2847
Resultat: 5 000 SEK
Utrop: 300 SEK
Sweden. Swedish Royal Majesty Ordinance regarding FISCAL MATTERS, 1733 - 1934. Not complete, but the 19th century is ver.. Läs mer Sweden. Swedish Royal Majesty Ordinance regarding FISCAL MATTERS, 1733 - 1934. Not complete, but the 19th century is very well represented. Condition mixed, mostly fine. An assemblage taking decades to obtain and despite the incompleteness most useful for the student. Total weight 2 kg. Visa mindre
Lot 2848
Aktuellt bud: 3 600 SEK
SEK
Lot 2848
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2848
Resultat: 3 600 SEK
Utrop: 1 500 SEK
Literature, Sweden. SVENSKA CINDERELLA, complete No. 1–19. Esbjörn Janson's own exclusive journal issued over three deca.. Läs mer Literature, Sweden. SVENSKA CINDERELLA, complete No. 1–19. Esbjörn Janson's own exclusive journal issued over three decades in very limited numbers. No. 2–5, 9 and 11–19 are originals, contains affixed real stamps, labels and seals illustrate the written articles. A set highly sought for! (19). Visa mindre

Bältesspännarmaterial är ett mycket brett samlingsområde. Gemensamt är att föremålen oftast har någon anknytning till transport av föremål från en plats till en annan, utgör en verifikation på betalning för en utförd tjänst av något slag, eller är en intäktskälla för en viss verksamhet.

Bältesspännarmaterial erbjuds nästan alltid i någon form på Phileas auktioner. Ibland är det hela avsnitt med sådant material på en auktion.

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Fraktmärken är egentligen kvitton på en betald transporttjänst. Det kan handla om järnvägstransport av paket, busstransport av paket, transport av mjölk till mejeri mm.

Privata lokalpostfrimärken är en kategori av bältesspännarmaterial men kan också ingå i en posthistorisk samling med huvudsakligen svenskt, eller annat, material.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.

Även dokument som beskriver en viss verksamhet, eller viss tjänst, kan utgöra bältesspännarmaterial. Kombinerat med brevmärken, avgiftsmärken, fraktmärken mm kan en sådan samling bli en fascinerande berättelse om en viss ort eller trakt.