Samlingar försändelser (4)

×
Lot 2416
Utrop 1 500 SEK
SEK
Lot 2416
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2416
Utrop: 1 500 SEK
Sweden. Collection/accumulation cover mostly 1920s–1930s. Covers, cards, etc., in one album and one box, incl. e.g. many.. Läs mer Sweden. Collection/accumulation cover mostly 1920s–1930s. Covers, cards, etc., in one album and one box, incl. e.g. many sent to Bäckaskog, a few large format items and curiosa. Also two very scarce and interesting wooden tubes for blood samples franked with 8 öre Oscar II and 8 öre Gustaf V in medallion. Somewhat mixed quality. (400) Visa mindre
Lot 2415
Aktuellt bud: 1 950 SEK
SEK
Lot 2415
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2415
Resultat: 1 950 SEK
Utrop: 1 800 SEK
Sweden. Collection/accumulation cover mostly 1900s–50s. 445 covers, cards, etc. incl. many sent to abroad, plus addition.. Läs mer Sweden. Collection/accumulation cover mostly 1900s–50s. 445 covers, cards, etc. incl. many sent to abroad, plus additional services, postage due, censor, ship mail and other. Most in plastic sleaves with sale prices set by dealer to between approx. 3–25 € each. In addition, 155 postal stationery, used/unused. Suitable material for online selling. (600) Visa mindre
Lot 2414
Utrop 2 000 SEK
SEK
Lot 2414
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2414 A
Utrop: 2 000 SEK
Sweden. Lot cover 1860– in album. Postal documentation, receipts and forms, incl. one withdrawal with 2xF56 and address.. Läs mer Sweden. Lot cover 1860– in album. Postal documentation, receipts and forms, incl. one withdrawal with 2xF56 and address cards incl. one unpaid with postage due L18. Somewhat mixed quality. (11) Visa mindre
Lot 2413
Aktuellt bud: 40 000 SEK
SEK
Lot 2413
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2413 V
Resultat: 40 000 SEK
Utrop: 30 000 SEK
Sweden. Collection cover GUSTAF V in medallion period in six binders. Comprehensive collection incl. most types of mail,.. Läs mer Sweden. Collection cover GUSTAF V in medallion period in six binders. Comprehensive collection incl. most types of mail, many different additional services, postal stationery, postal forms, etc. In total, 309 domestic usages, 109 items sent to Europe and 54 sent overseas, incl. some duplication. Many rare destinations, including e.g. British Guiana, Colombia, Cuba, Danish West Indies, Haiti, Hawaii, Madagascar, Panama, Portuguese West Africa and Straits Settlements. Further, a few censored mail items and other interesting items. Scarce offer and an excellent basis for an exhibit, Please see a selection of scans at www.philea.se. (472) Visa mindre

Svenska samlingar är ett samlingsbegrepp för en mängd olika områden. Grundläggande torde vara att det finns något slags struktur i det som samlats. Annars får det nog kallas parti med frimärken/brev/kort eller fyndlåda eller vad det nu är.

En betydande del av det som Philea erbjuder vid sina auktioner är samlingar och partier. Vill du sälja så tar Philea hand om allt du lämnar in och bearbetar inlämningen till lämpliga samlingar eller partier som auktionsobjekt.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod (exvis skilling banco eller Oscar II-perioden), ett geografiskt område (exvis Södermanland, Västgötabanan), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, olika slags stämplar eller omfatta alla utgivna frimärken.

Postens kilovaror med klipp av paketavier från 1940-talet och framåt är ett samlingsområde i sig. Ett annat samlingsområde är att kunna beskriva postens tjänster kopplat till en specifik frimärksutgåva ( exvis serien Tre Kronor som gavs ut under lång tid). Då ska man också inkludera olika slags försändelser (postala dokument) som ger exempel på dessa tjänster.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar (cylindersiffror, ryggtryck, kontrollnummer mm) men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan PostNord började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev mellan USA och Sverige är ett samlingsområde liksom brev till och från kända svenskar eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats på sin väg till Sverige lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där svensk militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Här finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.

Förstadags-, eller sistadagsstämplade objekt från postkontor är ett annat, lite annorlunda samlingsområde som är en del av det posthistoriska samlandet.

Posthistoriska samlingar innehåller i regel föremål av en mängd olika slag. Det som håller ihop samlingen är det historiska sammanhanget.