Karl XV (1859–1872) (37)

×
Lot 355
Aktuellt bud: 5400 SEK
SEK
Lot 355
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 355
Resultat: 5400 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1, 1 dukat 1860. Repa. SG 1. 1.
Description in ENGLISH: Scratch. SG 1.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1, 1 dukat 1860. Repa. SG 1. 1.
Description in ENGLISH: Scratch. SG 1. Visa mindre
Lot 356
Aktuellt bud: 8800 SEK
SEK
Lot 356
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 356
Resultat: 8800 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2b, 1 dukat 1861. Repor och kanthack. SG 2. 01.
Description in ENGLISH: Scratches and edge nick. SG 2.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2b, 1 dukat 1861. Repor och kanthack. SG 2. 01.
Description in ENGLISH: Scratches and edge nick. SG 2. Visa mindre
Lot 357
Aktuellt bud: 3700 SEK
SEK
Lot 357
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 357
Resultat: 3700 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2a, 1 dukat 1861. Repor och hack. SG 3. 1/1+.
Description in ENGLISH: Scratches and nicks. SG 3.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2a, 1 dukat 1861. Repor och hack. SG 3. 1/1+.
Description in ENGLISH: Scratches and nicks. SG 3. Visa mindre
Lot 358
Aktuellt bud: 5600 SEK
SEK
Lot 358
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 358
Resultat: 5600 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 3b, 1 dukat 1862. Randskada. 1+.
Description in ENGLISH: Rim damage.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 3b, 1 dukat 1862. Randskada. 1+.
Description in ENGLISH: Rim damage. Visa mindre
Lot 359
Aktuellt bud: 17500 SEK
SEK
Lot 359
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 359
Resultat: 17500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 4, 1 dukat 1863. Obetydligt kanthack. 01/0.
Description in ENGLISH: Insignificant edge nick.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 4, 1 dukat 1863. Obetydligt kanthack. 01/0.
Description in ENGLISH: Insignificant edge nick. Visa mindre
Lot 360
Aktuellt bud: 4100 SEK
SEK
Lot 360
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 360
Resultat: 4100 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 5c, 1 dukat 1864. Hack och randskador. SG 10. 1+/01.
Description in ENGLISH: Nicks and rim damage. SG 10.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 5c, 1 dukat 1864. Hack och randskador. SG 10. 1+/01.
Description in ENGLISH: Nicks and rim damage. SG 10. Visa mindre
Lot 361
Aktuellt bud: 7200 SEK
SEK
Lot 361
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 361
Resultat: 7200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 6, 1 dukat 1865. Kanthack och rengjord. SG 15. 1/1+.
Description in ENGLISH: Edge nick and cleaned. SG 15.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 6, 1 dukat 1865. Kanthack och rengjord. SG 15. 1/1+.
Description in ENGLISH: Edge nick and cleaned. SG 15. Visa mindre
Lot 362
Aktuellt bud: 2900 SEK
SEK
Lot 362
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 362
Resultat: 2900 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 7, 1 dukat 1866. Varit monterad, repor och rengjord. 1+.
Description in ENGLISH: Has been mounted. Scratches and cleaned.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 7, 1 dukat 1866. Varit monterad, repor och rengjord. 1+.
Description in ENGLISH: Has been mounted. Scratches and cleaned. Visa mindre
Lot 363
Aktuellt bud: 7000 SEK
SEK
Lot 363
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 363
Resultat: 7000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 9, 1 dukat 1868. Obetydligt kanthack. SG 23. 1+/01.
Description in ENGLISH: Insignificant edge nick. SG 23.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 9, 1 dukat 1868. Obetydligt kanthack. SG 23. 1+/01.
Description in ENGLISH: Insignificant edge nick. SG 23. Visa mindre
Lot 364
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 364
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 364
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1a, 1 carolin 1868. Repor. SG 24. 1+/01.
Description in ENGLISH: Scratches. SG 24.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1a, 1 carolin 1868. Repor. SG 24. 1+/01.
Description in ENGLISH: Scratches. SG 24. Visa mindre
Lot 365
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 365
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 365
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 2500 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 2, 1 carolin 1869. SG 26. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 2, 1 carolin 1869. SG 26. 1+/01. Visa mindre
Lot 366
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 366
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 366
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2, 1 carolin 1869. Repor. SG 26. 1+.
Description in ENGLISH: Scratches. SG 26.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2, 1 carolin 1869. Repor. SG 26. 1+.
Description in ENGLISH: Scratches. SG 26. Visa mindre
Lot 367
Aktuellt bud: 8000 SEK
SEK
Lot 367
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 367
Resultat: 8000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5b, 1 carolin 1872. SG 28. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5b, 1 carolin 1872. SG 28. 1+/01. Visa mindre
Lot 368
Aktuellt bud: 10000 SEK
SEK
Lot 368
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 368
Resultat: 10000 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2a, 4 riksdaler riksmynt 1862. Tonat exemplar med god något matt lyster. Ex. Eric P Newman... Läs mer Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 2a, 4 riksdaler riksmynt 1862. Tonat exemplar med god något matt lyster. Ex. Eric P Newman. Med originalkuvert från Newmans samling. Graderad av NGC som MS64. SMB 2. 01/0.
Description in ENGLISH: Lustrous toned example. Ex. Eric P Newman. With original envelope from Newman collection. Graded by NGC as MS64. SMB 2. See certification at NGC Visa mindre
Lot 369
Aktuellt bud: 2700 SEK
SEK
Lot 369
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 369
Resultat: 2700 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1863. Litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Minor rim nick.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1863. Litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Minor rim nick. Visa mindre
Lot 370
Aktuellt bud: 3300 SEK
SEK
Lot 370
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 370
Resultat: 3300 SEK
Utrop: 2500 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5, 4 riksdaler riksmynt 1864. SMB 5. 01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5, 4 riksdaler riksmynt 1864. SMB 5. 01. Visa mindre
Lot 371
Aktuellt bud: 7200 SEK
SEK
Lot 371
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 371
Resultat: 7200 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 11, 4 riksdaler riksmynt 1870. SMB 13. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 11, 4 riksdaler riksmynt 1870. SMB 13. 1+/01. Visa mindre
Lot 372
Aktuellt bud: 1800 SEK
SEK
Lot 372
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 372
Resultat: 1800 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 11, 4 riksdaler riksmynt 1870. Lätt rengjord på åtsidan. Frånsidan med tre plantsfel. SMB 13.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 11, 4 riksdaler riksmynt 1870. Lätt rengjord på åtsidan. Frånsidan med tre plantsfel. SMB 13. 1+.
Description in ENGLISH: Minor cleaning on obverse. Reverse with three planchet flaws. SMB 13. Visa mindre
Lot 373
Aktuellt bud: 4100 SEK
SEK
Lot 373
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 373
Resultat: 4100 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12a, 4 riksdaler riksmynt 1871. God lyster. SMB 14. 01.
Description in ENGLISH: Lustrous example. SMB 14.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12a, 4 riksdaler riksmynt 1871. God lyster. SMB 14. 01.
Description in ENGLISH: Lustrous example. SMB 14. Visa mindre
Lot 374
Aktuellt bud: 3800 SEK
SEK
Lot 374
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 374
Resultat: 3800 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. Kanthack. SMB 14. 1+/01.
Description in ENGLISH: Edge nick. SMB 14.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. Kanthack. SMB 14. 1+/01.
Description in ENGLISH: Edge nick. SMB 14. Visa mindre
Lot 375
Aktuellt bud: 3000 SEK
SEK
Lot 375
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 375
Resultat: 3000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. 1+. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. 1+. Visa mindre
Lot 376
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 376
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 376
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. SMB 14. 1+. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 4 riksdaler riksmynt 1871. SMB 14. 1+. Visa mindre
Lot 377
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 377
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 377
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12a, 4 riksdaler riksmynt 1871. Rengjord, litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned, minor rim nick.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 12a, 4 riksdaler riksmynt 1871. Rengjord, litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned, minor rim nick. Visa mindre
Lot 378
Aktuellt bud: 3700 SEK
SEK
Lot 378
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 378
Resultat: 3700 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 3, 2 riksdaler riksmynt 1864. Åtsidan med några mindre repor samt lätt rengjord. SMB 16. 1+/.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 3, 2 riksdaler riksmynt 1864. Åtsidan med några mindre repor samt lätt rengjord. SMB 16. 1+/01.
Description in ENGLISH: Obverse with a few light scratches and lightly cleaned. SMB 16. Visa mindre
Lot 379
Aktuellt bud: 2100 SEK
SEK
Lot 379
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 379
Resultat: 2100 SEK
Utrop: 800 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 1 riksdaler riksmynt 1871/61. SMB 25. 1+/01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 12b, 1 riksdaler riksmynt 1871/61. SMB 25. 1+/01. Visa mindre
Lot 380
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 380
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 380
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 400 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 7b, 25 öre 1871. SMB 38. 01/0. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 7b, 25 öre 1871. SMB 38. 01/0. Visa mindre
Lot 381
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 381
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 381
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1e, 10 öre 1861. Variant med I istället för L in LA. SMB 39. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH: V.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 1e, 10 öre 1861. Variant med I istället för L in LA. SMB 39. 01/0.
Description in ENGLISH: Variety with I instead of L in LA. SMB 39. Visa mindre
Lot 382
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 382
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 382
Resultat: 600 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 10a, 10 öre 1871. Vackert tonat exemplar med lyster. SMB 49. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH: B.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 10a, 10 öre 1871. Vackert tonat exemplar med lyster. SMB 49. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautifully toned lustrous example. SMB 49. Visa mindre
Lot 383
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 383
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 383
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 9b, 10 öre 1871. Variant med I.A. 01.
Description in ENGLISH: Variety with I.A.
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 9b, 10 öre 1871. Variant med I.A. 01.
Description in ENGLISH: Variety with I.A. Visa mindre
Lot 384
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 384
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 384
Resultat: 800 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5b, 5 öre 1863. SMB 56. 01/0. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 5b, 5 öre 1863. SMB 56. 01/0. Visa mindre
Lot 385
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 385
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 385
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 9a, 5 öre 1867. 01. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 9a, 5 öre 1867. 01. Visa mindre
Lot 386
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 386
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 386
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 10d, 5 öre 1872. SMB 64. 01/0. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 10d, 5 öre 1872. SMB 64. 01/0. Visa mindre
Lot 387
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 387
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 387
Resultat: 700 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 6a, 2 öre 1864. SMB 72. 01/0. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 6a, 2 öre 1864. SMB 72. 01/0. Visa mindre
Lot 388
Aktuellt bud: 550 SEK
SEK
Lot 388
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 388
Resultat: 550 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 6a, 1 öre 1864. Graderad av PCGS som MS64BN. SMB 93. 01/0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS64BN. SMB 93. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Karl XV, MIS 6a, 1 öre 1864. Graderad av PCGS som MS64BN. SMB 93. 01/0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS64BN. SMB 93. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 389
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 389
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 389
Resultat: 400 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Karl XV, MIS 1a, ½ öre 1867. SMB 110. 01/0. Coins, Sweden. Karl XV, MIS 1a, ½ öre 1867. SMB 110. 01/0. Visa mindre
Lot 390
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 390
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 390
Resultat: 650 SEK
Utrop: 300 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XV, 75,54 g. Medalj i silver 56 mm. Konungens död i Malmö den 18 september 1872 av Lea.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XV, 75,54 g. Medalj i silver 56 mm. Konungens död i Malmö den 18 september 1872 av Lea Ahlborn. Hack. 1+.
Description in ENGLISH: 75.54 g. Silver medal, 56 mm, to the Death of King Karl XV in Malmö 18 September 1872. Engraved by Lea Ahlborn. Visa mindre
Lot 391
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 391
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 391
Resultat: 400 SEK
Utrop: 300 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XV, Hild. 49, Bronsmedalj "För utställning av Gödkreatur och mejerialster" av L. Ahlbo.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Karl XV, Hild. 49, Bronsmedalj "För utställning av Gödkreatur och mejerialster" av L. Ahlborn, 58 mm, 80,66 g. 01.
Description in ENGLISH: Bronze medal for Exhibition of Cattle and Milk Products, by Lea Ahlborn, 58 mm, 80.66 g. Visa mindre

Vi hos Myntkompaniet / AB Philea är specialister på numismatik, det vill säga läran om betalningsmedel och relaterade objekt; Exempelvis mynt, sedlar, polletter och medaljer. Vi finns för dig som vill värdera mynt, sälja mynt eller köpa mynt, samt håller ett antal myntauktioner i Sverige varje år för att tillfredsställa myntsamlare, samt allmänhetens behov av att kunna värdera och sälja sin myntsamling eller enstaka objekt.

Våra numismatiker är medlemmar i Svenska Numismatiska Föreningen och företaget Myntkompaniet / AB Philea är medlemmar i Internationella Mynthandlarförbundet (IAPN) som en av endast två svenska och tre nordiska medlemmar.

Myntets historia i modern mening startade i Lydien (nuvarande Turkiet) ca 650 år f.kr. - denna period kallas antika mynt fram till Byzantinska mynt upp till ca 1000-talet. Det finns många sällsynta och eftertraktade mynt från denna period, men också mycket vanliga romerska bronsmynt och silvermynt som präglades i stora upplagor. De flesta antika guldmynt är eftertraktade samlarmynt. De första nordiska mynten präglades i Danmark under tidig vikingatid. Det finns utländska mynt i princip från alla världens hörn och en bred internationell krets av mynt- och sedelsamlare inom mynthandeln.

Historien för svenska mynt börjar i slutet av 900-talet med vikingatida mynt präglade i Sigtuna under Olaf Skötkonung. De första svenska guldmynten slås under Gustav Vasas regering under 1500-talet, men det är först under 1600-talet som den nya myntfoten med dukat som valör slår igenom, och fortsätter att vara i bruk fram till slutet av 1800-talet. Under Oscar II's regeringsperiod byter Sverige och övriga Norden år 1873 valuta till kronor och ören, varvid vid fick nya mynt i valörerna 1 öre, 2 öre , 5 öre, 10 öre, 25 öre, 50 öre, 1 krona, 2 kronor, 5 kronor, 10 kronor och 20 kronor. Inledningsvis var 5, 10 och 20 kronor i guld. Idag finns endast 1 krona, 2 kronor, 5 kronor och 10 kronor som mynt, emedan svenska sedlar har valörer från 20 kronor upp till 1000 kronor. Den största valören som utgivits i Sverige var en sedel med valör 10000 kronor som utkom 1939 och sedan igen 1958, dessa är eftertraktade samlarobjekt bland sedelsamlare.

Utländska sedlar har funnits sedan 1300-talet i Kina under Yuen-dynastin och Ming-dynastin, för att i västvärlden först återuppstå i Sverige under Johan Palmstruch som grundade Stockholm Banco år 1656 och började ge ut sedlar 1661. Efter några år gick banken i konkurs och detta ledde till att Sveriges Riksbank grundades 1668, då staten insåg att det fanns ett behov av en bank som folk litade på. Specimen sedlar och provtryck av sedlar finns från åtskilliga tidsperioder, och under en tid på 1800-talet fanns många privatbankssedlar i Sverige som cirkulerade jämte riksbankssedlar. Dessa privatbankssedlar är idag eftersökta av samlare.

En annan gren inom numismatiken är medaljer - som är myntliknande artistiska föremål, som saknat giltighet som betalningsmedel och därför inte kan betraktas som mynt. Kungliga medaljer av regenter och historiska händelser har traditionellt varit det vanligaste motivet och funnits sedan romarriket, men även personmedaljer har funnits i århundraden. Prismedaljer såsom vid exempelvis OS delas ut i form av guldmedalj, silvermedalj och bronsmedalj är också eftertraktade samlarobjekt av numismatiker eller sportentusiaster.