Kilovara (7)

Objektnummer över 5000 är prissänkta objekt från tidigare auktioner.

×
Lot 2961
Aktuellt bud: 1 912 SEK
SEK
Lot 2961
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2961 Rb
Resultat: 1 912 SEK
Utrop: 1 500 SEK
Sweden. Kiloware. from 1970s. 13 kilo. Approx. 18_kg. Sweden. Kiloware. from 1970s. 13 kilo. Approx. 18_kg. Visa mindre
Lot 2962
Aktuellt bud: 2 100 SEK
SEK
Lot 2962
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2962 Ub
Resultat: 2 100 SEK
Utrop: 1 500 SEK
Sweden. Lot kiloware 1970s. 15 "Postkilo": 1971 (five), 1973 (three), 1974, 1976, 1977 (two) and 1978 (three). All are p.. Läs mer Sweden. Lot kiloware 1970s. 15 "Postkilo": 1971 (five), 1973 (three), 1974, 1976, 1977 (two) and 1978 (three). All are postally sealed and an additional 1973 opened. Approx. 17_kg. (16) Visa mindre
Lot 2963
Aktuellt bud: 2 000 SEK
SEK
Lot 2963
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2963 Ra
Resultat: 2 000 SEK
Utrop: 1 000 SEK
Sweden. Kiloware. from 1970s. 9 kilo, and two Ersta (one def.). Approx. 20_kg. Sweden. Kiloware. from 1970s. 9 kilo, and two Ersta (one def.). Approx. 20_kg. Visa mindre
Lot 2964
Aktuellt bud: 1 800 SEK
SEK
Lot 2964
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2964 L
Resultat: 1 800 SEK
Utrop: 1 000 SEK
Sweden. Kiloware. Six sealed kilowares NHR ca 1978/79. Sweden. Kiloware. Six sealed kilowares NHR ca 1978/79. Visa mindre
Lot 2965
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 2965
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2965 L
Resultat: 650 SEK
Utrop: 600 SEK
Sweden. Kiloware. Five sealed kilovares: 1969, 1974-76 and 1980. Sweden. Kiloware. Five sealed kilovares: 1969, 1974-76 and 1980. Visa mindre
Lot 2966
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 2966
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2966 Rc
Resultat: 850 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Kiloware. from 1970s. Norway 5 kilo and one from Denmark, in addition some covers. Approx. 15_kg. Sweden. Kiloware. from 1970s. Norway 5 kilo and one from Denmark, in addition some covers. Approx. 15_kg. Visa mindre
Lot 2967
Aktuellt bud: 711 SEK
SEK
Lot 2967
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2967 L
Resultat: 711 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Kiloware. Sealed kilovares 1969 and 1974-76. (4) Sweden. Kiloware. Sealed kilovares 1969 and 1974-76. (4) Visa mindre

Svenska samlingar är ett samlingsbegrepp för en mängd olika områden. Grundläggande torde vara att det finns något slags struktur i det som samlats. Annars får det nog kallas parti med frimärken/brev/kort eller fyndlåda eller vad det nu är.

En betydande del av det som Philea erbjuder vid sina auktioner är samlingar och partier. Vill du sälja så tar Philea hand om allt du lämnar in och bearbetar inlämningen till lämpliga samlingar eller partier som auktionsobjekt.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod (exvis skilling banco eller Oscar II-perioden), ett geografiskt område (exvis Södermanland, Västgötabanan), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, olika slags stämplar eller omfatta alla utgivna frimärken.

Postens kilovaror med klipp av paketavier från 1940-talet och framåt är ett samlingsområde i sig. Ett annat samlingsområde är att kunna beskriva postens tjänster kopplat till en specifik frimärksutgåva ( exvis serien Tre Kronor som gavs ut under lång tid). Då ska man också inkludera olika slags försändelser (postala dokument) som ger exempel på dessa tjänster.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar (cylindersiffror, ryggtryck, kontrollnummer mm) men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan PostNord började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev mellan USA och Sverige är ett samlingsområde liksom brev till och från kända svenskar eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats på sin väg till Sverige lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där svensk militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Här finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.

Förstadags-, eller sistadagsstämplade objekt från postkontor är ett annat, lite annorlunda samlingsområde som är en del av det posthistoriska samlandet.

Posthistoriska samlingar innehåller i regel föremål av en mängd olika slag. Det som håller ihop samlingen är det historiska sammanhanget.