Militaria (3)

Lot 3879
Aktuellt bud: 600 SEK
Lot 3879

Lot 3879 Mb
Resultat: 600 SEK
Utrop: 600 SEK
Antiques - Miscellaneous, Finland. Three Civil Guard Armshields: Pori Civil Guard Officiers, Kanta-Häme Civil Guard EM a.. Läs mer Antiques - Miscellaneous, Finland. Three Civil Guard Armshields: Pori Civil Guard Officiers, Kanta-Häme Civil Guard EM and Etelä-Pohjanmaa Civil Guard EM. All three armshields are in Good used condition. Visa mindre
Lot 5546
Aktuellt bud: 250 SEK
Lot 5546

Lot 5546 Me
Resultat: 250 SEK
Utrop: 100 SEK
Antiques - Miscellaneous, Japan. Cased Order of the Rising Sun, 8th class. Antiques - Miscellaneous, Japan. Cased Order of the Rising Sun, 8th class. Visa mindre
Lot 5547
Aktuellt bud: 250 SEK
Lot 5547

Lot 5547 Me
Resultat: 250 SEK
Utrop: 100 SEK
Antiques - Miscellaneous, Japan. Cased Order of the Sacred Treasure, 8th class. Antiques - Miscellaneous, Japan. Cased Order of the Sacred Treasure, 8th class. Visa mindre

Om du samlar på militaria har du kommit till rätt sida. Philea är ett auktionshus där du kan köpa och sälja militära samlarföremål, det som ofta kallas militaria.

På våra auktioner hittar du allt från bajonetter, hjälmar, uniformer till utmärkelsetecken. Philea arbetar efter att erbjuda ett brett sortiment av militaria från olika tidsepoker och länder. Det enda vi i princip inte arbetar med är licenspliktiga vapen, dock tar vi emot all form av kringutrustning, som patronväskor, patronbälten, magasin och hölster.

När det kommer till blankvapen har vi mestadels fokuserat på bajonetter, men vi tar även emot stridsknivar, svärd och andra hugg och stickvapen.

Vi strävar efter att på våra auktioner saluföra samlarobjekt tillhörande kategorin militaria främst från första och andra världskriget, men även Korea, Vietnam och modernare konflikter.

De populäraste konflikterna som det samlas kring internationellt, är WW I och WW II. Det är inte konstigt med tanke på att de är de två största konflikterna i modern tid.

Det är främst föremål från andra världskriget som kan betinga extremt höga priser. Det gör exempelvis objekt med proveniens från höga statsmän inom tredje riket. Dessa historiska samlarobjekt kan kosta miljontals kronor och skall ses som en del av vår levande historia. De ska ses för vad de är, historiska föremål och inte representationer för den ena eller andra politiska ideologin.

Om denna typ av samlarobjekt är populärast hos militariasamlare internationellt, vad är populärast hos de svenska samlarna?

Eftersom Sverige inte aktivt deltog som stridande part under andra världskriget, finns det inte samma starka naturliga koppling till denna konflikt. Givetvis är militaria från andra världskriget även populärt i Sverige, men långt ifrån det största samlarområdet. Det största intresset är militaria från 1700-talet fram till det Finska kriget 1809, de samlarobjekt som ofta betingar höga priser är exempelvis värjor från karolinertid.

-På Phileas auktioner kan du både lämna in och köpa militära samlarsaker, exempelvis bajonetter, hjälmar eller utmärkelsetecken.

-Vi på Philea har lång erfarenhet av både sals och nätbaserade auktioner. Av frimärken i synnerhet och militaria i allmänhet.