Stämpelmärken, lokala (2)

×
Lot 4678
Utrop 1 000 SEK
SEK
Lot 4678
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 4678 P
Utrop: 1 000 SEK
Sweden. Local MOTALA Facit 4–7 ,, 4 öre yellow-green and 8 öre blue in booklet-panes of ten and full sheets of twenty... Läs mer Sweden. Local MOTALA Facit 4–7 ,, 4 öre yellow-green and 8 öre blue in booklet-panes of ten and full sheets of twenty. 4 öre brown and 8 öre red in booklet-panes of ten. All MNH in pristine condition. Visa mindre
Lot 4774
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 4774
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 4774 K
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Sweden. Local LINKÖPING brev,, 4 öre light blue as singles on two printed matters and a pair on one cover, all pmk in Ma.. Läs mer Sweden. Local LINKÖPING brev,, 4 öre light blue as singles on two printed matters and a pair on one cover, all pmk in March and May 1945, back flap pmk on two. (3). Visa mindre

Bältesspännarmaterial är ett mycket brett samlingsområde. Gemensamt är att föremålen oftast har någon anknytning till transport av föremål från en plats till en annan, utgör en verifikation på betalning för en utförd tjänst av något slag, eller är en intäktskälla för en viss verksamhet.

Bältesspännarmaterial erbjuds nästan alltid i någon form på Phileas auktioner. Ibland är det hela avsnitt med sådant material på en auktion.

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Fraktmärken är egentligen kvitton på en betald transporttjänst. Det kan handla om järnvägstransport av paket, busstransport av paket, transport av mjölk till mejeri mm.

Privata lokalpostfrimärken är en kategori av bältesspännarmaterial men kan också ingå i en posthistorisk samling med huvudsakligen svenskt, eller annat, material.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.

Även dokument som beskriver en viss verksamhet, eller viss tjänst, kan utgöra bältesspännarmaterial. Kombinerat med brevmärken, avgiftsmärken, fraktmärken mm kan en sådan samling bli en fascinerande berättelse om en viss ort eller trakt.