Övriga bältespännarsamlingar; diverse (4)

Objektnummer över 5000 är prissänkta objekt från tidigare auktioner.

×
Lot 2957
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 2957
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2957 A
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Sweden. Collection Cinderella in album. "SVARSLÖSEN" from e.g. Det Bästa, Lundqvists Snickerier, Socialdemokraterna and.. Läs mer Sweden. Collection Cinderella in album. "SVARSLÖSEN" from e.g. Det Bästa, Lundqvists Snickerier, Socialdemokraterna and Bonniers, stamps and on covers. Fine quality. Visa mindre
Lot 2958
Aktuellt bud: 2 100 SEK
SEK
Lot 2958
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2958 A
Resultat: 2 100 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Collection/accumulation perfins 1910–1945 in stockbook. Additionally to the stamps with perfins there are approx.. Läs mer Sweden. Collection/accumulation perfins 1910–1945 in stockbook. Additionally to the stamps with perfins there are approx 30 postcards/postal stationeries etc franked with stamps with perfins. Most of the material carefully organized. Somewhat mixed quality. (>600) Visa mindre
Lot 2959
Aktuellt bud: 1 100 SEK
SEK
Lot 2959
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2959 Ce
Resultat: 1 100 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Collection/accumulation Perfins in four visir albums. Sorted duplicates. Somewhat mixed quality. (1200) Sweden. Collection/accumulation Perfins in four visir albums. Sorted duplicates. Somewhat mixed quality. (1200) Visa mindre
Lot 2960
Aktuellt bud: 1 250 SEK
SEK
Lot 2960
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2960 Fd
Resultat: 1 250 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Lot perfins. Approx 75 covers and cards 1920-70, mostly commercial mail. Sweden. Lot perfins. Approx 75 covers and cards 1920-70, mostly commercial mail. Visa mindre

Bältesspännarmaterial är ett mycket brett samlingsområde. Gemensamt är att föremålen oftast har någon anknytning till transport av föremål från en plats till en annan, utgör en verifikation på betalning för en utförd tjänst av något slag, eller är en intäktskälla för en viss verksamhet.

Bältesspännarmaterial erbjuds nästan alltid i någon form på Phileas auktioner. Ibland är det hela avsnitt med sådant material på en auktion.

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Fraktmärken är egentligen kvitton på en betald transporttjänst. Det kan handla om järnvägstransport av paket, busstransport av paket, transport av mjölk till mejeri mm.

Privata lokalpostfrimärken är en kategori av bältesspännarmaterial men kan också ingå i en posthistorisk samling med huvudsakligen svenskt, eller annat, material.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.

Även dokument som beskriver en viss verksamhet, eller viss tjänst, kan utgöra bältesspännarmaterial. Kombinerat med brevmärken, avgiftsmärken, fraktmärken mm kan en sådan samling bli en fascinerande berättelse om en viss ort eller trakt.