Brevmärken & reklammärken (3)

×
Lot 4697
Aktuellt bud: 682 SEK
SEK
Lot 4697
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 4697 K
Resultat: 682 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Seal ,, MIN INSATS FÖR ARBETARREGERINGEN, complete booklet of 160 poster stamps (16 different) depict the memb.. Läs mer Sweden. Seal ,, MIN INSATS FÖR ARBETARREGERINGEN, complete booklet of 160 poster stamps (16 different) depict the members of ministry. Grey cover front (1st printing of two reported), issued in 1947 or 1948 to raise funds for the Swedish Social Democratic Worker's Party. Pristine condition and very rare. Ex Esbjörn Janson. Visa mindre
Lot 4698
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 4698
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 4698
Utrop: 300 SEK
Sweden. Poster stamp Facit 66c ,, Olympic Games, Stockholm 1912. German language IMPERFORATE, some usual minor gum wri.. Läs mer Sweden. Poster stamp Facit 66c ,, Olympic Games, Stockholm 1912. German language IMPERFORATE, some usual minor gum wrinkles, and a perforated copy as comparison. Very fine condition. (2). Visa mindre
Lot 4699
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 4699
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 4699 P
Utrop: 500 SEK
Sweden. Poster stamp Facit 79a, 79b /brev,, BALTISKA UTSTÄLLNINGEN (Malmö 1914). Dual-medallion label, gold foil on pap.. Läs mer Sweden. Poster stamp Facit 79a, 79b /brev,, BALTISKA UTSTÄLLNINGEN (Malmö 1914). Dual-medallion label, gold foil on paper, with text ribbon in Swedish, affixed on backside of a 1923 cover. And ditto mint with text ribbon in German. Fine to very fine and extremely rare (both graded "R" in Facit). (2). Visa mindre

Bältesspännarmaterial är ett mycket brett samlingsområde. Gemensamt är att föremålen oftast har någon anknytning till transport av föremål från en plats till en annan, utgör en verifikation på betalning för en utförd tjänst av något slag, eller är en intäktskälla för en viss verksamhet.

Bältesspännarmaterial erbjuds nästan alltid i någon form på Phileas auktioner. Ibland är det hela avsnitt med sådant material på en auktion.

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Fraktmärken är egentligen kvitton på en betald transporttjänst. Det kan handla om järnvägstransport av paket, busstransport av paket, transport av mjölk till mejeri mm.

Privata lokalpostfrimärken är en kategori av bältesspännarmaterial men kan också ingå i en posthistorisk samling med huvudsakligen svenskt, eller annat, material.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.

Även dokument som beskriver en viss verksamhet, eller viss tjänst, kan utgöra bältesspännarmaterial. Kombinerat med brevmärken, avgiftsmärken, fraktmärken mm kan en sådan samling bli en fascinerande berättelse om en viss ort eller trakt.