Stämpelpapper (3)

Auktionen består av två delar, där objektnummer över 5000 är prissänkta objekt från tidigare auktioner.
När en sökning resulterar i flera objekt, tänk på att objekt av intresse kan dyka upp både bland de lägre numren under 5000 och de högre numren över 5000.

×
Lot 2739
Aktuellt bud: 2 600 SEK
SEK
Lot 2739
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2739 P
Resultat: 2 600 SEK
Utrop: 1 000 SEK
Sweden. Lot stämpelpapper. CHARTA SIGILLATA. 14 documents from the 1748 and 1778 issues. 1748 represented by 6 öre (Berg.. Läs mer Sweden. Lot stämpelpapper. CHARTA SIGILLATA. 14 documents from the 1748 and 1778 issues. 1748 represented by 6 öre (Bergman) in two copies and a 16 öre (C. con Kemphen). 1778 represented by 1/2 sk+50% (Ekman), 1, 2 and 3 sk (Borgstedt), latter in four copies, 4 sk+50% (Ekman), 8 sk (Borgstedt) and CASSERAD variation 1 1/2 sk revalued to 2 sk and sk revalued to 4 sk. (14) Visa mindre
Lot 2740
Aktuellt bud: 750 SEK
SEK
Lot 2740
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2740 P
Resultat: 750 SEK
Utrop: 700 SEK
Sweden. Lot stämpelpapper. CHARTA SIGILLATA. 14 documents from the 1811 issue, including scarcer denominations as 18 sk,.. Läs mer Sweden. Lot stämpelpapper. CHARTA SIGILLATA. 14 documents from the 1811 issue, including scarcer denominations as 18 sk, and 1 Rd, 6 Rd and 10 Rd tied together. In total 23 papers plus two two cut-outs. (25) Visa mindre
Lot 2741
Aktuellt bud: 1 400 SEK
SEK
Lot 2741
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2741 Ba
Resultat: 1 400 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Lot stämpelpapper. A massive bunch of documents from the 1845-1946 issues plus some cut-outs, in total over 100.. Läs mer Sweden. Lot stämpelpapper. A massive bunch of documents from the 1845-1946 issues plus some cut-outs, in total over 100 items. An all-around lot with many denominations, some upfranked with revenue stamps, some mailed with postal cancellations. (>100) Visa mindre

Bältesspännarmaterial är ett mycket brett samlingsområde. Gemensamt är att föremålen oftast har någon anknytning till transport av föremål från en plats till en annan, utgör en verifikation på betalning för en utförd tjänst av något slag, eller är en intäktskälla för en viss verksamhet.

Bältesspännarmaterial erbjuds nästan alltid i någon form på Phileas auktioner. Ibland är det hela avsnitt med sådant material på en auktion.

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Fraktmärken är egentligen kvitton på en betald transporttjänst. Det kan handla om järnvägstransport av paket, busstransport av paket, transport av mjölk till mejeri mm.

Privata lokalpostfrimärken är en kategori av bältesspännarmaterial men kan också ingå i en posthistorisk samling med huvudsakligen svenskt, eller annat, material.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.

Även dokument som beskriver en viss verksamhet, eller viss tjänst, kan utgöra bältesspännarmaterial. Kombinerat med brevmärken, avgiftsmärken, fraktmärken mm kan en sådan samling bli en fascinerande berättelse om en viss ort eller trakt.