Nordensamlingar (7)

×
Lot 2464
Aktuellt bud: 5 000 SEK
SEK
Lot 2464
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2464
Resultat: 5 000 SEK
Utrop: 5 000 SEK
NORDIC COUNTRIES. Blandat. Accumulation until the 2000s (not Sweden) in eight Visir binders + albums, leaves and envelop.. Läs mer NORDIC COUNTRIES. Blandat. Accumulation until the 2000s (not Sweden) in eight Visir binders + albums, leaves and envelopes. Mostly incl. e.g. many booklets, gutter pairs, FDCs, etc. Very high face value. Approx. 31_kg. Visa mindre
Lot 2465
Aktuellt bud: 3 000 SEK
SEK
Lot 2465
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2465 P
Resultat: 3 000 SEK
Utrop: 3 000 SEK
NORDIC COUNTRIES. Old mostly used collection 1851–1940s excl. Iceland on leaves NORDIC COUNTRIES. Old mostly used collection 1851–1940s excl. Iceland on leaves Visa mindre
Lot 2466
Aktuellt bud: 6 600 SEK
SEK
Lot 2466
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2466 A
Resultat: 6 600 SEK
Utrop: 3 000 SEK
NORDIC COUNTRIES. Mostly used. Visir binder with especially nice Iceland Skilling values and souvenir sheet 1 used, Norw.. Läs mer NORDIC COUNTRIES. Mostly used. Visir binder with especially nice Iceland Skilling values and souvenir sheet 1 used, Norway, Finland and also eight Visir leaves with Netherlands. Visa mindre
Lot 2467
Aktuellt bud: 3 000 SEK
SEK
Lot 2467
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2467 A
Resultat: 3 000 SEK
Utrop: 3 000 SEK
NORDIC COUNTRIES. Used. Collection Sweden and Norway 1855–ca 1970 Facit album (SK30). Highest value on Sweden with e.g... Läs mer NORDIC COUNTRIES. Used. Collection Sweden and Norway 1855–ca 1970 Facit album (SK30). Highest value on Sweden with e.g. good WPC and UPU 1924. F ca 50,000. (2000) Visa mindre
Lot 2468
Aktuellt bud: 3 800 SEK
SEK
Lot 2468
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2468 A
Resultat: 3 800 SEK
Utrop: 3 000 SEK
NORDIC COUNTRIES. . Visir binder with good Iceland mostly ca 1930–60s incl. F 173–88, 252–96, two sets F 162.. Läs mer NORDIC COUNTRIES. . Visir binder with good Iceland mostly ca 1930–60s incl. F 173–88, 252–96, two sets F 162–64, two copies each F 311–36, four sets F 337–44, much Finland, better Norway and Greenland, some Iceland incl. F 75, 90 and 124, etc. High catalogue value. (1200) Visa mindre
Lot 2469
Utrop 2 000 SEK
SEK
Lot 2469
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2469 A
Utrop: 2 000 SEK
NORDIC COUNTRIES. . Collection Sweden, Iceland and Norway mostly ca 1920–1950s in Estett album. F ca 26000 acc. to vendor. (550) NORDIC COUNTRIES. . Collection Sweden, Iceland and Norway mostly ca 1920–1950s in Estett album. F ca 26000 acc. to vendor. (550) Visa mindre
Lot 2470
Aktuellt bud: 2 000 SEK
SEK
Lot 2470
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2470 A
Resultat: 2 000 SEK
Utrop: 2 000 SEK
NORDIC COUNTRIES. Mostly used. Collection classic–ca 1960 in Facit album incl. many medium and also better priced issues.. Läs mer NORDIC COUNTRIES. Mostly used. Collection classic–ca 1960 in Facit album incl. many medium and also better priced issues. F ca 54000. Mixed quality. Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.