Finland, singlar & försändelser (3)

×
Lot 2454
Aktuellt bud: 7 200 SEK
SEK
Lot 2454
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2454 K
Resultat: 7 200 SEK
Utrop: 1 500 SEK
Finland. Facit 3C2 brev, 5 kop blue roulette B on cover to LIBELTIS. Cancelled with a low boxed postmark TOHMAJÄRVI 6&nb.. Läs mer Finland. Facit 3C2 brev, 5 kop blue roulette B on cover to LIBELTIS. Cancelled with a low boxed postmark TOHMAJÄRVI 6 maj 186x. Correct rate for short distance mail up to 125 km. Rare. Cert Schwenson (2003). Visa mindre
Lot 2455
Utrop 7 000 SEK
SEK
Lot 2455
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2455 K
Utrop: 7 000 SEK
Finland. Facit 34 brev, 1890 Coat of Arms m/89 10 Mk brown/red. A wonderful cover, sent locally in ÅBO/Turku (14.1... Läs mer Finland. Facit 34 brev, 1890 Coat of Arms m/89 10 Mk brown/red. A wonderful cover, sent locally in ÅBO/Turku (14.1.1901) on the last day stamps from this series were allowed for domestic use in Finland. A very fine philatelic item. Cert Cyril Schwenson (2020). SEK 50000 Visa mindre
Lot 2456
Utrop 2 500 SEK
SEK
Lot 2456
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2456 K
Utrop: 2 500 SEK
Finland. Facit 83 etc. stpl, 1918 Vasa 5-10, 40-50 penni and 1 + 5 mark. Six IMPERFORATED blocks-of-four. Finland. Facit 83 etc. stpl, 1918 Vasa 5-10, 40-50 penni and 1 + 5 mark. Six IMPERFORATED blocks-of-four. Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.