Färöarna (11)

×
Lot 5244
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 5244
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5244 A
Resultat: 300 SEK
Utrop: 100 SEK
Denmark The Faroes. Used. Binder with dupl. 1940-1990's incl. e.g. F4-6, several sets, mini sheets, some booklets, Christmas sheets etc. (900) Denmark The Faroes. Used. Binder with dupl. 1940-1990's incl. e.g. F4-6, several sets, mini sheets, some booklets, Christmas sheets etc. (900) Visa mindre
Lot 5426
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 5426
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5426
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Denmark The Faroes. Stpl,, Parcel cut cancelled FRANCO BETALT, and THORSHAVN 46.41.16-17 cds. Denmark The Faroes. Stpl,, Parcel cut cancelled FRANCO BETALT, and THORSHAVN 46.41.16-17 cds. Visa mindre
Lot 5427
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 5427
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5427
Resultat: 450 SEK
Utrop: 300 SEK
Denmark The Faroes. Facit 3 eller Facit 3 eller Scott 1 stpl,, 1919 Surcharge on Christian X 2 øre / 5 øre green (short perf). SEK 3600 Denmark The Faroes. Facit 3 eller Facit 3 eller Scott 1 stpl,, 1919 Surcharge on Christian X 2 øre / 5 øre green (short perf). SEK 3600 Visa mindre
Lot 5428
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 5428
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5428
Resultat: 650 SEK
Utrop: 600 SEK
Denmark The Faroes. Facit 4–8 stpl,, 1940 Surcharge on Wavy-lines SET (5). SEK 3600 Denmark The Faroes. Facit 4–8 stpl,, 1940 Surcharge on Wavy-lines SET (5). SEK 3600 Visa mindre
Lot 5429
Utrop 1 600 SEK
SEK
Lot 5429
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5429
Utrop: 1 600 SEK
Denmark The Faroes. /. Two stockbooks with 1000's of stamps 1975-2010. Much incl. souvenir sheets, booklets + 22 y.. Läs mer Denmark The Faroes. /. Two stockbooks with 1000's of stamps 1975-2010. Much incl. souvenir sheets, booklets + 22 year sets. Also four binders with FDC's. F about 63000 acc. to vendor. Visa mindre
Lot 5430
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 5430
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5430
Resultat: 650 SEK
Utrop: 600 SEK
Denmark The Faroes. . Collection 1975-96 in album + 1975-2001 in Leuchtturmalbum, accumulation 1975-2000 in 2 visiralbums. Denmark The Faroes. . Collection 1975-96 in album + 1975-2001 in Leuchtturmalbum, accumulation 1975-2000 in 2 visiralbums. Visa mindre
Lot 5431
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 5431
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5431 P
Resultat: 400 SEK
Utrop: 300 SEK
Denmark The Faroes. Collection 1975–99 + booklets in Schaubek album with stamp mounts Denmark The Faroes. Collection 1975–99 + booklets in Schaubek album with stamp mounts Visa mindre
Lot 5432
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 5432
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5432 A
Utrop: 300 SEK
Denmark The Faroes. Mostly 1975–89 in green Leuchtturm album with stamp mounts, as new. Also Christmas stamps in sheets. Good quality. (400) Denmark The Faroes. Mostly 1975–89 in green Leuchtturm album with stamp mounts, as new. Also Christmas stamps in sheets. Good quality. (400) Visa mindre
Lot 5433
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 5433
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5433
Utrop: 300 SEK
Denmark The Faroes. . Box with several blocks-of-four and booklets, 16 year sets 1980-95+ year book 1988, some used an.. Läs mer Denmark The Faroes. . Box with several blocks-of-four and booklets, 16 year sets 1980-95+ year book 1988, some used and FDC's and also Åland in envelopes. Visa mindre
Lot 5434
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 5434
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5434
Resultat: 850 SEK
Utrop: 600 SEK
Denmark The Faroes. Årssatser. 24 year sets 1990-2014 (23 different)+ three year books 2012-2014. F 10900. Denmark The Faroes. Årssatser. 24 year sets 1990-2014 (23 different)+ three year books 2012-2014. F 10900. Visa mindre
Lot 5435
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 5435
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5435 A
Resultat: 600 SEK
Utrop: 300 SEK
Denmark The Faroes. Collection häften 1983–2016 Fine quality. (52) Denmark The Faroes. Collection häften 1983–2016 Fine quality. (52) Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.