DVI (1)

Lot 2440
Aktuellt bud: 1 000 SEK
Lot 2440

Lot 2440 P
Resultat: 1 000 SEK
Utrop: 1 000 SEK
Denmark Danish West Indies. . CHRISTMAS STAMPS 1908, 1913 and 1916. Three different full sheets with 25 stamps in each. Denmark Danish West Indies. . CHRISTMAS STAMPS 1908, 1913 and 1916. Three different full sheets with 25 stamps in each. Visa mindre

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.