Danmark, samlingar (5)

×
Lot 2433
Aktuellt bud: 41 000 SEK
SEK
Lot 2433
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2433 V
Resultat: 41 000 SEK
Utrop: 30 000 SEK
Denmark. Used 1851–74. Marvelous intact collection in album with only skilling values including many scarce stamps, vari.. Läs mer Denmark. Used 1851–74. Marvelous intact collection in album with only skilling values including many scarce stamps, varieties, shades, strips, pairs, different prints, private perforations and covers. Information is given under each stamp. Several certs by Grønlund, Nielsen and others. E.g. 2 skill 1851 mint, used×2 and two copies on cover. The entire lot is presented at www.philea.se, please view this lot – recommended. Mostly fine quality. Valued by AFA to over 290 000 DKK. Visa mindre
Lot 2434
Aktuellt bud: 8 000 SEK
SEK
Lot 2434
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2434 A
Resultat: 8 000 SEK
Utrop: 8 000 SEK
Denmark. Collection used 1849–1963 in album. Well-filled album good section skilling, e.g. 4 RBS (10), 1854–64.. Läs mer Denmark. Collection used 1849–1963 in album. Well-filled album good section skilling, e.g. 4 RBS (10), 1854–64 (39), 1864–70 (15), 1870–74 (16), later F 120–21, 177, 179–80, good section back-of-the-book. Please see a selection of scans at www.philea.se. Mostly fine quality. Visa mindre
Lot 2436
Aktuellt bud: 2 500 SEK
SEK
Lot 2436
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2436 A
Resultat: 2 500 SEK
Utrop: 2 500 SEK
Denmark. Collection // 1851–1991 in two albums. Incl. back-of-the-book material, some FDCs, address letters, pairs,.. Läs mer Denmark. Collection // 1851–1991 in two albums. Incl. back-of-the-book material, some FDCs, address letters, pairs, blocks-of-four, and meter stamps, etc. In the beginning somewhat mixed quality, later fine. (3000) Visa mindre
Lot 2437
Aktuellt bud: 3 200 SEK
SEK
Lot 2437
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2437 P
Resultat: 3 200 SEK
Utrop: 2 000 SEK
Denmark. Used. Cancel collection/accumulation, all on 4 s red in different shades. About 590 copies, almost all wit.. Läs mer Denmark. Used. Cancel collection/accumulation, all on 4 s red in different shades. About 590 copies, almost all with readable 3-ringed numeral cancel – many different. Somewhat mixed quality, but many very fine. Visa mindre
Lot 2439
Aktuellt bud: 2 400 SEK
SEK
Lot 2439
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2439 K
Resultat: 2 400 SEK
Utrop: 2 000 SEK
Denmark. Six covers and cover fronts all franked with 4 skill. Three with strips of four or three stamps including.. Läs mer Denmark. Six covers and cover fronts all franked with 4 skill. Three with strips of four or three stamps including one with another 2 skilling. Nice lot. The entire lot is presented at www.philea.se. Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.