Samlingar diverse (8)

Auktionen består av två delar, där objektnummer över 5000 är prissänkta objekt från tidigare auktioner.
När en sökning resulterar i flera objekt, tänk på att objekt av intresse kan dyka upp både bland de lägre numren under 5000 och de högre numren över 5000.

×
Lot 2578
Aktuellt bud: 2 500 SEK
SEK
Lot 2578
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2578 A
Resultat: 2 500 SEK
Utrop: 1 500 SEK
Sweden. Lokalpost. Collection/accumulation // 1940s in stockbook incl. several better issues from e.g. Karlstad, Väs.. Läs mer Sweden. Lokalpost. Collection/accumulation // 1940s in stockbook incl. several better issues from e.g. Karlstad, Västervik and Jönköping, etc. High value. Visa mindre
Lot 2738
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 2738
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2738 Fb
Utrop: 500 SEK
Sweden. Specialstämplar. Big accumulation with hundreds older and more modern on covers and cards in a plastic box. Sweden. Specialstämplar. Big accumulation with hundreds older and more modern on covers and cards in a plastic box. Visa mindre
Lot 2748
Aktuellt bud: 6 400 SEK
SEK
Lot 2748
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2748 Ea
Resultat: 6 400 SEK
Utrop: 4 000 SEK
Sweden. Kilovara. Three sealed kilowares 1951+ three sealed without year(probably 1950 or -51. Also one 1947 with partly brokened seal. Sweden. Kilovara. Three sealed kilowares 1951+ three sealed without year(probably 1950 or -51. Also one 1947 with partly brokened seal. Visa mindre
Lot 2749
Utrop 700 SEK
SEK
Lot 2749
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2749 Ud
Utrop: 700 SEK
Sweden. Accumulation kilovara 1960s–2000s. Cut pieces, tightly cut, in bags. In total 15 kg in removal box. Approx. 16_kg. (Thousands) Sweden. Accumulation kilovara 1960s–2000s. Cut pieces, tightly cut, in bags. In total 15 kg in removal box. Approx. 16_kg. (Thousands) Visa mindre
Lot 2750
Utrop 700 SEK
SEK
Lot 2750
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2750 Ud
Utrop: 700 SEK
Sweden. Accumulation kilovara 1960s–2000s. Cut pieces, tightly cut, in bags. In total 15 kg in removal box. Approx. 16_kg. (Thousands) Sweden. Accumulation kilovara 1960s–2000s. Cut pieces, tightly cut, in bags. In total 15 kg in removal box. Approx. 16_kg. (Thousands) Visa mindre
Lot 2751
Utrop 700 SEK
SEK
Lot 2751
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2751 Ud
Utrop: 700 SEK
Sweden. Accumulation kilovara 1960s–2000s. Cut pieces, tightly cut, in bags. In total 15 kg in removal box. Approx. 16_kg. (Thousands) Sweden. Accumulation kilovara 1960s–2000s. Cut pieces, tightly cut, in bags. In total 15 kg in removal box. Approx. 16_kg. (Thousands) Visa mindre
Lot 2752
Utrop 700 SEK
SEK
Lot 2752
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2752 Ud
Utrop: 700 SEK
Sweden. Accumulation kilovara 1960s–2000s. Cut pieces, tightly cut, in bags. In total 15 kg in removal box. Approx. 16_kg. (Thousands) Sweden. Accumulation kilovara 1960s–2000s. Cut pieces, tightly cut, in bags. In total 15 kg in removal box. Approx. 16_kg. (Thousands) Visa mindre
Lot 2753
Utrop 700 SEK
SEK
Lot 2753
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2753 Ud
Utrop: 700 SEK
Sweden. Accumulation kilovara 1960s–2000s. Cut pieces, tightly cut, in bags. In total 15 kg in removal box. Approx. 16_kg. (Thousands) Sweden. Accumulation kilovara 1960s–2000s. Cut pieces, tightly cut, in bags. In total 15 kg in removal box. Approx. 16_kg. (Thousands) Visa mindre

Svenska samlingar är ett samlingsbegrepp för en mängd olika områden. Grundläggande torde vara att det finns något slags struktur i det som samlats. Annars får det nog kallas parti med frimärken/brev/kort eller fyndlåda eller vad det nu är.

En betydande del av det som Philea erbjuder vid sina auktioner är samlingar och partier. Vill du sälja så tar Philea hand om allt du lämnar in och bearbetar inlämningen till lämpliga samlingar eller partier som auktionsobjekt.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod (exvis skilling banco eller Oscar II-perioden), ett geografiskt område (exvis Södermanland, Västgötabanan), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, olika slags stämplar eller omfatta alla utgivna frimärken.

Postens kilovaror med klipp av paketavier från 1940-talet och framåt är ett samlingsområde i sig. Ett annat samlingsområde är att kunna beskriva postens tjänster kopplat till en specifik frimärksutgåva ( exvis serien Tre Kronor som gavs ut under lång tid). Då ska man också inkludera olika slags försändelser (postala dokument) som ger exempel på dessa tjänster.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar (cylindersiffror, ryggtryck, kontrollnummer mm) men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan PostNord började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev mellan USA och Sverige är ett samlingsområde liksom brev till och från kända svenskar eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats på sin väg till Sverige lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där svensk militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Här finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.

Förstadags-, eller sistadagsstämplade objekt från postkontor är ett annat, lite annorlunda samlingsområde som är en del av det posthistoriska samlandet.

Posthistoriska samlingar innehåller i regel föremål av en mängd olika slag. Det som håller ihop samlingen är det historiska sammanhanget.