Samlingar diverse (3)

Lot 5119
Aktuellt bud: 1 400 SEK
Lot 5119

Lot 5119
Resultat: 1 400 SEK
Utrop: 800 SEK
Sweden. Kilovara. Three sealed kilowares 1980 and one 1965. Also one opened 1980. Sweden. Kilovara. Three sealed kilowares 1980 and one 1965. Also one opened 1980. Visa mindre
Lot 5120
Aktuellt bud: 900 SEK
Lot 5120

Lot 5120
Resultat: 900 SEK
Utrop: 600 SEK
Sweden. Kilovara. 1963. Two postally sealed and one opend. Sweden. Kilovara. 1963. Two postally sealed and one opend. Visa mindre
Lot 5121
Aktuellt bud: 550 SEK
Lot 5121

Lot 5121
Resultat: 550 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Kilovara. Sealed kilowares 1977 and 1979+ one opened 1976 and two opened 1980. Also 100's of old bookmarks. Sweden. Kilovara. Sealed kilowares 1977 and 1979+ one opened 1976 and two opened 1980. Also 100's of old bookmarks. Visa mindre

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod (exvis skilling banco eller Oscar II-perioden), ett geografiskt område (exvis Södermanland, Västgötabanan), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, olika slags stämplar eller omfatta alla utgivna frimärken.

Postens kilovaror med klipp av paketavier från 1940-talet och framåt är ett samlingsområde i sig. Ett annat samlingsområde är att kunna beskriva postens tjänster kopplat till en specifik frimärksutgåva ( exvis serien Tre Kronor som gavs ut under lång tid). Då ska man också inkludera olika slags försändelser (postala dokument) som ger exempel på dessa tjänster.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev mellan USA och Sverige är ett samlingsområde liksom brev till och från kända svenskar eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats på sin väg till Sverige lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där svensk militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Här finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Förstadags-, eller sistadagsstämplade objekt från postkontor är ett annat, lite annorlunda samlingsområde som är en del av det posthistoriska samlandet.