Samlingar FDC (11)

Objektnummer över 5000 är prissänkta objekt från tidigare auktioner.

×
Lot 2860
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 2860
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2860 A
Resultat: 800 SEK
Utrop: 800 SEK
Sweden. FDCs. 54 different FDC's 2015-2019. Face value ca 3500. Sweden. FDCs. 54 different FDC's 2015-2019. Face value ca 3500. Visa mindre
Lot 2861
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 2861
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2861 Rb
Resultat: 700 SEK
Utrop: 700 SEK
Sweden. Collection/accumulation FDCs. Covers and FDC's in eleven binders. All housed in a removal box. Appears to be 20t.. Läs mer Sweden. Collection/accumulation FDCs. Covers and FDC's in eleven binders. All housed in a removal box. Appears to be 20th century in absolute majority. Incl some better acc. to the vendor. Approx. 18_kg. Visa mindre
Lot 2862
Aktuellt bud: 650 SEK
SEK
Lot 2862
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2862 A
Resultat: 650 SEK
Utrop: 600 SEK
Sweden. Collection FDCs 1935–79 in two albums. C. 250. Many modern with vignettes. Sweden. Collection FDCs 1935–79 in two albums. C. 250. Many modern with vignettes. Visa mindre
Lot 2863
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 2863
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2863 Cb
Resultat: 800 SEK
Utrop: 600 SEK
Sweden. FDCs. Two removal boxes with FDC's 1939-2014 in 19 binders+ leaves incl. many with vignettes etc. Approx. 48_kg. Sweden. FDCs. Two removal boxes with FDC's 1939-2014 in 19 binders+ leaves incl. many with vignettes etc. Approx. 48_kg. Visa mindre
Lot 2864
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 2864
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2864 Ud
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Accumulation FDCs mostly 1960–2010 in removal box. Also maxicards. Approx. 18_kg. Sweden. Accumulation FDCs mostly 1960–2010 in removal box. Also maxicards. Approx. 18_kg. Visa mindre
Lot 2865
Aktuellt bud: 550 SEK
SEK
Lot 2865
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2865 Ub
Resultat: 550 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Collection/accumulation FDCs 1935–2013 in box. A number of hundred of FDCs, Many years complete during the perio.. Läs mer Sweden. Collection/accumulation FDCs 1935–2013 in box. A number of hundred of FDCs, Many years complete during the period. Specification of the contents enclosed.. Please inspect. Excellent quality. Visa mindre
Lot 2866
Aktuellt bud: 600 SEK
SEK
Lot 2866
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2866 Uc
Resultat: 600 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Collection/accumulation FDCs 1950s–2016 in removal box. 1000s of FDCs. Preferred to be picked up due to the whei.. Läs mer Sweden. Collection/accumulation FDCs 1950s–2016 in removal box. 1000s of FDCs. Preferred to be picked up due to the wheight. Fine quality. Approx. 15_kg. Visa mindre
Lot 2867
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 2867
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2867 Dc
Utrop: 500 SEK
Sweden. FDCs. Two albums 1946-1972. Some interesting vignettes. Sweden. FDCs. Two albums 1946-1972. Some interesting vignettes. Visa mindre
Lot 2868
Aktuellt bud: 550 SEK
SEK
Lot 2868
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2868 Ta
Resultat: 550 SEK
Utrop: 300 SEK
Sweden. Collection FDCs 1966–91 in seven Leuchtturm albums. Excellent quality. Approx. 11_kg. Sweden. Collection FDCs 1966–91 in seven Leuchtturm albums. Excellent quality. Approx. 11_kg. Visa mindre
Lot 2869
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 2869
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2869 L
Resultat: 500 SEK
Utrop: 300 SEK
Sweden. FDCs. Big box with FDC's mainly 1980-2012. Sweden. FDCs. Big box with FDC's mainly 1980-2012. Visa mindre
Lot 5288
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 5288
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5288 A
Utrop: 400 SEK
Sweden. FDCs. Binder with FDC's 1935-66 incl. 20.2.36 etc. (70) Sweden. FDCs. Binder with FDC's 1935-66 incl. 20.2.36 etc. (70) Visa mindre

Svenska samlingar är ett samlingsbegrepp för en mängd olika områden. Grundläggande torde vara att det finns något slags struktur i det som samlats. Annars får det nog kallas parti med frimärken/brev/kort eller fyndlåda eller vad det nu är.

En betydande del av det som Philea erbjuder vid sina auktioner är samlingar och partier. Vill du sälja så tar Philea hand om allt du lämnar in och bearbetar inlämningen till lämpliga samlingar eller partier som auktionsobjekt.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod (exvis skilling banco eller Oscar II-perioden), ett geografiskt område (exvis Södermanland, Västgötabanan), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, olika slags stämplar eller omfatta alla utgivna frimärken.

Postens kilovaror med klipp av paketavier från 1940-talet och framåt är ett samlingsområde i sig. Ett annat samlingsområde är att kunna beskriva postens tjänster kopplat till en specifik frimärksutgåva ( exvis serien Tre Kronor som gavs ut under lång tid). Då ska man också inkludera olika slags försändelser (postala dokument) som ger exempel på dessa tjänster.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar (cylindersiffror, ryggtryck, kontrollnummer mm) men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan PostNord började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev mellan USA och Sverige är ett samlingsområde liksom brev till och från kända svenskar eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats på sin väg till Sverige lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där svensk militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Här finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.

Förstadags-, eller sistadagsstämplade objekt från postkontor är ett annat, lite annorlunda samlingsområde som är en del av det posthistoriska samlandet.

Posthistoriska samlingar innehåller i regel föremål av en mängd olika slag. Det som håller ihop samlingen är det historiska sammanhanget.