Samlingar häften (13)

×
Lot 1170
Aktuellt bud: 10 000 SEK
SEK
Lot 1170
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1170
Resultat: 10 000 SEK
Utrop: 10 000 SEK
Sweden. Häften. Six stuffed pull-out drawers with booklets 1918-72. Facit 280000+ extra value for all markings. Approx. 12_kg. Sweden. Häften. Six stuffed pull-out drawers with booklets 1918-72. Facit 280000+ extra value for all markings. Approx. 12_kg. Visa mindre
Lot 1171
Utrop 8 000 SEK
SEK
Lot 1171
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1171
Utrop: 8 000 SEK
Sweden. Häften. Box with much more than 1000 booklets 1940's-70's incl. several better and many with RT etc. Facit > 200000. Sweden. Häften. Box with much more than 1000 booklets 1940's-70's incl. several better and many with RT etc. Facit > 200000. Visa mindre
Lot 1172
Aktuellt bud: 2 250 SEK
SEK
Lot 1172
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1172 A
Resultat: 2 250 SEK
Utrop: 2 000 SEK
Sweden. Häften. Collection with about 300 booklets mainly with margin signs/RT 1967-72, e.g. two booklets H211 incl. one with RT. Sweden. Häften. Collection with about 300 booklets mainly with margin signs/RT 1967-72, e.g. two booklets H211 incl. one with RT. Visa mindre
Lot 1173
Utrop 1 600 SEK
SEK
Lot 1173
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1173
Utrop: 1 600 SEK
Sweden. Häften. Collection H9-286 on plastic leaves incl. dupl. Facit ca 45600 excl. margin signs. (480) Sweden. Häften. Collection H9-286 on plastic leaves incl. dupl. Facit ca 45600 excl. margin signs. (480) Visa mindre
Lot 1174
Aktuellt bud: 1 500 SEK
SEK
Lot 1174
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1174
Resultat: 1 500 SEK
Utrop: 1 500 SEK
Sweden. Häften. Accumulation 1940's-1971. Very high value. Majority 1950-60. (150) Sweden. Häften. Accumulation 1940's-1971. Very high value. Majority 1950-60. (150) Visa mindre
Lot 1175
Utrop 1 000 SEK
SEK
Lot 1175
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1175
Utrop: 1 000 SEK
Sweden. Häften. Nice lot of 7 different booklets 1930's. Sweden. Häften. Nice lot of 7 different booklets 1930's. Visa mindre
Lot 1176
Utrop 1 000 SEK
SEK
Lot 1176
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1176 A
Utrop: 1 000 SEK
Sweden. Collection häften HA 1–26 in album. Many with cylinder digit, numbers etc. Fine quality. Sweden. Collection häften HA 1–26 in album. Many with cylinder digit, numbers etc. Fine quality. Visa mindre
Lot 1177
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 1177
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1177 K
Resultat: 800 SEK
Utrop: 800 SEK
Sweden. Häften. 29 different booklets GVI Adolf type 3. Facit 10000. Sweden. Häften. 29 different booklets GVI Adolf type 3. Facit 10000. Visa mindre
Lot 1179
Aktuellt bud: 1 550 SEK
SEK
Lot 1179
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1179 A
Resultat: 1 550 SEK
Utrop: 800 SEK
Sweden. Häften. Collection with ca 50 booklets G VI Adolf H92-246 in SAFE binder with slipcase incl. many different type.. Läs mer Sweden. Häften. Collection with ca 50 booklets G VI Adolf H92-246 in SAFE binder with slipcase incl. many different types, also five booklets H265. Facit ca 16400. Visa mindre
Lot 1180
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 1180
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1180
Utrop: 500 SEK
Sweden. Häften. Booklet 23, 26 and 28. Facit 4400 SEK Sweden. Häften. Booklet 23, 26 and 28. Facit 4400 SEK Visa mindre
Lot 1181
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 1181
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1181 P
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Sweden. Häften. 40 booklets with varieties 1967-94. Sweden. Häften. 40 booklets with varieties 1967-94. Visa mindre
Lot 1182
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 1182
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1182 A
Utrop: 300 SEK
Sweden. Häften. Accumulation with booklets, soft and hard, c. 1962-75, several in a few copies each, in a stockbook. Hig.. Läs mer Sweden. Häften. Accumulation with booklets, soft and hard, c. 1962-75, several in a few copies each, in a stockbook. High catalogue value. Please see a selection of scans at www.philea.se. Visa mindre
Lot 1183
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 1183
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1183
Resultat: 450 SEK
Utrop: 300 SEK
Sweden. Lot häften. Light duplicate lot of approx.150 stamp booklets from H16 - H227. All virtually complete in fine condition. Sweden. Lot häften. Light duplicate lot of approx.150 stamp booklets from H16 - H227. All virtually complete in fine condition. Visa mindre

Svenska samlingar är ett samlingsbegrepp för en mängd olika områden. Grundläggande torde vara att det finns något slags struktur i det som samlats. Annars får det nog kallas parti med frimärken/brev/kort eller fyndlåda eller vad det nu är.

En betydande del av det som Philea erbjuder vid sina auktioner är samlingar och partier. Vill du sälja så tar Philea hand om allt du lämnar in och bearbetar inlämningen till lämpliga samlingar eller partier som auktionsobjekt.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod (exvis skilling banco eller Oscar II-perioden), ett geografiskt område (exvis Södermanland, Västgötabanan), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, olika slags stämplar eller omfatta alla utgivna frimärken.

Postens kilovaror med klipp av paketavier från 1940-talet och framåt är ett samlingsområde i sig. Ett annat samlingsområde är att kunna beskriva postens tjänster kopplat till en specifik frimärksutgåva ( exvis serien Tre Kronor som gavs ut under lång tid). Då ska man också inkludera olika slags försändelser (postala dokument) som ger exempel på dessa tjänster.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar (cylindersiffror, ryggtryck, kontrollnummer mm) men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan PostNord började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev mellan USA och Sverige är ett samlingsområde liksom brev till och från kända svenskar eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats på sin väg till Sverige lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där svensk militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Här finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.

Förstadags-, eller sistadagsstämplade objekt från postkontor är ett annat, lite annorlunda samlingsområde som är en del av det posthistoriska samlandet.

Posthistoriska samlingar innehåller i regel föremål av en mängd olika slag. Det som håller ihop samlingen är det historiska sammanhanget.