Samlingar stämplar (9)

×
Lot 2404
Aktuellt bud: 8 200 SEK
SEK
Lot 2404
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2404 A
Resultat: 8 200 SEK
Utrop: 3 500 SEK
Sweden. Stämplar. ÖSTERGÖTLAND. Collection Coat-of-Arms modern in Visir binder incl. duplicates. Containing several supe.. Läs mer Sweden. Stämplar. ÖSTERGÖTLAND. Collection Coat-of-Arms modern in Visir binder incl. duplicates. Containing several superb–excellent and small communities, good stamps incl. F 8, 15, 208–09, etc. (1680) Visa mindre
Lot 2405
Aktuellt bud: 3 300 SEK
SEK
Lot 2405
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2405
Resultat: 3 300 SEK
Utrop: 3 000 SEK
Sweden. Stämplar. Eight thick Visir binders with probably around 10,000 cancellations on cuts mostly ca 1930–60s county.. Läs mer Sweden. Stämplar. Eight thick Visir binders with probably around 10,000 cancellations on cuts mostly ca 1930–60s county by county A–Ö incl. several small communities. Approx. 18_kg. Visa mindre
Lot 2406
Aktuellt bud: 3 500 SEK
SEK
Lot 2406
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2406 A
Resultat: 3 500 SEK
Utrop: 2 000 SEK
Sweden. Stämplar. ULRICEHAMN. Collection 1855-modern in two binders incl. 8-skill with cert. 3,4,3, two 4-skill, good Ci.. Läs mer Sweden. Stämplar. ULRICEHAMN. Collection 1855-modern in two binders incl. 8-skill with cert. 3,4,3, two 4-skill, good Circle types and Official stamps, ca 80 covers incl. Bellman CB in block-of-four and of course several superb-excellent cancellations. (450) Visa mindre
Lot 2407
Aktuellt bud: 12 000 SEK
SEK
Lot 2407
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2407 A
Resultat: 12 000 SEK
Utrop: 2 000 SEK
Sweden. Stämplar. OSCAR II. Stockbook with about 1580 town cancellations incl. several superb and small comminities. Mostly fine qual. Sweden. Stämplar. OSCAR II. Stockbook with about 1580 town cancellations incl. several superb and small comminities. Mostly fine qual. Visa mindre
Lot 2408
Aktuellt bud: 2 000 SEK
SEK
Lot 2408
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2408 A
Resultat: 2 000 SEK
Utrop: 2 000 SEK
Sweden. Stämplar. Visir binder with about 1150 cancellations mainly Oscar II-1960's incl. several superb-excellent.. Läs mer Sweden. Stämplar. Visir binder with about 1150 cancellations mainly Oscar II-1960's incl. several superb-excellent and small communities, some POB and Railway etc. Visa mindre
Lot 2409
Aktuellt bud: 1 800 SEK
SEK
Lot 2409
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2409
Resultat: 1 800 SEK
Utrop: 1 800 SEK
Sweden. Facit . Collection stämplar Oscar II–modern on 102 large stockcards in two casettes in box. Karlsborg municipal.. Läs mer Sweden. Facit . Collection stämplar Oscar II–modern on 102 large stockcards in two casettes in box. Karlsborg municipality. Stamps, cut pieces, pairs, blocks, booklets and some curiosa, with readable to EXCELLENT cancellations. Visa mindre
Lot 2410
Aktuellt bud: 4 500 SEK
SEK
Lot 2410
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2410 P
Resultat: 4 500 SEK
Utrop: 1 700 SEK
Sweden. Stämplar. ÖSTERGÖTLAND- OSCAR II. Collection with 180 different mainly superb-excellent canc. E.g. Klinga, Kvarn.. Läs mer Sweden. Stämplar. ÖSTERGÖTLAND- OSCAR II. Collection with 180 different mainly superb-excellent canc. E.g. Klinga, Kvarn, Lillie, Skällvik, Vistinge and Örberga etc. Visa mindre
Lot 2411
Aktuellt bud: 2 300 SEK
SEK
Lot 2411
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2411 A
Resultat: 2 300 SEK
Utrop: 1 200 SEK
Sweden. Stämplar. Two Visir binders with about 950 cancellations Coat-of-Arms–modern incl. many superb/excellent and sma.. Läs mer Sweden. Stämplar. Two Visir binders with about 950 cancellations Coat-of-Arms–modern incl. many superb/excellent and small communities. E.g. nice Oscar incl. Hundsjön, Kallholmen, Kjellstorp, Mestocka, Skalstugan and Svärtuna, etc. Visa mindre
Lot 2412
Aktuellt bud: 5 200 SEK
SEK
Lot 2412
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 2412 P
Resultat: 5 200 SEK
Utrop: 1 000 SEK
Sweden. Stämplar. OSCAR II. About 270 mainly superb-excellent cancellations on Visir leaves. E.g. Abbetorp, Hagby 1911,.. Läs mer Sweden. Stämplar. OSCAR II. About 270 mainly superb-excellent cancellations on Visir leaves. E.g. Abbetorp, Hagby 1911, Palmelund, Pressebo, Pello and Svärtagård etc. Visa mindre

Svenska samlingar är ett samlingsbegrepp för en mängd olika områden. Grundläggande torde vara att det finns något slags struktur i det som samlats. Annars får det nog kallas parti med frimärken/brev/kort eller fyndlåda eller vad det nu är.

En betydande del av det som Philea erbjuder vid sina auktioner är samlingar och partier. Vill du sälja så tar Philea hand om allt du lämnar in och bearbetar inlämningen till lämpliga samlingar eller partier som auktionsobjekt.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod (exvis skilling banco eller Oscar II-perioden), ett geografiskt område (exvis Södermanland, Västgötabanan), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, olika slags stämplar eller omfatta alla utgivna frimärken.

Postens kilovaror med klipp av paketavier från 1940-talet och framåt är ett samlingsområde i sig. Ett annat samlingsområde är att kunna beskriva postens tjänster kopplat till en specifik frimärksutgåva ( exvis serien Tre Kronor som gavs ut under lång tid). Då ska man också inkludera olika slags försändelser (postala dokument) som ger exempel på dessa tjänster.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar (cylindersiffror, ryggtryck, kontrollnummer mm) men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan PostNord började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev mellan USA och Sverige är ett samlingsområde liksom brev till och från kända svenskar eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats på sin väg till Sverige lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där svensk militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Här finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.

Förstadags-, eller sistadagsstämplade objekt från postkontor är ett annat, lite annorlunda samlingsområde som är en del av det posthistoriska samlandet.

Posthistoriska samlingar innehåller i regel föremål av en mängd olika slag. Det som håller ihop samlingen är det historiska sammanhanget.