Åland och andra finska områden (11)

×
Lot 5253
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 5253
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5253
Resultat: 500 SEK
Utrop: 100 SEK
Finland Åland. Stpl,, Coat-of-Arms m/60 (No 4C2), Russian values, 10 kop, roulette 2, carmine red cancelled KASTELHOLM x.. Läs mer Finland Åland. Stpl,, Coat-of-Arms m/60 (No 4C2), Russian values, 10 kop, roulette 2, carmine red cancelled KASTELHOLM xx.x.1865 with a well located cancellation. Slightly damaged perforation. Cert Mikko Ossa (2002). Visa mindre
Lot 5254
Aktuellt bud: 200 SEK
SEK
Lot 5254
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5254
Resultat: 200 SEK
Utrop: 100 SEK
Finland Åland. Stpl,, Coat-of-Arms m/60 (No 4C1), roulette 1, with a part of a high box cancellation KASTELHOLM xx.xx.18.. Läs mer Finland Åland. Stpl,, Coat-of-Arms m/60 (No 4C1), roulette 1, with a part of a high box cancellation KASTELHOLM xx.xx.18xx. also with a manuscript cancellation. Some minor perf damages. Cert Mikko Ossa (1999). Visa mindre
Lot 5542
Aktuellt bud: 8 800 SEK
SEK
Lot 5542
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5542
Resultat: 8 800 SEK
Utrop: 7 000 SEK
Finland Aunus. Facit 1–8 stpl,, 1919 Overprint "Aunus" on Lion Type m/17. Cpl set (8) wirt cert. Olamo. SEK 27000 Finland Aunus. Facit 1–8 stpl,, 1919 Overprint "Aunus" on Lion Type m/17. Cpl set (8) wirt cert. Olamo. SEK 27000 Visa mindre
Lot 5543
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 5543
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5543
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Finland Aunus. Facit 1–8 stpl,, 1919 Overprint "Aunus" on Lion Type m/17 SET (8). 5+20+50 penni is False surcharge on 1+5+10 Mark? SEK 27000 Finland Aunus. Facit 1–8 stpl,, 1919 Overprint "Aunus" on Lion Type m/17 SET (8). 5+20+50 penni is False surcharge on 1+5+10 Mark? SEK 27000 Visa mindre
Lot 5544
Aktuellt bud: 1 400 SEK
SEK
Lot 5544
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5544
Resultat: 1 400 SEK
Utrop: 700 SEK
Finland North Ingria. Facit 1–7 ,, 1920 Coat of Arms SET (7) perf 11¼ (7). F 1+3 is cancelled. SEK 3.600 Finland North Ingria. Facit 1–7 ,, 1920 Coat of Arms SET (7) perf 11¼ (7). F 1+3 is cancelled. SEK 3.600 Visa mindre
Lot 5545
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 5545
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5545
Resultat: 700 SEK
Utrop: 500 SEK
Finland Karelia. Facit 1–15 ,, 1922 Coat of Arms SET (15). 40p, 2, 10 and 15M are, the others . SEK 3500 Finland Karelia. Facit 1–15 ,, 1922 Coat of Arms SET (15). 40p, 2, 10 and 15M are, the others . SEK 3500 Visa mindre
Lot 5546
Aktuellt bud: 6 400 SEK
SEK
Lot 5546
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5546 K
Resultat: 6 400 SEK
Utrop: 1 300 SEK
Finland Karelia. Facit 1–15 stpl,, 1922 Coat of Arms SET (15). 25p, 2, 10 and 20 Mark with short perfs. SEK 14000 Finland Karelia. Facit 1–15 stpl,, 1922 Coat of Arms SET (15). 25p, 2, 10 and 20 Mark with short perfs. SEK 14000 Visa mindre
Lot 5547
Aktuellt bud: 1 000 SEK
SEK
Lot 5547
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5547 A
Resultat: 1 000 SEK
Utrop: 1 000 SEK
Finland Åland. . Leuchtturm binder with slipcase + SAFE dual album with about 250 gutter pairs 1984-88, sheets and sev.. Läs mer Finland Åland. . Leuchtturm binder with slipcase + SAFE dual album with about 250 gutter pairs 1984-88, sheets and several stamps, some Finland incl. Maximi cards etc. Visa mindre
Lot 5548
Aktuellt bud: 950 SEK
SEK
Lot 5548
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5548 A
Resultat: 950 SEK
Utrop: 700 SEK
Finland Åland. Collection 2000–09 in visir album. Many two of each, including booklets. Finland Åland. Collection 2000–09 in visir album. Many two of each, including booklets. Visa mindre
Lot 5549
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 5549
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5549 A
Resultat: 400 SEK
Utrop: 300 SEK
Finland Åland. Åland . Year sets cpl. 1993-2006. Also 1984 Finland Åland. Åland . Year sets cpl. 1993-2006. Also 1984 Visa mindre
Lot 5550
Aktuellt bud: 900 SEK
SEK
Lot 5550
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5550 A
Resultat: 900 SEK
Utrop: 800 SEK
Finland Åland. Collection årssatser 1985–2014 in two albums. F. 6.760. Finland Åland. Collection årssatser 1985–2014 in two albums. F. 6.760. Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.