Åland och andra finska områden (4)

×
Lot 1774
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 1774
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1774
Utrop: 300 SEK
Finland Åland. Stpl,, Coat-of-Arms m/60 (No 4C2), Russian values, 10 kop, roulette 2, carmine red cancelled KASTELHOLM x.. Läs mer Finland Åland. Stpl,, Coat-of-Arms m/60 (No 4C2), Russian values, 10 kop, roulette 2, carmine red cancelled KASTELHOLM xx.x.1865 with a well located cancellation. Slightly damaged perforation. Cert Mikko Ossa (2002). Visa mindre
Lot 1775
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 1775
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1775
Utrop: 300 SEK
Finland Åland. Stpl,, Coat-of-Arms m/60 (No 4C1), roulette 1, with a part of a high box cancellation KASTELHOLM xx.xx.18.. Läs mer Finland Åland. Stpl,, Coat-of-Arms m/60 (No 4C1), roulette 1, with a part of a high box cancellation KASTELHOLM xx.xx.18xx. also with a manuscript cancellation. Some minor perf damages. Cert Mikko Ossa (1999). Visa mindre
Lot 1776
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 1776
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1776 A
Utrop: 500 SEK
Finland Åland. Åland . Year sets cpl. 1993-2006. Also 1984 Finland Åland. Åland . Year sets cpl. 1993-2006. Also 1984 Visa mindre
Lot 1777
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 1777
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 1777 P
Utrop: 300 SEK
Finland Åland. Lot cover 1975–85. Address cards for parcels. Seven with stamps from Åland, e.g. 10.00 mark issued in 198.. Läs mer Finland Åland. Lot cover 1975–85. Address cards for parcels. Seven with stamps from Åland, e.g. 10.00 mark issued in 1984 in blocks of four; one with mixed franking Åland and Finland, and four with Finnish franking only. Interesting and unusual lot. Please see a selection of scans at www.philea.se. Ex. Åke Torkelstam. Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.