Länder Q-R (7)

×
Lot 2750
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 2750
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 2750 K
Utrop: 500 SEK
Réunion. Covers. Mi 52 on local postcard 1901, Mi 46 pair on postcard and Mi 33, 34(2) on 15 c postal stationery envelop.. Läs mer Réunion. Covers. Mi 52 on local postcard 1901, Mi 46 pair on postcard and Mi 33, 34(2) on 15 c postal stationery envelope 1904 to Sweden. The entire lot is presented at www.philea.se. Fine quality. (3) Visa mindre
Lot 2751
Utrop 1000 SEK
SEK
Lot 2751
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 2751 A
Utrop: 1000 SEK
Romania. Collection covers 1860s–1970 in album. Some scans are presented at www.philea.se. (70) Romania. Collection covers 1860s–1970 in album. Some scans are presented at www.philea.se. (70) Visa mindre
Lot 2752
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 2752
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 2752 K
Utrop: 500 SEK
Russia. Cover, Koltszak Army 1918, 3 kop card also franked with 15 and 2 kop. Sent to soldier in Eastern Siberia to Kurgan. Also 1 R local stamp. Russia. Cover, Koltszak Army 1918, 3 kop card also franked with 15 and 2 kop. Sent to soldier in Eastern Siberia to Kurgan. Also 1 R local stamp. Visa mindre
Lot 2753
Utrop 700 SEK
SEK
Lot 2753
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 2753 A
Utrop: 700 SEK
Russia. Collection covers 1890–1985 in album. The entire lot is presented at www.philea.se. (42) Russia. Collection covers 1890–1985 in album. The entire lot is presented at www.philea.se. (42) Visa mindre
Lot 2754
Utrop 600 SEK
SEK
Lot 2754
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 2754 K
Utrop: 600 SEK
Russia. Covers. Lot 28 covers mostly 1914–1918 incl. many registered. The entire lot is presented at www.philea.se. Mostly good quality. Russia. Covers. Lot 28 covers mostly 1914–1918 incl. many registered. The entire lot is presented at www.philea.se. Mostly good quality. Visa mindre
Lot 2755
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 2755
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 2755 K
Utrop: 500 SEK
Russia. Lot covers 1860–1930 in envelopes. 20 covers/postcards/postal stationery. Several beautiful. The entire lot is p.. Läs mer Russia. Lot covers 1860–1930 in envelopes. 20 covers/postcards/postal stationery. Several beautiful. The entire lot is presented at www.philea.se. Good quality. Visa mindre
Lot 2756
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 2756
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 2756 K
Utrop: 500 SEK
Soviet Union. Cover, Air mail to Paris 1930 from SARATOV franked with five different stamps. Soviet Union. Cover, Air mail to Paris 1930 from SARATOV franked with five different stamps. Visa mindre

Utomnorden omfattar samlingar som täcker ett land eller ett geografiskt område. I detta kan man även inkludera eventuella tidigare kolonier eller förvaltarskapsområden. Detta gäller främst Belgien, Frankrike, Italien, Nederländerna, Portugal, Spanien, Storbritannien och USA. Här inkluderas även särskilda ockupationsutgåvor med anknytning till 1. och 2. världskriget.

Ryssland/Sovjetunionen fram till 1991 innehåller en mängd intressanta samlingsområden, främst från perioden 1917-1923 med revolution, inbördeskrig och konsolidering av Sovjetunionen. På motsvarande sätt finns det ett antal samlingsområden inom Kina från början av 1900-talet till våra dagar (många handelsstationer, kristna missionsstationer, inbördeskrig, japansk ockupation mm).

Generellt kan sägas att länder med komplex politisk historia också erbjuder stora möjligheter beträffande frimärken, brev och försändelser. Många länder har därutöver särskilda utgåvor för paketpost, telegraftjänster, myndighetsbrev, internationella organisationer som finns i landet eller har verkat i landet etc.

Phileas auktioner har alltid ett särskilt avsnitt ”Utomnorden” och ett avsnitt ”Utomeuropa”. Här finns det möjligheter att göra riktiga fynd. Phileas stora internationella kundkrets gör också att vi når fram till köpare över hela världen.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod (exvis fram till 1920, eller mellankrigstiden), ett geografiskt område (exvis länderna på Balkan innan Jugoslavien skapades), ett särskilt tema (CEPT, internationella konferenser) eller omfatta alla utgivna frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Brev som har koppling till en kädn person eller familj eller kopplade till en viss plats (trakt) kan vara intressanta, liksom brev som censurerats. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev) är det många som intresserar sig för. Brev till utrikes destinationer (särskilt från andra halvan av 1800-talet) kan vara eftersökta. Här finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde nästan oavsett vilket land man samlar. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, också ingå i en posthistorisk samling.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.