Stämpelmärken, statliga (4)

×
Lot 3663
Utrop 1000 SEK
SEK
Lot 3663
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 3663 P
Utrop: 1000 SEK
Sweden. Revenues, lot 1811–1873. Nine, whereof four Ygberg Rdr ('R' in Facit) including the 20 Rdr! Some vertical folds.. Läs mer Sweden. Revenues, lot 1811–1873. Nine, whereof four Ygberg Rdr ('R' in Facit) including the 20 Rdr! Some vertical folds but F–VF condition overall. Ten Documentary´s No.1 affixed to four documents incl. 25 and 50 Rdr 1847 F–VF condition. Almost the entire lot is presented at www.philea.se. (19) Visa mindre
Lot 3664
Utrop 800 SEK
SEK
Lot 3664
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 3664 Ef
Utrop: 800 SEK
Sweden. Revenues, accumulation 1920–1950 in box. Local revenues "Lösen" Örebro, Stockholm, Södertälje, Karlstad och Kris.. Läs mer Sweden. Revenues, accumulation 1920–1950 in box. Local revenues "Lösen" Örebro, Stockholm, Södertälje, Karlstad och Kristinehamns Stad on documents. Please see a selection of scans at www.philea.se. Mostly good quality. (>100) Visa mindre
Lot 3665
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 3665
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 3665 Hb
Utrop: 500 SEK
Sweden. Revenues, accumulation 1800s. Charta sigillata, beläggningsstämplar. Album + box. Various denominations. Please.. Läs mer Sweden. Revenues, accumulation 1800s. Charta sigillata, beläggningsstämplar. Album + box. Various denominations. Please see a selection of scans at www.philea.se. (ca. 1000) Visa mindre
Lot 3666
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 3666
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 3666 A
Utrop: 400 SEK
Sweden. Revenues, accumulation 1900s in visir album. Revenue values up to 5000. On pieces from documents. Please see a s.. Läs mer Sweden. Revenues, accumulation 1900s in visir album. Revenue values up to 5000. On pieces from documents. Please see a selection of scans at www.philea.se. Mostly good quality. (ca. 400) Visa mindre

Bältesspännarmaterial är ett mycket brett samlingsområde. Gemensamt är att föremålen oftast har någon anknytning till transport av föremål från en plats till en annan, utgör en verifikation på betalning för en utförd tjänst av något slag, eller är en intäktskälla för en viss verksamhet.

Bältesspännarmaterial erbjuds nästan alltid i någon form på Phileas auktioner. Ibland är det hela avsnitt med sådant material på en auktion.

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Fraktmärken är egentligen kvitton på en betald transporttjänst. Det kan handla om järnvägstransport av paket, busstransport av paket, transport av mjölk till mejeri mm.

Privata lokalpostfrimärken är en kategori av bältesspännarmaterial men kan också ingå i en posthistorisk samling med huvudsakligen svenskt, eller annat, material.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.

Även dokument som beskriver en viss verksamhet, eller viss tjänst, kan utgöra bältesspännarmaterial. Kombinerat med brevmärken, avgiftsmärken, fraktmärken mm kan en sådan samling bli en fascinerande berättelse om en viss ort eller trakt.