DVI (9)

×
Lot 4202
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 4202
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 4202 P
Utrop: 400 SEK
Danish West Indies. Seal ★★, CHRISTMAS STAMPS 1911 Alexandrine and 1912 Landkort in full sheets-of 25. Danish West Indies. Seal ★★, CHRISTMAS STAMPS 1911 Alexandrine and 1912 Landkort in full sheets-of 25. Visa mindre
Lot 4203
Utrop 2500 SEK
SEK
Lot 4203
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 4203 P
Utrop: 2500 SEK
Danish West Indies. Mostly ★★. Collection 1866–1916 incl. dupl. and some shades. Containing e.g. F2, 8–9, 17, 38–39 and.. Läs mer Danish West Indies. Mostly ★★. Collection 1866–1916 incl. dupl. and some shades. Containing e.g. F2, 8–9, 17, 38–39 and L1-4 **, some blocks-of four, etc. The entire lot is presented at www.philea.se. Visa mindre
Lot 4221
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 4221
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 4221
Aktuellt bud: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Danish West Indies. Facit 38–40 ★★, 1905 S.t Tomas harbour SET (3). All with sheet margins. Very fine. SEK 2800 Danish West Indies. Facit 38–40 ★★, 1905 S.t Tomas harbour SET (3). All with sheet margins. Very fine. SEK 2800 Visa mindre
Lot 4222
Utrop 4000 SEK
SEK
Lot 4222
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 4222 P
Utrop: 4000 SEK
Danish West Indies. Collection ★★/★/⊙ 1866–1916 on leaves with stamp mounts. Mostly mint incl. some NH, F2 ¤, F3 no gum,.. Läs mer Danish West Indies. Collection ★★/★/⊙ 1866–1916 on leaves with stamp mounts. Mostly mint incl. some NH, F2 ¤, F3 no gum, F4 ¤ faults, Bi-coloured incl. F8 ** and 11 ** (2) and some shades, F13 no gum. F18 *, F2 * complete mint from 1900 with a few stamps NH, included is also 3 GB stamps cancelled St Thomas. Mostly good quality. (77) Visa mindre
Lot 4223
Utrop 600 SEK
SEK
Lot 4223
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 4223
Utrop: 600 SEK
Danish West Indies. Used 1873–1916. All different, e.g. F 5–6, 8, 10–11, 17, 20–21, 28, 38, L8. Mostly good quality. F SEK 7100 (26) Danish West Indies. Used 1873–1916. All different, e.g. F 5–6, 8, 10–11, 17, 20–21, 28, 38, L8. Mostly good quality. F SEK 7100 (26) Visa mindre
Lot 4224
Utrop 600 SEK
SEK
Lot 4224
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 4224 P
Utrop: 600 SEK
Danish West Indies. Collection ★★/★/⊙ 1866–1915 on leaves. With Christian IX, Fredrerik VIII and Christian X sets NH. Th.. Läs mer Danish West Indies. Collection ★★/★/⊙ 1866–1915 on leaves. With Christian IX, Fredrerik VIII and Christian X sets NH. The entire lot is presented at www.philea.se. Mostly good quality. (38) Visa mindre
Lot 4225
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 4225
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 4225
Utrop: 500 SEK
Danish West Indies. Used 1873–1916. All different, e.g. F 5–6, 8, 10–11, 20–21, 44, L8. Mostly good quality. F SEK 5574 (25) Danish West Indies. Used 1873–1916. All different, e.g. F 5–6, 8, 10–11, 20–21, 44, L8. Mostly good quality. F SEK 5574 (25) Visa mindre
Lot 4226
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 4226
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 4226
Utrop: 500 SEK
Danish West Indies. ★ 1872–1916. All different, e.g. F 3, 7, 13, 19–22, 23, 28, 49–56. Mostly good quality. F SEK 7005 (23) Danish West Indies. ★ 1872–1916. All different, e.g. F 3, 7, 13, 19–22, 23, 28, 49–56. Mostly good quality. F SEK 7005 (23) Visa mindre
Lot 4227
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 4227
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 4227 P
Utrop: 500 SEK
Danish West Indies. Collection ★★/★/⊙ mostly 1896–1916 on leaves. Incl. a few postage dues. The entire lot is presented.. Läs mer Danish West Indies. Collection ★★/★/⊙ mostly 1896–1916 on leaves. Incl. a few postage dues. The entire lot is presented at www.philea.se. Mostly good quality. (36) Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.