Fredrik I (1720–1751) (32)

Lot 272
Aktuellt bud: 80000 SEK
Lot 272

21 % köparprovision tillkommer

Lot 272
Resultat: 80000 SEK
Utrop: 30000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 30 var., 1 dukat 1744. 3,47 g. Stockholm. Sista årtalssiffran punsad på en 3:a. Vackert exe.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 30 var., 1 dukat 1744. 3,47 g. Stockholm. Sista årtalssiffran punsad på en 3:a. Vackert exemplar med fin guldpatina! RR. Ex Henrik Pripp, Ahlström auktion 29, nr 702. Ex J. W. Torngren, Bukowski auktion 103 (1896), nr 576. SG 40. 1+/01.
Description in ENGLISH: 1 dukat 1744.. 3.47 g. Stockholm. Last digit in date punched on a 3. Beautiful example with nice gold patina. RR. Ex Henrik Pripp, Ahlström auction 29, lot 702. Ex J. W. Torngren, Bukowski auction 103 (1896), lot 576. SG 40. Visa mindre
Lot 273
Aktuellt bud: 13000 SEK
Lot 273

Lot 273
Resultat: 13000 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 50a, 1/4 dukat 1730. 0,87 g. Stockholm. Tunna rispor. SG 69. 01. DESCRIPTION IN ENGLISH: 1/.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 50a, 1/4 dukat 1730. 0,87 g. Stockholm. Tunna rispor. SG 69. 01.
Description in ENGLISH: 1/4 dukat 1730.. 0.87 g. Stockholm. Thin scratches. SG 69. Visa mindre
Lot 274
Aktuellt bud: 8000 SEK
Lot 274

Lot 274
Resultat: 8000 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 60, 1 riksdaler 1723. 29,31 g. Stockholm. Vacker patina. Ex Karlskrona mynthandel april 200.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 60, 1 riksdaler 1723. 29,31 g. Stockholm. Vacker patina. Ex Karlskrona mynthandel april 2007. SMB 10. 1+/01.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1723.. 29.31 g. Stockholm. Beautiful patina. Ex Karlskrona Mynthandel April 2007. SMB 10. Visa mindre
Lot 275
Utrop 10000 SEK
Lot 275

Lot 275
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 63a, 1 riksdaler 1726. 28,87 g. Stockholm. Gravörsignum h. Under mästergravören Johann Carl.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 63a, 1 riksdaler 1726. 28,87 g. Stockholm. Gravörsignum h. Under mästergravören Johann Carl Hedlingers (1691-1771) resa till Italien 1726-1728 fick hans skicklige lärling Daniel Haesling (1707-1746) ta över gravörssysslan vid Myntet i Stockholm. Vi finner således ett litet gravörsignum "h" på vissa av hans alster. Små kantskador. Vacker patina. SMB 13. 1/1+.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1726.. 28.87 g. Stockholm. Engraver signature h. During master engraver Johann Carl Hedlinger's (1691-1771) travel to Italy 1726-1728 his skilled apprentice Daniel Haesling (1707-1746) took over the necessary engraving at the Royal Mint in Stockholm. Thus we can see a small engraver signature "h" on some of his work. Minor edge damage. Vacker patina. SMB 13. Visa mindre
Lot 276
Aktuellt bud: 21500 SEK
Lot 276

Lot 276
Resultat: 21500 SEK
Utrop: 12000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 65, 1 riksdaler 1727. 29,45 g. Stockholm. Dubbelporträtt. Ettårstyp. Vacker patina med viss.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 65, 1 riksdaler 1727. 29,45 g. Stockholm. Dubbelporträtt. Ettårstyp. Vacker patina med viss stämpelglans på frånsidan. Ex Lunds mynthandel lagerlista 42. SMB 26. 1+)(1+/01.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1727.. 29.45 g. Stockholm. One year type with portrait of Queen and King. Beautiful patina with some lustre remaining on reverse. Ex Lunds Mynthandel stock list 42. SMB 26. Visa mindre
Lot 277
Aktuellt bud: 18000 SEK
Lot 277

Lot 277
Resultat: 18000 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 67b, 1 riksdaler 1730. 28,98 g. Stockholm. Utan gravörsignum. Vacker patina. R. Ex Ottar Er.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 67b, 1 riksdaler 1730. 28,98 g. Stockholm. Utan gravörsignum. Vacker patina. R. Ex Ottar Ertzeid 2018, Misab auktion 28, nr 738. Ex Julius Hagander, del 4 (2012), Künker auktion 219, nr 7118. Ex Jan Andersson 1991. SMB 20. 1+/01)(1+.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1730.. 28.98 g. Stockholm. Without engraver signature. Beautiful patina. R. Ex Ottar Ertzeid 2018, Misab auction 28, lot 738. Ex Julius Hagander, part 4 (2012), Künker auction 219, lot 7118. Ex Jan Andersson 1991. SMB 20. Visa mindre
Lot 278
Aktuellt bud: 24500 SEK
Lot 278

Lot 278
Resultat: 24500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM -, 1 riksdaler 1732. 29.00 g. Stockholm. Liten stampskada och repa på frånsidan. R. Ex Hirs.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM -, 1 riksdaler 1732. 29.00 g. Stockholm. Liten stampskada och repa på frånsidan. R. Ex Hirsch auktion 3, nr 238. SMB 38. 01.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1732.. 29.00 g. Stockholm. Small die damage and scratch on reverse. R. Ex Hirsch auction 3, lot 238. SMB 38. Visa mindre
Lot 279
Aktuellt bud: 23000 SEK
Lot 279

Lot 279
Resultat: 23000 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SMB 39, 1 riksdaler 1733. 29,04 g. Stockholm. Varianten med lång söm på bröstharnesket. Sista.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SMB 39, 1 riksdaler 1733. 29,04 g. Stockholm. Varianten med lång söm på bröstharnesket. Sista årtalssiffran punsad på en 2:a. Ex Sten Törngren, Spink auktion maj 2000, nr 1124. I auktionskatalogen anges proveniensen "Oldenburg". 1+/01.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1733.. 29.04 g. Stockholm. Variety with long seam on chest harnesk. The last digit in the date is punched on a 2. Ex Sten Törngren, Spink auction May 2000, lot 1124. In the auction catalogue the provenance is quoted as "Oldenburg". Visa mindre
Lot 280
Aktuellt bud: 70000 SEK
Lot 280

Lot 280
Resultat: 70000 SEK
Utrop: 25000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 74, 1 riksdaler 1734. 29,34 g. Stockholm. Vi känner till sex exemplar, utöver det här utbju.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 74, 1 riksdaler 1734. 29,34 g. Stockholm. Vi känner till sex exemplar, utöver det här utbjudna, i privat ägo, varav detta anses vara det näst vackraste! Vacker patina. RR. Ex P. Hellström. Ex C. G. Hesselblad specialoffert 30 september 1959. SMB 40. 1+/01.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1734.. 29.34 g. Stockholm. In addition to this example we know of a further six in private hands, of which this is the second best! Attractive patina. RR. Ex P. Hellström. Ex C. G. Hesselblad special offer 30 September 1959. SMB 40. Visa mindre
Lot 281
Aktuellt bud: 41000 SEK
Lot 281

Lot 281
Resultat: 41000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 75, 1 riksdaler 1735. 28,62 g. Stockholm. Vacker patina. R. Ex P. Hellström, Ahlström aukti.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 75, 1 riksdaler 1735. 28,62 g. Stockholm. Vacker patina. R. Ex P. Hellström, Ahlström auktion 63, nr 755. Ex C. G. Hesselblad specialoffert 26 september 1961. SMB 41. 1+.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1735.. 28.62 g. Stockholm. Attractive patina. R. Ex P. Hellström, Ahlström auction 63, lot 755. Ex C. G. Hesselblad special offer 26 September 1961. SMB 41. Visa mindre
Lot 282
Aktuellt bud: 30000 SEK
Lot 282

Lot 282
Resultat: 30000 SEK
Utrop: 12000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 77, 1 riksdaler 1737. 29,41 g. Stockholm. Mycket vackert exemplar med större delen av den u.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 77, 1 riksdaler 1737. 29,41 g. Stockholm. Mycket vackert exemplar med större delen av den ursprungliga stämpelglansen bevarad. R. SMB 43. 01.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1737.. 29.41 g. Stockholm. Very beautiful example with most part of lustre preserved. R. SMB 43. Visa mindre
Lot 283
Aktuellt bud: 13000 SEK
Lot 283

Lot 283
Resultat: 13000 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 79, 1 riksdaler 1738. 29,26 g. Stockholm. Mm HM. Små, obetydliga kantskador. Vacker patina... Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 79, 1 riksdaler 1738. 29,26 g. Stockholm. Mm HM. Små, obetydliga kantskador. Vacker patina. Detta exemplar ett av de vackraste från året. R. Ex Sten Törngren, Spink auktion maj 2000, nr 1135. SMB 49. 1+.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1738.. 29.26 g. Stockholm. Mint mark HM. Small, insignificant edge damage. Attractive patina. This example should be one of the most attractive of the date. R. Ex Sten Törngren, Spink auction May 2000, lot 1135. SMB 49. Visa mindre
Lot 284
Aktuellt bud: 6800 SEK
Lot 284

Lot 284
Resultat: 6800 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 82, 1 riksdaler 1741. 29,39 g. Stockholm. Varianten med nitar på bröstharnesket. SMB 52. 1/.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 82, 1 riksdaler 1741. 29,39 g. Stockholm. Varianten med nitar på bröstharnesket. SMB 52. 1/1+.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1741.. 29.39 g. Stockholm. Variety with nails on the chest harness. SMB 52. Visa mindre
Lot 285
Aktuellt bud: 8600 SEK
Lot 285

Lot 285
Resultat: 8600 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 86, 1 riksdaler 1746. 29,13 g.Stockholm. Åtsidan med minimala repor annars ett vackert exem.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 86, 1 riksdaler 1746. 29,13 g.Stockholm. Åtsidan med minimala repor annars ett vackert exemplar med hygglig patina. SMB 57. 1+)(1+/01.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1746.. 29.13 g. Stockholm. Obverse with minor scratches, else and appealing example with nice patina. SMB 57. Visa mindre
Lot 286
Aktuellt bud: 6400 SEK
Lot 286

Lot 286
Resultat: 6400 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 88, 1 riksdaler 1748. 29,38 g. Stockholm. Liten repa i höger fält på åtsidan. SMB 59. 1+. D.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 88, 1 riksdaler 1748. 29,38 g. Stockholm. Liten repa i höger fält på åtsidan. SMB 59. 1+.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1748. 29.38 g. Stockholm. Small scratch in obverse right field. SMB 59. Visa mindre
Lot 287
Aktuellt bud: 80000 SEK
Lot 287

Lot 287
Resultat: 80000 SEK
Utrop: 50000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 89, 1 riksdaler 1748. 28,96 g. Stockholm. Serafimerriksdaler. Ettårstyp. R. Ex Bonde på Eri.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 89, 1 riksdaler 1748. 28,96 g. Stockholm. Serafimerriksdaler. Ettårstyp. R. Ex Bonde på Ericsberg auktion 1, nr 600. SMB 61. Serafimerriksdalern 1748 är en udda fågel på den svenska numismatiska himlen. Typen är en av väldigt få mynt som bär ett datum - nämligen "D. 17 APR. 1748". Det är emellertid inte datumet då serafimerorden instiftades, vilket ibland felaktigt har angetts. Detta skedde nämligen efter ett skriftligt initiativ författat av riksrådet Anders Johan von Höpken i slutet av år 1747 och signerat av arkitekten Carl Hårleman. Godkännandet ägde rum den 23 februari 1748 av konungen. Den 17 april 1748 avser i stället konungens födelsedag, enligt den gregorianska tideräkningen, och det var det datumet som den första historiska dubbningen av serafimerriddare skulle äga rum. Men, allt blir inte som planerat. På grund av Fredrik I:s vacklande hälsa var man tvunget att skjuta på högtidligheten till dagen efter - den 18 april! De första att bli dubbade var riksråden, presidenten i Kommerskollegium och två generaler, inalles 24 personer. Därtill skall läggas konungen själv, arvfursten Adolf Fredrik samt slutligen den blott 2-årige prins Gustav (III). I samband med ordens införande hade riksrådet att ta ställning till ett projekt som syftade till att hugfästa minnet av Serafimerordens införande med ett speciellt riksdalermynt. Det noterades då att vid den senaste riksdalermyntningen hade ett hundratal myntplantsar icke använts. Vid granskning av de färdiga mynten jämfört med ordensstatuterna hade man nämligen funnit att frånsidans riksvapen borde omslutas av Serafimerordens kedja och därför tillfälligt avbrutit myntningen. Riksrådet Carl Fredrik Piper beslöt därför att en ny stamp till frånsidan skulle graveras med ordenskedjan som datumet 17 april 1748. Myntningen ägde rum vid två tillfällen. I juni 1748 och i januari 1749. Vid det första tillfället slogs 100 stycken riksdalrar och vid det andra 109 stycken. Det har visat sig att man vid de två präglingstillfällena använt sig av olika stampar. Den serafimerriksdaler som ingår i denna samling är präglad med de senare stamparna i januari 1749. Till sist kan noteras att storsamlaren Gunnar Ekström saknade denna väsentliga mynttyp i sin fantastiska samling! Lästips: B. Hemmingssons artikel "1748 års serafimermynt" i SNT mars 2012. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 1 riksdaler 1748. 28.96 g. Stockholm. Seraphim riksdaler. One year type. R. Ex Bonde auction 1, lot 600. SMB 61. The so called Seraphim riksdaler of 1748 is an unusual creature in Swedish numismatics. The type is one of very few that have a date, namely "D. 17 APR. 1748". In conjunction with the first award ceremony of the Order of the Seraphim, the Council of the realm had to make a decision regarding a riksdaler coinage to commemorate the event. It was then noted that from the previous coinage of riksdalers, there were about 100 unused planchets. Upon inspection of the struck coinage compared with the Statutes of the Order it could be seen that the Coat-of-Arms on the reverse should enclosed by the chain of the Order of the Seraphim and thus the minting was temporarily stopped. Council of the Realm Carl Fredrik Piper made the decision to engrave a new reverse die. Thus the coinage happened twice, in June 1748 and with the new die, in January 1749. On the first occasion, 100 riksdalers were minted, and on the second occasion 109 pcs minted. The herewith presented example of the Seraphim riksdaler is from the dies used in January 1749. At last we can note that even the well reknowned collector Gunnar Ekström was missing this important type coin in his collection! Further reading: Article by B. Hemmingsson "1748 års serafimermynt" published in SNT (Swedish Numismatic Newspaper) March 2012. Visa mindre
Lot 288
Aktuellt bud: 14500 SEK
Lot 288

Lot 288
Resultat: 14500 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 90, 1 riksdaler 1750. 29,10 g. Stockholm. Vacker patina. SMB 63. 1+/01. DESCRIPTION IN ENGL.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 90, 1 riksdaler 1750. 29,10 g. Stockholm. Vacker patina. SMB 63. 1+/01.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1750. 29.10 g. Stockholm. Beautiful patina. SMB 63. Visa mindre
Lot 289
Aktuellt bud: 7400 SEK
Lot 289

Lot 289
Resultat: 7400 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 90, 1 riksdaler 1750. 29,21 g. Stockholm. SMB 63. 1/1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 1 riksdaler.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 90, 1 riksdaler 1750. 29,21 g. Stockholm. SMB 63. 1/1+.
Description in ENGLISH: 1 riksdaler 1750.. 29.21 g. Stockholm. SMB 63. Visa mindre
Lot 290
Aktuellt bud: 21000 SEK
Lot 290

Lot 290
Resultat: 21000 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 96a, ½ riksdaler 1726. 14,40 g. Stockholm. Liten rispa. RR. Ex Bonde på Ericsberg auktion 6.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 96a, ½ riksdaler 1726. 14,40 g. Stockholm. Liten rispa. RR. Ex Bonde på Ericsberg auktion 6, nr 370. Ex Quensel 1918, Ex J. F. H. Oldenburg 1899, H. Bukowski auktion 119, nr 3495. SMB 71. 1+.
Description in ENGLISH: ½ riksdaler 1726.. 14.40 g. Stockholm. Small scratch. RR. Ex Bonde auction 6, lot 370. Ex Quensel 1918, Ex J. F. H. Oldenburg 1899, H. Bukowski auction 119, lot 3495. SMB 71. Visa mindre
Lot 291
Aktuellt bud: 31000 SEK
Lot 291

Lot 291
Resultat: 31000 SEK
Utrop: 12000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 98, ½ riksdaler 1734. 14,59 g. Stockholm. Ettårstyp. Plantsfel vid kanten på åtsidan klocka.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 98, ½ riksdaler 1734. 14,59 g. Stockholm. Ettårstyp. Plantsfel vid kanten på åtsidan klockan 10. Trots att myntet är lätt rengjort tillhör det ändå årets toppkvintett. R. Ex Hamrin & Svahn lagerlista 19 (2001). SMB 74. 01.
Description in ENGLISH: ½ riksdaler 1734.. 14.59 g. Stockholm. One year type. Planchet flaw at edge on reverse at 10 o'clock. Despite some minor cleaning, and attravtive high grade example among the finest known. R. Ex Hamrin & Svahn stock list 19 (2001). SMB 74. Visa mindre
Lot 292
Aktuellt bud: 9000 SEK
Lot 292

Lot 292
Resultat: 9000 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 100, ½ riksdaler 1750. 14,16 g. Stockholm. Ettårstyp. Rispor på frånsidan. Vacker patina. S.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 100, ½ riksdaler 1750. 14,16 g. Stockholm. Ettårstyp. Rispor på frånsidan. Vacker patina. SMB 76. 1+/01.
Description in ENGLISH: ½ riksdaler 1750.. 14.16 g. Stockholm. One year type. Minor scratched on reverse. Beautiful patina. SMB 76. Visa mindre
Lot 293
Aktuellt bud: 4800 SEK
Lot 293

Lot 293
Resultat: 4800 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 102, 1/4 riksdaler 1724. 7,51 g. Stockholm. Vacker patina. SMB 78. 1/1+. DESCRIPTION IN ENG.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 102, 1/4 riksdaler 1724. 7,51 g. Stockholm. Vacker patina. SMB 78. 1/1+.
Description in ENGLISH: 1/4 riksdaler 1724.. 7.51 g. Stockholm. Appealing patina. SMB 78. Visa mindre
Lot 294
Aktuellt bud: 43000 SEK
Lot 294

Lot 294
Resultat: 43000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 105b, 1/4 riksdaler 1748. 7,38 g. Stockholm. Ettårstyp. Serafimer. Gravörsignerad DF under.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 105b, 1/4 riksdaler 1748. 7,38 g. Stockholm. Ettårstyp. Serafimer. Gravörsignerad DF under porträttet. Tio patriarkalkors i ordenskedjan. Detta är avgjort den mest sällsynta av de tre varianterna som förekommer av denna trevliga ettårstyp. Cirka tio exemplar lär finnas i privat ägo. Tilltalande exemplar. RR. Ex Misab auktion 33, nr 271. SMB 82. 1+/01.
Description in ENGLISH: 1/4 riksdaler 1748.. 7.38 g. Stockholm. One year type with seraphims. Engraver signature DF under portrait and ten Patriarchal crosses. This is most decidedly the most scarce of the three different varieties of this attractive one year type. Approximately ten examples in private hands. Appealing example. RR. Ex Misab auction 33, lot 271. SMB 82. Visa mindre
Lot 295
Aktuellt bud: 7400 SEK
Lot 295

Lot 295
Resultat: 7400 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 105c, 1/4 riksdaler 1748. 7,20 g. Stockholm. Ettårstyp. Serafimer. Varianten med mm DF och.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 105c, 1/4 riksdaler 1748. 7,20 g. Stockholm. Ettårstyp. Serafimer. Varianten med mm DF och åtta patriarkalkors. Vacker, mörk patina. R. Ex Sten Törngren, Spink auktion maj 2000, nr 1159. Ex Signe Stevelius, Malmö. SMB 83. 1+.
Description in ENGLISH: 1/4 riksdaler 1748.. 7.20 g. Stockholm. One year type with seraphims. Variety with engraver signature DF and eight Patriarchial crosses. Beautiful, dark patine. R. Ex Sten Törngren, Spink auction May 2000, lot 1159. Ex Signe Stevelius, Malmö. SMB 83. Visa mindre
Lot 296
Aktuellt bud: 46000 SEK
Lot 296

Lot 296
Resultat: 46000 SEK
Utrop: 25000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 108, 4 mark 1732. 20,57 g. Stockholm. Ettårstyp. Vi känner till fem exemplar, utöver det hä.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 108, 4 mark 1732. 20,57 g. Stockholm. Ettårstyp. Vi känner till fem exemplar, utöver det här utbjudna, i privat ägo. RR. Ex Misab auktion 5, nr 1074. Ex Hirsch auktion 5, nr 241 (klassad 01). Ex Israël Berghman. Ex L. E. Bruun 1914, nr 1896. Ex J. F. H. Oldenburg 1899, H. Bukowski auktion 119, nr 3511. SMB 86. 1+.
Description in ENGLISH: 4 mark 1732.. 20.57 g. Stockholm. One year type. In addition to the herewith offered example, we know of five additional examples in private hands. RR. Ex Misab auction 5, lot 1074. Ex Hirsch auction 5, lot 241 (graded 01). Ex Israël Berghman. Ex L. E. Bruun 1914, lot 1896. Ex J. F. H. Oldenburg 1899, H. Bukowski auction 119, lot 3511. SMB 86. Visa mindre
Lot 297
Aktuellt bud: 7000 SEK
Lot 297

Lot 297
Resultat: 7000 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 112, 2 mark 1721. 10,34 g. Stockholm. Lätt rengjord, rispor och liten skada till höger om f.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 112, 2 mark 1721. 10,34 g. Stockholm. Lätt rengjord, rispor och liten skada till höger om frånsidans krona. SMB 91. 1/1+.
Description in ENGLISH: 2 mark 1721.. 10.34 g. Stockholm. Lightly cleaned, minor scratches and small damage to the right of reverse crown. SMB 91. Visa mindre
Lot 298
Aktuellt bud: 16500 SEK
Lot 298

Lot 298
Resultat: 16500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 117, 2 mark 1736. 10,22 g. Stockholm. Vackert exemplar. RR. Ex Misab auktion 5, nr 1076. SM.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 117, 2 mark 1736. 10,22 g. Stockholm. Vackert exemplar. RR. Ex Misab auktion 5, nr 1076. SMB 102. 1+/01.
Description in ENGLISH: 2 mark 1736.. 10.22 g. Stockholm. Beautiful example. RR. Ex Misab auction 5, lot 1076. SMB 102. Visa mindre
Lot 299
Aktuellt bud: 20500 SEK
Lot 299

Lot 299
Resultat: 20500 SEK
Utrop: 12000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 118, 2 mark 1737. 10,32 g. Stockholm. Ettårstyp. Rengjord och något svagpräglad annars ett.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 118, 2 mark 1737. 10,32 g. Stockholm. Ettårstyp. Rengjord och något svagpräglad annars ett mycket bra exemplar. R. Ex Karlskrona mynthandel 2016. Ex Aurum auktion 7, nr 254. Ex Per Hellström, Ahlström auktion 63, nr 772. Ex Hirsch lagerlista 38 (1964). SMB 104. 1+/01.
Description in ENGLISH: 2 mark 1737.. 10.32 g. Stockholm. One year type. Cleaned and somewhat weakly struck, else a very nice example. R. Ex Karlskrona Mynthandel 2016. Ex Aurum auction 7, lot 254. Ex Per Hellström, Ahlström auction 63, lot 772. Ex Hirsch stock list 38 (1964). SMB 104. Visa mindre
Lot 300
Aktuellt bud: 2800 SEK
Lot 300

Lot 300
Resultat: 2800 SEK
Utrop: 700 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 127, 10 öre 1745. 7,13 g. Stockholm. Sista årtalssiffran punsad på en 4:a. Rengjord. Stämpe.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 127, 10 öre 1745. 7,13 g. Stockholm. Sista årtalssiffran punsad på en 4:a. Rengjord. Stämpelglans. SMB 117. 01.
Description in ENGLISH: 10 öre 1745.. 7.13 g. Stockholm. Last digit in date struck on a 4. Cleaned. Much lustre. SMB 117. Visa mindre
Lot 301
Aktuellt bud: 1000 SEK
Lot 301

Lot 301
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 131, 5 öre 1725. 3,30 g. Stockholm. Ettårstyp. Utan mm. Lätt rengjord. SMB 124. 1+. DESCRIP.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 131, 5 öre 1725. 3,30 g. Stockholm. Ettårstyp. Utan mm. Lätt rengjord. SMB 124. 1+.
Description in ENGLISH: 5 öre 1725.. 3.30 g. Stockholm. One year type. Without mint mark. Lightly cleaned. SMB 124. Visa mindre
Lot 302
Aktuellt bud: 3700 SEK
Lot 302

Lot 302
Resultat: 3700 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 136 och 150., 5 öre 1733, 1748. 3,55 g, 3,31 g. Lot om 2 st. mynt. Diverse skador kan förek.. Läs mer Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 136 och 150., 5 öre 1733, 1748. 3,55 g, 3,31 g. Lot om 2 st. mynt. Diverse skador kan förekomma. 5 öre 1748 (R) är ex Misab auktion 12. SMB 133 och 153. VK.
Description in ENGLISH: 5 öre 1733, 1748.. 3.55 g and 3.31 g respectively. Lot of 2 coins. Damage may be present. 5 öre 1748 (R) is Ex Misab auction 12. SMB 133 och 153. Visa mindre
Lot 303
Aktuellt bud: 18500 SEK
Lot 303

Lot 303
Resultat: 18500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 191, 4 daler SM (plåtmynt) 1728. 2987 g. Avesta. SMB 205. 1+. Mynt, Sverige. Fredrik I, SM 191, 4 daler SM (plåtmynt) 1728. 2987 g. Avesta. SMB 205. 1+. Visa mindre