Karl, riksföreståndare (1598–1604) (11)

Lot 90
Aktuellt bud: 74000 SEK
Lot 90

21 % köparprovision tillkommer

Lot 90
Resultat: 74000 SEK
Utrop: 50000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 7, 1 daler 1599. 28,25 g. Stockholm. Dalrarna 1598-1600 är de enda reguljära i.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 7, 1 daler 1599. 28,25 g. Stockholm. Dalrarna 1598-1600 är de enda reguljära i den svenska mynthistorien som saknar konungens bild! De brukar benämnas interregnum-dalrar och är alla alltifrån mycket sällsynta till extremt sällsynta. Vacker patina. R. SMB 7. 1+.
Description in ENGLISH: 1 daler 1599.. 28.25 g. Stockholm. The daler coins of 1598-1600 are the only regular coinage in Swedish numismatic history not to bear the portrait of the King. They are often called Interregnum dalers and are all scarce to extremely rare in private hands. Beautiful patina. R. SMB 7. Visa mindre
Lot 91
Aktuellt bud: 155000 SEK
Lot 91

Lot 91
Resultat: 155000 SEK
Utrop: 75000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 8, 1 daler 1600. 27,83 g. Stockholm. Ettårstyp. Troligen varit monterad, repor.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 8, 1 daler 1600. 27,83 g. Stockholm. Ettårstyp. Troligen varit monterad, repor och litet hål på randen samt något korroderad. RRRR. Ex Sven Svensson (SS 1643), SNF auktion 150, nr 29, november 2005. SMB 8. Av denna extremt sällsynta ettårstyp känner vi endast till ett tillgängligt exemplar utöver det här utbjudna! Det rör sig om Julius Haganders exemplar, Künker auktion 185, nr 6014. Till dessa skall läggas ett tredje som förvaras i det privatägda Avesta myntmuseum. Det här utbjudna exemplaret har varit utställt i Kungl. myntkabinettets tidigare lokaler på Narvavägen i Stockholm. Dessvärre valde/tvingades myntkabinettet för några år sedan lämna sina utmärkta lokaler i det egna huset på Slottsbacken mitt emot Kungliga slottet. I dag har man ånyo sina utställningar och magasin i museikonglomeratet Statens Historiska Museers lokaler. 1/1+.
Description in ENGLISH: 1 daler 1600.. 27.83 g. Stockholm. One year type. Has probably been mounted; scratches and a small hole on the rim, somewhat corroded. RRRR. Ex Sven Svensson (SS 1643), SNF auction 150, lot 29, November 2005. SMB 8. Of this extremely rare one year type we know of only two examples in private hands. The presently offered example, and the example of Julius Hagander sold at Künker auction 185, lot 6014. One further example is at the privately owned Avesta Coin Museum. The currently offered example has previously been exhibited at the Royal Coin Cabinet of Sweden. Visa mindre
Lot 92
Aktuellt bud: 60000 SEK
Lot 92

Lot 92
Resultat: 60000 SEK
Utrop: 50000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 10, 1 daler 1603. 28,90 g. Stockholm. Vackert exemplar. Viss bevarad stämpelgl.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 10, 1 daler 1603. 28,90 g. Stockholm. Vackert exemplar. Viss bevarad stämpelglans i skyddade partier. SMB 11. 1+/01.
Description in ENGLISH: 1 daler 1603.. 28.90 g. Stockholm. Beautiful example with some remaining lustre in shielded areas. SMB 11. Visa mindre
Lot 93
Aktuellt bud: 68000 SEK
Lot 93

Lot 93
Resultat: 68000 SEK
Utrop: 25000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 15, ¼ daler 1600. 7,04 g. Stockholm. Något ojämn och ytskador på frånsidan, an.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 15, ¼ daler 1600. 7,04 g. Stockholm. Något ojämn och ytskador på frånsidan, annars ett välpräglat exemplar. RRR. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden part I, 1989, nr 427). Ex C-O. Algård 1977, J. Pedersen auktion mars 1977, nr 66. Ex Hjalmar Wennerth 1967, Hirsch lagerlista 51, nr 146a. Ex L. Grabow Münzhandlung, Rostock, 11 december 1935. SMB 18. Hertig Karls vackra och något säregna mynt med porträtt under riksföreståndartiden tillskrivs gravören Josias Lemnius. Hans Menzinsky skriver i sitt corpusverk om Karl IX:s mynthistoria i volym II, sid. 68 att han undersökt 13 exemplar. Av detta kan vi anta att ca 5 stycken bör befinna sig i privat ägo. 1+.
Description in ENGLISH: ¼ daler 1600.. 7.04 g. Stockholm. Somewhat uneven flan, surface damage on reverse, else a well struck example. RRR. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden part I, 1989, lot 427). Ex C-O. Algård 1977, J. Pedersen auction March 1977, lot 66. Ex Hjalmar Wennerth 1967, Hirsch stock list 51, lot 146a. Ex L. Grabow Münzhandlung, Rostock, 11 December 1935. SMB 18. Duke Karl's beautiful and somewhat peculiar coinage with portraits during the time as Regent is attributed to engraver Josias Lemnius. Hans Menzinsky writes in his corpus on the coinage of Karl IX volume II, p. 68 that he has examined 13 examples. Of these about 5 pcs should be in private hands. Visa mindre
Lot 94
Aktuellt bud: 19500 SEK
Lot 94

Lot 94
Resultat: 19500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 18, 4 öre 1602. 4,66 g. Stockholm. Små plantsfel. R. Ex Ulf Nordlind auktion n.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 18, 4 öre 1602. 4,66 g. Stockholm. Små plantsfel. R. Ex Ulf Nordlind auktion november 2006, nr 174. SMB 21. 1+.
Description in ENGLISH: 4 öre 1602.. 4.66 g. Stockholm. Small planchet flaws. R. Ex Ulf Nordlind auction November 2006, lot 174. SMB 21. Visa mindre
Lot 95
Aktuellt bud: 33000 SEK
Lot 95

Lot 95
Resultat: 33000 SEK
Utrop: 20000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 20, 2 öre 1602. 2,74 g. Stockholm. Ettårstyp. Ett ovanligt välbevarat exemplar.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 20, 2 öre 1602. 2,74 g. Stockholm. Ettårstyp. Ett ovanligt välbevarat exemplar med vacker grå patina. R. Ex P. Hellström 1995. Ex Sven Svensson (SS 1655), SNF auktion december 1964, nr 205. SMB 24. 1+)(1+/01.
Description in ENGLISH: 2 öre 1602.. 2.74 g. Stockholm. One year type. An unusually well preserved example with appealing grey patina. R. Ex P. Hellström 1995. Ex Sven Svensson (SS 1655), SNF auction December 1964, lot 205. SMB 24. Visa mindre
Lot 96
Aktuellt bud: 3900 SEK
Lot 96

Lot 96
Resultat: 3900 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 23, 1 öre 1601. 2,15 g. Stockholm. Liten kantskada. Vacker patina. R. Ex Ulf N.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 23, 1 öre 1601. 2,15 g. Stockholm. Liten kantskada. Vacker patina. R. Ex Ulf Nordlind mynthandel augusti 2001. SMB 27. 1+.
Description in ENGLISH: 1 öre 1601.. 2.15 g. Stockholm. Minor edge damage. Beautiful patina. R. Ex Ulf Nordlind Mynthandel August 2001. SMB 27. Visa mindre
Lot 97
Aktuellt bud: 14500 SEK
Lot 97

Lot 97
Resultat: 14500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 24, 1 öre 1602. 2,71 g. Stockholm. I samband med förra försäljningen beskrevs.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 24, 1 öre 1602. 2,71 g. Stockholm. I samband med förra försäljningen beskrevs detta vackra mynt som det möjligen bäst bevarade exemplaret! Ett ovanligt välbevarat exemplar med vacker patina. RR. Ex Misab auktion 10, nr 713. Ex Ahlström auktion 50, nr 247. Ex L. E. Bruun 1914, nr 665. Detta exemplar avbildat i SM. SMB 28. 1+/01)(01.
Description in ENGLISH: 1 öre 1602.. 2.71 g. Stockholm. An unusually well preserved example with beautiful patina. In conjunction with the previous sale of this coin it was described as possibly the best preserved example! RR. Ex Misab auction 10, lot 713. Ex Ahlström auction 50, lot 247. Ex L. E. Bruun 1914, lot 665. This example pictured in SM. SMB 28. Visa mindre
Lot 98
Aktuellt bud: 1500 SEK
Lot 98

Lot 98
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 28, ½ öre 1600. 1,45 g. Stockholm. Vacker patina. SMB 34. 1+. DESCRIPTION IN E.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 28, ½ öre 1600. 1,45 g. Stockholm. Vacker patina. SMB 34. 1+.
Description in ENGLISH: ½ öre 1600.. 1.45 g. Stockholm. Appealing patina. SMB 34. Visa mindre
Lot 99
Aktuellt bud: 2000 SEK
Lot 99

Lot 99
Resultat: 2000 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 29, ½ öre 1601. 1,52 g. Stockholm. Korrosionsfläckar. Stämpelglans. SMB 36. 01.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 29, ½ öre 1601. 1,52 g. Stockholm. Korrosionsfläckar. Stämpelglans. SMB 36. 01.
Description in ENGLISH: ½ öre 1601.. 1.52 g. Stockholm. Small corrosion spots. Much lustre with some mirror-like surfaces. SMB 36. Visa mindre
Lot 100
Aktuellt bud: 2400 SEK
Lot 100

Lot 100
Resultat: 2400 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 31a, 1 fyrk 1601. 1,20 g. Stockholm. Med stora sveakronor. Vacker patina. Stäm.. Läs mer Mynt, Sverige. Karl, Riksföreståndare, SM 31a, 1 fyrk 1601. 1,20 g. Stockholm. Med stora sveakronor. Vacker patina. Stämpelglans. SMB 39. 01.
Description in ENGLISH: 1 fyrk 1601.. 1.20 g. Stockholm. Large Crowns of Svea. Beautiful patina. Much lustre. SMB 39. Visa mindre