Erik XIV (1560–1568) (14)

Lot 39
Aktuellt bud: 27000 SEK
Lot 39

21 % köparprovision tillkommer

Lot 39
Resultat: 27000 SEK
Utrop: 20000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 15, 3 mark 1562. 29,43 g. Stockholm. Ettårstyp. Rispor, varit infattad. R. SMB 19. 3- och 1½.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 15, 3 mark 1562. 29,43 g. Stockholm. Ettårstyp. Rispor, varit infattad. R. SMB 19. 3- och 1½ mark 1562 som antas avbilda Älvsborg är en av de allra tidigaste landskapsbilderna på europeiska mynt! Det sägs att konungen själv kan ha utfört skissen som ligger till grund för myntets design. Jämför bl.a. L. O. Lagerqvist och L-I. Jönsson i uppsatsen "Erik XIV:s mynt med göteborgsmotiv", Göteborg 1975 och L-I. Jönssons arbete "Mynten med Älvsborg", Göteborg 1976. 1/1+.
Description in ENGLISH: 3 mark 1562.. 29.43 g. Stockholm. One year type. Scratches, has been mounted/enclosed. R. SMB 19. 3- and 1½ mark 1562 which are assumed to depict Älvsborg fortress are one of the first European coins with a city view. It is reported that the King himself may have made the draft for the design. Please see further reading in e.g. L. O. Lagerqvist and L-I. Jönssons essays "Erik XIV:s mynt med göteborgsmotiv" (Erik XIV coinage with Gothenburg motif), Göteborg 1975 and L-I. Jönssons work "Mynten med Älvsborg" (The coins depicting Älvsborg), Göteborg 1976. Visa mindre
Lot 40
Aktuellt bud: 13000 SEK
Lot 40

Lot 40
Resultat: 13000 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 17, 2 mark 1563. 21,71 g. Stockholm. Typ med sveakronor i frånsidans riksvapen. Rispor och o.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 17, 2 mark 1563. 21,71 g. Stockholm. Typ med sveakronor i frånsidans riksvapen. Rispor och obetydlig fläck annars ett vackert exemplar med mörk patina. SMB 26. 1+/01.
Description in ENGLISH: 2 mark 1563.. 21.71 g. Stockholm. Type with Crowns of Svea in reverse Coat-of-Arms. Minor scratches and insignificant spot, else a beautiful example with dark patina. SMB 26. Visa mindre
Lot 41
Aktuellt bud: 16500 SEK
Lot 41

Lot 41
Resultat: 16500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 18, 2 mark 1565. 23,50 g. Stockholm. Typ med de danska leoparderna i frånsidans riksvapen. R.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 18, 2 mark 1565. 23,50 g. Stockholm. Typ med de danska leoparderna i frånsidans riksvapen. Repor på randen och lätt korroderad. RR. SMB 27. Den danske kungen Fredrik II:s bror Magnus försökte år 1560 att erövra Estland men drevs tillbaka av ryssarna. Tallinn sökte därför och fick beskydd av svenskarna under konung Erik XIV. Därefter erbjöds Magnus att bli länsherre med Estland som förläning - naturligtvis mot en ersättning om runda 40 000 daler årligen. Detta erbjudande föll dock inte i god jord och som svar förbjöd Erik XIV all handel med ryska varor i utskeppningsstaden Narva. Kung Erik krävde att denna handel skulle ske över de av svenskar kontrollerade städerna Viborg och Tallinn. Danskarna å sin sida kunde inte acceptera att handeln i Finska viken skedde under svensk kontroll - och beskattning. Detta blev upprinnelsen till det så kallade Nordiska sjuårskriget. Det berättas att den svenska delegationen år 1562 kom till ett förhandlingsmöte i Köpenhamn under Erik XIV:s nya riksvapen, vari de tre danska leoparderna och det norska uppresta lejonet fanns representerade! Ett par år senare användes också de svenska en- och tvåmarksmynten på samma sätt i det politiska spelet mellan grannländerna. Den kände numismatikern C. R. Berch skriver år 1773 följande om tvåmarken 1565: "Slagit til repressalier, för det at Dana-konungen hade börjat bruka Sweriges tre kronor." På åtsidan av den här utbjudna tvåmarken återfinner vi således de tre danska leoparderna och det norska uppresta lejonet. Denna historiskt mycket intressanta företeelse förekommer i den svenska myntserien uteslutande på nämnda markmynt från Erik XIV mellan åren 1564-68. Då det gäller tvåmarken rör det sig endast om mynt med två årtal, nämligen 1565 och 1567. Mynt med det förstnämnda årtalet, dvs. det här utbjudna, är sällan förekommande i handeln medan det senare är extremt rara. 1+.
Description in ENGLISH: 2 mark 1565.. 23.50 g. Stockholm. Type with Danish leopards in reverse Coat-of-Arms. Scratches on the rim, lightly corroded. RR. SMB 27. The King of Denmark, Fredrik II's brother Magnus tried to conquer Estonia in 1560, but was pushed back by the Russians. Tallinn therefore sought protection by Sweden under King Erik XIV. Thereafter Magnus was offered a position as suzerain over Estonia, against a salary of approx. 40000 daler yearly. This offer was not accepted, and as a result King Erik XIV banned all trade of Russian goods in the port of Narva. King Erik demanded that all trade with Russian goods must be in the Swedish controlled ports in Viborg or in Tallinn. The Danish could not accept that all trade in The Gulf of Finland was under Swedish control - and taxation. This was the start of the so called Nordic Seven Years' War. It has been told that in 1562 the Swedish delegation attended a negotiation meeting in Copenhagen with Erik XIV's new Coat-of-Arms which included depictions of the three Danish leopards and the Norwegian rising lion! A few years later the Swedish 1 and 2 mark coins was used in a similar political game. The renowned numismatist C. R. Berch in 1773 writes the following on the 2 mark 1565: "Slagit til repressalier, för det at Dana-konungen hade börjat bruka Sweriges tre kronor." (Struck as a reprisals as the Danish King had started to use the Three Crowns of Sweden). On the obverse of the specimen offered here we can thus see the three Danish leopards and the Norwegian rising lion. This historically intriguing occurrence is present only on the mark denominations issued by Erik XIV 1564-1568. In the case of the 2 mark denomination it is only 1565 and 1567 this is shown. Coins of the former date, i.e. this coin, are scarce and rarely offered, while the latter date is extremely rare. Visa mindre
Lot 42
Aktuellt bud: 10500 SEK
Lot 42

Lot 42
Resultat: 10500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 23a, 1 mark 1563. 10,82 g. Stockholm. Typ med sveakronor i frånsidans riksvapen. Ex Ahlström.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 23a, 1 mark 1563. 10,82 g. Stockholm. Typ med sveakronor i frånsidans riksvapen. Ex Ahlström auktion 66, nr 85. SMB 32. 1/1+.
Description in ENGLISH: 1 mark 1563.. 10.82 g. Stockholm. Type with Crowns of Svea in reverse Coat-of-Arms. Ex Ahlström auction 66, lot 85. SMB 32. Visa mindre
Lot 43
Aktuellt bud: 21000 SEK
Lot 43

Lot 43
Resultat: 21000 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 25, 1 mark 1565. 11,42 g. Stockholm. Typ med de danska leoparderna i frånsidans riksvapen. N.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 25, 1 mark 1565. 11,42 g. Stockholm. Typ med de danska leoparderna i frånsidans riksvapen. När detta mynt såldes senast noterades följande i auktionskatalogen: "Av denna ytterst sällsynta årgång har vi kännedom om följande fyra exemplar: 1. Det här utbjudna exemplaret. 2. Ex Bonde på Ericsberg auktion 5, nr 165. 3 Ex C. O. Algård (Ahlström auktion 4, nr 69, mycket låg kvalitet). 4. Ex S. Svensson (SS 1227), ej såld. Ett exemplar ingick i Oldenburgs samling och såldes på Bukowski auktion 113, nr 621. Det klubbade priset indikerar att kvaliteten var mycket låg. Oldenburgs exemplar skulle därför kunna vara identiskt med nr 3 ovan. Till dessa exemplar kan läggas det som ingick i Stiernstedts samling och som köptes av Antell och numera förvaras i Finlands Nationalmuseum, Helsingfors." Sedan detta skrevs kan vi konstatera att Svenssons exemplar (nr 4, ovan) har tillfallit Kungliga myntkabinettet som gåva av Svenska Numismatiska Föreningen. Det kan inte uteslutas att något ytterligare exemplar kan finnas i privat ägo. Obetydliga beläggningsrester och plantssprickor. RR. Ex Nils J. Lindberg, Misab auktion 19, nr 86. Ex Holmasto auktion mars 1998. SMB 36. 1+/01.
Description in ENGLISH: 1 mark 1565.. 11.42 g. Stockholm. Type with Danish leopards in reverse Coat-of-Arms. When this example was last sold the following was noted in the auction catalogue: "Of this very scarce date we know of four examples. 1. This example 2. Ex Bonde auction 5, lot 165 3. Ex C. O. Algård (Ahlström auction 4, lot 69) 4. Ex. S. Svensson (SS 1227), not yet sold. One example was included in Oldenburgs collection sold at Bukowski auction 113, lot 621. The hammer price indicates that the grade was very low. It is thus quite possible to be identic with the example listed as number 3 above. In addition to these privately owned examples Stiernstedt had one, which was bought by Antell and today is housed in the National Museum of Finland, Helsinki". Since the previous offering of this example we can note that Svensson's example (number 4) has consequently been donated by The Swedish Numismatic Association to The Swedish Royal Coin Cabinet. It cannot be excluded that further examples may be in private hands. Insignificant residue and planchet cracks. RR. Ex Nils J. Lindberg, Misab auction 19, lot 86. Ex Holmasto auction March 1998. SMB 36. Visa mindre
Lot 44
Aktuellt bud: 9200 SEK
Lot 44

Lot 44
Resultat: 9200 SEK
Utrop: 7000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 27, 1 mark 1567. 11,91 g. Stockholm. Typ med de danska leoparderna i frånsidans riksvapen. L.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 27, 1 mark 1567. 11,91 g. Stockholm. Typ med de danska leoparderna i frånsidans riksvapen. Liten bild. Något svagpräglad. Ex Ulf Nordlind auktion november 2006, nr 108. SMB 40. 1+.
Description in ENGLISH: 1 mark 1567.. 11.91 g. Stockholm. Type with Danish leopards in reverse Coat-of-Arms. Small picture. Somewhat weakly struck. Ex Ulf Nordlind auction November 2006, lot 108. SMB 40. Visa mindre
Lot 45
Aktuellt bud: 8000 SEK
Lot 45

Lot 45
Resultat: 8000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 28, 1 mark 1568. 7,56 g. Stockholm. Typ med de danska leoparderna i frånsidans riksvapen. En.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 28, 1 mark 1568. 7,56 g. Stockholm. Typ med de danska leoparderna i frånsidans riksvapen. Enligt Delzanno 2022, sid. 295, är denna extremt sällsynta årgång känd i endast två exemplar i privat ägo! Dels det här utbjudna exemplaret samt Gunnar Ekströms exemplar som såldes på Ahlströms auktion 12, nr 10. Korroderad mm. RRRR. Ex Sten Törngren, Spink auktion maj 2000, nr 187. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden part I, 1989, nr 233). Ex C-O Algård 1978. Ex SNR auktion. SMB 41. Ant. -. 1?
Description in ENGLISH: 1 mark 1568.. 7.56 g. Stockholm. Type with Danish leopards in reverse Coat-of-Arms. according to Delzanno 2022, p. 295, this very rare date is only known in two examples in private hands! Firstly the herewith offered example, and secondly Ex. Gunnar Ekström (Ahlström auction 12, lot 10). Corroded etc. RRRR. Ex Sten Törngren, Spink auction May 2000, lot 187. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden part I, 1989, lot 233). Ex C-O Algård 1978. Ex SNR auction. SMB 41. Ant. -. Visa mindre
Lot 46
Aktuellt bud: 6200 SEK
Lot 46

Lot 46
Resultat: 6200 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 43a, 16 öre 1562. 23,04 g. Stockholm. Ettårstyp. Med kors under valören. Sveaskölden med 156.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 43a, 16 öre 1562. 23,04 g. Stockholm. Ettårstyp. Med kors under valören. Sveaskölden med 1562 års sveakronor och punkt, vilket indikerar silverhalten 375/1000. Sannolikt präglad efter 29 september i det tillfälliga myntverket vid Norrström. R. Ex Aurum 3, nr 168. SMB 58. 1/1+.
Description in ENGLISH: 16 öre 1562. 23.04 g. Stockholm. One year type. With cross under the denomination. Shield of Svea with crown design of 1562 and dot, which indicates the silver purity of 375/1000. Most likely struck after September 29 in the temporary mint at Norrström. R. Ex Aurum 3, lot 168. SMB 58. Visa mindre
Lot 47
Aktuellt bud: 7000 SEK
Lot 47

Lot 47
Resultat: 7000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 43b, 16 öre 1562. 23,47 g. Stockholm. Med kors över valören. Välpräglat och vackert exemplar.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 43b, 16 öre 1562. 23,47 g. Stockholm. Med kors över valören. Välpräglat och vackert exemplar. R. Ex Sten Törngren, Spink auktion maj 2000, nr 128. SMB 59. 1+.
Description in ENGLISH: 16 öre 1562. 23.47 g. Stockholm. With cross over denomination. Well struck and beautiful example. R. Ex Sten Törngren, Spink auction May 2000, lot 128. SMB 59. Visa mindre
Lot 48
Aktuellt bud: 4100 SEK
Lot 48

Lot 48
Resultat: 4100 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 46, 16 öre 1565. 23,83 g. Stockholm. Lätt korroderad. SMB 69. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 16.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 46, 16 öre 1565. 23,83 g. Stockholm. Lätt korroderad. SMB 69. 1+.
Description in ENGLISH: 16 öre 1565. 23.83 g. Stockholm. Lightly corroded. SMB 69. Visa mindre
Lot 49
Utrop 5000 SEK
Lot 49

Lot 49
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 49, 16 öre 1568. 22,29 g. Stockholm. R. SMB 72. 1/1+)(1. DESCRIPTION IN ENGLISH: 16 öre 1568.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 49, 16 öre 1568. 22,29 g. Stockholm. R. SMB 72. 1/1+)(1.
Description in ENGLISH: 16 öre 1568. 22.29 g. Stockholm. R. SMB 72. Visa mindre
Lot 50
Aktuellt bud: 7200 SEK
Lot 50

Lot 50
Resultat: 7200 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 53, 8 öre 1565. 11,64 g. Stockholm. Något korroderad. RR. Ex Bonde på Ericsberg auktion 1, n.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 53, 8 öre 1565. 11,64 g. Stockholm. Något korroderad. RR. Ex Bonde på Ericsberg auktion 1, nr 157. SMB 77. 1/1+.
Description in ENGLISH: 8 öre 1565. 11.64 g. Stockholm. Somewhat corroded. RR. Ex Bonde auction 1, lot 157. SMB 77. Visa mindre
Lot 51
Aktuellt bud: 15500 SEK
Lot 51

Lot 51
Resultat: 15500 SEK
Utrop: 15000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 58, 4 öre 1563. 5,15 g. Stockholm. RRR. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden part I, 1989, nr 24.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 58, 4 öre 1563. 5,15 g. Stockholm. RRR. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden part I, 1989, nr 246). Ex J. Pedersen mynthandel 1981. SMB 81. 1/1+.
Description in ENGLISH: 4 öre 1563. 5.15 g. Stockholm. RRR. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden part I, 1989, lot 246). Ex J. Pedersen Mynthandel 1981. SMB 81. Visa mindre
Lot 52
Aktuellt bud: 11500 SEK
Lot 52

Lot 52
Resultat: 11500 SEK
Utrop: 10000 SEK
Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 59a, 4 öre 1564. 5,39 g. Stockholm. Lätt korroderad. RR. Ex Ulf Nordlind auktion november 20.. Läs mer Mynt, Sverige. Erik XIV, SM 59a, 4 öre 1564. 5,39 g. Stockholm. Lätt korroderad. RR. Ex Ulf Nordlind auktion november 2006, nr 115. Ex Ahlström auktion 62, nr 387. SMB 86. 1/1+.
Description in ENGLISH: 4 öre 1564. 5.39 g. Stockholm. Somewhat corroded. RR. Ex Ulf Nordlind auction November 2006, lot 115. Ex Ahlström auction 62, lot 387. SMB 86. Visa mindre