Fraktmärken (1)

Lot 2792
Aktuellt bud: 950 SEK
Lot 2792

Lot 2792 P
Resultat: 950 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Lot freight stamps 1930s–1940s. Railway freight stamps MNH, used or used on pieces. Clear cancellations on latte.. Läs mer Sweden. Lot freight stamps 1930s–1940s. Railway freight stamps MNH, used or used on pieces. Clear cancellations on latter. A wide range of companies are represented. Condition Very fine. (Approx. 200) Visa mindre

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.