Norge, singlar & försändelser (9)

×
Lot 8010
Aktuellt bud: 750 SEK
SEK
Lot 8010
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 8010 K
Resultat: 750 SEK
Utrop: 700 SEK
Norway. Partly prepaid letter sent from "Christiania 20 aug 1832" to France. Cancellations DANEMARC PAR HAMBOURG, T.T.R... Läs mer Norway. Partly prepaid letter sent from "Christiania 20 aug 1832" to France. Cancellations DANEMARC PAR HAMBOURG, T.T.R.4, ALLEMAGNE P.GIVET, and BORDEAUX 5.SEPT.1832. Superb. Visa mindre
Lot 8012
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 8012
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 8012
Utrop: 400 SEK
Norway. Facit 11–15 stpl,, 1867-68 Coat-of-Arms SET (5). SEK 2600 Norway. Facit 11–15 stpl,, 1867-68 Coat-of-Arms SET (5). SEK 2600 Visa mindre
Lot 8013
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 8013
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 8013
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Norway. Facit 92 stpl,, 1907 Haakon VII profile I 2 Kr rose. Nice copy with "EXPRESS" cancellation. Perfect centering. SEK 1100 Norway. Facit 92 stpl,, 1907 Haakon VII profile I 2 Kr rose. Nice copy with "EXPRESS" cancellation. Perfect centering. SEK 1100 Visa mindre
Lot 8014
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 8014
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 8014
Resultat: 450 SEK
Utrop: 300 SEK
Norway. Facit 126–29 **,, 1922 Lion type I SET (4). SEK 1600 Norway. Facit 126–29 **,, 1922 Lion type I SET (4). SEK 1600 Visa mindre
Lot 8015
Aktuellt bud: 550 SEK
SEK
Lot 8015
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 8015
Resultat: 550 SEK
Utrop: 300 SEK
Norway. Facit 126–29 **,, 1922 Lion type I SET (4). SEK 1600 Norway. Facit 126–29 **,, 1922 Lion type I SET (4). SEK 1600 Visa mindre
Lot 8016
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 8016
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 8016
Resultat: 450 SEK
Utrop: 300 SEK
Norway. Facit 264 stpl,, 1941 For the Norwegian Legion 20+80 øre red (1). First day cancelled (1.VIII:1941) in SKUDENESH.. Läs mer Norway. Facit 264 stpl,, 1941 For the Norwegian Legion 20+80 øre red (1). First day cancelled (1.VIII:1941) in SKUDENESHAVN, close to Stavanger. SEK 850 Visa mindre
Lot 8017
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 8017
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 8017 K
Utrop: 500 SEK
Norway. Facit 279–97 **,, 1941 “V”-stamps SET without wmk (18). Complete set (except No 298) of blocks of 4 with bottom margins. SEK 938 Norway. Facit 279–97 **,, 1941 “V”-stamps SET without wmk (18). Complete set (except No 298) of blocks of 4 with bottom margins. SEK 938 Visa mindre
Lot 8018
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 8018
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 8018
Utrop: 400 SEK
Norway. Facit 279–98 stpl,, 1941 “V”-stamps SET no watermark, with 10 øre with white V (20). SEK 2.600 Norway. Facit 279–98 stpl,, 1941 “V”-stamps SET no watermark, with 10 øre with white V (20). SEK 2.600 Visa mindre
Lot 8019
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 8019
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 8019
Utrop: 500 SEK
Norway. Seal (*),, 1926 VOLO TRANSPOLARE Amundsen Nobile Ellsworth imperf, without brown collour on map variety. Norway. Seal (*),, 1926 VOLO TRANSPOLARE Amundsen Nobile Ellsworth imperf, without brown collour on map variety. Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.