Oskar I (1844–1859) (46)

×
Lot 308
Aktuellt bud: 12000 SEK
SEK
Lot 308
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 308
Resultat: 12000 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 2 dukater 1857. Varit monterad, randskador och kraftigt rengjord. SG 7. 1. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 2 dukater 1857. Varit monterad, randskador och kraftigt rengjord. SG 7. 1.
Description in ENGLISH: Has been mounted. Edge damage, harshly cleaned. SG 7. Visa mindre
Lot 309
Aktuellt bud: 6000 SEK
SEK
Lot 309
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 309
Resultat: 6000 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 8, 1 dukat 1850. 3,38 g. Delvis filad rand. Små repor. SG 15. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: 3... Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 8, 1 dukat 1850. 3,38 g. Delvis filad rand. Små repor. SG 15. 1+.
Description in ENGLISH: 3.38 g. Partly filed down edge, minor scratches. SG 15. Visa mindre
Lot 310
Aktuellt bud: 8600 SEK
SEK
Lot 310
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 310
Resultat: 8600 SEK
Utrop: 5000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 16a, 1 dukat 1858. Repa. SG 27. 1+/01.
Description in ENGLISH: Scratch. SG 27.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 16a, 1 dukat 1858. Repa. SG 27. 1+/01.
Description in ENGLISH: Scratch. SG 27. Visa mindre
Lot 311
Aktuellt bud: 13500 SEK
SEK
Lot 311
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 311
Resultat: 13500 SEK
Utrop: 5000 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 17, 1 dukat 1859. SG 28. 01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 17, 1 dukat 1859. SG 28. 01. Visa mindre
Lot 312
Aktuellt bud: 3400 SEK
SEK
Lot 312
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 312
Resultat: 3400 SEK
Utrop: 3000 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS I.1, 1 riksdaler specie 1844. SMB 1. 1+)(1+/01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS I.1, 1 riksdaler specie 1844. SMB 1. 1+)(1+/01. Visa mindre
Lot 313
Aktuellt bud: 3100 SEK
SEK
Lot 313
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 313
Resultat: 3100 SEK
Utrop: 3000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.2, 1 riksdaler specie 1845. Brett huvud. SM 25. SMB 2. 1+.
Description in ENGLISH: Large head. SM 25. SMB 2.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.2, 1 riksdaler specie 1845. Brett huvud. SM 25. SMB 2. 1+.
Description in ENGLISH: Large head. SM 25. SMB 2. Visa mindre
Lot 314
Aktuellt bud: 4700 SEK
SEK
Lot 314
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 314
Resultat: 4700 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.4a, 1 riksdaler specie 1846. Mycket lyster. SMB 4. 01.
Description in ENGLISH: Lustrous example. SMB 4.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.4a, 1 riksdaler specie 1846. Mycket lyster. SMB 4. 01.
Description in ENGLISH: Lustrous example. SMB 4. Visa mindre
Lot 316
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 316
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 316
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 1000 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS I.7, 1 riksdaler specie 1850. SMB 10. 1/1+. Coins, Sweden. Oskar I, MIS I.7, 1 riksdaler specie 1850. SMB 10. 1/1+. Visa mindre
Lot 317
Aktuellt bud: 1300 SEK
SEK
Lot 317
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 317
Resultat: 1300 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.12a, 1 riksdaler specie 1855. Svart fläck, kanthack.SMB 16. 1+. DESCRIPTION IN ENGLISH: Bl.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS I.12a, 1 riksdaler specie 1855. Svart fläck, kanthack.SMB 16. 1+.
Description in ENGLISH: Black spot, edge pecks. SMB 16. Visa mindre
Lot 318
Aktuellt bud: 2900 SEK
SEK
Lot 318
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 318
Resultat: 2900 SEK
Utrop: 1500 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3, ½ riksdaler specie 1848. SMB 21. 1+. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3, ½ riksdaler specie 1848. SMB 21. 1+. Visa mindre
Lot 319
Utrop 300 SEK
SEK
Lot 319
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 319
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3a, 1/16 riksdaler specie 1848. Sista årtalssiffran punsad på en 5:a. Präglad med spräckt fr.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3a, 1/16 riksdaler specie 1848. Sista årtalssiffran punsad på en 5:a. Präglad med spräckt frånsidestamp. SM 46. SMB 29. 1+.
Description in ENGLISH: Last digit in date punched on a 5. Struck with cracked reverse die. SM 46. SMB 29. Visa mindre
Lot 320
Aktuellt bud: 450 SEK
SEK
Lot 320
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 320
Resultat: 450 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3a, 1/32 riksdaler specie 1853. Vackert exemplar med lyster. SMB 40. g01. DESCRIPTION IN ENG.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3a, 1/32 riksdaler specie 1853. Vackert exemplar med lyster. SMB 40. g01.
Description in ENGLISH: Beautiful example with lustre. SMB 40. Visa mindre
Lot 321
Aktuellt bud: 18500 SEK
SEK
Lot 321
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 321
Resultat: 18500 SEK
Utrop: 12000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 2, 4 riksdaler riksmynt 1856. 1855-års porträtt. Bra patina. R. SMB 45. 1+. DESCRIPTION IN E.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 2, 4 riksdaler riksmynt 1856. 1855-års porträtt. Bra patina. R. SMB 45. 1+.
Description in ENGLISH: Portrait of 1855. Nice patina. R. SMB 45. Visa mindre
Lot 322
Utrop 2000 SEK
SEK
Lot 322
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 322
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Liten inbuktning/slag på porträttet. SMB 46. SM 56b. 1+/01. DE.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Liten inbuktning/slag på porträttet. SMB 46. SM 56b. 1+/01.
Description in ENGLISH: Dent in head of portrait. SM 56b. SMB 46. Visa mindre
Lot 323
Aktuellt bud: 1500 SEK
SEK
Lot 323
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 323
Resultat: 1500 SEK
Utrop: 1500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Rengjord. SMB 46. 1+/01.
Description in ENGLISH: Cleaned. SMB 46.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Rengjord. SMB 46. 1+/01.
Description in ENGLISH: Cleaned. SMB 46. Visa mindre
Lot 324
Aktuellt bud: 1300 SEK
SEK
Lot 324
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 324
Resultat: 1300 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Rengjord, litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned, minor rim nick.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 4 riksdaler riksmynt 1856. Rengjord, litet kanthack. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned, minor rim nick. Visa mindre
Lot 325
Aktuellt bud: 1600 SEK
SEK
Lot 325
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 325
Resultat: 1600 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1857. Rengjord. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1857. Rengjord. 1+.
Description in ENGLISH: Cleaned. Visa mindre
Lot 326
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 326
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 326
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1857. Rengjord. SMB 47. 1/1+.
Description in ENGLISH: Cleaned. SMB 47.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 4 riksdaler riksmynt 1857. Rengjord. SMB 47. 1/1+.
Description in ENGLISH: Cleaned. SMB 47. Visa mindre
Lot 327
Aktuellt bud: 2200 SEK
SEK
Lot 327
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 327
Resultat: 2200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 1, 2 riksdaler riksmynt 1857. Några matta ytor, i övrigt attraktivt exemplar. 1+/01. DESCRIP.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 1, 2 riksdaler riksmynt 1857. Några matta ytor, i övrigt attraktivt exemplar. 1+/01.
Description in ENGLISH: Some matte areas from some deposits. Else attractive. Visa mindre
Lot 328
Aktuellt bud: 4300 SEK
SEK
Lot 328
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 328
Resultat: 4300 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj i vikt om 2 riksdaler riksmynt, till Oscar.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj i vikt om 2 riksdaler riksmynt, till Oscar I:s död. Vackert exemplar med god lyster, obetydliga hairlines. SMB 72. 01/0.
Description in ENGLISH: Largesse coin/medal of weight of 2 riksdaler riksmynt to Death of King Oscar I. Beautiful lustrous example with faint hairlines. Visa mindre
Lot 329
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 329
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 329
Resultat: 800 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj slagen till vikt av 2 riksdaler riksmynt. S.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj slagen till vikt av 2 riksdaler riksmynt. SMB 72. SM 143. 1+.
Description in ENGLISH: Largesse coinage/medal struck in weight of 2 riksdaler riksmynt. SMB 72. SM 143. Visa mindre
Lot 330
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 330
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 330
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj i vikt motsvarande 2 riksdaler riksmynt, ti.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II, (2 riksdaler riksmynt) 1859. Kastmynt/medalj i vikt motsvarande 2 riksdaler riksmynt, till konungens begravning. SMB 72. 1+.
Description in ENGLISH: Largesse medal with weight equivalent to 2 riksdaler riksmynt, issued for the King´s funeral. SMB 72. Visa mindre
Lot 331
Aktuellt bud: 1700 SEK
SEK
Lot 331
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 331
Resultat: 1700 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5a, 4 skilling banco 1855. Vackert exemplar med viss röd lyster. SMB 77. 01. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5a, 4 skilling banco 1855. Vackert exemplar med viss röd lyster. SMB 77. 01.
Description in ENGLISH: Attractive example with some lustre. SMB 77. Visa mindre
Lot 332
Aktuellt bud: 5000 SEK
SEK
Lot 332
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 332
Resultat: 5000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5a, 4 skilling banco 1855. Spår av röd lyster. SMB 77. 01.
Description in ENGLISH: With hints of red. SMB 77.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5a, 4 skilling banco 1855. Spår av röd lyster. SMB 77. 01.
Description in ENGLISH: With hints of red. SMB 77. Visa mindre
Lot 333
Aktuellt bud: 4200 SEK
SEK
Lot 333
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 333
Resultat: 4200 SEK
Utrop: 2000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5, 2 skilling banco 1847. Vackert exemplar med spår av röd lyster. Graderad av PCGS som MS64.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 5, 2 skilling banco 1847. Vackert exemplar med spår av röd lyster. Graderad av PCGS som MS64BN. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with hints of red lustre. Graded by PCGS as MS64BN. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 334
Aktuellt bud: 3300 SEK
SEK
Lot 334
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 334
Resultat: 3300 SEK
Utrop: 1000 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6, 2 skilling banco 1849. Viss röd lyster. Detta årtal är relativt sällsynt i hög kvalitet... Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6, 2 skilling banco 1849. Viss röd lyster. Detta årtal är relativt sällsynt i hög kvalitet. SMB 85. 01/0.
Description in ENGLISH: With some red lustre. This date is scarce in high grade. SMB 85. Visa mindre
Lot 335
Aktuellt bud: 2800 SEK
SEK
Lot 335
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 335
Resultat: 2800 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 1 skilling banco 1847. Full röd lyster. SMB 94. 01/0.
Description in ENGLISH: Full red lustre. SMB 94.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 3, 1 skilling banco 1847. Full röd lyster. SMB 94. 01/0.
Description in ENGLISH: Full red lustre. SMB 94. Visa mindre
Lot 336
Aktuellt bud: 1100 SEK
SEK
Lot 336
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 336
Resultat: 1100 SEK
Utrop: 500 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3, 1 skilling banco 1847. SMB 94. 01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3, 1 skilling banco 1847. SMB 94. 01. Visa mindre
Lot 337
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 337
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 337
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 1/3 skilling banco 1847. Vackert exemplar med full röd lyster. 0. DESCRIPTION IN ENGLISH:.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4, 1/3 skilling banco 1847. Vackert exemplar med full röd lyster. 0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with full red lustre. Visa mindre
Lot 338
Aktuellt bud: 950 SEK
SEK
Lot 338
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 338
Resultat: 950 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 8c, 1/3 skilling banco 1852. Vackert exemplar med röd lyster. SMB 125. 01/0. DESCRIPTION IN.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 8c, 1/3 skilling banco 1852. Vackert exemplar med röd lyster. SMB 125. 01/0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with red lustre. SMB 125. Visa mindre
Lot 339
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 339
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 339
Resultat: 850 SEK
Utrop: 500 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 11a, 1/3 skilling banco 1855. Full röd lyster. SMB 128. 0.
Description in ENGLISH: Full red lustre. SMB 128.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 11a, 1/3 skilling banco 1855. Full röd lyster. SMB 128. 0.
Description in ENGLISH: Full red lustre. SMB 128. Visa mindre
Lot 340
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 340
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 340
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4a, 1/6 skilling banco 1847. Viss lyster. SMB 133. 01/0.
Description in ENGLISH: Some hints of lustre. SMB 133.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4a, 1/6 skilling banco 1847. Viss lyster. SMB 133. 01/0.
Description in ENGLISH: Some hints of lustre. SMB 133. Visa mindre
Lot 341
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 341
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 341
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 11a, 1/6 skilling banco 1855. Mycket röd lyster. Mindre plantsfel på åtsidan. SMB 140. 01/0... Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 11a, 1/6 skilling banco 1855. Mycket röd lyster. Mindre plantsfel på åtsidan. SMB 140. 01/0.
Description in ENGLISH: Much red lustre. Small planchet flaw on obverse. SMB 140. Visa mindre
Lot 342
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 342
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 342
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II.3a, 25 öre 1859. Litet kanthack. SMB 59. 01.
Description in ENGLISH: Minor edge nick. SMB 59.
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS II.3a, 25 öre 1859. Litet kanthack. SMB 59. 01.
Description in ENGLISH: Minor edge nick. SMB 59. Visa mindre
Lot 343
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 343
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 343
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 5, 5 öre 1857. SMB 142. 01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 5, 5 öre 1857. SMB 142. 01. Visa mindre
Lot 344
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 344
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 344
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6b, 5 öre 1858. 01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6b, 5 öre 1858. 01. Visa mindre
Lot 345
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 345
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 345
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6b, 5 öre 1858. 01. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6b, 5 öre 1858. 01. Visa mindre
Lot 346
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 346
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 346
Resultat: 400 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 4, 1 öre 1858. 01/0. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 4, 1 öre 1858. 01/0. Visa mindre
Lot 347
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 347
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 347
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3c, ½ öre 1857. Graded by PCGS as MS64BN. 01/0. See certification at PCGS Coins, Sweden. Oskar I, MIS 3c, ½ öre 1857. Graded by PCGS as MS64BN. 01/0. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 348
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 348
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 348
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4b, ½ öre 1857. 2 i ½ är ompunsad. Graderad av PCGS som MS63RB. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 4b, ½ öre 1857. 2 i ½ är ompunsad. Graderad av PCGS som MS63RB. 01/0.
Description in ENGLISH: 2 in 1/2 is re-punched. Graded by PCGS as MS63RB. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 349
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 349
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 349
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 2, ½ öre 1857. 01/0. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 2, ½ öre 1857. 01/0. Visa mindre
Lot 350
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 350
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 350
Resultat: 850 SEK
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6a, ½ öre 1858/7. Vackert exemplar med full röd lyster. Graderat av PCGS som MS65RD. SMB 160.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6a, ½ öre 1858/7. Vackert exemplar med full röd lyster. Graderat av PCGS som MS65RD. SMB 160. 0.
Description in ENGLISH: Beautiful example with full red lustre. Graded by PCGS as MS65RD. SMB 160. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 351
Aktuellt bud: 300 SEK
SEK
Lot 351
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 351
Resultat: 300 SEK
Utrop: 300 SEK
Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6a, ½ öre 1858. 01/0. Coins, Sweden. Oskar I, MIS 6a, ½ öre 1858. 01/0. Visa mindre
Lot 352
Utrop 800 SEK
SEK
Lot 352
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 352
Utrop: 800 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6b, ½ öre 1858. Graderad av PCGS som MS65RB. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS65RB. See certification at PCGS
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6b, ½ öre 1858. Graderad av PCGS som MS65RB. 0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS65RB. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 353
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 353
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 353
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6b, ½ öre 1858. Graderad av PCGS som MS64+RB. SMB 161. 01/0. DESCRIPTION IN ENGLISH: Graded.. Läs mer Mynt, Sverige. Oskar I, MIS 6b, ½ öre 1858. Graderad av PCGS som MS64+RB. SMB 161. 01/0.
Description in ENGLISH: Graded by PCGS as MS64+RB. SMB 161. See certification at PCGS Visa mindre
Lot 354
Aktuellt bud: 3700 SEK
SEK
Lot 354
Godkänn bud

SEK

21 % köparprovision tillkommer

Lot 354
Resultat: 3700 SEK
Utrop: 1500 SEK
Medaljer, kungliga, Sverige. Oskar I, Hild. 7, Bronsmedalj till förlovningen av Kronprins Oscar och hans gemål Josephina.. Läs mer Medaljer, kungliga, Sverige. Oskar I, Hild. 7, Bronsmedalj till förlovningen av Kronprins Oscar och hans gemål Josephina, av G Loos och H Gube, daterad 1823. Vackert exemplar med god lyster. 01/0.
Description in ENGLISH: Bronze medal to the engagement of Crown Prince Oscar and Josephina by G Loos and H Gube, dated 1823. Beautiful lustrous example. Visa mindre

Vi hos Myntkompaniet / AB Philea är specialister på numismatik, det vill säga läran om betalningsmedel och relaterade objekt; Exempelvis mynt, sedlar, polletter och medaljer. Vi finns för dig som vill värdera mynt, sälja mynt eller köpa mynt, samt håller ett antal myntauktioner i Sverige varje år för att tillfredsställa myntsamlare, samt allmänhetens behov av att kunna värdera och sälja sin myntsamling eller enstaka objekt.

Våra numismatiker är medlemmar i Svenska Numismatiska Föreningen och företaget Myntkompaniet / AB Philea är medlemmar i Internationella Mynthandlarförbundet (IAPN) som en av endast två svenska och tre nordiska medlemmar.

Myntets historia i modern mening startade i Lydien (nuvarande Turkiet) ca 650 år f.kr. - denna period kallas antika mynt fram till Byzantinska mynt upp till ca 1000-talet. Det finns många sällsynta och eftertraktade mynt från denna period, men också mycket vanliga romerska bronsmynt och silvermynt som präglades i stora upplagor. De flesta antika guldmynt är eftertraktade samlarmynt. De första nordiska mynten präglades i Danmark under tidig vikingatid. Det finns utländska mynt i princip från alla världens hörn och en bred internationell krets av mynt- och sedelsamlare inom mynthandeln.

Historien för svenska mynt börjar i slutet av 900-talet med vikingatida mynt präglade i Sigtuna under Olaf Skötkonung. De första svenska guldmynten slås under Gustav Vasas regering under 1500-talet, men det är först under 1600-talet som den nya myntfoten med dukat som valör slår igenom, och fortsätter att vara i bruk fram till slutet av 1800-talet. Under Oscar II's regeringsperiod byter Sverige och övriga Norden år 1873 valuta till kronor och ören, varvid vid fick nya mynt i valörerna 1 öre, 2 öre , 5 öre, 10 öre, 25 öre, 50 öre, 1 krona, 2 kronor, 5 kronor, 10 kronor och 20 kronor. Inledningsvis var 5, 10 och 20 kronor i guld. Idag finns endast 1 krona, 2 kronor, 5 kronor och 10 kronor som mynt, emedan svenska sedlar har valörer från 20 kronor upp till 1000 kronor. Den största valören som utgivits i Sverige var en sedel med valör 10000 kronor som utkom 1939 och sedan igen 1958, dessa är eftertraktade samlarobjekt bland sedelsamlare.

Utländska sedlar har funnits sedan 1300-talet i Kina under Yuen-dynastin och Ming-dynastin, för att i västvärlden först återuppstå i Sverige under Johan Palmstruch som grundade Stockholm Banco år 1656 och började ge ut sedlar 1661. Efter några år gick banken i konkurs och detta ledde till att Sveriges Riksbank grundades 1668, då staten insåg att det fanns ett behov av en bank som folk litade på. Specimen sedlar och provtryck av sedlar finns från åtskilliga tidsperioder, och under en tid på 1800-talet fanns många privatbankssedlar i Sverige som cirkulerade jämte riksbankssedlar. Dessa privatbankssedlar är idag eftersökta av samlare.

En annan gren inom numismatiken är medaljer - som är myntliknande artistiska föremål, som saknat giltighet som betalningsmedel och därför inte kan betraktas som mynt. Kungliga medaljer av regenter och historiska händelser har traditionellt varit det vanligaste motivet och funnits sedan romarriket, men även personmedaljer har funnits i århundraden. Prismedaljer såsom vid exempelvis OS delas ut i form av guldmedalj, silvermedalj och bronsmedalj är också eftertraktade samlarobjekt av numismatiker eller sportentusiaster.