13156 objekt hittade, visar sidan 97 av 658

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 1960 Italy Tuscany Michel 17 used, 1860 Coat-of-Arms 1 c blown-lilac. EUR 600 (Utrop ca €56 / $62) stämplad 600
Köp Klicka för foto 1961 Italy Tuscany Michel 19 a+c used, 1860 Weapon 10 c. 18 copies. EUR <450 (Utrop ca €47 / $52) stämplad 500
1962A Italy States postfrisk/ostämplad/stämplad. Mostly reprints, but also some genuine. Please see scans at www.philea.se. (400) (Utrop ca €190 / $210) postfrisk/ostämplad/stämplad 2000
Köp 1963 Italy Michel 2 ostämplad, 1861 Viktor Emanuel II ½ Tor brown. EUR 150 (Utrop ca €37 / $41) ostämplad 400
Köp Klicka för foto 1964 Italy Michel 12 used, 1862 Viktor Emanuel II 80 c yellow. Certificate Manzoni. Short on left side. Slightly discoloured. EUR 1700 (Utrop ca €75 / $83) stämplad 800
Köp Klicka för foto 1965 Italy Michel 39A ostämplad, 1879 King Umberto I 20 c brown-orange perf 14. EUR 350 (Utrop ca €47 / $52) ostämplad 500
Köp Klicka för foto 1966 Italy Michel 54 used, 1889 King Umberto I 5 L green/red. Good - fair centering. EUR 700 (Utrop ca €93 / $100) stämplad 1000
Köp Klicka för foto 1967 Italy Michel 59 used, 1891 Umberto I 5 L blue/rose. EUR 140 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 1968 Italy Michel 61-66 ostämplad, 1890 Overprint on parcel stamps SET (6). EUR 140 (Utrop ca €28 / $31) ostämplad 300
Köp Klicka för foto 1969 Italy Michel 61-66 used, 1890 Overprint on parcel stamps SET (6). EUR 140 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 1970 Italy Michel 61-66 used, 1890 Overprint on parcel stamps SET (6). EUR 140 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 1971 Italy Michel 94 ostämplad, 1909 King Emanuel III 15 c black-grey perf 13¼ × 13¾. EUR 300 (Utrop ca €37 / $41) ostämplad 400
Köp Klicka för foto 1972 Italy Michel 145D postfrisk, 1921 Victory in Venetia 10 c carmine perf 13½. EUR 360 (Utrop ca €56 / $62) postfrisk 600
Köp Klicka för foto 1973 Italy Michel 201-04A+C used, 1924 Venetia Victory Overprint SET perf 14 (4). Mi 201 + 204 are perf C. EUR 480 (Utrop ca €75 / $83) stämplad 800
Köp Klicka för foto 1974 Italy Michel 704A postfrisk, 1947 Democracy 100 L dark carmine perf 14 wmk winged wheel. EUR 500 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Köp 1975 Italy Michel Parcel 1-6 used, 1884 King Umberto I SET (6). EUR 300 (Utrop ca €56 / $62) stämplad 600
1976K Italy Michel Essay ostämplad utan gummi, 1924 Dr Eckerlin in eight different 2 c imperf sample stamps on thick paper to promote his Rotary Press printing method. With a copy of another RPSL cert of similar stamps. (Utrop ca €37 / $41) ostämplad utan gummi 400
1977 Återlämnad till inlämnaren
1978P Italy Used collection classic–1940s on leaves. Several better sets. Mostly fine quality (500) (Utrop ca €170 / $190) stämplad 1800
1979A Italy Used collection 1946–1999 in album. THE REPUBLIC APPRAENTLY COMPLETE for the period incl souvenir sheets (wihout back of the book material), incl all better 1950s etc. The 1951 Florence Gymnastics set as ususal with doubtful cancellations. Very high catalogue value. Fine quality (Utrop ca €93 / $100) stämplad 1000 1000