14221 objekt hittade, visar sidan 92 av 712

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

1851 Greenland Facit P10b used, 70 öre violet. Excellent quality. (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300 300
Klicka för foto 1852 Greenland Facit 10-18 or Scott 8-16 or AFA 8-16 postfrisk, 1945 Different designs SET (9). F 3000 (Utrop ca €28 / $32) postfrisk 300 350
Köp 1853 Greenland Facit P11 used, 1 krone yellow. Good centering.. Oval pmk KOLONIEN ANGMASSALIK. (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
1854 Greenland Facit P12 postfrisk, 3 kroner brown. Good - fair centering. (Utrop ca €38 / $42) postfrisk 400 400
Köp 1855 Greenland Facit P16 postfrisk, 1 krone yellow. 2 mint copies and one on cut with cancellation GRÖNLANDS STYRELSE. (Utrop ca €28 / $32) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 1856 Greenland Facit 19-21, 24-27 ostämplad, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" part of SET most usual overprint (7). F 5250 (Utrop ca €94 / $110) ostämplad 1000
Köp Klicka för foto 1857 Greenland Facit 23v2 or Scott 21a or AFA 21a ostämplad, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" 15 øre ultramarine/red, blue overprint DANMARK 13 mm. F 1400 (Utrop ca €28 / $32) ostämplad 300
Köp Klicka för foto 1858K Greenland Facit 38, 6, 37 cover, 20+60/40 øre + 60 øe/1 kr on Air mail cover sent from TASIUSSAQ 29.10.1958 to Sweden. F 1200 (Utrop ca €28 / $32) på brev 300
1859 Greenland Facit 70 öre violet postfrisk, Block of four. with upper and left margins. Perfect centering. (Utrop ca €28 / $32) postfrisk 300 300
1860L Greenland Used lot. Lot Parcel Stamps 1 ø - 1 kr in different types, cancels and perfs. Fine quality (79) (Utrop ca €470 / $530) stämplad 5000 5000
Köp 1861A Greenland postfrisk/ostämplad collection 1938–89. in Leuchtturm album with stamp mounts. Pakkeporto P 15, and 16. Complete from 1938 incl overprint Befriet Denmark (liberated). Also Faroe Islands complete collection 1975–89, and Christmas charity sheets. (Utrop ca €380 / $420) postfrisk/ostämplad 4000
1862L Greenland postfrisk/ostämplad lot. Lot Parcel Stamps 1 ø - 1 kr in different types and perfs. Also varieties noted. Fine quality (48) (Utrop ca €380 / $420) postfrisk/ostämplad 4000 4000
Köp 1863BA Greenland ostämplad/stämplad. Collection 1876-1981 Safe Dual albums with slipcase incl. some better Aur-values, F63-89 and 108-20 ostämplad/o, 173-88 mostly ostämplad, 189-93 postfrisk, Official stamps etc. Early part mixed used/unused, apparently cpl 1945-2004 and almost cpl 2005-12. Everything ostämplad/postfrisk after 1961. (Utrop ca €380 / $420) ostämplad/stämplad 4000
1864P Greenland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1905–89 on Leuchtturm leaves with stamp mounts. Eleven different pakke porto issues, 10-18ostämplad. From 1950 mainly postfrisk/ostämplad. (Utrop ca €190 / $210) postfrisk/ostämplad/stämplad 2000
Klicka för foto 1865P Greenland Used collection 1905–2005 on leaves. Including ten PAKKE PORTO, and a Thule set. Mostly good quality (300-400) (Utrop ca €190 / $210) stämplad 2000 2000
1866P Greenland postfrisk/ostämplad. Mostly postfrisk on leaves 1915–modern. E.g. F 22-27ostämplad, F 28-41postfrisk incl duplicates, two ostämplad sets F 10-18 etc. (500) (Utrop ca €130 / $150) postfrisk/ostämplad 1400
Köp 1867P Greenland postfrisk collection 1937–89 on Leuchtturm leaves with stamp mounts. Seven pakkeporto issues, almost complete from 1950. High value. (Utrop ca €110 / $130) postfrisk 1200
1868A Greenland postfrisk/stämplad. Collection 1950–91 and 1999–2006 postfrisk. Complete set F 10-18 ostämplad. Also Faroe Islands complete 1975–2004 postfrisk. (Utrop ca €75 / $84) postfrisk/stämplad 800 1000
1869P Greenland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1905–1974 on leaves. Includes a number of Pakke Porto, Various Motives (1945), and more. Fine quality (94) (Utrop ca €57 / $63) postfrisk/ostämplad/stämplad 600 600
Köp Klicka för foto 1870 Greenland postfrisk/ostämplad/stämplad 1915–69. All different, e.g. cancelled: P4, P7, P11; ostämplad: 26-27, 28-41; postfrisk: 33. Mostly good quality F 5340 (30) (Utrop ca €47 / $53) postfrisk/ostämplad/stämplad 500