12953 objekt hittade, visar sidan 8 av 648

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 148K Sweden F 56 or Scott 60 cover, Letter from Stockholm to Dr Sven Hedin 1899 addressed to Houlscha in the FERGANA Oblast in CENTRAL ASIA franked w 20 öre Oscar II, with a beautiful STOCKHOLM pmk. On the back 5 diff transit and receiving pmks. (Utrop ca €270 / $290) på brev 3000
Köp Klicka för foto 149K Sweden Facit 58, bKe7 cover, 30 öre on postcard 5 öre sent with cash on delivery from STOCKHOLM 8.1.1892 to Sandviken. Cash on delivery postcards were prepaid as letters before 1/8 1892. Only one other card recorded with this combination according to Ferdén. (Utrop ca €62 / $68) på brev 700
Klicka för foto 150 Sweden Facit 60 or Scott 65 postfrisk, 1900 Oscar II 1 Kr black/red. Fair centering. F 4400 (Utrop ca €71 / $78) postfrisk 800 800
Köp Klicka för foto 151K Sweden Facit 62, 63 cover, 2 + 3 öre on postcard sent from STOCKHOLM 18.8.97 to Norway. Arrival pmk TRONDHJEM 19.VIII.97. (Utrop ca €27 / $29) på brev 300
Klicka för foto 152 Sweden Facit 65 or Scott 66 postfrisk, 1903 General Post Office 5 kr blue. Excellent quality. (Utrop ca €130 / $150) postfrisk 1500 2700
Klicka för foto 153 Sweden F 79 or Scott 77 ostämplad utan gummi, 5 öre green. Imperforate in vertical pair on unwatermarked paper. (Utrop ca €27 / $29) ostämplad utan gummi 300 300
154K Sweden Facit 79 or Scott 77 cover, 2x5 öre on postcard sent from PKXP 34 B (Stockholm- Katrineholm) 3.2.1915 to Friedrich Wilhelmshafen, German New Guinea (today Madang, part of Papua New Guinea). Notation: “Ingen befordr-lägenhet” (= mail exchange suspended). Very scarce destination, 2K (two recorded covers) according to Ferdén, in whose work the card is pictured. (Utrop ca €180 / $190) på brev 2000
Klicka för foto 155 Sweden Facit 93 used, 65 öre yellow-green with an excellent cancellation BORÅS PAK. 10.5.1918. (Utrop ca €27 / $29) stämplad 300 410
Köp Klicka för foto 156K Sweden Facit 95 cover, 90 öre, single usage, on after-assessment card regarding insufficiently pre-paid registered letters. Cancelled TRELLEBORG-SASSNITZ 142A 9.7.26, and DJUPADAL 11.7.26. (Utrop ca €44 / $49) på brev 500
Köp 157FD Sweden Facit 105-14, 126-35 most postfrisk, 1916 Landstorm I (eleven sets), and Landstorm III (27 sets). (Utrop ca €88 / $97) most postfrisk 1000
158 Sweden Facit 115-25 postfrisk, 1916 Landstorm II SET (11). F 7900 (Utrop ca €88 / $97) postfrisk 1000
159 Sweden Facit 115-25 postfrisk, 1916 Landstorm II SET (11). F 7900 (Utrop ca €88 / $97) postfrisk 1000
Klicka för foto 160 Sweden Facit 115-25 ostämplad, 1916 Landstorm II SET (11). F 3900 (Utrop ca €53 / $58) ostämplad 600 600
Klicka för foto 161 Sweden Facit 115-25 ostämplad, 1916 Landstorm II SET (11). F 3900 (Utrop ca €53 / $58) ostämplad 600 600
Klicka för foto 162 Sweden Facit 115-25 ostämplad, 1916 Landstorm II SET (11). F 3900 (Utrop ca €35 / $39) ostämplad 400 450
Klicka för foto 163 Sweden Facit 124-25 used, 1916 Landstorm II 10+NITTIO / 1 kr och 0.10+4.90 / 5 kr. F 6500 (Utrop ca €80 / $87) stämplad 900 1300
164 Sweden Facit 125 postfrisk, 1916 Landstorm II 10+4,90 / 5 kr blue. Nice block of four, however perforation splits are present. F 7200 (Utrop ca €71 / $78) postfrisk 800 800
165K Sweden Facit 136, 137, 82 cover, 10 + 10/3 + 20/2 öre on Air mail postcard sent from UPPSALA 1 24.9.20 to Great Britain. Correct, scarce postage. Pictured in Ferdén. (Utrop ca €220 / $240) på brev 2500 2500
Klicka för foto 166 Sweden Facit 140Acxz or Scott 116 used, 5 öre green, type I, perf on two sides with vm lines + KPV. F 7500 (Utrop ca €44 / $49) stämplad 500 950
Klicka för foto 167 Sweden Facit 162cx or Scott 148 used, 60 öre red-lilac type I with watermark lines. Nice strip of five. F 6500 (Utrop ca €44 / $49) stämplad 500 1200