11328 objekt hittade, visar sidan 79 av 567

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 4589K Sweden Facit 52c or Scott 56a cover, 1893 Oscar II 5 öre blue-green. Two covers: "brefkort", canc. STOCKHOLM 2.10.1896, "OBESTÄLLBART" and canc. STOCKHOLM 27.8.96 and printed matter to Finland 1897. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 160
Klicka för foto 4590P Sweden Facit 52e or Scott 56 cover, 1897 Oscar II 5 öre yellow-green. printed matter, "NOTIS", Malmö - Simrishamns Jernväg, canc. Nordanå 9.3.1906, 20,000 kg stones from Övedskloster. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 160
Klicka för foto 4591P Sweden Facit 54, 62 cover, 1891 Oscar II 10 öre red. and 1892 Bicoloured Numeral Type 2 öre blue/yellow. 12 öre on printed matter, canc. TIMSFORS 4.10.1900. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 260
Klicka för foto 4593K Sweden Facit 68 or Scott 67 used, 1911 Small National Coat of Arms 1 öre black, watermark crown. Two blocks with 10 stamps each, all with divided watermarks.. (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100 100
Klicka för foto 4594K Sweden Facit 72, 84, 86, 89 cover, 1911 Small National Coat-of Arms 2 öre orange, watermark wavy lines. 15 öre brown and 25 öre orange on insured cover, canc. UMEÅ 10.6.1918, and a rec. cover to 35 öre violet to GB with cesorship, canc. Stockholm 3.10.14. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 100
4595K Sweden Facit 79 or Scott 77 cover, 5 öre green. Postcard from Denmark franked with 5 öre G V, canc. Kjöbenhavn 23.10.14, taxed with 10 öre in Sweden and one cover 80x47 mm, franked with a pair og 5 öre G V on the back, canc. Karlstad 29.12.1914. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 100
4596 Utgår
Klicka för foto 4597K Sweden Facit 85 or Scott 83 cover, 20 öre blue. Two cowers, sent to GB 1916, censored on arrival respective Argentina, canc. Stockholm 18.3.20. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 170
4598K Sweden Facit 85 etc cover, 20 öre blue. Two covers: Postcard to France, canc. "Fra Sverige" and Kjøbenhavn 27.8.13. 20 öre on cover to Germany, canc. FORSA 23.5.13. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 100
Klicka för foto 4599 Sweden Facit 142Ecc or Scott 117 used, 5 öre brown-red, type II, perf 13 with inverted wmk lines. F 1500 (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100 100
Klicka för foto 4600 Sweden Facit 144A Av used, Sign. KAN. Perfect centering. (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100 210
Klicka för foto 4601 Sweden Facit 144Acx or Scott 118 used, 10 öre green, type I with watermark lines. Excellent canc. KATRINEHOLM 13.2.25. (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100 100
Klicka för foto 4602 Sweden Facit 144Cbz or Scott 118 used, 10 öre green, type I, perf on four sides, wmk KPV. Perfect centering. F 1500 (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100 100
Klicka för foto 4603K Sweden Facit 162 or Scott 148 cover, 60 öre red-lilac, type I. on rec. cover to Czechoslovakia, canc. Göteborg 24.7.24. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 100
Klicka för foto 4604K Sweden Facit 165 or Scott 150 cover, 80 öre blue-green. and 50 öre grey G V in Medallion on address card to Denmark, canc. ALFVESTA 13.12.1922. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 100
Klicka för foto 4605K Sweden Facit 167 or Scott 152 cover, 90 öre blue. in pair and 10 öre ultramarinish violet, type I, 50 öre grey G V on address card to Norway, canc. Mölndal 22.12.27 for urgent parcel. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 200
Klicka för foto 4606P Sweden Facit 168 etc. cover, Two address cards: 420 öre 1925 to Turkey and 1960 öre on address card for insured-urgent parcel, 19 kg 1933. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 250
Klicka för foto 4607 Sweden Facit 179A g bz used, F 1500 (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100 120
Klicka för foto 4608P Sweden Facit 233a, 190, 191 cover, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper (two) etc. as postage due on cover (folded four times) cancelled NORRKÖPING 3.1.34. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 100
4609 Återlämnad till inlämnaren