12684 objekt hittade, visar sidan 65 av 635

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 1284 Denmark Facit 201-12 or Scott 164-75 or AFA 132-43 postfrisk, 1924 300th anniversary of the Post Office SET (12). 3 sheets of four. F 1500 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 1285 Denmark Facit 213-15, 217 used, 1925 Air Mail Stamps SET (4) except F 216. F 3200 (Utrop ca €56 / $62) stämplad 600
Köp Klicka för foto 1286 Denmark Facit 213-17 or Scott C1-5 or AFA 144-16, 181-82 ostämplad, 1925 Air Mail Stamps SET (5). F 2200 (Utrop ca €46 / $52) ostämplad 500
Köp Klicka för foto 1287 Denmark Facit 221-26 or Scott 192-197 or AFA 169-74 postfrisk, 1927 Ship SET solid background (6). F 1100 (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 1288 Denmark Facit 231 I postfrisk, 1933 Ship 25 ö Type 2. F 1500 (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
Klicka för foto 1289 Denmark Facit 267,269-70TB1+TB" postfrisk, 1935 H C Andersen , tête-bêche and white space. F 3000 (Utrop ca €56 / $62) postfrisk 600 1400
Köp Klicka för foto 1290 Denmark Facit Official Tj3 or AFA 3 used, 1871 Skilling values 16 sk green, perf 14 × 13½. Fair centering. F 2300 (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
Köp Klicka för foto 1291 Denmark Facit Official Tj16-24 postfrisk, 1914- SET( 9 ). F 1700 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 1292 Denmark Facit Official Tj16-24 used, 1914-23 SET (9). F 1410 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 1293 Denmark Facit Postage due L10-25 or AFA 9-24 postfrisk, 1922 Numeral Type, solid background SET (16). F 3800 (Utrop ca €74 / $82) postfrisk 800
Köp Klicka för foto 1294 Denmark Facit Ferry PF5 or AFA 3-3 ostämplad, 1920 POSTFÆRGE overprint on King Christian X 50 øre black/wine-red. F 2000 (Utrop ca €28 / $31) ostämplad 300
Köp Klicka för foto 1295 Denmark Facit Ferry PF6a+b used, 1922 POSTFÆRGE overprint on King Christian X 50 øre dark grey. F 3000 (Utrop ca €56 / $62) stämplad 600
Klicka för foto 1296 Denmark Facit Ferry PF7 postfrisk, 1919 1 KR brown/blue. Fair centering. F 1500 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400 400
Köp Klicka för foto 1297 Denmark Facit Ferry PF10 or AFA 4 used, 1919 POSTFÆRGE overprint on King Christian X 1 Kr brown. F 1500 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Klicka för foto 1298 Denmark Facit Ferry PF23-25 postfrisk, 1927 SET (3). F 1200 (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300 300
Köp Klicka för foto 1299 Denmark Facit Newspaper TI1-10 or AFA 1-10 used, 1907 Numeral type SET wmk Crown (10). F 1250 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 1300 Denmark Facit Newspaper TI1-10 or AFA 1-10 used, 1907 Numeral type SET wmk Crown (10). F 1250 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Klicka för foto 1301K Denmark Postal stationery, F bKd, 57a Reply part 5 øre additionally franked with 5 øre sent from St. Petersburg to Copenhagen. Cancellations 1 (St. Petersburg), ST. PETERSBURG 29.VII.96 and V.OMB.1 13.9.96. Very weak crease, nevertheless a beautiful and scarce ship mail item. (Utrop ca €46 / $52) på brev 500 750
(22 foton)
1302A Denmark Mostly stämplad. Specialised collestion in two albums 1851-1947 almost complete with duplication. With 74 skilling values, many identfied varieties, pair combinations and good cancels . Please see a selection of scans at www.philea.se. Mostly fine quality (Utrop ca €1100 / $1225) Mest stämplad 12000
1303KV Denmark Used. 1851 - 1854. Collection of 21 superb 4RBS stamps: Blackish brown, reddish brown, yellowish brown, olive brown and chestnut all with different Slesvig Holsten numeral-cancellations for example: "2" Hamburg, "85" Højer, chestnut with no. "121", "126" Nortoft, "132" Remmels, "155" Bordesholm, "156" Hanerau, "157" Kaltenkirchen, type 4 Keitum and so on. Very high value. (Utrop ca €740 / $820) stämplad 8000