13156 objekt hittade, visar sidan 430 av 658

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 16144K Sweden Facit 337C, 304, 308, 402 cover, 1942 Flying Swans 20 Kr blue perf on four sides, together with 20 öre + 1.70+2 kr, probably used as postage due. Cancelled JÖNKÖPING 1 29.12.55. F 800 (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
16145K Sweden Facit 337C, 342 cover, 20+90 öre on censored registered air mail cover sent from GÖTEBORG 3.10.43 to Germany. Arrival pmk BREMEN 1 7.10.43. Interesting item with scarce franking. (Utrop ca €93 / $100) på brev 1000
Köp Klicka för foto 16146 Sweden Facit 338A used, 1942 150th Anniversary of the National Museum 20 öre red, perf at two sides. EXCELLENT cancellation PKP 333 9.1.43. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 16147 Sweden Facit 338A used, 1942 150th Anniversary of the National Museum 20 öre red, perf at two sides. EXCELLENT cancellation MALUNG 24.9.42. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 16148 Sweden Facit 338A used, 1942 150th Anniversary of the National Museum 20 öre red, perf at two sides. EXCELLENT cancellation NORSJÖ 2.11.1942. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 16149 Sweden Facit 338A used, 1942 150th Anniversary of the National Museum 20 öre red, perf at two sides. EXCELLENT cancellation ÄLVKARLEÖ 8.1.43. One slightly short perf. (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100
Köp Klicka för foto 16150 Sweden Facit 338B used, 1942 150th Anniversary of the National Museum 20 öre red, perf at three sides. EXCELLENT cancellation MARKARYD 19.3.43. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 16151K Sweden Facit 339 cover, 40 öre, single usage, on cover with EXCELLENT cancellation SKUTSKÄR 11.1.43, sent to Stockholm. Somewhat carelessly opened at back. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 16152K Sweden Facit 341, 275 cover, 15+90 öre on censored air mail cover sent from VÄSTERÅS 3 14.10.42 "via England" to USA. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Klicka för foto 16153 Sweden Facit 342A used, 1942 Carl Wilhelm Scheele 5 öre green. EXCELLENT cancellation SLITE 21.4.1943. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200 200
Köp Klicka för foto 16154 Sweden Facit 342B used, 1942 Carl Wilhelm Scheele 5 öre green, perf at three sides. EXCELLENT cancellation FRITSLA 23.1.43. (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100
Köp Klicka för foto 16155 Sweden Facit 343 used, 1942 Carl Wilhelm Scheele 60 öre carmine-violet. EXCELLENT cancellation TIDAN 4.10.1943. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 16156K Sweden Facit 343 cover, 1942 Carl Wilhelm Scheele 60 öre carmine-violet, single usage, on censored registered air mail cover with currency control, sent from STOCKHOLM 29.3.43 to Turkey. Arrival pmk´s ISTANBUL 7.4.1943. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 16157K Sweden Facit 343, 273 cover, 10+60 öre on censored air mail cover sent from SLÄP 8.2.43 to Great Britain. Forwarded from LIVERPOOL 16.FEB.1943 to Cardiff. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 16158K Sweden Facit 343, 332B cover, 60 öre + 5 kr on address card for parcel, with corresponding customs declaration, sent from STOCKHOLMS TULLPOSTKONTOR 8.9.43 to Norway. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 16159 Sweden Facit 344BB used, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair. Cancelled YSTAD 13.9.1943. F 750 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 16160K Sweden Facit 344BB cover, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair, on cover sent from JÖNKÖPING LBR 4.8.43 to Holsåker. F 1200 (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 16161K Sweden Facit 344BB cover, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair. 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair, on cover sent from PKP 25 13.8.43 to Östervåla. F 1200 (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 16162K Sweden Facit 344BB cover, 20 öre perf. on three sides in strip of three, on registered cover sent from RÅDOM 6.7.1943 to Stockholm. Small imperfections. F 1200 (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
16163K Sweden Facit 344BB, 345, 346 cover, 7x20 öre, of which two BB-pairs in block of four, + 30+3x60 öre on censored registered air mail cover sent to Argentina. FDC-cancelled STOCKHOLM 16.6.1943. Transit pmk´s NEW YORK, N.Y. REG´Y. DIV. 21.7.1943, MIAMI, FL.A. REGISTERED 22.JUL.1943 and arrival pmk DIEGO DE ALVEAR S.F. ARGENTINA 28.JUL.43. Two censor labels. F 1500 (Utrop ca €65 / $73) på brev 700