12684 objekt hittade, visar sidan 423 av 635

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 14837K Sweden Facit 282, 404A cover, 25+45öre on aerogram sent from UPPSALA 2 12.11.51 to Natal, South Africa. Arrival pmk DALTON 22.NOV.51. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 14838 Sweden Facit 283 used, 1941 Gustaf V large numerals 50 öre grey. EXCELLENT cancellation EMMABODA 28.10.41. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 14839K Sweden Facit 283 cover, 1941 Gustaf V large numerals 50 öre grey on "Small packet Peteit paquet" sent from STOCKHOLM 27.11.50 to USA. Sweden introduced small packets 1.7.1930. The postage was 50 öre up to 250 grams. Swedish customs label and paid with 15 cent in USA. Very scarce type of mail.. (Utrop ca €190 / $210) på brev 2000
Köp Klicka för foto 14840K Sweden Facit 283 cover, 2×50 öre on air mail cover sent from STOCKHOLM 5 x.3.47 "via London" to Chile. At back notation "Please forward to Santiago". Arrival pmk´s SANTIAGO CHILE 12.III.47 and VALPARAISO 13.MAR.17. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
14841K Sweden Facit 283 cover, 50 öre on air mail postcard cancelled POSTED ON BOARD GRIPSHOLM 4.5.52. Correct postage. Scarce combination with both ship mail and air mail. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 14842K Sweden Facit 283 cover, 1941 Gustaf V large numerals 50 öre grey, single usage, on beautiful special delivery cover sent from MALMÖ 2 23.12.48 to Denmark. Arrival pmk KØBENHAVN 24.12.48, on Christmas Eve. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14843K Sweden Facit 283, 275 cover, 15+50 öre on air mail cover sent from STOCKHOLM 21 30.10.47 to Curacao. Arrival pmk CURACAO WILLEMSTAD 4.XI.47. Very scarce destination. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
14844K Sweden Facit 283, 368A cover, 5+50 öre on air mail postcard sent from STOCKHOLM 2 11.2.47 to Aruba. Arrival pmk ARUBA ORANJESTAD 15.2.47. Very scarce destination, most probably the earliest recorded mail from Sweden. (Utrop ca €46 / $52) på brev 500
Köp Klicka för foto 14845K Sweden Facit 284 or Scott 439 cover, 50 öre on PS-card, regarding message about insufficiently prepaid mail. Cancelled KARLSTAD 26.3.58. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 14846K Sweden Facit 284 or Scott 439 cover, 50 öre, single usage, on two cash on delivery usages in 1954, of which one cover sent locally. (2). (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 14847K Sweden Facit 284, 294, 399A cover, 10+50 öre + 1 kr on air mail cover sent from STOCKHOLM BAN LBR D 5.6.53 to Japan. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 14848K Sweden Facit 284, 403A cover, 20+50 öre on air mail cover with content sent from MÖLNDAL 1 20.1.54, via GÖTEBORG 1 21.4.54, to Egypt. Arrival pmk´s e.g. PORT-SAID 25.APR.1954. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14849 Sweden Facit 284-317 postfrisk, 1939 Three Crowns SET (34). 3 sets. F 2.400 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 14850 Sweden Facit 284-317 postfrisk, 1939 Three Crowns SET (34). 2 sets. F 1600 (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 14851 Sweden Facit 285 used, 1948 Three Crowns 55 öre brown. EXCELLENT cancellation STÄLLDALEN 21.6.1949. (Utrop ca €23 / $26) stämplad 250
Köp Klicka för foto 14852K Sweden Facit 285 cover, 1948 Three Crowns 55 öre brown, single usage, on cover sent by ship mail from SJP 7 GÖTEBORG-NEW YORK 9.11.49 to Sweden. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 14853 Sweden Facit 286 used, 1939 Three Crowns 60 öre red-carmine. Superb/EXCELLENT cancellation ESKILSTUNA 9.10.1939. (Utrop ca €14 / $15) stämplad 150
Köp Klicka för foto 14854K Sweden Facit 286 cover, 60 öre, single usage, on air mail cover sent from M/S GRIPSHOLM, SJP 7 GÖTEBORG-NEW YORK 31.8.51 to KARLSTAD 1 LBR 4.9.51. Mail sent with both shipmail and air mail is scrace. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 14855K Sweden Facit 286 cover, 60 öre, single usage, on four items, incl. registered cover with return receipt, special delivery and insurance. (4). (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 14856K Sweden Facit 286 cover, 1939 Three Crowns 60 öre red-carmine, single usage, on registered air mail cover with currency control sent from STOCKHOLM 14 15.1.48 to Belgium. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200