12953 objekt hittade, visar sidan 383 av 648

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 15698 Sweden Facit 233a used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper, block of four. Superb cancellation STOCKHOLM BAN 18.10.38. Natural paper fold. (Utrop ca €22 / $24) stämplad 250
Köp Klicka för foto 15699 Sweden Facit 233a used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper. EXCELLENT cancellation SVENLJUNGA 14.5.35. A few somewhat short perfs. (Utrop ca €13 / $15) stämplad 150
Köp Klicka för foto 15700 Sweden Facit 233a used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper. EXCELLENT cancellation SÖDERTELJE 9.5.35. Short perfs. (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100
Köp Klicka för foto 15701K Sweden Facit 233a cover, 1+5 kr on address card for urgent parcel sent from MALMÖ 22.2.32 to MALMBERGET 24.2.32. F 1800 (Utrop ca €62 / $68) på brev 700
Köp Klicka för foto 15702K Sweden Facit 233a, 168, 170 cover, 2x115 öre + 1+5 kr on air mail cover sent from GÖTEBORG 10.11.36 to Brazil. Transit BERLIN-SASSNITZ (HAFEN) BAHNPOST ZUG 14 11.11.36 and arrival pmk RIO DE JANEIRO 15.XI.36. Ex Frimärkshuset 1984. (Utrop ca €88 / $97) på brev 1000
Köp Klicka för foto 15703K Sweden Facit 233a, 262A, 268 cover, 1931 The Royal Palace 5 Kr green toned paper, two copies, together with 2x15+5x30 öre, paying for postage due on PS-card. Cancelled STOCKHOLM 1 30.9.38.. F 1800 (Utrop ca €44 / $49) på brev 500
Köp Klicka för foto 15704 Sweden Facit 233a + b used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned and white paper. 11 sets. F 4950 (Utrop ca €35 / $39) stämplad 400
Köp Klicka för foto 15705K Sweden Facit 233b, 168, 187, 323 cover, 1939 The Royal Palace 5 Kr green white paper, together with 35+50 öre + 3x1 kr, on Form No. 171 regarding postage due. Cancelled STOCKHOLM 15.9.39. F 2000 (Utrop ca €62 / $68) på brev 700
15706K Sweden Facit 233b, 168, 318A, 320A, 323 cover, 1939 The Royal Palace 5 Kr green, white paper in sixteen copies in blocks of six and ten, together with 5+10+50 öre + 4x1 kr on Form No. 171 regarding postage due. Cancelled STOCKHOLM 1 22.9.39. (Utrop ca €270 / $290) på brev 3000
Köp Klicka för foto 15707P Sweden Facit 233b, 253, 273, 276, 293, 328 cover, 5+4x10+15+20+40+4x90 öre + 3x5 kr on air mail cover sent from LIDKÖPING 16.6.41, BY AIR OVER THE ATLANTIC AND FROM NEW YORK, to USA. The cover and stamps with some imperfections, nevertheless a nice cover with unusually high franking. F 2000 (Utrop ca €62 / $68) på brev 700
Köp Klicka för foto 15708K Sweden Facit 234A, 235A cover, 2x10+2x15 öre on registered cover sent with return receipt (A.R.) sent from SKENE 1.12.1932 to Stockholm. (Utrop ca €18 / $19) på brev 200
Köp Klicka för foto 15709 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1928 Gustaf V 70 år SET . 12 serier. F 8.400 (Utrop ca €71 / $78) postfrisk 800
Köp Klicka för foto 15710 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1932 Lützen SET (6). 5 sets. F 3.500 (Utrop ca €44 / $49) postfrisk 500
Köp Klicka för foto 15711 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1932 Lützen SET (6). Seven sets. F 4900 (Utrop ca €35 / $39) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 15712K Sweden Facit 235A cover, 15 öre on commercial papers. Scarce single usage. A few short perfs. (Utrop ca €13 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 15713K Sweden Facit 235A cover, 3x15 öre on registered cover sent from STOCKHOLM 5 5.1.33 to Great Britain. Small tear in the envelope. (Utrop ca €13 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 15714K Sweden Facit 235A, 143A cover, 5+4x15 öre on registered special delivery cover sent from MALMÖ 17.1.33 to Stockholm. (Utrop ca €22 / $24) på brev 250
Köp Klicka för foto 15715K Sweden Facit 235A, C cover, 4x15 öre on postal form no. 171 (Aug. 27) cancelled MALMÖ 1 26.4.33. (Utrop ca €18 / $19) på brev 200
Köp Klicka för foto 15716K Sweden Facit 236 cover, 3x25 öre on registered cover sent from STOCKHOLM 6.11.32 to USA. Arrival pmk´s NEW YORK, N.Y. REG´Y. DIV. 18.11.1932 and EAST ORANGE, N.J. 19.NOV.1932. (Utrop ca €35 / $39) på brev 400
Köp Klicka för foto 15717K Sweden Facit 236 cover, 25 öre på brevkort sänt från SÖSDALA 13.12.34 till Island. (Utrop ca €27 / $29) på brev 300