11328 objekt hittade, visar sidan 380 av 567

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 14755 Sweden Facit 344BB postfrisk, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd par. Sex stycken i block. F 1500 (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 14756 Sweden Facit 344BB used, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair. Cancelled YSTAD 13.9.1943. F 750 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 14757K Sweden Facit 344BB cover, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair, on cover sent from GÖTEBORG 1 14.8.43 to Skultorp. F 1200 (Utrop ca €47 / $52) på brev 500
Köp Klicka för foto 14758K Sweden Facit 344BB cover, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair, on cover sent from JÖNKÖPING LBR 4.8.43 to Holsåker. F 1200 (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 14759K Sweden Facit 344BB cover, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair. 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair, on cover sent from PKP 25 13.8.43 to Östervåla. F 1200 (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 14760K Sweden Facit 344BB cover, 20 öre perf. on three sides in strip of three, on registered cover sent from RÅDOM 6.7.1943 to Stockholm. Small imperfections. F 1200 (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
14761K Sweden Facit 344BB, 345, 346 cover, 7x20 öre, of which two BB-pairs in block of four, + 30+3x60 öre on censored registered air mail cover sent to Argentina. FDC-cancelled STOCKHOLM 16.6.1943. Transit pmk´s NEW YORK, N.Y. REG´Y. DIV. 21.7.1943, MIAMI, FL.A. REGISTERED 22.JUL.1943 and arrival pmk DIEGO DE ALVEAR S.F. ARGENTINA 28.JUL.43. Two censor labels. F 1500 (Utrop ca €65 / $73) på brev 700
Köp Klicka för foto 14762K Sweden Facit 344-346 cover, 2x20+30+60 öre on censored registered special delivery cover with currency control, sent from HÄLSINGBORG 25.6.43 to Norway. Cancellations SEDDEL UTSENDT and FORGJEVES FORSØKT AVLEVERT SOM ILBREV. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 14763K Sweden Facit 348, 347A, 349A cover, 5+10+90 öre on censored air mail cover sent from HYLTEBRUK 7.1.44 to USA. Notation "Via England" and arrival pmk CHICAGO ILL 31.MAR.1924. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14764 Sweden Facit 350 used, 1943 Oscar Montelius 120 öre rose-lilac. EXCELLENT cancellation GÄVLE 1 14.12.43. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 14765K Sweden Facit 350, 294, 332 cover, 2x120 öre + 1+5 kr on address card for parcel sent from GÖTEBORG 17.1.44 to Norway. Label "Utförsel medgiven". Arrival pmk BUREAU D´ÉCHANGE D´OSLO COLIS POSTAUX 18.1.44. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 14766K Sweden Facit 350, 349BB, 282 cover, 3x5+45+120 öre on registered air mail cover sent from STOCKHOLM 3 28.1.46 to USA. Arrival pmk´s NEW YORK N.Y. REG. DIV. 5.2.1946, JAMAICA N.Y. 5.FEB.1946 and KEW GARDENS N.Y. REGISTERED 5.FEB.1946. F 350 (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
14767K Sweden Facit 350, 351A cover, 5+120 öre on censored registered air mail cover with return receipt and currency control, sent from ÄPPELVIKEN 30.5.44 ti Switzerland. Arrival pmk ZÜRICH 24 ZÜRICHBERG 13.VI.44. Very scarce.. (Utrop ca €56 / $63) på brev 600
Köp Klicka för foto 14768K Sweden Facit 350, 427 cover, 40+120 öre on censored air mail cover sent from UPPSALA 4.7.44 to USA. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14769K Sweden Facit 350, etc. cover, 120 öre in combination with other franking on two registered air mail covers with currency control, sent from KARLSTAD 1947–1949 to USA. (2). F 700 (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
14770K Sweden Facit 351BB cover, 1944 Swedish Marine Chart 5 öre green, pair, on ten cards/cover sent 1944–1945. (10). F 500 (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
14771L Sweden Facit 352 cover, 1944 Swedish Marine Chart 60 öre red-violet, single usage, on censored registered air mail cover with currenct control sent from SALTSJÖBADEN 1 15.4.44 to Switzerland. Arrival pmk´s BERN 1 TRANSIT FÄCHER 27.VI.44 and BERN 1 BRIEF AUSGABE 27.VI.44. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
14772K Sweden Facit 353BB cover, 1944 The Swedish Navy 10 öre violet, pair, on four covers. Also one cover with F338BB and one cover with 358BB. One pair defective. (6). F 500 (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 14773L Sweden Facit 354A cover, 1944 The Swedish Navy 20 öre red, single usage, on small envelope with chemical censor, sent from STOCKHOLM 1 AVG LBR 22.12.44 to Switzerland. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14774 Sweden Facit 354B used, 1944 The Swedish Navy 20 öre red. EXCELLENT cancellation NATTAVARA 21.5.45. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200