11328 objekt hittade, visar sidan 367 av 567

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 14495 Sweden Facit 282 used, 1940 Gustaf V large numerals 45 öre brown. EXCELLENT cancellation RÅSUNDA 2.11.41. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
14496K Sweden Facit 282 cover, 45 öre, single usage, on air mail postcard sent from HÄLSINGBORG 1 LBR A 22.6.48 to USA. Beautiful item. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
14497K Sweden Facit 282 cover, 45 öre, single usage, on air mail postcard sent from STOCKHOLM 9.4.47 to USA. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Köp Klicka för foto 14498L Sweden Facit 282, 283 cover, 45+50 öre on censored air mail cover sent from TOREKOV 20.7.44 "via England" to USA. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14499K Sweden Facit 282, 293 cover, 45+90 öre on air mail printed matter sent from STOCKHOLM 15 2.4.46 to USA. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14500K Sweden Facit 282, 294 cover, 45 öre + 1 kr on special delivery air mail cover sent from ÄNGELHOLM 28.8.46 to USA. Scarce. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
Köp Klicka för foto 14501K Sweden Facit 282, 294 cover, 2x45 öre + 1 kr on air mail on air mail cover sent from STOCKHOLM 50 14.3.41 to Chile. Arrival pmk SANTIAGO CHILE 5.ABR.1941. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 14502K Sweden Facit 282, 404A cover, 25+45öre on aerogram sent from UPPSALA 2 12.11.51 to Natal, South Africa. Arrival pmk DALTON 22.NOV.51. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 14503 Sweden Facit 283 used, 1941 Gustaf V large numerals 50 öre grey. EXCELLENT cancellation EMMABODA 28.10.41. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 14504K Sweden Facit 283 cover, 1941 Gustaf V large numerals 50 öre grey on "Small packet Peteit paquet" sent from STOCKHOLM 27.11.50 to USA. Sweden introduced small packets 1.7.1930. The postage was 50 öre up to 250 grams. Swedish customs label and paid with 15 cent in USA. Very scarce type of mail.. (Utrop ca €190 / $210) på brev 2000
Köp Klicka för foto 14505K Sweden Facit 283 cover, 2×50 öre on air mail cover sent from STOCKHOLM 5 x.3.47 "via London" to Chile. At back notation "Please forward to Santiago". Arrival pmk´s SANTIAGO CHILE 12.III.47 and VALPARAISO 13.MAR.17. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
14506K Sweden Facit 283 cover, 50 öre on air mail postcard cancelled POSTED ON BOARD GRIPSHOLM 4.5.52. Correct postage. Scarce combination with both ship mail and air mail. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 14507K Sweden Facit 283 cover, 1941 Gustaf V large numerals 50 öre grey, single usage, on beautiful special delivery cover sent from MALMÖ 2 23.12.48 to Denmark. Arrival pmk KØBENHAVN 24.12.48, on Christmas Eve. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14508K Sweden Facit 283, 275 cover, 15+50 öre on air mail cover sent from STOCKHOLM 21 30.10.47 to Curacao. Arrival pmk CURACAO WILLEMSTAD 4.XI.47. Very scarce destination. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
14509K Sweden Facit 283, 368A cover, 5+50 öre on air mail postcard sent from STOCKHOLM 2 11.2.47 to Aruba. Arrival pmk ARUBA ORANJESTAD 15.2.47. Very scarce destination, most probably the earliest recorded mail from Sweden. (Utrop ca €46 / $52) på brev 500
Köp Klicka för foto 14510K Sweden Facit 284 or Scott 439 cover, 50 öre on PS-card, regarding message about insufficiently prepaid mail. Cancelled KARLSTAD 26.3.58. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 14511K Sweden Facit 284, 294, 399A cover, 10+50 öre + 1 kr on air mail cover sent from STOCKHOLM BAN LBR D 5.6.53 to Japan. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 14512K Sweden Facit 284, 403A cover, 20+50 öre on air mail cover with content sent from MÖLNDAL 1 20.1.54, via GÖTEBORG 1 21.4.54, to Egypt. Arrival pmk´s e.g. PORT-SAID 25.APR.1954. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14513 Sweden Facit 284-317 postfrisk, 1939 Three Crowns SET (34). 3 sets. F 2.400 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 14514 Sweden Facit 285 used, 1948 Three Crowns 55 öre brown. EXCELLENT cancellation STÄLLDALEN 21.6.1949. (Utrop ca €23 / $26) stämplad 250