11328 objekt hittade, visar sidan 354 av 567

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

14235K Sweden Facit 230 cover, 1928 70th Birthday of King Gustaf V 25 öre blue on cover (sprung up for backside display) to USA, cancelled SJP 7 GÖTEBORG-NEW YORK 24 11 28 and carried by SAL "M/S KUNGSHOLM" on her maiden voyage . (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14236K Sweden Facit 231 cover, 4x10 öre on air mail cover front sent from STOCKHOLM 4.x.42 to Lichtenstein. Scarce destination. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14237K Sweden Facit 231, 143A, 181 cover, 5+10+20 öre on air mail cover sent from STOCKHOLM 3.7.31 to Germany. Arrival pmk BERLIN C 4.7.31. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14238K Sweden Facit 231, 146A, 177A cover, 2x10+15 öre on air mail cover sent from STOCKHOLM 7.3.30 to Great Britain. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Köp Klicka för foto 14239K Sweden Facit 231, 232 cover, 3×10+2×50 öre on air mail cover sent from STOCKHOLM 30.9.36 to South Africa. Transit pmk BERLIN C 2.10.36. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 14240K Sweden Facit 231, 232, 298 cover, 7x10+50+2x120 äew on air mail cover snet from MÖLLE 20.7.45 to USA. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14241L Sweden Facit 231, 263, 264 cover, 10+20+30 öre on registered air mail cover sent from VARBERG 14.9.38 to Yugoslavia. Transit BUDAPEST 20 15.SEP.938. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14242K Sweden Facit 231, 340, 73, 104 cover, 3+3x10+27/80 öre on registered air mail cover with currency control, sent from HÄSSLEHOLM 31.8.42 to Croatia. Arrival pmk´s ZAGREB 4.IX.42 and OSIJEK 5.IX.42. Very scarce destination, OK (no recorded mail) according to Facit. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
14243K Sweden Facit 232 cover, 50 öre som singelfrankering på luftpostbrev sänt från JÖNKÖPING 1 LBR 9.1.34 till Österrike. Transit BERLIN C 10.1.34 och ankomststämplat WIEN FLUGPOST 10.1.34. Ngt slarvigt öppnat. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 14244K Sweden Facit 232, 143A cover, 5+50 öre on registered air mail cover sent from ESKILSTUNA 24.8.33 to Switzerland. Arrival pmk BASEL FLUGPLATZ 25.VIII.33 and MELLIKON (AARGAU) 26.VIII.33. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14245K Sweden Facit 232, 191 cover, 45+50 öre on registered air mail cover sent from NORRKÖPING 3 16.12.36 to Switzerland. Arrival pmk BERN 21.XII.36. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14246K Sweden Facit 232, 236 cover, 25+50 öre on beautiful air mail cover sent from STOCKHOLM 14.12.32 to USA. F 300 (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 14247K Sweden Facit 233, 172, 181 cover, 20+3×120 öre + 5 kr as postage due 880 öre on postal form 171 (Aug. 27.) "En med lösen belagd, vanlig brevförsändelse". Cancellations STOCKHOLM 1 13.1.36 and STOCKHOLM 1 14.1.36. The form with thin spots after mounting. F 1800 (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14248 Sweden Facit 233a postfrisk, 1931 Stockholms Slott 5 Kr grön, tonat papper. Fint ex. F 2500 (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 14249 Sweden Facit 233a ostämplad, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper. 4 copies. F 3.000 (Utrop ca €37 / $42) ostämplad 400
Köp Klicka för foto 14250 Sweden Facit 233a used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper, block of four. Superb cancellation STOCKHOLM BAN 18.10.38. Natural paper fold. (Utrop ca €23 / $26) stämplad 250
Köp Klicka för foto 14251 Sweden Facit 233a used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper. EXCELLENT cancellation SÖDERTELJE 9.5.35. Short perfs. (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100
Köp Klicka för foto 14252K Sweden Facit 233a, 190 cover, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper, together with 40 öre, as postage due for 18 unpaid covers á 15 öre = 270 öre, plus penalty fee. Cancellations NORRKÖPING 22.1.35 and STOCKHOLM 23.1.35. F 1800 (Utrop ca €47 / $52) på brev 500
Köp Klicka för foto 14253K Sweden Facit 233a, 262A, 268 cover, 1931 The Royal Palace 5 Kr green toned paper, two copies, together with 2x15+5x30 öre, paying for postage due on PS-card. Cancelled STOCKHOLM 1 30.9.38.. F 1800 (Utrop ca €47 / $52) på brev 500
Köp Klicka för foto 14254 Sweden Facit 233a+b used, 1931 Castle of Stockholm 5 kr both papers. 4 sets. F 1.800 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300