13156 objekt hittade, visar sidan 340 av 658

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 14344K Sweden Facit 104, 73, 79 cover, 3+2x5+27/80 öre as decorative combination on cover sent from PLK 209B 8.2.1922 to France. Correct postage. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 14345K Sweden Facit 104, 99, 175A cover, 7/10+15+2x27/80 öre on registered cover front sent from LINKÖPING 26.2.25 to Portugal. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 14346 Sweden Facit 105 used, 1916 Landstorm I 5+FEM / 2 öre orange. EXCELLENT cancellation MALMÖ 17.3.17. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Klicka för foto 14347K Sweden Facit 105 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 2 öre + 2 öre on postcard sent from HÄRNÖSAND 5.1.19 to Bredbyn. Also poster stamp tied by cancellation. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150 150
14348K Sweden Facit 105-109 cover, 5+FEM öre on 2, 3, 4, 5 and 6 öre, respectively, as postage for registered cover to Denmark. The stamps which were mot valid for sent abroad have been annulled and then returned to sender. Cancelled STOCKHOLM 24.8.17, PKXP 62D 25.8.1917 and STOCKHOLM 25.8.17. (Utrop ca €75 / $83) på brev 800
Köp Klicka för foto 14349 Sweden Facit 105-14 postfrisk-ostämplad, 1916 Landstorm I SET (10). Set with sheets of four. F 3400 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk-ostämplad 400
Köp Klicka för foto 14350 Sweden Facit 105-14 used, 1916 Landstorm I SET (10). Block of four set. F 2800 (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
Köp Klicka för foto 14351 Sweden Facit 107 used, 1916 Landstorm I 5+FEM / 4 öre grey. EXCELLENT cancellation LINKÖPING 2.1.1917. (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
14352K Sweden Facit 107 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 4 öre on two postal items, of which one carelessly opened cover 1917, and one postcard 1918. (2). F 350 (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
14353K Sweden Facit 107, 72 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 4 öre grey + 2 öre on postcard sent from KISA LBR 29.7.1918 to Borgholm. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 14354 Sweden Facit 108 used, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre green. EXCELLENT cancellation STOCKHOLM 10.3.17. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 14355K Sweden Facit 108 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre green, two copies, as unvalid additional postage on postcard sent to Germany. The Territorial defence stamps were not valid to abroad, wherefore the stamps have been counted as zero. Postage due cancellation T12½. Other cancellations STOCKHOLM 5 16.1.18 and MANNHEIM PORTO 20.1.18. Scarce and sought after usage. (Utrop ca €110 / $120) på brev 1200
14356K Sweden Facit 108 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre, single usage, on postcard sent from LUND LBR 21.12.1917 to Stockholm. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
14357K Sweden Facit 108 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre on postcard sent from RÅBÄCK 1918 to Mariestad. F 175 (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Klicka för foto 14358K Sweden Facit 108, 112 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre + 2x10+TIO / 24 öre, on very beautiful registered cover sent from STOCKHOLM 18.1.18 to Norrköping. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300 300
Köp Klicka för foto 14359K Sweden Facit 108, 79 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre + 5 öre, on cover sent from LUND LBR 2.6.1917 to STOCKHOLM 1 3.6.17. One missing corner perf. F 175 (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Klicka för foto 14360K Sweden Facit 109 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 6 öre, two copies, on cover sent from PKP 207 D to Denmark. Landstormen stamps were not valid for postage abroad. Scarce. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400 400
14361K Sweden Facit 109 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 6 öre on postcard sent from MALMÖ C 31.12.17 to Halmstad. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150 150
Köp Klicka för foto 14362 Sweden Facit 110 used, 1916 Landstorm I 10+TIO / 12 öre blue. EXCELLENT cancellation SKÖFDE 13.3.1917. (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
Köp Klicka för foto 14363K Sweden Facit 110, 71 cover, 1916 Landstorm I 10+TIO / 12 öre blue + 2x1 öre on cover sent from LYCKEBY 7.8.1918 to Knivsta. Upper back flap partly missing. F 175 (Utrop ca €28 / $31) på brev 300